Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Jak zjeść patisona?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2012-09-23, 19:52   #22
Marra Sobuco
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 1
Dot.: Jak zjeść patisona?

Cytat:
Napisane przez henna10 Pokaż wiadomość
ja znam przepis na patisony konserwowe:

Zalewy wystarcza na zalanie 4 - 5 słoików litrowych.

Składniki zalewy:4 szklanki wody,1 szklanka octu 10%,1 łyżka soli,3 łyżki cukru,

Inne składniki:2 kg małych, młodych patisonów,2 średnie marchewki,korzeń chrzanu,nasienny kwiat
kopru,liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny, ziołowy, papryka ostra, gorczyca biała,

Wykonanie:Patisony dokładnie umyć odstwić do ocieknięcia. Tuż przed wkładaniem poodcinać końcówki
po obu stronach patisona. Do każdego przygotowanego słoika włożyć po kawałku chrzanu, kopru
nasiennego, Kilka krążków marchwi, pół liścia laurowego, po 1 zielu angielskim, na koniec łyżeczki
pieprzu czarnego, ziołowego, papryki ostrej, 0,5 łyżeczki gorczycy białej. Pamiętajmy, że im więcej
przypraw wsypiemy tym ostrzejsze. Do tak przygotowanych słoików wkładamy patisony do 2/3 wysokości
słoika i zalewamy ciepłą zalewą (wystarczy żeby cukier sie rozpuścił). Proszę spróbować zalewę, czy nie
jest za mocna. Jeżeli tak dolewamy wody. Ta jest mocna. Słoiki pasteryzujemy na małym płomieniu
przez 20 min (NIE GOTOWAĆ, PARZYĆ), w piekarniku czas pasteryzacji ten sam, temp. 85oC.
Wyjmujemy i stawiamy do góry dnem i tak pozostawiamy do ostygnięcia.

Są super . SMACZNEGO !!!
Wracam do tematu patisonów, bo je wprost uwielbiam i nad przepisem pracowałam około 5 lat (wiadomo, że chodzi o sezonowość).
Moja zalewa idealna to:
6 szkl. wody
1 szkl. octy 10%
1 szkl. curku
1,5 łyżeczki soli

do słoika litrowego wkładam 2 liście laurowe, małe patisony całe (dla nich potrzeba 5 minut dłuższego pasteryzowania), 1 łyżkę stołową czubrycy czerwonej i kilka ząbków czosnku. Zalewam zalewą, zakręcam i pasteryzuję w piekarniku elektrycznym bez owiewu 10 minut w temperatzurze maksymalnej (całe 15 minut).

W tym roku dodałam marchew, ale średnio działa smakowo. dobrze natomiast wpływają liście pietruszki i selera (robiłam w słoikach albo to, albo to). Delikatniejsze w smaku wychodzą, kiedy zamiast czosnku i czubrycy dodałam tylko kozieradki mielonej.

Ważne przy konserwowaniu patisonów jest to, że pokrojone (ze skórką - mam na myśli te mniejsze, nie ze skórką zdrewniałą), musza być pasteryzowane bardzo krotko, bo się rozpadną - dlatego ważna jest wysoka temperatura w piekarniku, pozwalająca na szybkie wrzenie zalewy.

Po wyciągnięciu z piekarnika, stawiam słoiki na wieczku (do góry nogami), przykrywam ręcznikiem i tak zostawiam do wystygnięcia.

W przyszłym roku spróbuję zakisić patisony, bo w tym przez przypadek "udało mi się" tak zrobić z zalewa octową, więc powinny się zachować w kiszeniu podobnie do ogórków.

Dajcie znać, jak Wam wychodzi.
Marra Sobuco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując