Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Piękno, kulturowo nacechowane
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2007-01-12, 18:31   #23
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Dot.: Piękno, kulturowo nacechowane

Cytat:
Napisane przez cheer Pokaż wiadomość
Straszny jest ten artykuł, najgorszy jest chyba nie sam fakt tego, co się robi tym dziewczynkom/kobietom, ale fakt, że one sądzą, że tak musi być i nie chcą pomocy, że się tak znieczuliły na cierpienie najbliższych (nie wiem nawet czy można o tym mówić w takich kategoriach, w końcu to z naszej perspektywy wygląda to wyjątkowo okrutnie i nieludzko) Rozumiem, że pewne przekonania są tak głęboko zakorzenione w kulturze, że nie sposób jest ich zmienić, nawet po setkach lat, dlatego, że się to komuś z poza tego kręgu kulturowego nie podoba, ale z drugiej strony są kobiety, które tego uniknęły, zrozumiały i chcą pomagać innym, a więc to wcale nie musi tak być.
Już kilka osób polecało mi tę książkę. W końcu muszę ją przeczytać.
Czytałam kiedyś wypowiedź polskiego lekarza, który przebywał w Sudanie, gdzie pracował w szpitalu. Opisywał, że któregoś dnia znajomy zoolog- człowiek wykształcony, który notabene, kończył studia w Europie i ciut poznał i wchłonął europejskie zwyczaje, poprosił go o środek odkażający. Niczego nie podejrzewając, lekarz użyczył mu go. Jak póżniej się okazało, spcyfik potrzebny był dla córki wspomnianego zoologa.
Kult pewnych przekonań jest tak bardzo głęboko zakorzeniony w kulturze, na przekór więzi rodzinnej, czy jak widać na przykładzie przytoczonej sytuacji- wiedzy i wykształceniu. Strach przez wyklęciem rodziny, był silniejszy dla świadomego człowieka, niż chęć ochrony córki przed okaleczeniem.

Co więcej- emememsik, wspomniała o drugiej książce W. Dirie- niestety nie czytałam jej, wiem natomiast, że jest także i trzecia- "Przełamać tabu", z której dowiedzieć możemy się o tym, że i w Europie zdarzają się przypadki omawianego rytuału (wsród emigrantów, a nawet rodzin mieszanych), co pozwala przypuszczać, że nawet granice nie powstrzymują zaszczepionej głęboko, okrutnej tradycji.
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując