Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Szef to ja - SUPER!!!
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2010-03-02, 10:25   #153
AmericanGirl
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Gdańńńńsk . Paradise City
Wiadomości: 1 209
Dot.: Szef to ja - SUPER!!!

Cytat:
Napisane przez vicky80 Pokaż wiadomość
Księgową nie jestem i być nie zamierzam, cenię ten zawód, jednocześnie zanudziłabym się Chociaż powiem wprost będąc przedsiębiorcą podstawy jak to działa znać warto, bo księgowa która doradza sama z siebie, bez zadania specjalistycznego pytania to skarb którego jeszcze nie spotkałam i by ją zakumać trzeba wiedzieć o co i jak pytać

Vat na chłopski rozum:
obowiązkowy powyżej ok.4otys. zł dochodu (tyle ile tam 10tys. euro jest aktualnie)

wchodzi się obowiązkowo na vat po przekroczeniu tzw. sprzedaży opodatkowanej (czyli tyle ile masz netto z faktur po zapłaceniem podatku)

jak się wejdzie dobrowolnie 3lata chyba nie można już skorzystać z ulgi (szczegóły tutaj http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/...lacic-vat.html )

kiedy się opłaca? z mojego punktu widzenia gdy ma się firmę która świadczy usługi dla firm które vat płacą.
Bo im to i tak rybka, skoro vat płacą to wrzucą sobie w koszty.
A my? a my mamy taką korzyść że możemy sobie ten vat odliczyć jeśli mamy taką działalność że koszty mamy ovatowane (bo np. książki są bez vatu).
Mi się opłaca bo ja tylko dla firm pracuje i to w 99% takich które vat płacą. I kupuję dużo oprogramowania i sprzętu i vat mogę wrzucić w koszty, i odliczyć od podatku dochodowego..i wychodzi że mam to ok.40% taniej oczywiście trzeba mieć od czego odliczyć - czyli trzeba mieć przychody >= kosztów.
Wejście na vat to kiedyś było ok.150-160zł jednorazowo.

---------- Dopisano o 20:02 ---------- Poprzedni post napisano o 19:58 ----------



Z ciekawości po co Ci poukładane CV?? jak jesteś przedsiębiorcą nikt Ci na CV nie patrzy))
I co do "wszystko sama zrobię" - powodzenia z czasem delegowanie zadań to cudowna rzecz
W przyszłoci mam zamiar robić coś więcej niż być tylko przedsiębiorcą i pracować tylko u siebie . Im więcej doświadczenia zdobędę teraz - tym łatwiej będzie mi później Co prawda własny biznes nie ma zbyt wiele wspólnego z moim przyszłym zawodem ale lepsze to niż praca w spożywczaku czy na promocjach

Co do vatu to te takie podstawowe rzeczy rozumiem . Vat mi potrzebny , żeby sprowadzać ciuchy z zagranicy . Nie rozumiem tego całego obliczania . Niby to finalny konsument jest obciązony vatem bo de facto on go płaci a przedsiębiorca może go sobie odliczyć . Niby mogę go sobie odliczyć ale znów muszę zapłacic podatek vat No i trzeba poza podatkiem vat zapłacić podatek dochodowy . Czy poprostu jak kupiłam rzeczy za np 10000 tys brutto to wyliczam ile to jest netto , odejmuje brutto od netto wychodzi mi podatek vat i go płace? A pozniej tak samo obliczam podatek dochodowy czy od kwot netto ? Hehe nauczyłam się obliczac podatek dochodowy i juz myslałam ze wszystko jest jasne a tu mi się wszystko skomplikowało tym vatem:P
Aha , no i np od firmy-hurtowni też kupowałabym wtedy po cenach netto ?
__________________
get rich or die tryin'
AmericanGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując