Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2017-12-02, 16:25   #30
viki1988
Zakorzenienie
 
Avatar viki1988
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 8 977
Dot.: Kto po zmarłym ma spłacać kredyt żyrat kredytu czy rodzina?

Cytat:
Napisane przez Frezja_1 Pokaż wiadomość
Z pierwszego postu zrozumiałam, że pracownica banku wie o śmierci kredytobiorcy.
Pomijając juz kwestie moralne kto ma się poczuc do obowiązku spłaty, to jak córka moze po smierci ojca spłacić ratę? z czyjego konta ma wyjśc przelew? I czy wpłata np. w oddziale banku przez osobe nieuprawnioną do wpłaty jest w ogóle zgodna z prawem? Czy nie jest tak, że tylko zyrant może spłacić dług zanim nie zakonczy sie postepowanie spadkowe?
Jeśli autorka nie złożyła chociażby kserokopii aktu zgonu to nie sadzę żeby bank uważał to za poinformowanie o czymkolwiek.
Myślę że bankowi to ryba kto wpłaci ratę kredytu, małżeństwa mają często i tak wspólne konta (mama autorki żyje) wiec w razie czego można z jej konta.
Poręczenie trwa nawet po śmierci kredytobiorcy.
Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Można przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy za długi zmarłego odpowiada się tylko do wysokości spadku.
Teraz z mocy prawa nabywa się z dobrodziejstwem ale skład spadku wchodzi 1/2 mieszkania wiec i tak przewyższa to wartość 550 zł
Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość

Wyczytałam na necie takie coś "Warto zdawać sobie jednak sprawę, że nawet jeśli dług przechodzi na spadkobierców poręcznie trwa dalej. A więc jeśli spadkobierca nie będzie regulował spłaty kredytu w terminie, bank będzie miał prawo żądać spłaty od żyranta. "
Czyli jeśli ja nie zapłaciłam raty za listopad bo nie wiedziałam o istnieniu kredytu to bank w każdej chwili może żądać spłaty od żyranta.
Tak ale Ty nadal nie rozumiesz że żyrant ma roszczenie do kredytobiorcy o zwrot tych pieniędzy? Czyli w tym konkretnym wypadku jak kuzynka wpłaci te pieniądze to potem może żądać od Was ich zwrotu?

A tak na marginesie to nie odziedziczysz 1/4 mieszkania tylko 1/8
__________________
21.06.2014r.
28.01.2016r.

Edytowane przez viki1988
Czas edycji: 2017-12-02 o 16:26
viki1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując