Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-22, 22:47   #1
Daenerys
Wtajemniczenie
 
Avatar Daenerys
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Kiedys Wlkp teraz Eng
Wiadomości: 2 898

Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?


Witam

Wczoraj, gdy nie moglam spac, to wlasnie zagadnienie zaprzatnelo moje mysli.

Niedawno np bylam w Czechach (w Pradze) i mimo zapewnien Wizazanek z innych watkow, niewiele rozumialam z tego co do mnie mowili po czesku. Mozna smialo powiedziec, ze rozumialam piate przez dziesiate. Tak samo ze slowackim. Moj znajomy ma znajomych ze Slowacji i gdy pewien wieczor spedzialismy razem, rozmowa toczyla sie glownie na temat roznic w slownictwie miedzy naszymi jezykami. Rozmowa w jezyku angielskim...

Mialam tez inna sytuacje dawno temu. Otoz 7 lat temu na wakacjach we Wloszech poznalam pewnych Chorwatow i ich moglam znacznie lepiej zrozumiec. Jednak teraz ciezko mi po tylu latach, byc pewna jak dokladnie oni mowili i czemu ich tak dobrze rozumialam.

Moze ktoras z was ma jakies doswiadczenia w tej dziedzinie, bo przyznam ze ta sprawa nie daje mi spokoju. Szczegolnie ci Chorwaci, ciagle po tylu latach...
__________________





Edytowane przez Daenerys
Czas edycji: 2008-11-22 o 22:52
Daenerys jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-22, 22:58   #2
Avv
Wtajemniczenie
 
Avatar Avv
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: nvrmnd.
Wiadomości: 2 523
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Hm, moim zdaniem najłatwiej dogadać się z Rosjaninem. ;p
Niektóre słowa są bardzo podobne i łatwo odgadnąć ich znaczenie, ale bywają i takie, których znaczenia w życiu byśmy nie zgadli. Jednak i tak uważam, że to bardzo podobny język. ;p
__________________
***
"Czerń zakrywa Twoje serce, to, które kocha, ale niewidocznie...
Na tej sali płakała Twoja dusza, być może ze szczęścia, tańcząc gubiła emocje..."
***
Avv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-22, 23:23   #3
crippled
Wtajemniczenie
 
Avatar crippled
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 829
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Cytat:
Napisane przez Avv Pokaż wiadomość
Hm, moim zdaniem najłatwiej dogadać się z Rosjaninem. ;p
Niektóre słowa są bardzo podobne i łatwo odgadnąć ich znaczenie, ale bywają i takie, których znaczenia w życiu byśmy nie zgadli. Jednak i tak uważam, że to bardzo podobny język. ;p
słuchałam kilku piosenek TATU i zrozumiałam 2 słowa na krzyz także sensu piosenki nie załapałam... rosjanie odpadają
__________________
crippled jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-22, 23:29   #4
Avv
Wtajemniczenie
 
Avatar Avv
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: nvrmnd.
Wiadomości: 2 523
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Hm. ;D
Ja z piosenek TATU też niewiele łapię, ale takiego przykładowego przechodnia na ulicy byłoby chyba łatwiej rozumieć, bo czasem przysłuchiwałam się takim rozmowom i niektóre rzeczy naprawdę łatwo było zczaić. ;D

A Czesi podobno lepiej rozumieją po rosyjsku niż po polsku. ;p

Z Włochem też można kombinować, bo oni bardzo dużo gestykulują i pokazują, ale jeśli chodzi o podobieństwo języków, to ja tam zbyt wielkiego nie zauważam. ;p

Kurde, z nikim się nie da po polsku dogadać, no. ;D
__________________
***
"Czerń zakrywa Twoje serce, to, które kocha, ale niewidocznie...
Na tej sali płakała Twoja dusza, być może ze szczęścia, tańcząc gubiła emocje..."
***
Avv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-22, 23:49   #5
doloresd
Wtajemniczenie
 
Avatar doloresd
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 455
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Z punktu widzenia językoznawstwa -> najbardziej zbliżonymi językami do polskiego są czeski i słowacki - > to ta sama grupa językowa- języki zachodniosłowiańskie. Co do chorwackiego jest to również język słowiański tyle, że należy do grupy południowosłowiańskiej - tak jak serbski, bośniacki itp. Odniosłaś takie, a nie inne wrażenie, bo miałaś małą styczność z tymi językami. Na języki trzeba patrzeć ogólnie: brać całe słownictwo i gramatykę i dopiero potem oceniać podobieństwo. Być może rozumiałaś dobrze Chorwatów, bo rozmawialiście tylko o pewnej dziedzinie życia, która jakimś trafem miała podobną podstawę językową.
A abstrahując od językoznawstwa- słabo rozumiem Czechów (chyba, że mówią bardzo wolno), za to doskonale Słowaków.
doloresd jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-22, 23:52   #6
ashiva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 186
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

ja uważam, że najbardziej podobny do języka polskiego jest słowacki (dla mnie nie ma dużej różnicy), choć i z Czechem dogadam się bez problemów ale nie jest to takie oczywiste ponieważ z koleżanką miałyśmy okazję rozmawiać i ze Słowakami i z Czechami i ona ni w ząb nie wiedziała o czym mówią a dla mnie rozmowa z nimi nie stanowiła problemu, nawet byłam tłumaczem dla owej koleżanki :P wydaje mi się że to jest troszkę związane z obszernością naszego słownika ponieważ w słowackim czy czeskim jest sporo wyrazów które są bardzo podobne do polskich ale "wycofanych" już z użycia, choćby kram, to po czesku sklep (choć nie wiem jak po czesku wygląda pisowania) a w języku polskim przecież też istnieje wyraz "kram" tyle że się go już nie używa
ashiva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 00:00   #7
carolinascotties
Zakorzenienie
 
Avatar carolinascotties
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 8 447
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Z mojego doświadczenia wynika, że jesli spędzi się kilka dni w towarzystwie Serbów, Czechów, czy Rosjan - z każdą z tych nacji można się porozumieć
__________________
USZKO {*}

Toksyczny związek? https://youtu.be/5bw4jeTxHGA
carolinascotties jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-11-23, 00:10   #8
mada26eric
Przyczajenie
 
Avatar mada26eric
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Uk
Wiadomości: 9
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Ja uwazam,ze bardzo podobnym jezykiem do naszego jest jezyk slowcki,ale jezeli nikt jeszcze sie nie zetknal z tym jezykiem...moze byc trudno!!!! A dlaczego????poniewaz rowniez tak jak w polsce ludzie ze Slowacji maja inne gwary,a to juz zmienia kolej rzeczy!!!!
Mam meza ze slovacji i kedy poznalismy sie rozmowa nie kleila sie po slovacku ale za to po polsku tak(poniewaz moj maz uczyl sie polskiego tak dla siebie obecnie umie 8 jezykow ))
dopieru po 3 latach gdzie duzo przebywalam w gronie slovakow dzis juz nie mam roblemu porozumiec sie znimi czy oni ze mna!!!!
mada26eric jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 00:23   #9
gayenka
Zakorzenienie
 
Avatar gayenka
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 3 269
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Ashiva -sklep po czesku to obchod

To moze tak: z punktu widzenia bohemistki-czeski jest podobny do polskiego ,owszem i w prostych codziennych sytuacjach nie powinno byc problemu.Ale juz rozmowa na powazniejsze tematy jest ciezka bo czeski to piekny ale i skaplikowany jezyk w ktorym zmiany jezykowe zaszly inaczej niz w polskim.
Nalezy jeszcze rozroznic rodzaje czeskiego:czeski w Pradze to tzw.praski czeski ,ludzie mowia tam zupelnie inaczej najczesciej tzw. hovorovou češtinou.Taki jezyk potoczny,zupelnie inny w kazdej czesci Czech( a Czechy dziela sie na :Czechy wlasciwe z Praga,Morawy i Sląsk).W Pradze np.problemy to trable a ze jest dobrze mowi sie fajn.
A Slowacki to jezyk w stosunku do innych slowianskich bardzo mlody i prostszy .NIe wiem czy latwiej go zrozumiec ,ale od slowacystow slyszlam ,ze tak.

Co ciekawe wiele wyrazow z macedońskiego jest bardzo podobnych do Polskiego i stosunkowo latwo go zrozumiec.
Np.moj tata gdy mowie mu cos po macedonsku lapie od razu ,wiele wyrazow jest identycznych jak w polskim lub staropolskim
__________________
Se spánky z břidlicových střech
se zády rtutě na oknech,
páry z broušenýho skla,
se stehny váhy, tě každej zná,
tě každej zná, tě každej zná
a když Tě ochutná,
ví, že víš, že...



gayenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 02:38   #10
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

doloresd bardzo ladnie to opisala z puntku widzenia jezykoznastwa. Dodalbym jeszcze serbskoluzycki, rowniez zachodnioslowianski jezyk.

Najbardziej podobny do polskiego jest slowacki, bardziej niz chorwacki - a slowa mozna wylapac w obydwu jezykach. Przy czym, "podobny" nie gwarantuje zrozumienia w konwersacji
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 09:23   #11
lir391
Zakorzenienie
 
Avatar lir391
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 811
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Cytat:
Napisane przez Avv Pokaż wiadomość
Hm, moim zdaniem najłatwiej dogadać się z Rosjaninem. ;p
Niektóre słowa są bardzo podobne i łatwo odgadnąć ich znaczenie, ale bywają i takie, których znaczenia w życiu byśmy nie zgadli. Jednak i tak uważam, że to bardzo podobny język. ;p
oj, nie. duzo slow brzmi tak samo, a ma kompletnie inne znaczenie - mnostwo falszywych przyjaciol i ogolnie spore roznice.
__________________
Зачем мы давим на тормоз, не на газ?


'I'll be more enthusiastic about encouraging thinking outside the box when there's evidence of any thinking going on inside it.'
/Terry Pratchett/



lir391 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-23, 09:32   #12
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Dla mnie to slowacki. Sporo rozumiem, ale byc moze dlatego, ze od dziecka czesto jezdzilam w gory, takze po slowackiej stronie. W sumie ich mentalnosc jest mi blizsza niz np mentalnosc pewnych regionow (bez pokazywania palcem i podawania przyczyn) z polnocnej Polski.

Rosyjskiego nie rozumiem, podobnie Ukrainskiego. Jako dziecko bylam we Lwowie - spiewalam w zespole i mielismy tam wystepy i nic kompletnie nie rozumialam co oni mowia. Tylko, ze ja juz to pokolenie co nigdy sie nie uczylo rosyjskiego.

Z Chorwatami nie mialam stycznosci.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 09:58   #13
doloresd
Wtajemniczenie
 
Avatar doloresd
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 455
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Cytat:
Napisane przez gayenka Pokaż wiadomość
Co ciekawe wiele wyrazow z macedońskiego jest bardzo podobnych do Polskiego i stosunkowo latwo go zrozumiec.
Np.moj tata gdy mowie mu cos po macedonsku lapie od razu ,wiele wyrazow jest identycznych jak w polskim lub staropolskim
To prawda
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
doloresd bardzo ladnie to opisala z puntku widzenia jezykoznastwa.
dziękuję
Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Dodalbym jeszcze serbskoluzycki, rowniez zachodnioslowianski jezyk.

Najbardziej podobny do polskiego jest slowacki, bardziej niz chorwacki - a slowa mozna wylapac w obydwu jezykach. Przy czym, "podobny" nie gwarantuje zrozumienia w konwersacji
i to także jest prawdą
doloresd jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 10:06   #14
Daenerys
Wtajemniczenie
 
Avatar Daenerys
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Kiedys Wlkp teraz Eng
Wiadomości: 2 898
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Cytat:
Napisane przez doloresd Pokaż wiadomość
Z punktu widzenia językoznawstwa -> najbardziej zbliżonymi językami do polskiego są czeski i słowacki - > to ta sama grupa językowa- języki zachodniosłowiańskie. Co do chorwackiego jest to również język słowiański tyle, że należy do grupy południowosłowiańskiej - tak jak serbski, bośniacki itp. Odniosłaś takie, a nie inne wrażenie, bo miałaś małą styczność z tymi językami. Na języki trzeba patrzeć ogólnie: brać całe słownictwo i gramatykę i dopiero potem oceniać podobieństwo. Być może rozumiałaś dobrze Chorwatów, bo rozmawialiście tylko o pewnej dziedzinie życia, która jakimś trafem miała podobną podstawę językową.
A abstrahując od językoznawstwa- słabo rozumiem Czechów (chyba, że mówią bardzo wolno), za to doskonale Słowaków.
Dokladnie tak, to wiem - wytluszczone slowa Dolorsed.
Dlatego tez, wiedzac co wiedzialam, zastanawialo mnie bardzo, dlaczego umialam sie porozumiec z tymi Chorwatami, ktorych jezyk jakby nie patrzec, nalezy do grupy poludniowoslowianskiej.
Z drugiej strony teraz ciezko mi jakiekolwiek powazne wnioski wysunac, poniewaz bylo to zbyt dawno.

Cytat:
Napisane przez gayenka Pokaż wiadomość
Ashiva -sklep po czesku to obchod

To moze tak: z punktu widzenia bohemistki-czeski jest podobny do polskiego ,owszem i w prostych codziennych sytuacjach nie powinno byc problemu.Ale juz rozmowa na powazniejsze tematy jest ciezka bo czeski to piekny ale i skaplikowany jezyk w ktorym zmiany jezykowe zaszly inaczej niz w polskim.
Nalezy jeszcze rozroznic rodzaje czeskiego:czeski w Pradze to tzw.praski czeski ,ludzie mowia tam zupelnie inaczej najczesciej tzw. hovorovou češtinou.Taki jezyk potoczny,zupelnie inny w kazdej czesci Czech( a Czechy dziela sie na :Czechy wlasciwe z Praga,Morawy i Sląsk).W Pradze np.problemy to trable a ze jest dobrze mowi sie fajn.
A Slowacki to jezyk w stosunku do innych slowianskich bardzo mlody i prostszy .NIe wiem czy latwiej go zrozumiec ,ale od slowacystow slyszlam ,ze tak.

Co ciekawe wiele wyrazow z macedońskiego jest bardzo podobnych do Polskiego i stosunkowo latwo go zrozumiec.
Np.moj tata gdy mowie mu cos po macedonsku lapie od razu ,wiele wyrazow jest identycznych jak w polskim lub staropolskim
Wiem takze, ze Czeski jest zroznicowany regionalnie. Znaczniej bardziej niz Polski prawda? Ze Slowacki jest mlodszym jezykiem to nie wiedzialam. A juz Macedonski...
__________________




Daenerys jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 10:06   #15
bura kocurka
Zakorzenienie
 
Avatar bura kocurka
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 749
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Ja z językiem chorwackim też nie miałam styczności, więc nie wiem czy łatwo zrozumieć czy nie
Natomiast kilka razy byłam w Czechach (w różnych rejonach) - i szczerze powiem, że mój tata musiał mi wszystko tłumaczyć. Ja w ogóle nie mogłam ich zrozumieć, głównie ze względu na tempo wymowy. Gdyby mówili tak z 3 razy wolniej to bym zrozumiała zdecydowanie więcej, bo rzeczywiście wiele słów jest podobnych i potrafię je rozszyfrować nawet na piśmie
Natomiast wszystko też zależy od osoby - mój tata nie ma absolutnie żadnych problemów z porozumieniem się z Czechami, wszystko rozumie, a jak posiedzi tydzień w Czechach, to już potrafi zagadać jak oni

O słowackim słyszałam, że najłatwiej jest zrozumieć...ale to już z doświadczeń raczej znajomych, bo ze Słowakami nie gadałam
__________________

bura kocurka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 10:25   #16
gayenka
Zakorzenienie
 
Avatar gayenka
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 3 269
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Cytat:
Napisane przez Daenerys Pokaż wiadomość



Wiem takze, ze Czeski jest zroznicowany regionalnie. Znaczniej bardziej niz Polski prawda? Ze Slowacki jest mlodszym jezykiem to nie wiedzialam. A juz Macedonski...
Czy bardziej niz polski?hmm..wydaje mi sie ze nie My w Polsce tez mamy sporo gwari dialektow a nawet język kaszubski ktory nie mającym styczności z kaszubami wczesniej moze sprawiac wiele oproblemow.Zreszta nawet gwara śląska ,taka prawdziwa,stara jest trudna w zrozumieniu ,ale malo kto jej jeszcze w takiej pierwotnej wersji uzywa.
Poszczegolne dialekty czeskie Czech bez problemu zrozumie ,ale juz Polak niektore polskie nie bardzo

A macedosnki jest w porownaniu do naszej grupy jezykowej bardzo smieszny i nierzadko abstrakcyjny,ale jednoczesnie duzo mozna zrozumiec.Nawet bardzo duzo (trzeba jeszcze opanowac ich cyrylice)
__________________
Se spánky z břidlicových střech
se zády rtutě na oknech,
páry z broušenýho skla,
se stehny váhy, tě každej zná,
tě každej zná, tě každej zná
a když Tě ochutná,
ví, že víš, že...



gayenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 10:32   #17
nadi111
Zakorzenienie
 
Avatar nadi111
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 468
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Moim zdaniem, tak na ucho to słowacki. Bez problemu dogadałam się ze Słowakami po polsku. Z Czechami było gorzej
nadi111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 10:34   #18
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Rosyjski? NIE XD Szczególnie ich wszystkie dmiany, wyrazy są zupełnie inne.. Dla mne to dwa różne jęsyki (uczę się rosyjkiego). Czeskiego nie łapię, innych też nie... Zero podobieństw, zero zrozumienia. Polski i czeski to jak rosyjski i ukraiński :P
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 10:51   #19
magdzialenk@
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 1 327
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Jak dla mnie ukrainski jest podobny do polskiego, a przynajmniej mozna duzo zrozumiec.
magdzialenk@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-23, 10:56   #20
nicRu
maszyna, nie człowiek
 
Avatar nicRu
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Stolica Południa
Wiadomości: 24 775
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Na pewno bardziej niż rosyjski, zgodzę się. Np kocham cię to "Ja kochaju t***je" (t***je a rosysjkie t***ja to już różnia dla mnie pomijając kochaju zamiast ljublju"
__________________
Rosyjski A1-A2-B1-B2-C1
Francuski A1-A2-B1-B2-C1
nicRu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 11:19   #21
Hvid
Zakorzenienie
 
Avatar Hvid
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 3 784
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Czy ktos z Was mial blizsza stycznosc z jezykiem bialoruskim lub ukrainskim? Tak, wiem, jedna osoba napisala, ze sa podobne. Zastanawia mnie jednak do jakiego stopnia. Niestety, sama zawsze rozmawialam z osobami stamtad po rosyjsku, chociaz moj rosyjski pozostawia wiele do zyczenia. Porozumiem sie, ale konwersacji na kazdy temat nie jestem w stanie prowadzic.

Jezyki pokrewne maja rowniez swoje pulapki, na przyklad homonimy.

Jeden z przedpiszcow napisal o gestykulacji Wlochow. To rowniez bywa czasem zdradliwe. Niektore gesty sa interpretowane w inny sposob przez Polakow, w inny przez Wlochow.

Edytowane przez Hvid
Czas edycji: 2008-11-23 o 11:20
Hvid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 11:26   #22
1stLaDy
Wtajemniczenie
 
Avatar 1stLaDy
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 305
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

mam kolezanke slowaczke i ja nie rozumiem nic jak ona mowi po slowacku, moze z 2 slowa - a ona potrafi przetlumaczyc wszystko co ja powiem po polsku - podobno to dziala tylko w jedna strone
__________________
65-64-63-62-61-60-59-58-57-56-55

171cm
1stLaDy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 12:07   #23
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Ze Słowakami dogaduję się bez problemu, koleżanka miała narzeczonego Słowaka. Mieszkałam z Czeszkami i niewiele rozumiałam, strasznie szybko mówią i jednak mają inne konstrukcje, ten język jest bardziej skomplikowany. Większość życia spędziłam przy granicy wschodniej i po ukraińsku ani po rosyjsku nie rozumiem sensu wypowiedzi, tylko pojedyncze słowa. W moim akademiku mieszkała Białorusinka, która z Ukraińcami rozmawiała po polsku lub rosyjsku, bo swoich języków nie rozumieli.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 13:03   #24
ashiva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 186
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Cytat:
Napisane przez gayenka Pokaż wiadomość
Ashiva -sklep po czesku to obchod
oo.. więc byćmoże była to jakaś "gwara", ja nie znam tych języków ale jakoś umiałam się dogadać, w każdym razie z tym "kramem" to podałam przykłąd bo akurat to słowo zapamiętałam bo się jeszcze dopytywałyśmy z koleżanką po angielsku o co chodzi dlatego byłam tego pewna
ashiva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 15:10   #25
LilyHoney
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 988
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Najbardziej podobno do polskiego jest słowacki, ja jak jestem na Słowacji to mówie zawsze po polsku i bez problemu można się dogadać.
LilyHoney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-23, 21:05   #26
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 3 317
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Z moim Tz Slowakiem dogaduje sie bez trudu od lat, czesto bywam na Slowacji, mam wielu znajomych Slowakow, Czechow i powiem jedno: wszystko zalezy od akcentu i bogactwa slownika
d9dafda22031a08fb930d3c506630231eeee4640 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-24, 00:21   #27
frandzelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 291
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

zając po czesku : polnaja zapierdalajka ten kawał mnie zawsze rozwala.
__________________
Hej to chyba śni ci się życie.

'Będzie tęęcza... luubje'


frandzelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-24, 08:48   #28
chmurka80
Zadomowienie
 
Avatar chmurka80
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomości: 1 048
GG do chmurka80
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

ja pamiętam ze jak byłam we Włoszech to włosi powiedzieli ze polski podobny jest do arabskiego tz .nie ze mamy podobne wyrazy tylko jak sie go słyszy to brzmią podobnie
__________________



non permettere al passato di "rubarti il futuro "


Edytowane przez chmurka80
Czas edycji: 2008-11-24 o 08:50
chmurka80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-24, 10:30   #29
havana
Zadomowienie
 
Avatar havana
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: śląskie
Wiadomości: 1 618
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Ja mieszkam przy granicy z Czechami i jakośtam mogę się porozumieć z Czechami i Słowakami, ale nie na tyle, żeby prowadzić regularne konwersacje. Słyszałam, że Czesi i Słowacy najlepiej rozumieją gwarę śląską, cieszyńską. Ciekawie było słuchać rozmowy moich rodziców z Czechami, krórych spotkaliśmy... na Słowacji każdy mówił w swoim języku i swobodnie się porozumiewali, za to ja nie rozumiałam prawie nic, dla mnie Czesi mówili za szybko
Tym bardziej nie rozumiem chorwackiego, który momentami brzmi dla mnie jak turecki bądź węgierski Za to Czesi bez problemu porozumiewają się z Chorwatami, przynajmniej Ci, których miałam okazję obserwować.
havana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-24, 12:35   #30
the_sania
Wtajemniczenie
 
Avatar the_sania
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 2 990
Dot.: Ktory jezyk jest najbardziej podobny do jezyka polskiego?

Ja i TŻ jak wracaliśmy z Londynu, spotkaliśmy na dworcu chłopaka, który okazał się Czechem. Prosił o pomoc przy przechowaniu bagażu itd (mniejsza już o to) to ja podjarałam się, bo każde słowo praktycznie rozumiałam ;p a TŻ nic prawie.
Nie wiem jak to jest
__________________
Jedynym wytłumaczeniem bezinteresowności, poświecenia , lojalności i ciepła macierzyństwa jest miłość.

Marcelek 30.05.2011

the_sania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-07-15 15:33:37


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:37.