Filologia polska - WĄTEK ZBIORCZY - Strona 11 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-30, 12:50   #301
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez JennyAniolek Pokaż wiadomość
Miałam jeszcze takie przedmioty: poetyka historyczna, językoznawstwo pragmatyczne, wykład monograficzny, wiedza o kulturze, wprowadzenie do językoznawstwa historycznego, a z nauczycielskich na 2 semestrze to: emisja glosu, dydaktyka języka, dydaktyka literatury
kurczę tak nieprzyjemnie brzmią te przedmioty pierwszy rok bardzo mi się podobał kurczę juz nie mogę się doczekać planu na kolejny semestr
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-30, 16:11   #302
selfish
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 919
Dot.: Filologia polska

Wykład monograficzny to nie jest nazwa przedmiotu sensu stricte tylko raczej nazwa rodzaju zajęć. Z dostępnej puli wykładów (spis podaje uczelnia na początku semestru) wybierasz jeden najbardziej Cię interesujący i nań uczęszczasz, tak aby zdobyć zaliczenie. Nazwy mogą zaś być różnorakie, ja z wykładów monograficznych najmilej wspominam:
"Sobowtór i inkarnacje dwoistości w lit. XIX wieku"
"Figury w naszym życiu"
"Gotycyzmy w literaturze i filmie" ...albo jakoś tak
"Historia filmu"
Wszystkie wykłady z UŁ, większość z ówczesnej katedry teorii literatury (obecnie już Instytut).
__________________
-----------------------


--------l

Edytowane przez selfish
Czas edycji: 2009-07-30 o 16:13
selfish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-01, 11:01   #303
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Filologia polska

Hey

słuchajcie, mam do was prośbę jutro zaczynam praktyki w podstawowce i nie mam pojęcia jak napisać sprawozdanie z hospitacji, a mam jutro aż 3 pomoże ktoś?
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-06, 18:26   #304
gociak58
Raczkowanie
 
Avatar gociak58
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Sorkwity/Olsztyn
Wiadomości: 406
Dot.: Filologia polska

Ja chętnie pomogę, choć nie wiem, czy nie za późno. Niestety dopiero teraz dotarłam do tego wątku. A więc wg tego, czego mnie nauczono to sprawozdanie powinno składać się z:

1. Część informacyjna:

- data odbycia lekcji:
- nazwa szkoły
- klasa:
- przedmiot:
- nauczyciel prowadzący:
- student:
- metodyk:

2. Część sprawozdawcza:

Najlepiej w postaci tabelii składajacej się z trzech kolumn:
1. etapy budowy lekcji (I ogniwo-wstęp, II ogniwo-rozwiniecie, III ogniwo-zakończenie), 2. czynności nauczyciela, 3. czynności uczniów.

3. Część analityczno-krytyczna:

*miejsce tematyki lekcji w programie nauczania
*sposób sformułowania tematu lekcji i jego adekwatność do podejmowanych na lekcji treści nauczania i kształtowanych umiejętnosci
*cele lekcji
*strategie dydaktyczne
*typ lekcji
*metody nauczania
*formy pracy
*środki dydaktyczne i ich wykorzystanie
*ogólna ocena lekcji

To by było chyba na tyle Jutro też zaczynam praktykę w podstawówce i mam nadzieję, że szybko się skończy Pozdrawiam wszystkie tegoroczne praktykantki

-

---------- Dopisano o 19:26 ---------- Poprzedni post napisano o 19:16 ----------

No i dodam, że ja studiuję FP na UWM w Olsztynie Od października będę na 3 roku Moje specjalizacje to: nauczycielska i bibliotekoznawstwo i informacja naukowa A na magisterce zamierzam wybrać edytorstwo, jeżeli dotrwam heh
__________________
Jestem żoną mojego męża



http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6j44j2cgtly5x.png
gociak58 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-07, 11:40   #305
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez gociak58 Pokaż wiadomość
Ja chętnie pomogę, choć nie wiem, czy nie za późno. Niestety dopiero teraz dotarłam do tego wątku. A więc wg tego, czego mnie nauczono to sprawozdanie powinno składać się z:

1. Część informacyjna:

- data odbycia lekcji:
- nazwa szkoły
- klasa:
- przedmiot:
- nauczyciel prowadzący:
- student:
- metodyk:

2. Część sprawozdawcza:

Najlepiej w postaci tabelii składajacej się z trzech kolumn:
1. etapy budowy lekcji (I ogniwo-wstęp, II ogniwo-rozwiniecie, III ogniwo-zakończenie), 2. czynności nauczyciela, 3. czynności uczniów.

3. Część analityczno-krytyczna:

*miejsce tematyki lekcji w programie nauczania
*sposób sformułowania tematu lekcji i jego adekwatność do podejmowanych na lekcji treści nauczania i kształtowanych umiejętnosci
*cele lekcji
*strategie dydaktyczne
*typ lekcji
*metody nauczania
*formy pracy
*środki dydaktyczne i ich wykorzystanie
*ogólna ocena lekcji

To by było chyba na tyle Jutro też zaczynam praktykę w podstawówce i mam nadzieję, że szybko się skończy Pozdrawiam wszystkie tegoroczne praktykantki

-

---------- Dopisano o 19:26 ---------- Poprzedni post napisano o 19:16 ----------

No i dodam, że ja studiuję FP na UWM w Olsztynie Od października będę na 3 roku Moje specjalizacje to: nauczycielska i bibliotekoznawstwo i informacja naukowa A na magisterce zamierzam wybrać edytorstwo, jeżeli dotrwam heh
o raju a nam facet tylko mowil ze maja byc: temat, cele, metody, przebieg. Albo koleś był nierozgarnięty albo mamy mieć mniej już sama nie wiem

a Ty jako praktykantka drugiego roku nie powinnas mieć praktyk w gimnazjum???
a w ogóle pozdrawiam

edit: jeszcze chciałam Cię zapytać o co chodzi z tymi etapami budowy lekcji (ogniwami)?
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.

Edytowane przez kat123
Czas edycji: 2009-09-07 o 11:42
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-07, 11:50   #306
JennyAniolek
Zakorzenienie
 
Avatar JennyAniolek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 21 726
Dot.: Filologia polska

Witajcie
A ja znów mam inaczej prowadzić dzienniczek z praktyk.
Mam tylko w formie tabelki: data, godziny pracy, liczba godzin, temat zajęć, notatka po lekcji.

Teraz mam praktyki w podstawówce, a po V semestrze w gimnazjum.
__________________
My / "Tak" / Ślub

Wiktor - 28.05.2013
Lilka & Emilka - 16.05.2015
Antoś - 12.02.2017
JennyAniolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-07, 11:58   #307
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez JennyAniolek Pokaż wiadomość
Witajcie
A ja znów mam inaczej prowadzić dzienniczek z praktyk.
Mam tylko w formie tabelki: data, godziny pracy, liczba godzin, temat zajęć, notatka po lekcji.

Teraz mam praktyki w podstawówce, a po V semestrze w gimnazjum.
o proszę, jeszcze inaczej No każdy wie jak ma pisać, tylko moja grupa nie została poinformowana, ajjj
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-07, 13:16   #308
bzyczka1
Zakorzenienie
 
Avatar bzyczka1
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: L/J/W
Wiadomości: 6 351
Dot.: Filologia polska

ja już po studiach ale na wszystkich praktykach wpisywałam po prostu : w wyznaczonym miejscu datę, dział, godziny. A w miejscu na sprawozdanie pisałam temat lekcji/zajęć i charakteryzowałam je , pisałam jakich pomocy użyłam, jakie były cele i opisywałam przebieg zajęć tak skrótowo. Zawsze wystarczało to
__________________
"Miłość...Wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz, żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ją osłonić"

Nasz skarb
bzyczka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-07, 13:30   #309
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez bzyczka1 Pokaż wiadomość
ja już po studiach ale na wszystkich praktykach wpisywałam po prostu : w wyznaczonym miejscu datę, dział, godziny. A w miejscu na sprawozdanie pisałam temat lekcji/zajęć i charakteryzowałam je , pisałam jakich pomocy użyłam, jakie były cele i opisywałam przebieg zajęć tak skrótowo. Zawsze wystarczało to
hmm... może to ma byc byle był dowód na to, że byliśmy na danych zajęciach bo tak szczerze, to ja nawet nie mam protokołów jako wymaganego dokumentu w regulaminie no ale nic, kazali pisać to piszę to znaczy będę pisać...
Bo dziś muszę stworzyć konspekt na środową lekcję kończy się laba
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-07, 15:18   #310
gociak58
Raczkowanie
 
Avatar gociak58
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Sorkwity/Olsztyn
Wiadomości: 406
Dot.: Filologia polska

Na to wychodzi, że na każdej uczelni wymagają troszeczkę inaczej A jeżeli chodzi o praktyki w gimnazjum to u nas jest tak, że po drugim roku tak jak ja teraz, mamy podstawówkę, a w semestrze zimowym roku 3 dopiero gimnazjum, czyli właściwie zaraz po jednych zaczynam drugie
__________________
Jestem żoną mojego męża



http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6j44j2cgtly5x.png
gociak58 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-07, 17:11   #311
bzyczka1
Zakorzenienie
 
Avatar bzyczka1
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: L/J/W
Wiadomości: 6 351
Dot.: Filologia polska

ja miałam praktyki w podstawówce na 2 roku (cały wrzesień), zaraz potem od listopada w gimnazjum (do sesji zimowej, raz w tygodniu) i w świetlicy szkolnej (5 dni).
__________________
"Miłość...Wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz, żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ją osłonić"

Nasz skarb
bzyczka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-07, 17:19   #312
gociak58
Raczkowanie
 
Avatar gociak58
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Sorkwity/Olsztyn
Wiadomości: 406
Dot.: Filologia polska

No więc ja będę miała podobnie
__________________
Jestem żoną mojego męża



http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6j44j2cgtly5x.png
gociak58 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-08, 17:14   #313
Angendil
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 30
Dot.: Filologia polska

Dziewczyny pocieszcie mnie! Otóż studiuję sobie a raczej będę od października studiować polonistykę na UJ. Od starszych koleżanek ciągle słyszę jaki to straszny kierunek- 5 godzin czytania dziennie ( streszczenia są nie do znalezienia), nieprzespane noce ( i nie tylko przed sesją), tragiczna łacina. Słyszałam o okropnych pytaniach na egzaminach- o maleńkie szczególiki z lektur: rozmiar rękawiczki Izabelli z Lalki, zęby Telimeny, kolor pokoju Raskolnikowa itp itd. Ponoć bez odpowiedzi na pytanie z lektury, egzamin jest oblany. Może ja jestem tumanem, ale czytając książki nie zwracam na takie szczegóły. Ogólnie 5 lat męki, aby uczyć wredne bachory albo pracować na kasie w supermarkecie. Ja- idealistka marzyłam potajemnie od paru lat o tym kierunku, słyszałam oczywiście o czymś tak tragicznym jak gramatyka, lecz tak naprawdę myślałam, że to jest do przeżycia, a tak naprawdę to są przyjemne i ciekawe studia.
Angendil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-08, 17:23   #314
chwiejna88
Raczkowanie
 
Avatar chwiejna88
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 53
Dot.: Filologia polska

------------->Angendil
Bez przesady kobieto, nie jest tak źle. Zapewne połowa informacji na temat profesorów jest mocno ubarwiona. Ja studiuje w Katowicach i też daje się słyszeć ciekawe rzeczy o niektórych z wykładowców, szczególnie w sesji. Wystarczy wejść sobie na forum i tam to dopiero można sobie poczytać. Na ogół jednak okazuje się, że to nieprawda. Rzeczywiście bywają szczegółowe pytania na egzaminie z literatury, ale nie wierzę, że ktokolwiek ośmieliłby się zadać pytanie o rozmiar rękawiczek Łęckiej (to nie jest nigdzie podane w książce!). Nie denerwuj się, postudiujesz kilka miesięcy i przekonasz się, że na polonistyce (tak jak na większości kierunków) uczy się głównie w czasie sesji, przez resztę roku jest dość spokojnie.
PS. Na jaki uniwersytet się wybierasz?
chwiejna88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-08, 17:25   #315
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez Angendil Pokaż wiadomość
Dziewczyny pocieszcie mnie! Otóż studiuję sobie a raczej będę od października studiować polonistykę na UJ. Od starszych koleżanek ciągle słyszę jaki to straszny kierunek- 5 godzin czytania dziennie ( streszczenia są nie do znalezienia), nieprzespane noce ( i nie tylko przed sesją), tragiczna łacina. Słyszałam o okropnych pytaniach na egzaminach- o maleńkie szczególiki z lektur: rozmiar rękawiczki Izabelli z Lalki, zęby Telimeny, kolor pokoju Raskolnikowa itp itd. Ponoć bez odpowiedzi na pytanie z lektury, egzamin jest oblany. Może ja jestem tumanem, ale czytając książki nie zwracam na takie szczegóły. Ogólnie 5 lat męki, aby uczyć wredne bachory albo pracować na kasie w supermarkecie. Ja- idealistka marzyłam potajemnie od paru lat o tym kierunku, słyszałam oczywiście o czymś tak tragicznym jak gramatyka, lecz tak naprawdę myślałam, że to jest do przeżycia, a tak naprawdę to są przyjemne i ciekawe studia.
Bo to sa przyjemne i ciekawe studia czytanie po 5 h dziennie? Gruba przesada, bynajmniej u mnie. Na egzaminach nas tylko straszyli egzaminami z lektur a jak przyszło co do czego to ich nie zrobili i byliśmy zobowiązani do konkretnych opracować tylko lub do konkretnych zagadnień. Jest trcohe nauki i roboty -teoria, poetyka, gramatyka -tu trzeba ciągle robić notatki w domach bo sie bez tego nie obejdzie, ale wszystko jest do przejścia bynajmniej ja po pierwszym roku bez żadnej poprawki nie czuję się jakas zarobiona bardzo a z nosem w książkach całymi dniami nie siedziałam no i łacina to dla mnie był przyjemny kierunek, czasami nudnawy, ale z pewnością nie tragiczny kto co lubi. A te koleżanki twoje to jak takie niezadowolone to po co to studiują? i nie bachory, a dzieci jak ktos mówi "bachory" to ja uważam, że taka osoba nie powinna byc nauczycielem -tu dzieciaki trzeba lubić
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-08, 17:43   #316
Angendil
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 30
Dot.: Filologia polska

Dzięki, trochę się uspokoiłam. Na studia wybieram się na UJ, specjalność sobie wybrałam komparatystykę. Po tym co ja usłyszałam zaczęłam się już denerwować, dostałam się na te studia co prawda w 1 terminie ale prawie na ostatnim miejscu. W takim razie, jako że mam bardzo bujną wyobraźnię, widziałam siebie jako najgorszą studentkę, która kuje po nocach aby nadążyć za pozostałymi
Angendil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-08, 18:46   #317
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez Angendil Pokaż wiadomość
Dzięki, trochę się uspokoiłam. Na studia wybieram się na UJ, specjalność sobie wybrałam komparatystykę. Po tym co ja usłyszałam zaczęłam się już denerwować, dostałam się na te studia co prawda w 1 terminie ale prawie na ostatnim miejscu. W takim razie, jako że mam bardzo bujną wyobraźnię, widziałam siebie jako najgorszą studentkę, która kuje po nocach aby nadążyć za pozostałymi
Heh, gdyby nie to, ze zdecydowałam się na KUL, studiowałybyśmy wspólnie - też dostałam się na komparatystykę Powodzenia! Też mam pewne obawy, ale będzie dobrze!
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-08, 19:07   #318
gociak58
Raczkowanie
 
Avatar gociak58
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Sorkwity/Olsztyn
Wiadomości: 406
Dot.: Filologia polska

Hm... no cóż, moim zdaniem studia do najłatwiejszych nie należą, ale nie jest też tak strasznie. Chociaż może to zależy od uczelni i wykładowców. Ja studiuję na UWM i jest ciężko, czytania bardzo dużo i tak jak u mnie, to mnóstwo nauki nie tylko w sesji, ale właściwie cały czas:/ No ale przeżyć się da. A jeżeli chodzi o egzaminy z literatury to są trudne i mamy takie "kosy", które nam ich nie ułatwiają i niestety potrafią czepiać się o takie szczegóły, które by Wam nawet do głowy nie przyszły:/ No ale ja mam już 4 sesje za sobą i jeszcze żyję Trzeba się po prostu w to wdrążyć, pierwsze miesiące mogą być ciężkie ale potem jest już lepiej. A jeżeli chodzi o łacinę i gramę to dla mnie jedne z najfajniejszych przedmiotów Ale jak już wspomniałam wyżej, na każdym uniwerku jest inaczej, bo moja kuzynka studiuje to samo na UW, tylko zaocznie. I ona właściwie nie robi nic, sama twierdzi, że ma 10 razy lżej niż ja.Także nie ma co się martwić na zapas
__________________
Jestem żoną mojego męża



http://www.suwaczki.com/tickers/zrz6j44j2cgtly5x.png
gociak58 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-14, 10:16   #319
Gajax
Raczkowanie
 
Avatar Gajax
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: M13 w Andromedzie
Wiadomości: 208
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez Angendil Pokaż wiadomość
Dziewczyny pocieszcie mnie! Otóż studiuję sobie a raczej będę od października studiować polonistykę na UJ. Od starszych koleżanek ciągle słyszę jaki to straszny kierunek- 5 godzin czytania dziennie ( streszczenia są nie do znalezienia), nieprzespane noce ( i nie tylko przed sesją), tragiczna łacina. Słyszałam o okropnych pytaniach na egzaminach- o maleńkie szczególiki z lektur: rozmiar rękawiczki Izabelli z Lalki, zęby Telimeny, kolor pokoju Raskolnikowa itp itd. Ponoć bez odpowiedzi na pytanie z lektury, egzamin jest oblany. Może ja jestem tumanem, ale czytając książki nie zwracam na takie szczegóły. Ogólnie 5 lat męki, aby uczyć wredne bachory albo pracować na kasie w supermarkecie. Ja- idealistka marzyłam potajemnie od paru lat o tym kierunku, słyszałam oczywiście o czymś tak tragicznym jak gramatyka, lecz tak naprawdę myślałam, że to jest do przeżycia, a tak naprawdę to są przyjemne i ciekawe studia.
Jestem po pierwszym roku na UJ i powiem Ci, że plotki na temat zarówno straszności kierunku, jak i demoniczności prowadzących to mocna strona tej uczelni.
Ale to tylko plotki.
Prawda jest taka, że osobiście cały rok nie czytałam żadnej książki z listy lektur obowiązkowych do egzaminu ze staropolki i bazując jedynie na notatkach, które krążą od kilku lat po uczelni, zdałam go na 4 (przy jednym z dwóch najbardziej zdemonizowanych prowadzących
Gramatyka opisowa - trzeba ją po prostu zrozumieć. Łacina - jak dla mnie bajka, najluźniejsze zajęcia na roku, Poetyka - dużo zależy od prowadzącego, miałam 2 w ciągu jednego roku i różnica między nimi - kolosalna. SCS - osobiście lubiłam. Demonizuje się literaturę staropolską... Cóż, zależy od człowieka. mnie zajęcia trochę nudziły, aczkolwiek przyznam, że grupa, nad ktorą 'czuwał' prof. Włodarski , ciągle chodziła zestresowana i z nosem w książkach.
Jestem na specjalności nauczycielskiej, więc dochodziły pedagogika (nisamowicie nudna, zajęcia jak i egzamin przyprawiały mnie o mdłości) oraz psychologia (zajęcia jak zajęcia, ale egzamin boski
Komparatyści nie mają, o ile się nie mylę, w programie studiów kursu pedagogicznego, a bez niego chyba nie można po studiach uczyć. Co prawda w zeszłym roku umożliwiono studentom innych specjalności uczęszczanie na psychologię, pedagogikę i warsztaty, ale nie wiem ilu osobom udało się pogodzić zajęcia, bo często się na siebie nakładały.
Komparatyści też nie są tak maglowani na egzaminie ze staropolki jak nauczycielska, więc nie ma się czego obawiać.
Dodam tylko, że absolutnie nie jestem pasjonatką tego kierunku, ba, studia polonistyczne mnie potwornie nudzą, a mimo to zakończyłam rok po pierwszej sesji, ze średnią ponad 4.0, więc nie ma się czego bać.
Pozdrawiam i powodzenia
__________________
Szczęście polega na dokładnym oznaczeniu, co w naszym życiu ma być tą jedyną rzeczą naprawdę potrzebną i na pogodnej rezygnacji z całej reszty.
Gajax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-14, 10:35   #320
arrachnee
Zakorzenienie
 
Avatar arrachnee
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: poznań
Wiadomości: 4 843
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez Angendil Pokaż wiadomość
Dziewczyny pocieszcie mnie! Otóż studiuję sobie a raczej będę od października studiować polonistykę na UJ. Od starszych koleżanek ciągle słyszę jaki to straszny kierunek- 5 godzin czytania dziennie ( streszczenia są nie do znalezienia), nieprzespane noce ( i nie tylko przed sesją), tragiczna łacina. Słyszałam o okropnych pytaniach na egzaminach- o maleńkie szczególiki z lektur: rozmiar rękawiczki Izabelli z Lalki, zęby Telimeny, kolor pokoju Raskolnikowa itp itd. Ponoć bez odpowiedzi na pytanie z lektury, egzamin jest oblany. Może ja jestem tumanem, ale czytając książki nie zwracam na takie szczegóły. Ogólnie 5 lat męki, aby uczyć wredne bachory albo pracować na kasie w supermarkecie. Ja- idealistka marzyłam potajemnie od paru lat o tym kierunku, słyszałam oczywiście o czymś tak tragicznym jak gramatyka, lecz tak naprawdę myślałam, że to jest do przeżycia, a tak naprawdę to są przyjemne i ciekawe studia.
anegdota z rękawiczą Łęckiej przewija się przez wszystkie uczelnie chyba od włączenia "Lalki" do kanonu polonistycznego - opowiadał ją nawet mój profesor od pozytywizmu (pogadanka z gatunku - kiedyś to były ciężkie studia)

straszny kierunek - studia nie są obowiązkowe, męczyć się nie trzeba

na tych studiach można nie robić prawie nic, lecieć na cudzych notatkach i zostać magistrem prawie nie tkniętym polonistycznym polotem - niestety obserwując moją szacowną uczelnię - mam wrażenie, że tym systemem podąża większość

można też siedzieć w książkach godzinami, chłonąć wszystko, można wybierać, można się rozwijać

to nie są studia zawodowe (pomijając rzecz jasna bloki "konkretne": nauczycielski, edytorski, itd.) - będą tak wyglądały jak je sobie zaplanujesz
__________________

PUSTAK BLOG
różne wersje lakierów essie
Rossmannowe -40% - zakupy 1 2

Cytat:
Napisane przez vadi
patyk jest uniwersalny


arrachnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-14, 15:01   #321
Futbolowa
Zakorzenienie
 
Avatar Futbolowa
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Miasto Bandyckiej Miłości
Wiadomości: 10 172
GG do Futbolowa
Dot.: Filologia polska

Wcale nie jest tak strasznie na polonistyce. Trzeba to po prostu lubić, a jak nie lubić czegoś, co samemu się wybiera?
Futbolowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-14, 16:54   #322
Monniq
Raczkowanie
 
Avatar Monniq
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 433
GG do Monniq
Dot.: Filologia polska

Cytat:
Napisane przez arrachnee Pokaż wiadomość
anegdota z rękawiczą Łęckiej przewija się przez wszystkie uczelnie chyba od włączenia "Lalki" do kanonu polonistycznego - opowiadał ją nawet mój profesor od pozytywizmu (pogadanka z gatunku - kiedyś to były ciężkie studia)

straszny kierunek - studia nie są obowiązkowe, męczyć się nie trzeba

na tych studiach można nie robić prawie nic, lecieć na cudzych notatkach i zostać magistrem prawie nie tkniętym polonistycznym polotem - niestety obserwując moją szacowną uczelnię - mam wrażenie, że tym systemem podąża większość

można też siedzieć w książkach godzinami, chłonąć wszystko, można wybierać, można się rozwijać

to nie są studia zawodowe (pomijając rzecz jasna bloki "konkretne": nauczycielski, edytorski, itd.) - będą tak wyglądały jak je sobie zaplanujesz
Cytat:
Napisane przez Futbolowa Pokaż wiadomość
Wcale nie jest tak strasznie na polonistyce. Trzeba to po prostu lubić, a jak nie lubić czegoś, co samemu się wybiera?
Całkowicie się z Wami zgadzam dziewczyny. To jest kierunek, który można studiować z pasją albo przebrnąć na cudzych notatkach.
Poza tym warto się zorientować wcześniej, co się będzie studiować - można sobie przejrzeć na przykład spis przedmiotów, a nie potem biadolić, że sobie człowiek inaczej te studia wyobrażał.
A te opowieści o strasznych wykładowcach to prawie zawsze są sporo przesadzone albo zupełnie wyssane z palca, więc tym bym się akurat najmniej przejmowała.
__________________
Szukam książek:
B. Walczak, Słownik wileński na tle dziejów polskiej leksykografii
S. Hrabec, F, Pepłowski, Wiadomości o autorach i dziełach cytowanych w Słowniku Lindego

w tej sprawie proszę o kontakt na PW

Edytowane przez Monniq
Czas edycji: 2009-09-15 o 16:54
Monniq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 08:37   #323
Karolinnaa_
Wtajemniczenie
 
Avatar Karolinnaa_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: woj. śląskie
Wiadomości: 2 735
Dot.: Filologia polska

Tak na początku to witam ;D
W tym roku zaczynam studiować filologię polską.. też słyszałam już i czytałam historyjki o wykładowcach, egzaminach.. patrzę na to wszystko z przymrużeniem oka I zgadzam się, że to po prostu trzeba lubić.. to jest a raczej powinien być świadomy wybór, więc potem jak ktoś ma pretensje to do siebie samego Wiem, że czasem może być ciężko, ale jak się chce to się uda

Edytowane przez Karolinnaa_
Czas edycji: 2009-09-15 o 08:52
Karolinnaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:11   #324
joteczka1987
Raczkowanie
 
Avatar joteczka1987
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 77
Dot.: Filologia polska

A ja uważam,że to dopiero w czasie studiowania weryfikują się nasze poglądy.Owszem można mieć zarys przedmiotów czy tego czego będziemy się uczyć,ale dopiero po uczęszczaniu na zajęcia,zaliczaniu egzaminów możemy stwierdzić czy był to właściwy wybór.
joteczka1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:15   #325
Karolinnaa_
Wtajemniczenie
 
Avatar Karolinnaa_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: woj. śląskie
Wiadomości: 2 735
Dot.: Filologia polska

W zasadzie to po części zgodzę sie tez z Toba ..
zaczynam w październiku, wiec wszystko przedemna
__________________
r a z e m od 20 września 2008 r.
szczęśliwa.
~ Filologia polska III rok.
~ dbam o siebie
~ ćwiczę systematyczność

Karolinnaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:17   #326
joteczka1987
Raczkowanie
 
Avatar joteczka1987
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 77
Dot.: Filologia polska

Życzę Ci ,aby to był właściwy wybór
joteczka1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:21   #327
Karolinnaa_
Wtajemniczenie
 
Avatar Karolinnaa_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: woj. śląskie
Wiadomości: 2 735
Dot.: Filologia polska

Miejmy nadzieje, ze okaże sie właściwy..
wahałam sie pomiędzy US-em a UJ ale wybrałam to co mam bliżej czyli US
__________________
r a z e m od 20 września 2008 r.
szczęśliwa.
~ Filologia polska III rok.
~ dbam o siebie
~ ćwiczę systematyczność

Karolinnaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:24   #328
joteczka1987
Raczkowanie
 
Avatar joteczka1987
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 77
Dot.: Filologia polska

No to będziesz studiowała na tej uczelni gdzie ja Z tym,że teraz macie studia 3+2 ,ja natomiast mam jednolite magisterskie,co niezbyt mnie cieszy.
joteczka1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:27   #329
Karolinnaa_
Wtajemniczenie
 
Avatar Karolinnaa_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: woj. śląskie
Wiadomości: 2 735
Dot.: Filologia polska

o proszę
a jeśli mogę zapytać czemu Cie nie cieszy ten jednolity magisterski ?
__________________
r a z e m od 20 września 2008 r.
szczęśliwa.
~ Filologia polska III rok.
~ dbam o siebie
~ ćwiczę systematyczność

Karolinnaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-15, 10:33   #330
joteczka1987
Raczkowanie
 
Avatar joteczka1987
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 77
Dot.: Filologia polska

Tak po przemyśleniu za i przeciw,po licencjacie na polonistyce zrobiłabym mgr gdzie indziejAle jak zwykle są osoby ,które mają podobne zdanie do mojego ,no i takie których cieszą studia jednolitePostudiujesz i sama ocenisz,czy lepszy licencjat czy jednolitePozdrawiam i życzę powodzenia!
joteczka1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-06-06 12:21:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:42.