Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Pielęgnacja od wewnątrz: suplementy i zioła poprawiające kondycję skóry
Podgląd pojedynczej wiadomości

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-05-09, 11:05   #174
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: tabletki (nie-antykoncepcyjne) działające cuda na cerę :) - doradźcie mi coś!!

dodatkowo, żadne z moich papierowych źródeł nie używa nazwy wit.B3 (stąd też zapewne wielkie oczy pań techniczek w aptekach nie znających wit.B3 czy wit.B5; nie bedę już dalej odnosić się do komentarzy na temat "pań w aptekach" z tego wątku)- dlatego trudno mi określić, czy nazwę wit.B3 przypisać tylko wit.PP(amid kw.nikotynowego), czy też moze uznać go np. za zbiorczą nazwę dla amidu i dla kwasu nikotynowego, tak jak to jest w przypadku wit.P, którą określa się kilka różnych związków chemicznych.

A.Danysz w "Kompendium farmakologii i farmakoterapii dla lekarzy, farmaceutów i studentów" pisze, że prowitaminą amidu kwasu nikotynowego(wit.PP) jest kwas nikotynowy (ten od cholesterolu). i pewnie jest to jedna z przyczyn całego tego bałaganiu z nazewnictwem, szczególnie w źródłach internetowych.
pisze również: "kwas nikotynowy wywiera działanie naczyniorozszerzajace. można temu zapobiec przez podanie 30 min wcześniej kwasu acetylosalicylowego".


żeby jednak nie była nam zbyt łatwo w tej samej książce Danysz
pisze: "Witamina PP- niacyna. amid kwasu nikotynowego. (...) wit.PP rozszerza naczynia krwionośne. w związku z tym podawana jest w skurczach naczyniowych, a poza tym znalazła zastosowanie w leczeniu odmrożeń."

i kolejna książka-"Farmakodynamika.Podręczn ik dla studentów farmacji" W.Janiec, J.Krupińska: "Witamina PP jest amidem kwasu nikotynowego. w niektórych krajach jest też nazywana niacynamidem, aby jej nazwa nie kojarzyła sie z nikotyną wystepującą w tytoniu. (...). Wit.PP działa silnie rozszerzajaco na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi, powoduje uczucie pieczenia twarzy i zawroty głowy."

jedyne, co mi się nasuwa na mysl w tym całym bałaganie- jak ktoś ma problem z naczynkami, to chyba musi na własnej skórze sprawdzić jak reaguje na wit.PP (amid kwasu nikotynowego).
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując