Wizaz.pl - Podgląd pojedynczej wiadomości - Kule z filcu,filcowanie wełny
Podgląd pojedynczej wiadomości
Stary 2006-10-08, 13:28   #4
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kule z filcu

Znalazłam coś.

Przepis pochodzi z jakiegoś forum, nie mam pojecia, co to jest, a sami mężczyźni się tam wypisują!
Bierzesz wełnę, zanurzasz w ciepłej wodzie z szarym mydłem. Specjalne łuski na poszczególnych włosach "otwierają się" i "chwytają" łuski na innych włosach. Ściskasz, płuczesz delikatnie zimną wodą (łuski zamykają się), ściskasz znowu i tak ściśnięte zostawiasz do wyschnięcia.

Tu link do filcowania, po angielsku:
http://www.vertetsable.com/demos_feltapplique.htm

Inny przepis, tez z jakiegos forum bezimiennego:
Do zrobienia filcu potrzeba: czesanka wełniana, mata słomiana, mydło szare najlepiej zrobione z oleju roslinnego, miska, ciepła woda, przyrząd do uszlachetniania, (mata i przyrząd w załączniku)
Czesanka układa się wastwami na macie słomianej
pierwsza wartwa - urywa się mniej więcej równe (co do długości, szerokości, grubości) kawałki czesanki i układa się je dachówkowo, zeby jedna zachodziła na drugą.Lekko moczy się to wodą z mydłem. Dobrze pokazane na powyższej stronie.)
druga warstwa - podobnie jak wyżej tylko w drugą stronę, moczymy lekko wodą mydlaną
trzecia warstwa - tak jak pierwsza
następna znów w drugą stronę
Wszystko moczymy mydlaną wodą i miejsce koło miejsca, dociskając palcami wełnę wykonujemy koliste ruchy. Jak skończymy od góry do dołu, okręcamy matę o 90 stopni i robimy to samo, i tak jeszcze raz i jeszcze raz.
Następnie zawijamy matę z filcem w ciasny rulonik i ugniatamy jak ciasto przez kilka chwil. Rozwijamy przekręcamy filc o 90 stopni, zawijamy w rulonik i ugniatamy rozwijamy, przekręcamy, zawijamy, ugniatamy i czynności powtarzamy jeszcze raz.
Przyrząd w załaczniku służy do uszlachetniania filcu. Mocno przyciskając dłonią pociera się tkaniną o te przeplecione gałązki, najpierw jedną strona potem drugą.
Zrobiony kawałek filcu trzeba koniecznie wyprać.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując