Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Niemcy V
Wątek: Niemcy V
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2018-12-30, 14:29   #3297
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Niemcy V

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość
Mypolacy było fajne, ale przed 10-ma laty.
Wtedy udało mi się tak mieszkanie znaleźć na czas pracy, a z tą babką do dnia dzisiejszego mam kontakt
Od kilku ładnych lat, to jest to jedna wielka porażka- ogólnie z tematami, informacjami, a o forum nie wspomnę

U mnie na fb są grupy (Polacy w ...) i wiele się tam dzieje, ludzie są pomocni (poza paroma wyjątkami- jak wszędzie) i służą radą. Są też organizowanie spotkania, wspólne wyjścia na dyskotekę czy tak po prostu do knajpy na piwo, do cukierni na lody/kawę, posiedzieć i pogadać. No i od niedawna mamy grupę tylko dla kobiet
Poszukaj u siebie, na pewno takie grupy będą
Ja ogólnie nie szukam celowo znajomości z Polakami. Nie że unikam, ale szukać specjalnie też nie. Pracuję obecnie z wieloma rodakami i czasem wolałabym, żeby było ich mniej, bo to są głównie osoby żyjące w DE po średnio 20 lat, a dalej stojące w takim mentalnym rozkroku między Polską a Niemcami. W domu oglądają tylko polską tv, słuchają polskiego radia, cieszą się, jak niemieccy piłkarze przegrywają na mistrzostwach, językowo są niektórzy na etapie "Deutsch noch nicht gelernt, Polnisch schon vergessen". Czasem mnie skręca, jak słyszę o staniu w "sztale".
Wcześniej miałam 1-2 Polaków w pracy i to było ok, ale jak jest to ponad połowa, to się czasem czuję jak w getcie.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując