Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-26, 14:48   #1
purefit255
Przyczajenie
 
Avatar purefit255
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
GG do purefit255
Wink

Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?


Od jakiegoś czasu zorientowałam się, że bardzo irytuje mnie jeśli ktoś znajomy lub inna osoba pisze zwroty np. Ty, Tobie, Ciebie itp. z małej litery.
Dużo pisałam z osobami starszymi troszkę ode mnie i wtedy każdy zwracał się z dużej litery. Rozumiem na różnych forach nie zwraca się na to uwagi i nikt się nie czepia. Ja przywykłam juz tak pisać, bo w ten mały sposób wykazuje szacunek drugiej osobie, a poza tym źle to wygląda.
Nie uważam sie za kogoś wyższego czy lepszego, ale ostatnio jestem przewrażliwiona na tym punkcie i wydaje mi się, że rozmówca mnie nie szanuje. Być może to tylko moje odczucie

Wiem, wiem, że szukam dziury w całym i pewnie mi nudzi, ale serio mnie to drażni

U Was jak to wygląda? Co o tym sądzicie
__________________
"Wystarczy urodzić się z mózgiem by zacząć przeszkadzać reszcie społeczeństwa"

Ratuje swoje życie.

Mam zamiłowanie od starych samochodów z charakterem <3
purefit255 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 14:58   #2
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez purefit255 Pokaż wiadomość
Od jakiegoś czasu zorientowałam się, że bardzo irytuje mnie jeśli ktoś znajomy lub inna osoba pisze zwroty np. Ty, Tobie, Ciebie itp. z małej litery.
Dużo pisałam z osobami starszymi troszkę ode mnie i wtedy każdy zwracał się z dużej litery. Rozumiem na różnych forach nie zwraca się na to uwagi i nikt się nie czepia. Ja przywykłam juz tak pisać, bo w ten mały sposób wykazuje szacunek drugiej osobie, a poza tym źle to wygląda.
Nie uważam sie za kogoś wyższego czy lepszego, ale ostatnio jestem przewrażliwiona na tym punkcie i wydaje mi się, że rozmówca mnie nie szanuje. Być może to tylko moje odczucie

Wiem, wiem, że szukam dziury w całym i pewnie mi nudzi, ale serio mnie to drażni

U Was jak to wygląda? Co o tym sądzicie
W ogóle na to nie zwracam uwagi, poza tym to chyba nie jest poprawne, tak mi się wydaje (gdzieś chyba na Wizażu przeczytałam :P). Myślę, że to raczej forma grzecznościowa i zawsze pisząc do kogoś piszę z dużej litery, ale mnie osobiście nie dotyka, jak ktoś pisze z małej.
Za to irytuje mnie pisanie o sobie z dużej litery. Ostatnio widziałam, jak jakaś firma pisała o sobie z dużej litery, np. Pracujemy z ludźmi młodymi, gdyż Nasza Firma lubi młodych ludzi
Piszę też z dużej litery o osobach mi bliskich.
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:11   #3
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

ja piszę te zwroty z wielkiej tylko i wyłącznie w przypadku korespondencji - listów, maili.
Mnie używanie wielkiej litery na forach internetowych czy portalach internetowych wydaje się śmieszne. Do tego nie jestem pewna, czy to aby na pewno konieczne a nawet czy do końca poprawne (pisanie tych zwrotów z wielkiej litery np. w komentarzach).
Może nie powinno tak być, ale np. jeśli ktoś napisze do mnie Ty, Tobie, Ciebie z wielkiej litery np. komentarzu na fejsbuku to wywołuje u mnie raczej uniesienie brwi. A już zupełnie bawi mnie jak jakaś osoba pisze w takim przypadku "Cię" z wielkiej litery.
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:20   #4
_Beata _
ja.
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: niedaleko
Wiadomości: 1 422
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez purefit255 Pokaż wiadomość
Od jakiegoś czasu zorientowałam się, że bardzo irytuje mnie jeśli ktoś znajomy lub inna osoba pisze zwroty np. Ty, Tobie, Ciebie itp. z małej litery.
Dużo pisałam z osobami starszymi troszkę ode mnie i wtedy każdy zwracał się z dużej litery. Rozumiem na różnych forach nie zwraca się na to uwagi i nikt się nie czepia. Ja przywykłam juz tak pisać, bo w ten mały sposób wykazuje szacunek drugiej osobie, a poza tym źle to wygląda.
Nie uważam sie za kogoś wyższego czy lepszego, ale ostatnio jestem przewrażliwiona na tym punkcie i wydaje mi się, że rozmówca mnie nie szanuje. Być może to tylko moje odczucie

Wiem, wiem, że szukam dziury w całym i pewnie mi nudzi, ale serio mnie to drażni

U Was jak to wygląda? Co o tym sądzicie
wielkich liter uzywam tylko w przypadku, gdy zwracam sie do osob znanych, bliskich.
bawi mnie, gdy w klotni internetowej widze, gdy ludzie sie obrazaja wzajemnie, ale coolturka musi byc - Ty taki i owaki, **** Cie!
_Beata _ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:27   #5
purefit255
Przyczajenie
 
Avatar purefit255
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
GG do purefit255
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

W sumie też tak myslałam, więszosci chyba to nie przeszkadza, tylko ja mam jakieś odchyły : d
Wiecie może jak się tego pozbyć, tego przewrazliwienia?

---------- Dopisano o 16:27 ---------- Poprzedni post napisano o 16:23 ----------

Cytat:
Napisane przez _Beata _ Pokaż wiadomość
wielkich liter uzywam tylko w przypadku, gdy zwracam sie do osob znanych, bliskich.
bawi mnie, gdy w klotni internetowej widze, gdy ludzie sie obrazaja wzajemnie, ale coolturka musi byc - Ty taki i owaki, **** Cie!
Właśnie chodziło mi o te znane osoby

Racja, to wygląda śmiesznie. Obrażanie na poziomie, z kulturą
__________________
"Wystarczy urodzić się z mózgiem by zacząć przeszkadzać reszcie społeczeństwa"

Ratuje swoje życie.

Mam zamiłowanie od starych samochodów z charakterem <3
purefit255 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:28   #6
suszarka
Buc
 
Avatar suszarka
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: z kropki.
Wiadomości: 9 915
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez purefit255 Pokaż wiadomość
W sumie też tak myslałam, więszosci chyba to nie przeszkadza, tylko ja mam jakieś odchyły : d
Wiecie może jak się tego pozbyć, tego przewrazliwienia?
no ale co Ci to przeszkadza?

ja mam podobnie - jednak dla mnie duża litera jest jakimś tam w pewnym stopniu okazaniem szacunku i lubię jeżeli jest to używane w moją stronę ale nie wpadam też w histerię i nie tnę sobie żył jak ktoś napisze do mnie z małej.
__________________
suszarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:31   #7
dobbinka
Zakorzenienie
 
Avatar dobbinka
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 477
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez purefit255 Pokaż wiadomość
Od jakiegoś czasu zorientowałam się, że bardzo irytuje mnie jeśli ktoś znajomy lub inna osoba pisze zwroty np. Ty, Tobie, Ciebie itp. z małej litery.
Dużo pisałam z osobami starszymi troszkę ode mnie i wtedy każdy zwracał się z dużej litery. Rozumiem na różnych forach nie zwraca się na to uwagi i nikt się nie czepia. Ja przywykłam juz tak pisać, bo w ten mały sposób wykazuje szacunek drugiej osobie, a poza tym źle to wygląda.
Nie uważam sie za kogoś wyższego czy lepszego, ale ostatnio jestem przewrażliwiona na tym punkcie i wydaje mi się, że rozmówca mnie nie szanuje. Być może to tylko moje odczucie

Wiem, wiem, że szukam dziury w całym i pewnie mi nudzi, ale serio mnie to drażni

U Was jak to wygląda? Co o tym sądzicie
Cytat:
Napisane przez Czocherovsky Pokaż wiadomość
ja piszę te zwroty z wielkiej tylko i wyłącznie w przypadku korespondencji - listów, maili.
Mnie używanie wielkiej litery na forach internetowych czy portalach internetowych wydaje się śmieszne. Do tego nie jestem pewna, czy to aby na pewno konieczne a nawet czy do końca poprawne (pisanie tych zwrotów z wielkiej litery np. w komentarzach).
Może nie powinno tak być, ale np. jeśli ktoś napisze do mnie Ty, Tobie, Ciebie z wielkiej litery np. komentarzu na fejsbuku to wywołuje u mnie raczej uniesienie brwi. A już zupełnie bawi mnie jak jakaś osoba pisze w takim przypadku "Cię" z wielkiej litery.
Cytat:
Napisane przez _Beata _ Pokaż wiadomość
wielkich liter uzywam tylko w przypadku, gdy zwracam sie do osob znanych, bliskich.
bawi mnie, gdy w klotni internetowej widze, gdy ludzie sie obrazaja wzajemnie, ale coolturka musi byc - Ty taki i owaki, **** Cie!
Też uważąm, że stosowanie wielkiej litery na forach internetowych jest nie tyle nawet zbędne, co niepoprawne. A w szczególności, jeśli się daną osobę obsztorcowuje, to wygląda szczególnie zabawnie. To tak jak hiperpoprawność Dody przy wymawianiu końcówek -ą i -ę. To po prostu błąd.
Jeśli coś mnie denerwuje w forma adresowania, to "Witam" na początku listu/e-maila. Po "witam" spodziewam się właśnie zjechania mnie z góry na dół za coś, bo takie ma to znaczenie. No i używanie 'Tobie" ( i to właśnie pisanego wielką literą) zamiast 'cię/ci'.

Ogólnie mówiąc, często wydaje nam się, że znamy jakąś zasadę, ale lepiej sprawdzić w jakimś wiarygodnym źródle.(z doświadczenia piszę)
dobbinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:34   #8
Kalini
Zakorzenienie
 
Avatar Kalini
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3 134
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Ja pisze zwroty grzecznościowe z wielkiej litery z przyzwyczajenia, no i nie przeszkadza mi to, że to może być niepoprawne. Ale zupełnie mi nie przeszkadza gdy ktoś tego nie robi.

Edytowane przez Kalini
Czas edycji: 2014-01-26 o 15:35
Kalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:39   #9
purefit255
Przyczajenie
 
Avatar purefit255
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 24
GG do purefit255
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

__________________
"Wystarczy urodzić się z mózgiem by zacząć przeszkadzać reszcie społeczeństwa"

Ratuje swoje życie.

Mam zamiłowanie od starych samochodów z charakterem <3

Edytowane przez purefit255
Czas edycji: 2014-01-26 o 15:43
purefit255 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:41   #10
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez dobbinka Pokaż wiadomość
Też uważąm, że stosowanie wielkiej litery na forach internetowych jest nie tyle nawet zbędne, co niepoprawne. A w szczególności, jeśli się daną osobę obsztorcowuje, to wygląda szczególnie zabawnie. To tak jak hiperpoprawność Dody przy wymawianiu końcówek -ą i -ę. To po prostu błąd.
Jeśli coś mnie denerwuje w forma adresowania, to "Witam" na początku listu/e-maila. Po "witam" spodziewam się właśnie zjechania mnie z góry na dół za coś, bo takie ma to znaczenie. No i używanie 'Tobie" ( i to właśnie pisanego wielką literą) zamiast 'cię/ci'.

Ogólnie mówiąc, często wydaje nam się, że znamy jakąś zasadę, ale lepiej sprawdzić w jakimś wiarygodnym źródle.(z doświadczenia piszę)
Zależy, czy za tym 'obsztorcowaniem' idzie po prostu zażarta dyskusja, ostra wymiana zdań, czy jest to po prostu chamskie wyzywanie. Jeśli to pierwsze to wcale nie dziwię się, że mimo wszystko ludzie okazują sobie szacunek.
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 15:55   #11
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez purefit255 Pokaż wiadomość
Od jakiegoś czasu zorientowałam się, że bardzo irytuje mnie jeśli ktoś znajomy lub inna osoba pisze zwroty np. Ty, Tobie, Ciebie itp. z małej litery.
Dużo pisałam z osobami starszymi troszkę ode mnie i wtedy każdy zwracał się z dużej litery. Rozumiem na różnych forach nie zwraca się na to uwagi i nikt się nie czepia. Ja przywykłam juz tak pisać, bo w ten mały sposób wykazuje szacunek drugiej osobie, a poza tym źle to wygląda.
Nie uważam sie za kogoś wyższego czy lepszego, ale ostatnio jestem przewrażliwiona na tym punkcie i wydaje mi się, że rozmówca mnie nie szanuje. Być może to tylko moje odczucie

Wiem, wiem, że szukam dziury w całym i pewnie mi nudzi, ale serio mnie to drażni

U Was jak to wygląda? Co o tym sądzicie
Uważam, że jeśli ktoś używa wielkich liter (np. na początku zdania), to powinien również pisać zwroty grzecznościowe wielką literą.

Cytat:
Napisane przez dobbinka Pokaż wiadomość
Też uważąm, że stosowanie wielkiej litery na forach internetowych jest nie tyle nawet zbędne, co niepoprawne.
Dlaczego?

Cytat:
Jeśli coś mnie denerwuje w forma adresowania, to "Witam" na początku listu/e-maila. Po "witam" spodziewam się właśnie zjechania mnie z góry na dół za coś, bo takie ma to znaczenie.
Co masz na myśli pisząc, że witam „ma takie znaczenie”? Witam nie służy przecież do obsztorcowywania rozmówcy
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 16:09   #12
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

A mnie irytuje, jak wykładowca z magistrem oburza się*, jak się do niego powie per "panie profesorze"
*tzn. poprawia: "ale ja nie jestem profesorem..." itd..
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 16:30   #13
kasiencja
Pani Buka
 
Avatar kasiencja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 854
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Ja w mailach, rozmowach przez komunikatory i nawet na forum piszę "Cię/Ciebie" wielką literą, ale to chyba jakoś z przyzwyczajenia. Nie oburzam się, gdy ktoś tego nie robi, zwłaszcza jeśli to mało oficjalna rozmowa Uważam natomiast, że powinno się o to dbać w bardziej grzecznościowej korespondencji.

Za to o wiele bardziej dziwi mnie pisanie wielką literą o osobie trzeciej, na przykład o swoim facecie, rodzicach - Jego, Jej, Niego... (np. "nie chciałabym Go zranić, wiem że On jest wrażliwy" ) rozumiem że ktoś szanuje tą drugą osobę, ale przecież to chyba nawet nie jest zgodne z zasadami języka polskiego... kojarzy mi się z pisaniem o Bogu
__________________
How I choose to feel is how I am.

kasiencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 16:53   #14
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość


Co masz na myśli pisząc, że witam „ma takie znaczenie”? Witam nie służy przecież do obsztorcowywania rozmówcy
nie do mnie, ale:
ja spotkałam się z tym, że "witam" nie jest zbyt dobrze przyjmowane jako "zwrot przywitania". Na studiach mam nawet wykładowców, którzy nie odpowiadają na maile zaczynające się od słowa "Witam..."
Spotkałam się w różnych internetowych "poradniach jezykowych" ze stwierdzeniem, że "witam" wyraża wyższość nadawcy i że powinno być używane tylko w sytuacji, gdy witamy kogoś np. w swoim domu.

Edytowane przez 201605301111
Czas edycji: 2014-01-26 o 16:54
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 16:56   #15
Kocurasek
Zakorzenienie
 
Avatar Kocurasek
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 559
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez asia_aisa Pokaż wiadomość
(...)
Za to irytuje mnie pisanie o sobie z dużej litery. Ostatnio widziałam, jak jakaś firma pisała o sobie z dużej litery, np. Pracujemy z ludźmi młodymi, gdyż Nasza Firma lubi młodych ludzi
Piszę też z dużej litery o osobach mi bliskich.
Cytat:
Napisane przez kasiencja Pokaż wiadomość
(...)
Za to o wiele bardziej dziwi mnie pisanie wielką literą o osobie trzeciej, na przykład o swoim facecie, rodzicach - Jego, Jej, Niego... (np. "nie chciałabym Go zranić, wiem że On jest wrażliwy" ) rozumiem że ktoś szanuje tą drugą osobę, ale przecież to chyba nawet nie jest zgodne z zasadami języka polskiego... kojarzy mi się z pisaniem o Bogu
podpisuję się pod tym.
__________________

25.08.2012

Aparatka
08.04.2013 Damon Clear (góra)
18.11.2013 aparat metalowy mini (dół)

Kocurasek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:01   #16
AniaKW
Zadomowienie
 
Avatar AniaKW
 
Zarejestrowany: 2013-11
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Wiadomości: 1 570
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
A mnie irytuje, jak wykładowca z magistrem oburza się*, jak się do niego powie per "panie profesorze"
*tzn. poprawia: "ale ja nie jestem profesorem..." itd..
Nie bardzo wiem, co Cię irytuje, bo prawda jest taka, że na wyższych uczelniach przyjęte jest zwracania się do wykładowcy nie zmieniając jego stopnia naukowego. Spróbuj do doktora zwrócić się profesorze. W szkole było przyjęte "panie profesorze" do nauczyciela, ale w świecie akademickim nie jest to dobrze widziane.
AniaKW jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:03   #17
--Olka--
Zakorzenienie
 
Avatar --Olka--
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 5 516
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez Czocherovsky Pokaż wiadomość
ja spotkałam się z tym, że "witam" nie jest zbyt dobrze przyjmowane jako "zwrot przywitania". Na studiach mam nawet wykładowców, którzy nie odpowiadają na maile zaczynające się od słowa "Witam..."
Niespecjalnie mnie to dziwi. Też się z tym spotkałam.

Cytat:
Napisane przez Czocherovsky Pokaż wiadomość
Spotkałam się w różnych internetowych "poradniach jezykowych" ze stwierdzeniem, że "witam" wyraża wyższość nadawcy i że powinno być używane tylko w sytuacji, gdy witamy kogoś np. w swoim domu.
To nie do końca tak. Po prostu "witam" jest mało eleganckie.
Dla zainteresowanych: http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=491




"jemu czy Jemu?
Szanowni Państwo,
czy pisanie dużą literą zaimków w trzeciej osobie, gdy w korespondencji z kimś piszemy o innej osobie: Ona, Jemu, Ich itp. jest ogólnie przyjętym zwyczajem, czy też pewną ekstrawagancją? Spotykam różne opinie na ten temat – niektórzy twierdzą, że to niezbędny przejaw szacunku do osób, o których piszemy. Inni skłonni sa uznać to za przesadną egzaltację stylu.
Z poważaniem,
Łukasz

Zaimki, za pomocą których piszemy o osobach trzecich, zapisujemy zasadniczo małą literą, np. „Skąd taki pomysł przyszedł mu do głowy?”. Są jednak sytuacje nadzwyczajne, w których chcemy o kimś wyrazić się ze szczególnym szacunkiem. Wówczas stosujemy literę wielką. Do takich sytuacji należą okoliczności związane ze śmiercią. W nekrologach informujących o czyjejś śmierci, w nekrologach kondolencyjnych, rocznicowych czy w listach kondolencyjnych piszemy na przykład: „Cześć Ich pamięci”, „Zapamiętamy Go jako kogoś, na kim zawsze mogliśmy polegać”, „Bardzo będzie nam Jej brakowało”.
O nieżyjących osobach ważnych i zasłużonych również możemy napisać, używając wielkiej litery. Na przykład o papieżu Janie Pawle II zwykle piszemy w ten sposób. Nie jest to jednak – jak w wypadku nekrologów i pisemnych kondolencji – zasada obowiązkowa.
Indywidualnie możemy również zastosować tę konwencję w odniesieniu do osób nam bliskich, szczególnie jednak starszych bądź nieżyjących. Np. „Tęsknię za Babcią. Napisz, jak Ona się czuje”, „Jak czuje się Twoja Mama? Przy okazji pozdrów Ją ode mnie”, „Ojca wspominam jako osobę prawą – On nigdy by mnie nie oszukał”.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski"
__________________
Dbam o siebie

Edytowane przez --Olka--
Czas edycji: 2014-01-26 o 17:09
--Olka-- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:21   #18
summerisgone
Zakorzenienie
 
Avatar summerisgone
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 534
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Używam wielkich liter tylko w mailach z wykładowcami itp.
Na forach, rozmowach smsowych czy komunikatorowych po prostu mnie to bawi. Jak sama nazwa wskazuje są to zwroty grzecznościowe i nie czuję potrzeby używania ich w rozmowach o pierdołach z ludźmi, którzy są mi równi. Mam wręcz odwrotnie do autorki, jak ktoś mi Tyka na fejsie z wielkiej litery to mam wrażenie, że nie potrafi dostosować formalności języka do sytuacji.
summerisgone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:28   #19
Hadassah
Zadomowienie
 
Avatar Hadassah
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 733
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

A mnie to irytuje. Dużych liter w tym kontekście używam tylko w listach lub mailach formalnych. Nie jestem w stanie podać powodu, dla którego tak mam, ale jak widzę, jak dziewczę zastanawia się 'czy On woli groszek czy kapustę' denerwuje mnie . Na forach też nie piszę 'Twój post' ani w smsach nie używam 'specjalnie dla Ciebie', mimo, że z tego co czytam jest to poprawne . I to nie z braku szacunku, no ale litości, po co skrajnie nieformalnej rozmowę nadawać cechy listu...? Podsumowując: ja tak nie robię, innym nie bronie .
Hadassah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:31   #20
anemeon
Zakorzenienie
 
Avatar anemeon
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 3 484
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez summerisgone Pokaż wiadomość
Używam wielkich liter tylko w mailach z wykładowcami itp.
Na forach, rozmowach smsowych czy komunikatorowych po prostu mnie to bawi. Jak sama nazwa wskazuje są to zwroty grzecznościowe i nie czuję potrzeby używania ich w rozmowach o pierdołach z ludźmi, którzy są mi równi. Mam wręcz odwrotnie do autorki, jak ktoś mi Tyka na fejsie z wielkiej litery to mam wrażenie, że nie potrafi dostosować formalności języka do sytuacji.
Czyli tych równych sobie nie szanujesz?
Dla mnie pisanie zaimków w korespondencji (jakiejkolwiek) od wielkiej litery jest po prostu okazaniem szacunku. I nawet, kiedy biorę udział w zażartej dyskusji na forum to przecież nie przestaję szanować drugiej strony. Może jestem staroświecka...
__________________






anemeon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:34   #21
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez anemeon Pokaż wiadomość
Czyli tych równych sobie nie szanujesz?
Dla mnie pisanie zaimków w korespondencji (jakiejkolwiek) od wielkiej litery jest po prostu okazaniem szacunku. I nawet, kiedy biorę udział w zażartej dyskusji na forum to przecież nie przestaję szanować drugiej strony. Może jestem staroświecka...
dla mnie jednak istnieje pewne rozróżnienie między korespondencją jako taką, a luźną rozmową na forum czy portalu społecznościowym
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:41   #22
summerisgone
Zakorzenienie
 
Avatar summerisgone
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 534
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez anemeon Pokaż wiadomość
Czyli tych równych sobie nie szanujesz?
Dla mnie pisanie zaimków w korespondencji (jakiejkolwiek) od wielkiej litery jest po prostu okazaniem szacunku. I nawet, kiedy biorę udział w zażartej dyskusji na forum to przecież nie przestaję szanować drugiej strony. Może jestem staroświecka...
Oczywiście, że szanuję ale rozmowa na fejsie to nie list i nie zaczynam jej od "dzień dobry" tylko często bezpośrednio od jakiegoś pytania czy czegoś co mam do przekazania, kończę zwykłym "do jutra" czy czymś takim a nie "Serdeczne pozdrowienia, XYZ" więc nie rozumiem dlaczego miałabym używać akurat Cię i Ty a pozostałych zwrotów grzecznościowych nie?
Dla mnie Tykanie na fejsie jest porównywalne z wtrącaniem formalnych rzeczy jak 'dnia 13 grudnia bieżącego roku o godzinie 16.30" w rozmowę z mamą.
summerisgone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 17:56   #23
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez Czocherovsky Pokaż wiadomość
nie do mnie, ale:
ja spotkałam się z tym, że "witam" nie jest zbyt dobrze przyjmowane jako "zwrot przywitania". Na studiach mam nawet wykładowców, którzy nie odpowiadają na maile zaczynające się od słowa "Witam..."
Spotkałam się w różnych internetowych "poradniach jezykowych" ze stwierdzeniem, że "witam" wyraża wyższość nadawcy i że powinno być używane tylko w sytuacji, gdy witamy kogoś np. w swoim domu.
O tym wiem i to rozumiem Chociaż „witam” wchodzi już do użytku jako „Szanowna Pani”/„Szanowny Panie” i w korespondencji mniej oficjalnej (np. z obsługą sklepu internetowego) nie razi mnie. I nie uważam, by „witam” służyło za wstęp do wiadomości, w których zamierza się obrazić adresata.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 18:13   #24
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Ja piszę dużą literą jeśli się zwracam do kogoś nawet na forum. Jeśli tak jest przyjęte w rozmowie pisemnej, to czemu ma nie obowiązywać w smsach czy internecie? Dopóki tu też piszemy po polsku to wypadałoby przestrzegać tych samych zasad. Jednocześnie u innych nie zwracam na to uwagi, nie unoszę się oburzeniem że ktoś do mnie zwrócił się z małej litery.
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 18:32   #25
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Przestanę zwracać uwagę, mam dosyć półgłówków na uczelni którzy ledwo dorwali się do pracy jako magistrzy a już się puszą

Szanowny Panie Magistrze,
Piszę do Pana [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] ęąęąęą bułkę przez bibułkę jaśnie panie [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...]
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Z Wyrazami Szacunku,
Barbara Drabiniasta, studentka X roku, XXXX XXXX, studiów dziennych



odpowiedź: "tak"
albo "nie"

krew mnie zalewa
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 18:35   #26
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Bardzo na to zwracam uwagę.
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 18:44   #27
Kalini
Zakorzenienie
 
Avatar Kalini
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3 134
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Ja nie pieściłam się z mailami do prowadzących. Zaczytam zazwyczaj od "dzień dobry" nie lubię, ani witam, ani z szanownymi i zazwyczaj pisze "pozdrawiam" (no chyba, że pisze do dziekan).
Polecam to wszystkim Pisanie do prowadzącego-doktoranta, trzy lata starszego ode mnie, "szanowny Panie" i "z wyrazami szacunku" jest ponad moje siły.

Edytowane przez Kalini
Czas edycji: 2014-01-26 o 18:46
Kalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 19:02   #28
Hadassah
Zadomowienie
 
Avatar Hadassah
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 1 733
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
Przestanę zwracać uwagę, mam dosyć półgłówków na uczelni którzy ledwo dorwali się do pracy jako magistrzy a już się puszą

Szanowny Panie Magistrze,
Piszę do Pana [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] ęąęąęą bułkę przez bibułkę jaśnie panie [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...]
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Z Wyrazami Szacunku,
Barbara Drabiniasta, studentka X roku, XXXX XXXX, studiów dziennych



odpowiedź: "tak"
albo "nie"

krew mnie zalewa
Niestety, i profesorom się to zdarza
Hadassah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 19:03   #29
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Profesorom wybaczam bo u mnie to często ludzie starszy wiekiem którzy nie do końca są biegli w obsłudze komputera a zwłaszcza maila z naszego uniwersytetu (bo z prywatnych się nie kontaktują) to mogę im wybaczyć, zwłaszcza jeśli zajmują się przedmiotami typu greka, łacina, starocerkiewnosłowiański :d ale jakiś smarkaty magister co jest młodszy od mojego faceta, puszy się w ten sposób to mnie coś az boli
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-26, 19:05   #30
ulinkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ulinkaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 17 881
Dot.: Zwroty grzecznościowe i inne-zwracacie na to uwage?

Ja też piszę z wielkiej, ale bardziej wkurza mnie brak kultury w kontakcie bezpośrednim, nie używanie zwrotów grzecznościowych typu: proszę, dziękuję, np. podczas pytania o coś do picia, czy do jedzenia... Jak pytam: Czy chcesz kawę np i słyszę: chcę, albo co gorsza: mogę chcieć, to mnie krew zalewa.
__________________
Lubię siłę czerni,
i nieużywania słów.
Wszystkiego, co niezmienne,
w nicości za oknem, gdy budzą się mgły...
ulinkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-28 23:37:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:57.