Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Niemcy- przyszła przeprowadzka.
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-02-08, 18:30   #6
Nudeline
Raczkowanie
 
Avatar Nudeline
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 117
Dot.: Niemcy- przyszła przeprowadzka.

Uff, wiem jak to jest...Ja robilam w Polsce licencjat ze stosunkow miedzynarodowych a po przybyciu do Niemiec poszlam na studia uzupelniajace magisterskie, na kierunku podobnym do politologii (prowadzone w jezyku ang.) Dla absolwentow kierunkow humanistycznych sytuacja na rynku pracy w Niemczech (i pewnie nie tylko w Niemczech) jest bardzo ciezka, powiedzialabym, ze beznadziejna. Ja staram sie o praktyke choc 2 lata temu skonczylam studia, bo na nic innego raczej liczyc nie moge, a nawet z praktyka jest ciezko. Przed slubem to moglam tylko miec praktyke nieodplatna, i to mniej niz 3 miesiace. Teraz mam juz pozwolenie na prace. Na rozmowie w Arbeitsamt doradca stwierdzil ze powinnam nauczyc sie nowego zawodu lub tez isc ponownie na studia do Berufsakademie (zawsze chcialam pracowac w urzedzie i w Polsce po politologii byloby to jak najbardziej mozliwe a w Niemczech na takie posady ksztalca wewnetrznie, czyli nalezy sie juz zdecydowac w wieku 16 lat lub tez po maturze i zrobic specjalne, wewnetrzne Ausbildung; czyli ja nie mam na to aktualnie zadnych szans), a szkola ta to nic innego tylko cos podobnego do licencjatu, ktory robilam w Polsce cztery lata temu - i kolo sie zamyka. Masakra, nie wiem co bedzie dalej, mam coraz mniej wiary w siebie ze cos znajde, czas leci, luka w zyciorysie coraz wieksza, nie mowiac tez o tym ze pewnie bylabym ostatnia wybrana jesli staraliby sie tez o dana posade Niemcy...Nie wspomne tez o rozmowach kwalifikacyjnych, na ktorych oczywiscie nie mozna sie dobrze "sprzedac", bo nigdy nie jest sie w stanie byc tak naturalnym w sposobie mowienia jak we wlasnym jezyku...Pozdrawiam wszystkie Niemcozanki
Nudeline jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując