Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Usuwanie plam- wątek zbiorczy
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-12-18, 19:29   #195
aneecia
Rozeznanie
 
Avatar aneecia
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 937
Dot.: Usuwanie plam- wątek zbiorczy

DŁUGOPIS
I Świeże plamy można usunąć przez zamoczenie w kwaśnym mleku , a następnie pranie w wodzie ; zastarzałe plamy można wywabić sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym
II Pod plamę podłożyć podkład i uderzać lekko tamponikiem umoczonym w alkoholu (tamponiki często zmieniać na czyste).
Z wełny i jedwabiu takie plamy usuwa się terpentyną , ale jest to bardzo trudne.
III Plamy kilkakrotnie przetrzeć spirytusem metylowym. Tkaninę dokładnie wypłukać lub przewietrzyć. Plamy z długopisu na zamszu można zetrzeć delikatnym, drobnoziarnistym papierem ściernym.
FARBY
Zestarzałe plamy są trudne do usunięcia , dlatego zabrudzone miejsca zawsze należy oczyścić od razu.
Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych).
Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć.
Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym.
FLAMASTRY
Plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.
JODYNA
Plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.
KLEJE
Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać.
Kleje epoksydowe usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.
Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki.
Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym.
Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik) usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem.
Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
KWASY
Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać.
KWIATY
Tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem.
Jeśli plama jest nadal widoczna, spróbować wyczyścić ją wywabiaczem do plam, octanem amylu lub spirytusem metylowym.
NAFTA
Tkaninę namoczyć w wodzie i mokrą pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam.
PASTY DO CZYSZCZENIA MEBLI
Plamy wywabiać wywabiaczami do plam.
PASTY DO OBUWIA
Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
PASTY WOSKOWE DO PODŁÓG
Czyścić wywabiaczem do plam, a następnie płynnym detergentem.
PLEŚŃ
Świeże plamy usuwa się , pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej.
Skórę, na której powstała pleśń, przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania jamy ustnej.
PRZYPALENIA NA TKANINIE
I Uderzać miejsce zaplamione tamponikiem z gazy umoczonym w wodzie z mydłem , spłukać ciepłą wodą , a po wyschnięciu działać benzyną . Jeżeli nadal pozostaną żółte plamy , pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej
II W plamę wetrzeć mieszankę sporządzoną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie na 15 minut zamoczyć w roztworze 50 g boraksu na 0,6 l ciepłej wody.
RDZA
Rdzę łatwo usunąć z włókien roślinnych , trudno ze zwierzęcych
Świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.
Jeżeli rdzę wywabiamy z materiałów z włókien roślinnych należy po wywabieniu plamy spłukać tkaninę i zobojętnić działanie kwasu roztworem amoniaku lub sody.
Czynność zanurzania plamy w kwasie i amoniaku powtórzyć kilkakrotnie.
Podobnie postępować przy użyciu gorącego roztworu kwasu szczawiowego
Rdzawe plamy na białych tkaninach trzeba usuwać wywabiaczem do rdzy, który można kupić w sklepie.
Wełniane i jedwabne tkaniny trzeba oddać do specjalistycznej pralni chemicznej.
SMARY
Plamę natrzeć nie rozcieńczonym płynnym detergentem lub sprać wywabiaczem do plam.
STEARYNA
Stearynę zeskrobać , podłożyć wilgotną tkaninę , przykryć bibułą i przeciągnąć po plamie letnim żelazkiem (bibułę często wymieniać). Wytrzeć ślad po plamie benzyną.
SYROPY OD KASZLU
Plamę sprać wodą z detergentem, po czym rozcieńczonym salmiakiem, a następnie spirytusem metylowym lub octanem amylu.

Syropy od kaszlu zawierające żywice zmiękczyć tłuszczem lub benzyną do czyszczenia. Następnie wyczyścić wywabiaczem do plam lub uprać w detergencie.
ŚCIEMNIAŁE PLAMY
Tkaninie można przywrócić połysk przecierając ją gąbką namoczoną w rozcieńczonym salmiaku lub sodzie oczyszczonej. Wypłukać w czystym occie lub kwasku cytrynowym.
TŁUSZCZE TWARDE
Zatłuszczenia zeskrobać i jeśli tkanina jest wytrzymała, uprać w bardzo gorącej wodzie z dodatkiem trony lub boraksu.
Perhydrol i olej parafinowy rozpuszczają również tłuszcze. Można spróbować usunąć plamy wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.
WOSK
Wosk zamrozić , tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika , a następnie wykruszyć. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.
ŻYWICA
Plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem

plamy z czekolady – nie lubią wody i gliceryny. Miejsce zabrudzone najpierw należy zwilżyć gliceryną, a potem spłukać ciepłą wodą.

plamy z herbaty – najlepiej usuwa się za pomocą soli (gdy plama jest jeszcze świeża). Należy solidnie zasypać plamę solą, a następnie sprać ją w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i obficie wypłukać.

plama z kakao – najlepiej postępować z nią, jak z plamą czekoladową. Jednak stare plamy są nad wyraz uparte i trudne do usunięcia. Można wówczas próbować czterochloroetylenu.

plama z kawy – doczekała się kilku metod usuwania. Świeżą plamę można zasypać solą, spłukać, posmarować środkiem piorącym i zmywać gorącą wodą. Drugi sposób jest bardziej skomplikowany. Zabrudzone miejsce trzymamy napięte nad naczyniem z wrząca wodą i równocześnie polewamy to miejsce gotującą się wodą z dodatkiem amoniaku. Na koniec płuczemy tkaninę w zimnej wodzie.
Trzecia metoda polega na wymieszaniu w równych proporcjach alkoholu oraz bezbarwnego octu i delikatnym przecieraniu plamy taką mieszanką. Następnie przykładamy do tkaniny chłonną szmatkę i wciągamy w nią wilgoć. Ta metoda przeznaczona jest do tkanin wełnianych.
Stare plamy kawowe można natomiast posmarować gliceryną z dodatkiem spirytusu i zostawić na dłuższy czas, kilkakrotnie nasączając zabrudzone miejsce. Na koniec spłukać ciepłą wodą.

plamy z likierów – zmywa się ciepłą wodą z dodatkiem środka piorącego. Stare plamy usuwamy za pomocą spirytusu i spłukujemy wodą.

plamy z miodu – do ich usunięcia wystarczy woda i detergent, jeżeli miód pozostawi na tkaninie ślad, można wywabić go za pomocą wody utlenionej.

plamy z owoców i soków owocowych – w żadnym wypadku nie używać mydła! Czasami wystarczy czysta, gorąca woda. W przypadku plam bardziej upartych, można posypać je solą, a potem sprać w gorącej wodzie lub przetrzeć zabrudzone miejsce mieszanką spirytusu chirurgicznego oraz wody w stosunku 3:1.
Starsze plamy wymagają więcej cierpliwości. Należy je na kilka godzin namoczyć w kwaśnym mleku lub serwatce, a potem sprać w gorącej wodzie. Sprawdza się także posmarowanie plamy gliceryną, albo wódką. Jeżeli po wypraniu pozostanie ślad, można potraktować go wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku.
W przypadku białych tkanin sprawa jest dużo prostsza –wystarczy wyprać je z wybielaczem.

plama z piwa – schodzi w gorącej wodzie. Stare plamy najlepiej usuwać mieszanką wody i spirytusu w stosunku 1:1.

tłuste plamy – często wystarczy posmarować zabrudzone miejsce płynem do mycia naczyń, a następnie wyprać w ciepłej wodzie i dobrze spłukać. Pomaga także posmarowanie spirytusem lub benzyną. Inna metoda to posypanie plamy solą i wcieranie jej w zabrudzone miejsce, często wymieniając sól. Użyteczna może okazać się także papka z mąki ziemniaczanej i benzyny, którą pokrywamy plamę i usuwamy po kilku godzinach.
Skuteczne jest również posypanie plamy talkiem i przeprasowanie jej gorącym żelazkiem, podłożywszy pod spód kawałek bibuły.

plamy z wina – świeżą plamę posypać grubą warstwą soli, a następnie spłukać ciepłą wodą. Pozostały ślad wywabić sokiem z cytryny. Sprawdza się także ciepły spirytus lub 3% roztwór wody utlenionej.
aneecia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując