Matura Ustna -J.polski - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-18, 13:58   #1
ms0401
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 36

Matura Ustna -J.polski


Witam Wszystkich
Mam taką małą prośbę do osób które znają dobrze literaturę polską.
Na maturze mam temat IDEALIŚCI I MARZYCIELE W LITERATURZE POLSKIEJ.Mam taką prośbe może ktoś zna jakieś cytaty których mogłabym użyć do tej pracy? albo jakiś fragment filmuktóry by się nadawał?Byłabym bardzo wdzięczna. Dziękuje z góry za odpowiedzi.

Edytowane przez ms0401
Czas edycji: 2010-02-18 o 15:34
ms0401 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 14:21   #2
sydunia
Zakorzenienie
 
Avatar sydunia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 20 264
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Chyba ktoś tu bardzo na łatwiznę chce pójść Skoro wybrałaś taki a nie inny temat prezentacji, to chyba przemyślałaś tą decyzję i powinnaś mieć jakieś pojęcie o tym, jakie utwory się nadają. Nikt nie będzie za Ciebie szukał odpowiednich fragmentów książek
sydunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 14:49   #3
Monniq
Raczkowanie
 
Avatar Monniq
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 433
GG do Monniq
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Na Wizażu nie odrabiamy zadań więc tu raczej nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Ze swojej strony polecam zajrzeć do słownika motywów literackich, tam znajdziesz nie tylko przykłady utworów, ale również odpowiednie cytaty.
__________________
Szukam książek:
B. Walczak, Słownik wileński na tle dziejów polskiej leksykografii
S. Hrabec, F, Pepłowski, Wiadomości o autorach i dziełach cytowanych w Słowniku Lindego

w tej sprawie proszę o kontakt na PW
Monniq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 14:54   #4
kamila901
Zakorzenienie
 
Avatar kamila901
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 5 305
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Wybrałaś naprawdę beznadziejny temat. Przynajmniej moim zdaniem.
__________________




kamila901 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 15:25   #5
Karolinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 30
Red face Dot.: Matura Ustna -J.polski

Najprostsza metoda jest taka: weź podręczniki do polskiego (ze wszystkich lat) i prześledź je, grupując tych idealistów i marzycieli na podgrupy. Czyli np marzenia i idealizowanie miłości, kobiety, ojczyzny, kraju, pracy, przyjaźni etc etc...można mnożyć tak jak to zawsze bywa
z motywami i toposami. Jak ktoś już słusznie radził, sięgnij po słowniki toposów, motywów (jest teraz tego masa na rynku). Wbrew pozorom temat nie jest trudny. Można na niego spojrzeć z różnych perspektyw, co za tym idzie i przykładów będziesz miała bez liku. Cóż, jeśli chodzi
o przykłądy konkretne...tak jak pisałam wcześniej, poświęć jeden weekend i przewertuj wszystkie epoki i bohaterów literackich. Zrób sobie szkic, pogrupuj ich ( o czym marzyli, czego pragnęli, co idealizowali-- to z kolei rodziło różne postawy, charakterystyczne dla rysu ogólnego epok, np: romantycy idealizowali uczucia, umiejętność postrzegania świata "oczyma duszy", zaś pozytywiści pracę, realną ocenę rzeczywistości, etc... tu dochodzisz do kontekstu polityczno- kulturowego etc etc... to naprawdę można mnożyć ). Z tym konspektem udaj się do polonistki i niech ona Cię dalej poprowadzi. Dopiero wówczas szukaj cytatów etc...Pozdrawiam
i powodzenia: cmok:
Karolinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 15:33   #6
ms0401
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 36
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Cytat:
Napisane przez sydunia Pokaż wiadomość
Chyba ktoś tu bardzo na łatwiznę chce pójść Skoro wybrałaś taki a nie inny temat prezentacji, to chyba przemyślałaś tą decyzję i powinnaś mieć jakieś pojęcie o tym, jakie utwory się nadają. Nikt nie będzie za Ciebie szukał odpowiednich fragmentów książek
Chyba nie.Bo ja nie prosiłam o ksiązki.Ja mam całą prace zrobioną chce jedynie do niej dołożyć planszę z cytatami,więc może nie oceniaj odrazu ludzi jak nie wiesz o co chodzi konkretnie.źLe zrozumiałaś co napisałam!

---------- Dopisano o 16:33 ---------- Poprzedni post napisano o 16:31 ----------

Cytat:
Napisane przez Karolinka Pokaż wiadomość
Najprostsza metoda jest taka: weź podręczniki do polskiego (ze wszystkich lat) i prześledź je, grupując tych idealistów i marzycieli na podgrupy. Czyli np marzenia i idealizowanie miłości, kobiety, ojczyzny, kraju, pracy, przyjaźni etc etc...można mnożyć tak jak to zawsze bywa
z motywami i toposami. Jak ktoś już słusznie radził, sięgnij po słowniki toposów, motywów (jest teraz tego masa na rynku). Wbrew pozorom temat nie jest trudny. Można na niego spojrzeć z różnych perspektyw, co za tym idzie i przykładów będziesz miała bez liku. Cóż, jeśli chodzi
o przykłądy konkretne...tak jak pisałam wcześniej, poświęć jeden weekend i przewertuj wszystkie epoki i bohaterów literackich. Zrób sobie szkic, pogrupuj ich ( o czym marzyli, czego pragnęli, co idealizowali-- to z kolei rodziło różne postawy, charakterystyczne dla rysu ogólnego epok, np: romantycy idealizowali uczucia, umiejętność postrzegania świata "oczyma duszy", zaś pozytywiści pracę, realną ocenę rzeczywistości, etc... tu dochodzisz do kontekstu polityczno- kulturowego etc etc... to naprawdę można mnożyć ). Z tym konspektem udaj się do polonistki i niech ona Cię dalej poprowadzi. Dopiero wówczas szukaj cytatów etc...Pozdrawiam
i powodzenia: cmok:
Tak wiem że idzie to znaleźć ale jest wiele cytatów które się zna
z życia,a ja poprostu nie wuumiem sobie wszytskich przypomnieć mam np patrzec na świat przez różowe okulary,w rzeczach wielkich wystarczy chec itp.Chciałam tylko taką pomoc,ale widzę że nic sie nie dowiem.ALe i tak dziekuje za chęci
ms0401 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 15:57   #7
Karolinka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 30
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Nie ma za co no cóż, skoro masz już pracę, to cała reszta to mozolna szukanina i trzeba po prostu przez to przejść. Trudno mi cokolwiek konkretnego poradzić, bo nie wiem jakie masz przykłady...Sprawdź też sobie jeszcze w słownikach sentencji, cytatów, złotych myśli etc...
Karolinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-18, 16:02   #8
Katarynka1
Raczkowanie
 
Avatar Katarynka1
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 374
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Cytat:
Napisane przez ms0401 Pokaż wiadomość
Chyba nie.Bo ja nie prosiłam o ksiązki.Ja mam całą prace zrobioną chce jedynie do niej dołożyć planszę z cytatami,więc może nie oceniaj odrazu ludzi jak nie wiesz o co chodzi konkretnie.źLe zrozumiałaś co napisałam!
Według mnie jeśli chcesz w swojej pracy użyć cytatów, to najlepiej by było, gdyby pochodziły one z pozycji które będziesz omawiać.
Katarynka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 17:00   #9
ever-dream
Wtajemniczenie
 
Avatar ever-dream
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 491
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Jest masa odpowiednich filmów i cytatów. Nie wierzę, że nie udało Ci się nic znaleźć.
__________________
"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki".
ever-dream jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 18:59   #10
ola_gie
Zakorzenienie
 
Avatar ola_gie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 218
Dot.: Matura Ustna -J.polski

to jak napisałaś pracę, nie podpierając się cytatami? ;|

hmm, Ochocki z "Lalki".
__________________


Tak właśnie.
ola_gie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-18, 19:06   #11
xxwizazanka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 2
Dot.: Matura Ustna -J.polski

a moze ktos mial taki temat:
: Cierpienie niewinnych czyli, dramat holokaustu. Przedstaw temat, odwołując się do wybranych utworów literackich

Bo zastanawiam sie jakie moga pasc pytania od egzaminatora?

---------- Dopisano o 20:06 ---------- Poprzedni post napisano o 20:06 ----------

a moze ktos mial taki temat na ustnej:
: Cierpienie niewinnych czyli, dramat holokaustu. Przedstaw temat, odwołując się do wybranych utworów literackich

Bo zastanawiam sie jakie moga pasc pytania od egzaminatora?
xxwizazanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-19, 00:47   #12
wredek
Zadomowienie
 
Avatar wredek
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: z krainy kredek
Wiadomości: 1 985
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Cytat:
Napisane przez xxwizazanka Pokaż wiadomość
a moze ktos mial taki temat:
: Cierpienie niewinnych czyli, dramat holokaustu. Przedstaw temat, odwołując się do wybranych utworów literackich

Bo zastanawiam sie jakie moga pasc pytania od egzaminatora?

---------- Dopisano o 20:06 ---------- Poprzedni post napisano o 20:06 ----------

a moze ktos mial taki temat na ustnej:
: Cierpienie niewinnych czyli, dramat holokaustu. Przedstaw temat, odwołując się do wybranych utworów literackich

Bo zastanawiam sie jakie moga pasc pytania od egzaminatora?
Ja miałam podobny temat. Zadawali mi pytania odnośnie literatury podmiotu:
1. Które z opowiadań "Medalionów" zrobiło na mnie największe wrażenie i dlaczego. - wybrałam "Przy torze kolejowym" i zadano mi jeszcze pytanie czy ja w takiej sytuacji też zabiłabym człowieka z litości
2. Dlaczego w sowieckich łagrach umierali ludzie skoro nie było komór gazowych (ale to z holokaustem niewiele ma wspólnego).
3. Kto Twoim zdaniem zasługuje na miano bohatera i dlaczego na podstawie książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".
__________________
'Nic tak nie irytuje ludzi, którzy chcą ci obrzydzić życie, jak to, że zachowujesz się, jak gdybyś tego nie zauważał.'
wredek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-19, 08:22   #13
ms0401
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 36
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Cytat:
Napisane przez ever-dream Pokaż wiadomość
Jest masa odpowiednich filmów i cytatów. Nie wierzę, że nie udało Ci się nic znaleźć.
TO jeśli takie to proste to czemu nie podasz mi jakiegoś przykładu który by sie idealnie nadawał do tego przykładu?
ms0401 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-19, 09:55   #14
nebya
Wtajemniczenie
 
Avatar nebya
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 498
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Cytat:
Napisane przez ms0401 Pokaż wiadomość
TO jeśli takie to proste to czemu nie podasz mi jakiegoś przykładu który by sie idealnie nadawał do tego przykładu?
Bez przesady- nikt za Ciebie tego szukać nie będzie, to ma być Twoja praca więc poświęć trochę czasu na wyszukanie tych cytatów. Najprostszy sposób- przekop google. Nie wierzę, że szukałaś i znaleźć nie mogłaś
__________________

nebya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-21, 11:41   #15
ms0401
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 36
Dot.: Matura Ustna -J.polski

Cytat:
Napisane przez nebya Pokaż wiadomość
Bez przesady- nikt za Ciebie tego szukać nie będzie, to ma być Twoja praca więc poświęć trochę czasu na wyszukanie tych cytatów. Najprostszy sposób- przekop google. Nie wierzę, że szukałaś i znaleźć nie mogłaś
Ale ja nikogo nie prosiłam żeby szukał pytałam tylko czy ktos poprostu cos zna...to nie jest tak ciezko napisac....
ms0401 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:05.