Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Dlaczego ludzie opuszczają Polskę?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2016-09-15, 11:02   #25
cheryl_
Przyczajenie
 
Avatar cheryl_
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 25
Dot.: Dlaczego ludzie opuszczają Polskę?

Jest wiele powodów.

Za granicą jest wyższy standard życia, nawet jeśli byś pracował za najniższą krajową. Ludzie, którzy siedzą teraz w UK nie zarabiają jakichś kokosów (mam paru znajomych), ale nie mają problemu z utrzymaniem siebie i rodziny. Nie brakuje im na podstawowe potrzeby, co mimo wszystko w Polsce jeszcze się zdarza, dość często :/

W wielu branżach są wyższe zarobki, być może dlatego nawet ci ustawieni w Polsce wyjeżdżają - lekarze. Dla przykładu, pensja polskiego pracownika naukowego jest po prostu śmieszna w porównaniu do tej za granicą. A stypendium doktoranckie, za które w innym kraju można by utrzymać 2 osoby (ale bez przesadnych luksusów) w Polszy wynosi uwaga.. 1000 PLN No czasami trafią się jakieś granty, ktoś sobie dorobi korepetycjami i wyjdzie lekko ponad 2000 PLN. Niektórzy szczęśliwcy dostaną się na "międzynarodowe" projekty, lub jakieś staże, wtedy > 3000 PLN. Ale nie pracowałam tutaj, więc powtarzam co słyszałam

Ogólnie jest lepsza jakość edukacji, większe możliwości znalezienia pracy i rozwoju zawodowego. W zależności od kraju mniejsze podatki, bardziej ludzka biurokracja, większe poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Wymieniłam różne czynniki, odnoszące się do różnych krajów. Ludzie czasami za cenę bezpieczeństwa wolą więcej zgarnąć itp.

No i jest trochę inna mentalność. Ja w Polsce spotkałam się z czymś takim, że dom na kredyt i samochód to szczyt ludzkich ambicji. Ludzie uważają, że jak ktoś jest bogaty to się nakradł, uważają że pieniądze są złe itp. ale sami by chcieli mieć. Jest więcej zawiści niż gdziekolwiek indziej (a przynajmniej nigdzie, dokąd pojechałam nie widziałam tyle co tutaj). Społeczeństwa ogólnie sprawiają wrażenie szczęśliwszych i weselszych.
cheryl_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując