Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-02-05, 17:17   #2603
neuilly.
Rozeznanie
 
Avatar neuilly.
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 796
Dot.: Umowa ACTA – ACTA ograniczenie wolności i informacji w sieci

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
I pewnie nie jest to pierwsza umowa, która ma w jakimś politycznym celu utajniony proces negocjacji.


Zgadzam się, że ta umowa nie jest pierwsza i (niestety) nie ostatnia.

Jeżeli pomysłodawcy tego dokumentu czyli przedstawiciele USA, podpisali ACTA bez zgody senatu i kraj ten proponował utajnienie negocjacji, po czym po podpisaniu go przez europejskie państwa sam nie wie czy u nich wejdzie w życie ... (kłócą się o zgodę kongresu) to niech nikt nie dziwi się, że mam mieszane uczucia

Jeżeli ACTA dotyczy tylko tzw. "walki z podróbkami" (wiemy, że chodzi o prawa autorskie itp.) dlaczego wzbudza takie kontrowersje nawet w Stanach ?


Wiele kancelarii prawnych ma różne opinie, ponieważ treść ACTA ma bardzo ogólny charakter, niejasny, daje prawo do różnych interpretacji.
Dlatego zarówno ja jak i Ty oraz inne użytkowniczki wątku mamy różne zdania i nie znajdziemy jednoznaczych odpowiedzi - bo ten dokument na nie pozwala
Sam Prezydent RP, przyznał, że nie wie czy ACTA nie naruszy wolności obywatelskich.




Rambo - zgadzam się z Tobą, odnośnie kodeksu cywilnego. Ale ACTA to również dochodzenie i egzekwowanie praw w postępowaniu karnym. I ogólność tego dokumentu wzbudza moją nieufność.

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Podasz mi konkretne przepisy, z których to wynika? chodzi o bezpodstwne monitorowanie uczestników sieci o którym pisałam przyp. neuilly.


Przepisy te zawarte są głównie w sekcji 5 umowy (art. 27 paragrafy 1-8). Dotyczą one ochrony praw własności w internecie zwiększając uprawnienia posiadaczy praw własności, a na organy państwowe i podmioty zarabiające i administrujące zasobami w sieci nakładając dodatkowe zobowiązania. I o te paragrafy jest taki szum wśród polityków i internautów. Korzystając z internetu wysyłamy dane, na przykład maile. I teraz, jeśli dostawca internetu będzie odpowiadał za to co my wysyłamy, to będzie musiał skanować treści. W konsekwencji, dostawcy internetowi będą to monitorować i zapisywać je. A to jest już wchodzenie z butami w naszą prywatność. Jak miałoby to wyglądać ? Nie pytaj bo nie jestem w stanie sobie wyobrazić

A prawnicy piszą również o tym, że (art. 27 będzie to ułatwiał):
"niebezpieczny może być przepis art. 26, który wprowadza możliwość ścigania spraw o naruszenie praw autorskich z urzędu. - Art. 26 ACTA nakłada obowiązek wprowadzenia do prawodawstwa zasady ścigania z urzędu naruszeń praw autorskich i znaków towarowych. Oznacza to w praktyce, iż zastępy policjantów będą przeczesywać internet w poszukiwaniu naruszeń, choćby najdrobniejszych, a po znalezieniu tych naruszeń będą obowiązani wszcząć i prowadzić postępowanie. Takie unormowanie jest nieracjonalne, ponieważ z uwagi na wielość naruszeń prawa system ścigania może doznać zapaści – będzie zajmował się tylko naruszeniami własności intelektualnej. Dotychczasowy model ścigania, moim zdaniem, jest wystarczający, bowiem to właściciel praw sam wskazuje, kogo i za co chce ścigać - mówił w komentarzu dla Onetu mec. Adam Baworowski z kancelarii Bird&Bird Maciej Gawroński sp. k."

Brzmi irracjonalnie ? Rzesze firm, organów szpiegujących w sieci? Dla mnie tak. Ja rozumiem, że J.Lopez chce sprzedać w sklepie jak najwięcej płyt ale walka z piractwem takim kosztem wzbudza mój zdecydowany sprzeciw. Będzie polem do nadużyć. W naszym kraju na pewno - przepraszam za pesymizm

Cytat:
Napisane przez rambo Pokaż wiadomość
Naprawdę wierzycie w coś takiego? Że nie ma gwarancji zapewniających ochronę podstawowych praw jak np. wolność słowa?



Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale odpowiem tak: nie wierzę w to, że z takim zaangażowaniem przez tyle lat i w tajemnicy tyle państw w czasach kryzysów negocjuje dokument, który dotyczy praw autorskich i „nic nie zmienia” ...
__________________
'' Szczęście jest jak motyl . Gdy gonisz go - odlatuje . Gdy zajmujesz się czymś innym - niespodziewanie siada Ci na ramieniu '' .

Edytowane przez neuilly.
Czas edycji: 2012-02-05 o 18:30
neuilly. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując