Poliakrylamid - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-10-20, 16:35   #1
Miramej
Zakorzenienie
 
Avatar Miramej
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 18 274
Question

Poliakrylamid


Kilka razy spotkałam się na forum z opinią Wizażanek, że nie lubią tego składnika w kosmetykach. W wizażowym słowniku nie znalazłam niczego, co przemawiałoby przeciwko temu związkowi. Czy jakaś bardziej znająca się na rzeczy Wizażanka mogłaby poinformować mnie dlaczego ta substancja w kosmetykach może być niefajna? Przyznam, że bardzo lubię krem z Avene Ystheal+, a zawiera on poliakrylamid
Miramej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-20, 16:58   #2
Sylwiasta
Zadomowienie
 
Avatar Sylwiasta
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Krakow
Wiadomości: 1 555
Dot.: Poliakrylamid

"Polyakrylamid - jest skladnikiem szkodliwym, jego zastosowanie w kosmetykach jest dopuszczalne, ale ograniczone do okreslonych bardzo malych ilosci, ogolnie lepiej go unikac, zwlaszcza gdy znajduje sie blisko poczatku skladu."
Jego "zapasy" w organizmie moga miec skutki kancerogenne.
"Nie jest to jednak tak, ze jednorazowe uzycie przykladowo kremu z polyakrylamidem juz stanowi zagrozenie, chodzi bardziej o ciagle stosowanie kosmetykow z tym skladnikiem, dlatego warto na to zwracac uwage. "

"Celem infomacji o poliakrylamidzie nie bylo sianie paniki, ale uswiadomienie uzytkownikom jaki jest obecny stan wiedzy na jego temat. Wiele kobiet unika np oleju mineralnego, ktory nieslusznie ma zla opinie, gdyz przeczytaly na stronach firm kosmetykow naturalnych ze jest szkodliwy, prawda jest taka, ze nie istnieja zadne ograniczenia co do stezenia oleju mineralnego w kosmetykach, natomiast w przypadku poliakrylamidu istnieja.
Nigdzie nie napisalam, ze nie wolno uzywac kremu Skrzypowita, problemem jest dlugofalowe stosowanie kosmetykow z poliakrylamidem. Poniewaz tylko producent zna rzeczywiste stezenie poliakrylamidu w jego kosmetyku, nalezy sie z nim skontaktowac i potem porownac dane do ograniczen podanych w linku. Czy chcemy zwracac uwage na poliakrylamid czy nie zalezy od nas, teraz mozemy to robic swiadomie, tak jak swiadomie wybieramy palenie papierosow czy opalanie sie w solarium. Poza tym nie nalezy przesadzac, jesli znajduje sie on przy koncu skladu to prawdopodobnie jego ilosc jest mala, jesli mamy watpliwosci kontaktujemy sie z producentem, ktory jest zobowiazany udzielic nam takiej infomacji, jesli nie chce to swiadczy ze nie szanuje klienta i wtedy decydujemy czy mimo to nadal kupujemy jego produkt czy wybieramy inny, zwlaszcza, ze oferta jest szeroka. Znam przypadki, kiedy producent z powodu licznych pytan swiadomych klientow akurat o obecnosc poliakrylamidu wycofal go ze skladu i stworzyl poprawiona wersje tego samego kosmetyku. "

Wszystkie cytaty pochodza ze strony "Biochemiaurody.com" Basi Kwiatkowskiej.

Jeszcze link do wyszukiwarki Wizażu - Nan wyszukała kiedyś wszystkie kosmetyki, zgłoszone do KWC, w których składzie jest podany polyacrylamide:
http://www.wizaz.pl/produkty/baza/ce...ubmitimage.y=7

Wielkie dzieki Nan, wykonalas kawal swietnej roboty i zebrane przez Ciebie informacje pomagaja innym
Sylwiasta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-20, 18:03   #3
Miramej
Zakorzenienie
 
Avatar Miramej
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 18 274
Dot.: Poliakrylamid

Sylwiasta, bardzo dziękuję za odpowiedź
Miramej jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-19, 19:15   #4
Selekcjonerka
Rozeznanie
 
Avatar Selekcjonerka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 956
Dot.: Poliakrylamid

Wątek stary, ale znalazłam b. interesujący link. Wklejam, ku edukacji Wizażanek. (Tyle się od Was nauczyłam, to się chociaż trochę odwdzięczę )
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2005/367.pdf
__________________
Szanuj swoich adresatów.
Selekcjonerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-19, 21:35   #5
kasior
Raczkowanie
 
Avatar kasior
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 43
Dot.: Poliakrylamid

śmierć frytkom i chipsom!!!
kasior jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-22, 16:50   #6
frostis
Raczkowanie
 
Avatar frostis
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: sztokholm
Wiadomości: 394
GG do frostis
Dot.: Poliakrylamid

Dziewczyny.mam prosbe moze mi wyjasnicie co nieco.
Ja rowniez sie zastanawiam nad tym skladnikiem i troche szperalam w necie,zeby zebrac rozne informacje na jego temat.
Skoro jest on szkodliwy w kremach i innych kosmetykach,to dlaczego jest glownym skladnikiem i obecnie jednym z najpopularniejszych wypelniaczy na zmarszczki i do powiekszania ust?

podaje linka

http://www.medycynaestetyczna.pl/b2.php
Czytalam na forach zagranicznych same pozytywne opinie klientek,ktore beauticalem mialy ostrzykiwane zmarszczki.Tak sobie mysle,ze gdyby byl tak bardzo szkodliwy w kremach ,to pewnie bylby zabroniony jako zastrzyk,srodek ktory jakby nie bylo zostaje w skorze kilka lat.
frostis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-22, 20:41   #7
mrs.doubtfire
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 566
Dot.: Poliakrylamid

Ja pierwszy raz dowiedzialam sie o tym zwiazku stad, jeszcze ze starego forum i wiecej juz przyznaje nie szukalam:
http://www.biochemiaurody.fora.pl/aquamid-t368.html
http://www.biochemiaurody.fora.pl/po...mide-t239.html
mrs.doubtfire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-06-27, 00:14   #8
Selekcjonerka
Rozeznanie
 
Avatar Selekcjonerka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 956
Dot.: Poliakrylamid

Cytat:
Napisane przez frostis Pokaż wiadomość
Dziewczyny.mam prosbe moze mi wyjasnicie co nieco.
Ja rowniez sie zastanawiam nad tym skladnikiem i troche szperalam w necie,zeby zebrac rozne informacje na jego temat.
Skoro jest on szkodliwy w kremach i innych kosmetykach,to dlaczego jest glownym skladnikiem i obecnie jednym z najpopularniejszych wypelniaczy na zmarszczki i do powiekszania ust?

podaje linka

http://www.medycynaestetyczna.pl/b2.php
Czytalam na forach zagranicznych same pozytywne opinie klientek,ktore beauticalem mialy ostrzykiwane zmarszczki.Tak sobie mysle,ze gdyby byl tak bardzo szkodliwy w kremach ,to pewnie bylby zabroniony jako zastrzyk,srodek ktory jakby nie bylo zostaje w skorze kilka lat.
pierwszy wypełniacz zawierający poliakrylamid, który jest całkowicie degradowany i bezpieczny!!!
- z tego wynika, że to jakaś modyfikacja, że wszystkie dotychczasowe wypełniacze z poliakrylamidem nie były degradowane i bezpieczne.

Składa się z poliakryloamidowego (PA) spójnego hydrożelu z biodegradowalnymi analogami, których funkcje oraz okres półtrwania in vivo można bardzo precyzyjnie modulować.
- czyli to jest jakaś modyfikacja, a nie czysty (=>szkodliwy) PA.

W procesie degradacji są stopniowo uwalniane krótkie, rozpuszczalne łańcuchy PA. Łańcuchy przemieszczają się razem z płynami śródmiąszowymi, bez dalszej degradacji lub metabolizmu, a następnie są wydalane razem z żółcią.
- z tego wynika, że fakt wydalenia PA z organizmu jest pożądane. A więc sam w sobie - jest on szkodliwy.

Niekontrolowane reakcje chemiczne w trakcie degradacji żelów PA powodowały wiele niekorzystnych efektów i powikłań.
- tutaj już wprost napisali, że PA jest szkodliwy.

Niestety - w kosmetykach występuje PA w czystej, niemodyfikowanej, a więc niezaprzeczalnie szkodliwej postaci.

Ja to tak przynajmniej zrozumiałam.
__________________
Szanuj swoich adresatów.
Selekcjonerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-28, 10:33   #9
mewcia
Raczkowanie
 
Avatar mewcia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 268
Dot.: Poliakrylamid

Cytat:
Napisane przez Selekcjonerka Pokaż wiadomość
pierwszy wypełniacz zawierający poliakrylamid, który jest całkowicie degradowany i bezpieczny!!!
- z tego wynika, że to jakaś modyfikacja, że wszystkie dotychczasowe wypełniacze z poliakrylamidem nie były degradowane i bezpieczne.

Składa się z poliakryloamidowego (PA) spójnego hydrożelu z biodegradowalnymi analogami, których funkcje oraz okres półtrwania in vivo można bardzo precyzyjnie modulować.
- czyli to jest jakaś modyfikacja, a nie czysty (=>szkodliwy) PA.

W procesie degradacji są stopniowo uwalniane krótkie, rozpuszczalne łańcuchy PA. Łańcuchy przemieszczają się razem z płynami śródmiąszowymi, bez dalszej degradacji lub metabolizmu, a następnie są wydalane razem z żółcią.
- z tego wynika, że fakt wydalenia PA z organizmu jest pożądane. A więc sam w sobie - jest on szkodliwy.

Niekontrolowane reakcje chemiczne w trakcie degradacji żelów PA powodowały wiele niekorzystnych efektów i powikłań.
- tutaj już wprost napisali, że PA jest szkodliwy.

Niestety - w kosmetykach występuje PA w czystej, niemodyfikowanej, a więc niezaprzeczalnie szkodliwej postaci.

Ja to tak przynajmniej zrozumiałam.

Hm informację są dość skąpe i trzebaby dorwać konkretne badania na ten temat, ale z tego co wiem to w organizmie bardzo wiele substancji ulega modyfikacji, sprzęganiu - ogólnie mówiąc transformacji w celu usunięciu z organizmu. Przykładowo sprzęganie np z kwasem glukuronowym ma na celu zwiększenie rozpuszczalności danej substancji tak aby mogła ona ulec wydaleniu. W tym wypadku odszczepia się rozpuszczalny PA więc nie musi ulegać innym przemianom. To że jest on wydalany nie oznacza od razu, że jest szkodliwy - może oznaczać, że jest niepotrzebny. Organizm wydala nie tylko toksyczne substancje!

W linku podanym przez Ciebie Selekcjonerko jest napisane, że aż 90% poliakrylamidu ulega metabolizmowi i tylko jego niewielka część wydaleniu z moczem. Czyli wynika z tego, że w tym wypadku metabolizm jest niekorzystny.
Najwyraźniej producent stworzył taki produkt, który nie wchodzi w metabolizm i dlatego jest bezpieczny.

Zastanawia mnie tylko czy w składzie tego, żelu są analogi PA czy np jakiś polimer PA. I jeszcze nie rozumiem jednego - bo skoro są to jakieś zmodyfikowane wersje PA ale po pewnym czasie i tak uwalniają krótke łąncuchy poliakryalmidu to dlaczego te krótkie łańcuchy nie wchodzą w metabolizm według producenta czy są różne formy poliakrylamidu? rozpuszczalne i nierozpuszczalne? wtedy miałoby to większy sens

To jest taki mój wywód może się na coś przyda
__________________
mewcia
mewcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-28, 10:41   #10
mewcia
Raczkowanie
 
Avatar mewcia
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 268
Dot.: Poliakrylamid

och ja głupia! zamiast przeczytać do końca to biorę się za analize

chodzi o to, że ten żel uwalnia rozpuszczalne ŁAŃCUCHY poliakrylamidu a nie MONOMERY, które trudno jest usunąć i które właśnie ulegają metabolizmowi! dodatkowo te łańcuchy są już rozpuszczalne więc gotowe do wydalenia
__________________
mewcia
mewcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-13, 10:47   #11
tancerka212
Zakorzenienie
 
Avatar tancerka212
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: ;)
Wiadomości: 9 303
Dot.: Poliakrylamid

dziewczyny a ja używam już od dwóch lat podkładu z Maybelline i przyznam że przeraziłyście mnie tymi informacjami że długie stosowanie może miec kancerogenne skutki... oto skład mojego kosmetyku.. jeśli jest on niebezpieczny to natychmiast go wywalam!

Maybelline Pure Make UP

Skład: Aqua/Water, Cyclopentasiloxane, Glycerin, Titanium Dioxide, Propylene Glycol, Kaolin, Polyacrylamide, Silica, Phenoxyethanol, C9-15 Fluoroalcohol Phosphates, C13-14 Isoparaffin, Aluminium Hydroxide, Methylparaben, Laureth-7, Tocopheryl Acetate, Polymethyl Methacrylate, Sodium C8-16 Isoalkylsuccinyl Wheat Protein Solfonate, Dimethiconol, Ethylparaben, Butylparaben, Biosaccharide Gum-1, Propylparaben, Isobutylparaben, ChamomillaRecutita/Matricaria Extract, Aloe Barbadensis/Aloe BarbadensisLeaf Extract,[+/- Mayb contain Cl 77891/Titanium Dioxide, Cl 77492, Cl 77499, Cl 77491/Iron Oxides, Mica, Cl 42090/Blue 1] (F.I.L. D8359/1)
__________________
21.08.2010 ślub
02.10.2013 Dzidzia
26.07.2016 Dzidziol
tancerka212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-03-08, 09:21   #12
chanelkajc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 8
Dot.: Poliakrylamid

Cytat:
Napisane przez Selekcjonerka Pokaż wiadomość
Wątek stary, ale znalazłam b. interesujący link. Wklejam, ku edukacji Wizażanek. (Tyle się od Was nauczyłam, to się chociaż trochę odwdzięczę )
http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2005/367.pdf
Ja znalazłam taką informację w necie:

*Poliakrylamid
- produkty kosmetyczne zawierające akrylamid lub poliakrylamid i stosowane przez wiele lat, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu.

Dopuszczalne stężenia:
poliakrylamid - poniżej 0,1%
akrylamid - poniżej 0,1 ppm

---------- Dopisano o 10:21 ---------- Poprzedni post napisano o 10:11 ----------

Cytat:
Napisane przez kasior Pokaż wiadomość
śmierć frytkom i chipsom!!!
Nalezy również ograniczyć pieczone i smażone ziemniaki (najdrowsze są gotowane) oraz kawę (gdyż ona tez zawiera Poliakrylamid)
chanelkajc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-08, 09:29   #13
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Poliakrylamid

Wedlug Öko Testu wiecej tego skladnika dostaje sie przez skore poprzez nakladane kosmetyki. oczywiscie nie jest tak , ze jest to tylko jedna droga wprowadzenia do naszego organizmu akrylamidu. My go codziennie zjadamy. Im bardziej przypieczony, przysmazony pordukt tym wiecej tego skladnika zjadamy. Ograniczyc go mozna poprzez mniejsza obrobke produktu, czyli nie smazymy kotletow az skorna bedzie ciemno brazowa, nie pieczemy chleba az skorka bedzie ciemna itp. Najlepiej bylo by nic pieczonego i sazonego nie jesc, co bedzie troche trudne. ja staram sie nie panikowac, bo wyeliminowac calkiem tego skladnika w produktach spozywczych, sie tak do konca nie da, a przynajmniej w mojej kuchni sie nie da. Stawiam za to na eliminacje calkowita z produktow kosmetycznych.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-14, 09:47   #14
chanelkajc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 8
Dot.: Poliakrylamid

Niestety jest on także w dopiero co kupionym przez mnie kremie do rąk i paznokci Ziaji Kozie mleko
Szkoda. Ale nie panikuję, po prostu bardzo rzadko będę ten krem kupować.
chanelkajc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:34.