Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem? - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-01-12, 18:38   #61
Cockatrice
Rozeznanie
 
Avatar Cockatrice
 
Zarejestrowany: 2017-12
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 623
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Czy uważacie, że buddyści z racji swojego poglądu na świat nie powinni jeść mięsa? Czytam teraz bardzo ciekawą książkę i zastanawiam się, jakie są opinie wśród Was na ten temat.
__________________
Książki
Filmy i seriale
Muzyka
Cockatrice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 19:03   #62
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Czytałam sporo sprzecznych interpretacji tekstów buddyjskich na ten temat. W pięciu wskazaniach pisze, że powinno powstrzymywać się od odbierania życia i brania tego, co nie jest dane. Ale to wskazania, nie przykazania. Czytałam też, że jeśli mięso nie zostało zabite dla ciebie, to jest ok (w przypadku mnichów którym ktoś oferuje pożywienie). Z drugiej strony, jeśli wierzysz, że wszystkie stworzenia mają tą samą fundamentalną naturę, to trochę głupio je spożywać

Dla mnie największym argumentem przeciwko jedzeniu mięsa w świetle nauk buddyjskich jest współczucie dla wszystkich żyjących istot. Jeśli ktoś dąży do wykształcenia w sobie natury Buddy, która ogarnia wszystkie stworzenia współczuciem, to powinien starać się minimalizować cierpienie na świecie.
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 19:07   #63
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Czytałam sporo sprzecznych interpretacji tekstów buddyjskich na ten temat. W pięciu wskazaniach pisze, że powinno powstrzymywać się od odbierania życia i brania tego, co nie jest dane. Ale to wskazania, nie przykazania. Czytałam też, że jeśli mięso nie zostało zabite dla ciebie, to jest ok (w przypadku mnichów którym ktoś oferuje pożywienie). Z drugiej strony, jeśli wierzysz, że wszystkie stworzenia mają tą samą fundamentalną naturę, to trochę głupio je spożywać

Dla mnie największym argumentem przeciwko jedzeniu mięsa w świetle nauk buddyjskich jest współczucie dla wszystkich żyjących istot. Jeśli ktoś dąży do wykształcenia w sobie natury Buddy, która ogarnia wszystkie stworzenia współczuciem, to powinien starać się minimalizować cierpienie na świecie.
Mam takie samo zdanie. Tez duzo o tym czytalam. Niektorzy na innych forach wrecz wysmiewali sie, ze jacys ortodyksyjni kaplani moga sie na to zdecydowac, ale nie ''zwykli buddysci''.
Powiem tak - jedzenie miesa moze jest w buddyzmie jakas okrezna sciezka dozwolone, ale nie pasuje mi brak empatii i wspolczucia dla tychzwierzat. Czyli jesz - ok, ale bez wysmiewania.

Podobno w Tybecie przed inwazja chinska panowalo takie poszanowanie zycia, ze budowa zwyklego domu ciagnela sie w nieskonczonosc, bo kazda mrowke, ktora pojawila sie na drodze, przenoszono recznie w bezpieczne miejsce. Dla mnie to piekne,
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 20:38   #64
Cockatrice
Rozeznanie
 
Avatar Cockatrice
 
Zarejestrowany: 2017-12
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 623
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

W tej książce, którą czytałam autor podchodził do tego trochę inaczej. Że co z tego, że nie jemy mięsa, jeśli nie będziemy dobrzy i znowu co z tego, że jemy mięso, skoro jesteśmy w ogólnym rozrachunku dobrzy. Poza tym, jeśli liczyć się z życiem wszystkich istot żyjących na Ziemi, musielibyśmy przestać zabijać owady i insekty przy pryskaniu warzyw. A teraz praktycznie nie ma już niepryskanych owoców, więc cały weganizm w swoim założeniu jest nie do końca kompletny.
__________________
Książki
Filmy i seriale
Muzyka
Cockatrice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 21:00   #65
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 6 085
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Cytat:
Napisane przez Cockatrice Pokaż wiadomość
W tej książce, którą czytałam autor podchodził do tego trochę inaczej. Że co z tego, że nie jemy mięsa, jeśli nie będziemy dobrzy i znowu co z tego, że jemy mięso, skoro jesteśmy w ogólnym rozrachunku dobrzy. Poza tym, jeśli liczyć się z życiem wszystkich istot żyjących na Ziemi, musielibyśmy przestać zabijać owady i insekty przy pryskaniu warzyw. A teraz praktycznie nie ma już niepryskanych owoców, więc cały weganizm w swoim założeniu jest nie do końca kompletny.
W weganizmie nie chodzi o zaprzestanie w 100% krzywdzenia zwierzat, bo tak sie nie da, tylko o zminimalizowanie tego cierpienia.
Jasne, ze pryskajac warzywa gina insekty. Ale nie wiem czy wiesz, pasza dla zwierzat to zdaje sie 80% swiatowych zasobow owsa, chyba ponad 90% soi, wiec jedzac mieso zabijamy nie tylko zwierzeta, a takze kilkanascie razy wiecej insektow, niz jedzac warzywa.
Poza tym weganizm dopuszcza cos takiego jak obrona wlasna, jak ci sie w domu zalegna karaluchy czy szczury, to ciezko z tym polemizowac. Jak masz w organizmie robaki, to tez je trzeba wytepic.
62f33e9ec77d3cf0943e95da9955941e4a625c6c jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-12, 21:03   #66
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Cytat:
Napisane przez Cockatrice Pokaż wiadomość
W tej książce, którą czytałam autor podchodził do tego trochę inaczej. Że co z tego, że nie jemy mięsa, jeśli nie będziemy dobrzy i znowu co z tego, że jemy mięso, skoro jesteśmy w ogólnym rozrachunku dobrzy. Poza tym, jeśli liczyć się z życiem wszystkich istot żyjących na Ziemi, musielibyśmy przestać zabijać owady i insekty przy pryskaniu warzyw. A teraz praktycznie nie ma już niepryskanych owoców, więc cały weganizm w swoim założeniu jest nie do końca kompletny.
Dla mnie to jest trochę podejście typu "po co jeść zdrowo i przestać palić, jeśli i tak umrzemy". Nie da się przejść przez życie bez powodowania cierpienia lub śmierci - pewnie. Depczemy mrówki, trujemy komary, zabijamy pchły na zwierzętach, bierzemy antybiotyki. Ale każda, nawet najmniejsza zmiana ma wpływ na całość. Za każdym razem, gdy jesz wegański/wegetariański posiłek, wybierasz pokój zamiast przemocy.

I jeszcze jest opcja niejedzenia mięsa *I* bycia dobrym. To nie tak, że weganie mówią sobie "ok, nie jem produktów zwierzęcych, więc mogę być wredny i to się karmicznie wyrówna".
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0

Edytowane przez ruda_beksa
Czas edycji: 2018-01-12 o 21:05
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-08-25, 23:06   #67
95c2526c23e69e0985e2c1464d890e9d7bbd64fa_5f6d24f1ce806
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 133
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość
Czytałam też, że jeśli mięso nie zostało zabite dla ciebie, to jest ok (w przypadku mnichów którym ktoś oferuje pożywienie). Z drugiej strony, jeśli wierzysz, że wszystkie stworzenia mają tą samą fundamentalną naturę, to trochę głupio je spożywać
Wszystkie, rosliny to tez zywe stworzenia, o tej samej naturze co ssaki, ptaki i inne takie kiedys tez zaskoczyla mnie ta pozorna rozbieznosc w interpretacjach.
95c2526c23e69e0985e2c1464d890e9d7bbd64fa_5f6d24f1ce806 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-07-03, 13:40   #68
Iwona_Koss
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 1
Dot.: Czy są tu jakieś Buddystki lub osoby interesujące się Buddyzmem?

Ja polecam zobaczyć ten film z archiwum o buddyzmie xxx

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2022-07-22 o 08:54
Iwona_Koss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-07-03 14:40:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:22.