Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Biżuteryjna DG
Wątek: Biżuteryjna DG
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2009-01-15, 15:22   #1
Senanque
Raczkowanie
 
Avatar Senanque
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 373

Biżuteryjna DG


Kilka podstawowych zasad (przeklejone z postu Lianny):

"Może dodam kilka cytatów z dyskusji , która odbyła się na ten temat na facebooku... może się przydadzą, ponieważ dużo osób czyta selektywnie i tylko to co chce usłyszeć i łatwo można kogoś wprowadzić w błąd.

"Sprzedaż okazjonalna – aukcje, festyny, targi …. Jeśli wykonujesz działalność artystyczną osobiście i dokonujesz osobiście sprzedaży swoich prac, to stanowi to odrębne źródło przychodu w podatku dochodowym PIT. Nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej.
Są jednak pewne ograniczenia takiej sprzedaży. Ograniczenia te wynikają z ustawy o podatku dochodowym i przepisów działalności gospodarczej."

---- nikt jednak nie zagłębia się w drugi akapit, a to przecież on jest najważniejszy, ponieważ z ustawy i powszechnej jej interpretacji przez US wynika że jak sprzedajesz po raz drugi to już jest sprzedaż zorganizowana
I o ile...hmm...( moje własne zdanie), jak ktoś wystawi coś na allegro, wśród innych rzeczy, raz na początku roku , później następną rzecz za pół roku, to może jakoś się z tego wytłumaczy
natomiast nie ma tłumaczenia, jak wrzuca od razu kilka rzeczy, za jakiś czas znowu kilka itd.i z tego co słyszałam, że nie przechodzi też udowadnianie że przedmioty leżały ponad 6 miesięcy, bo jeśli były zrobione z zamiarem sprzedaży to jest już DG.
A już sprzedaż przez Galerię ... o czym w ogóle mowa...kto przyjmie interpretacje że jest to sprzedaż okazjonalna?"

"Podstawowym problemem jest tu jednak określenie, kiedy działalność zarobkowa przestaje być okazjonalna, a staje się ciągła i zorganizowana. Praktyka dowodzi, że już dwukrotne wystawienie swoich produktów do sprzedaży może zostać uznane przez służby skarbowe za działalność zarobkowa ciągłą i zorganizowaną."

"Uwaga: należy odróżnić twórczość od produkcji. Osoba, która nabywa materiały i półprodukty w celu ich wykorzystania do wykonania towaru, nie prowadzi działalności artystycznej, ale działalność produkcyjną. Tym samym jej przychód pochodzi nie z działalności artystycznej, lecz produkcji wykonanej w ramach działalności gospodarczej (obowiązek rejestracji działalności gospodarczej)."
" KAŻDA sprzedaż ciągła (czyt. masz produkty wystawione i są one CIĄGLE dostępne w sprzedaży) i zorganizowana (czyt. zamawiasz produkty celem wyprodukowania przedmiotu, wykonujesz przedmiot wg. projektu, fotografujesz, wstawiasz do SWOJEGO SKLEPU w galerii internetowej, robisz rzetelny opis, wyceniasz) ma znamiona DG i powinna być zarejestrowana. US nie będzie nawet słuchał tłumaczenia, że sprzedajesz coś raz na jakiś czas, nie będzie chciał w ogóle słyszeć nawet o tym, że to tylko dorabianie sobie, przywalą mandat (który to mandat zazwyczaj opiewa na kwotę mieszczącą się raczej w pięciocyfrowej liczbie niż niżej, bo będzie zawierał grzywnę oraz zaległe podatki"

"Uściślę ...sprzedaż ciągła to jedno, ale też nie możesz prowadzić marketingu w sposób ciągły.
więc nawet jak w efekcie sprzedasz 1 rzecz w roku, ale w sposób ciągły np. na blogu namawiasz do zakupu i masz napis "Jeżeli podoba Ci się moja biżuteria napisz do mnie" i próbujesz coś sprzedać, to powinnaś mieć DG"


Myślę, że wątek się przyda, bo coraz więcej z nas działalność już założyło, właśnie zakłada, bądź o założeniu przynajmniej intensywnie rozmyśla więc będzie gdzie się wymieniać doświadczeniami. Ja na przykład właśnie głowię się nad problemem, co właściwie powinno się nabijać na kasę jako pozycję 'koszt przesyłki' - zryczałtowany koszt 6 PLN, czy kwotę rzeczywiście zapłaconą na poczcie (np. 4,30) plus 1,7 jako, bo ja wiem, 'koszty pakowania'? Teoretycznie prawidłowe powinno być to drugie rozwiązanie, ale jak to zrobić, skoro w chwili wystawiania paragonu nie mam bladego pojęcia, ile pani w okienku każe mi zapłacić za znaczek na daną paczkę? Ważenie przesyłek nic nie daje, zdarzało mi się za identyczną paczuszkę płacić raz 4,30, a raz 5 PLN.
Jak to rozwiązujecie?

Edytowane przez Senanque
Czas edycji: 2012-11-12 o 10:33
Senanque jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując