NADŻERKA - wątek zbiorczy! - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-12-04, 22:03   #121
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: leczenie nadzerki, naciagactwo?leczenie u mlodej osoby

Już o nadżerkach pisałem. Teraz bez elaboratu, trochę informacji w punktach.

- dobra cytologia nie wyklucza istnienia raka (bardzo rzadko, ale tak bywa) ,stąd często oprócz cytologii przed leczeniem nadżerki bada się wycinek z niej. Po prostu może być rak bez nadżerki (b. rzadko) i/lub nadżerka bez raka (często).

- Generalnie trzeba leczyć nadżerki, ale nie jest to sprawa na tyle pilna, aby nie można było zastosować leczenai przeciwzapalnego i dokonać ponownej oceny po tym leczeniu.

- Bardzo często podawanie jakichkolwiek leków, leczenie zapaleń, nic nie daje.

- Część nadżerek wyleczy się sama (ale nie zawsze w poprawny sposób)

- Pewnie zdażają się lekarze, którzy "naciągają" i leczą coś, czego niema, ale na dłuższą metę to chyba "nie warto"??

- Bywa, że poradnia ma punkty i można usunąć nadżerkę w ramach funduszu
często jednak jest to "wypalanie" bo poradnia nie ma aparatury do krio. Pisałem też, że to wypalanie wcale nie jest tak całkiem złe.

- Diane 35 nie są tanie, ale w znacznym stopniu refundowane.

- Konkretnej rady na odległość - nie udzielę
__________________
Dr Wojciech Kazimierak
www.twojginekolog.pl
tel. 0609 93 93 93 - sprawy pilne, umawianie wizyt
Leczenie nie może być bardziej uciążliwe od choroby
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-04, 22:42   #122
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: leczenie nadzerki, naciagactwo?leczenie u mlodej osoby

dziekuje panie doktorze za odpowiedz
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-06, 21:41   #123
jolus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 10
Question Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Mam pytanie do pana dr. Kazimieraka. Niedawno lekarz wykrył u mnie nadżerke. Wprawdzie małą, ale jednak. Moje pytanie brzmi: Czy zanim zostanie zrobiona cytologia mogę zacząć brać pigułki antykoncepcyjne? jolus
jolus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-06, 22:29   #124
marti86
Zakorzenienie
 
Avatar marti86
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: ostróda
Wiadomości: 5 294
Dot.: mam pytanie

zanim lekarz przepusze Ci tabletki powinien wykonac badania, cytologie koniecznie.chybaze juz wczesniej mialas robiona i nie ma zadnych przeciwskazan to co innego!ja mialam robione badania zanimmi przepisano tabletki antykoncepcyjne!moze sie myle ze sa konieczne ale w moim przypadku tak wlasnie bylo.pozdrawiam.marta
__________________
Laura
4.01.2007

marti86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 10:51   #125
rybeczka1985
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 6
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Ja w 2001r. miałam usuwana nadżerke laserem(prywatnie u mojego lekarza ginekologa) i potem wszystko bylo wpożądku az do wczoraj bo dowiedzialam sie, ze znów mam nadżrke i jestem troszke załamana bo wcale ten zabieg nie byl przyjemny i wiem co mnie znów czeka. Mam pytanie: podobno nawracanie sie nadżerek jest częste wiec czy to jest patologiczne czy jest w tym jakaś moja wina? Rybka
rybeczka1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 10:58   #126
kotbazyli
Raczkowanie
 
Avatar kotbazyli
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: poznan
Wiadomości: 86
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

moj lekarz ginekolog stwierdzil u mnie nadzerke, jednak stwierdzic usuniecie jej laserem w moim przypadku jest wrecz niewskazane, poniewaz jestem zamloda. dostalam globulki, po pol roku nadzerka znowu sie pojawila. jak to jest z tym usuwaniem nadzerki i pojawianiem sie jej na nowo?
kotbazyli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 11:07   #127
rybeczka1985
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 6
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Cytat:
Napisane przez kotbazyli
moj lekarz ginekolog stwierdzil u mnie nadzerke, jednak stwierdzic usuniecie jej laserem w moim przypadku jest wrecz niewskazane, poniewaz jestem zamloda. dostalam globulki, po pol roku nadzerka znowu sie pojawila. jak to jest z tym usuwaniem nadzerki i pojawianiem sie jej na nowo?
za młoda? ja miałam ten zabieg jak miałam 16 lat!! tylko mi lekarz cos mowił ze mozna miec nadżerke od urodzenia tzn matka mi ją przkazała hormonalnie bo sama przed ciążą miała... cos takiego niepamętam szczegółów wkońcu to było 4 lata temu
rybeczka1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-12-07, 12:38   #128
Anetka2005
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 11
Nadżerka

Mam takie pytania:
Z czego robi sie nadżerka i jak się przed nią uchronić?
Czy wyleczona może powrócić?
Anetka2005 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 16:25   #129
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

ja biore pigulki od lutego BEZ ZADNYCH BADAN(mialam 16 lat), gdzies na wiosne lekarka stwierdzila mi nadzerke, mala, a w srodku lata zrobilam cytologie(mialam juz 17). wg mnie pigulki a cytologia nie maja ze soba nic wspolnego.jedynie czego nie mozesz zrobic przed samym zabiegiem to wspolzyc. musisz tydzien wytrzymac(to w moim przypadku) bez wspolzycia.
skoro ja sama "wymusilam" badanie cytologiczne, o ktorym mnie lekarka nie powiadomila(przez caly czas odkad wspolzyje a biore pigulki) tylko przeczytalam w gazecie, ze to osoba ma juz 18 lat, albo juz wspolzyje powinna takie badanie zrobic.napisalam o tych dwoch koniecznosciach bo to jest "poczatek doroslosci"(nie wiem jak okreslic),a wiadomo osoby starsze, zachorownia na raka itp powinny zrobic.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 16:35   #130
jolus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 10
Question Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Dziekie za rade. Mnie lekarz przepisał pigułki po stwierdzeniu nadżerki, widać nie było przeciwskazań. A powiedzcie mi czy można współżyć mając nadżerkę i przed cytologią czy nie? Kto sie zna? A ile czeka się na wynik cytologii, ktoś wie?
jolus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 17:33   #131
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
normalnie mozesz wspolzyc, jednak tydzien przed cytologia nie mozesz wspolzyc.musisz zachowas wstrzemiezliwosc przez tydzien do samego badania.

ja czekalam okolo 2-3 tygodnie ale cytologia byla robiona na kase chorych, czyli w przychodni. ktos napisal ze prywatnie to kosztuje 10-20 zlotych + wizyta tylko nie wiem ile teraz kosztuje(3 lata temu placilam 30 zlotych, ale teraz dziewczyny pisza ze okolo 50-60), na wyniki czekas 3-ja wiem moze do tygodnia..

Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:04
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-12-07, 18:00   #132
jolus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 10
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Bardzo wszystkim dziękuję za udzielenie odpowiwedzi na moje pytania. A czy ktoś moze mi pwoeidziec, które pigułki antykoncepcyjne sa dobre?
jolus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 18:37   #133
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

tzn wszystkie pigulki sa dobre pod wzgledem zabezpieczenia, a ten maly minusowy procent to jest niedbalstwo ze strony brania i dlatego sa zazwyczaj wpadki.sa tabletki za 10 zloty ale i rowniez za 40.

wiec te tansze moga zawierac, albo zawieraja wieksza dawke hormonow np diane 35(sa na tradzik czyli lecznicze a maja wlasciwosci anty) ktore biore i one wplywaja negatywnie raczej na organy (watroba) ale rownie dobrze zabezpieczaja jak te drozsze. te tanie moga miec wiecej skutkow ubocznych ale przeciez nie kazdy odczuwa skutki uboczne jak np ja(oprocz libido).

drozsze pigulki maja mniej skutkow ubocznych i zawieraja mniejsza dawke hormonow co przez to nie wplywaja tak negatywnie na organizm. diane 35(za 10 -11 po refundacji zl) - tu pan doktor mi o tym powiedzial, ze to sa pigulki ktore najbardziej zmniejaszja libido i to jest wlasnie jeden ze skutkow ubocznych, ale ogolnie samopoczucie mam dobre.

podobniez te drozsze i nowoczesniejsze rowniez nie wplywaja na libido.

mozesz miec bol brzucha czy ogolne zle samopoczucie przy braniu tych drogich pigulek a moze sie zdarzyc odwrotnie.
Mam nadzieje ze nie pomylilam sie, bo takie mam (narazie)doswiadzczenie na temat pigulek.Moze ktos poprawic i uzupelnic post
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 19:08   #134
jolus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 10
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

A mam jeszcze pytanko. Czy kto sie orientuje jak to jest z pigulkami antykoncepcyjnymi. Czy w czasie ich brania można pić alkohol? bardzo mnie to ciekawi.
jolus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 20:59   #135
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

ojej.mordujesz. bedziesz miala w ulotce wszystkie wazne informacje. alkohol - ale w malych ilosciach.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:01   #136
marti86
Zakorzenienie
 
Avatar marti86
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: ostróda
Wiadomości: 5 294
Cytat:
Napisane przez agusia_1988
normalnie mozesz wspolzyc, jednak tydzien przed cytologia nie mozesz wspolzyc.musisz zachowas wstrzemiezliwosc przez tydzien do samego badania.
a Ty dziwczyno znow jakies bajki opowiadasz!kto Ci powiedzial ze nie mozna wspolzyc przed cytologia i to tydzien czasu!!smiechu waarte

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
ojej.mordujesz. bedziesz miala w ulotce wszystkie wazne informacje. alkohol - ale w malych ilosciach.
nastepny mit!!nie wprowadzaj ludzi w blad!!

co do alkoholu Jolus to nie ma zadnych przeciwskazan do picia!jednak jesli w konsekwencji picia zwymiotujesz wczesniej niz 4 godz od polkniecia tableki to wtedy musisz przez 7 dni stosowac dodatkowe zabezpieczenie!!bo tabletka nie zdarzy sie wchlonac!to tyle!!

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
.




mozesz miec bol brzucha czy ogolne zle samopoczucie przy braniu tych drogich pigulek
nie no kolejna farsa!!mam rozumiec ze tylko przy drozszych tabletkach boli bruch?? prosze cie jak czegos nie wiesz to nie pisz bo wprowadzasz kogos w blad!rownie dobrze po tanszych tabletkach brzuch moze bolec!to zalezy od tego jak dobrane sa tableki do kobiety!!

a co do tabletek!to sprawa indywidualna!ja na poczatku bralam harmonet(okolo30zl)tylam od nich i zmienilmi lekarz na cilest(27zl) bylam z nich bardzo zadowolona waga wrocila mi taka jak wczesniej no i zero skutkow ubocznych(poza libidono ale odstawilam bo planuje zajsc w ciaze wiec musi mi organizm troszke odpoczac!przeszukaj forum na temat tabletek znajdzieszmnustwo informacji!pozdrawiam marta
__________________
Laura
4.01.2007


Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:06
marti86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:02   #137
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Nadżerka

znalezione na: http://www.resmedica.pl/ffxart11993.html
Cytat:
Nie lekceważ nadżerki

artykuł lek. med. Joanny Pabich


Nadżerka części pochwowej szyjki macicy to najczęściej występująca zmiana chorobowa
narządów rodnych u kobiet dojrzałych płciowo. Jest zazwyczaj wykrywana przypadkowo w rutynowym badaniu ginekologicznym.

Skąd nazwa

Nadżerka jest określeniem tradycyjnym, pochodzącym z dziewiętnastego wieku, kiedy nie znano jeszcze budowy histologicznej (mikroskopowej) tego schorzenia. W 1958 roku zaproponowano nazwę "erytroplakia" dla wszystkich zmian na szyjce macicy wykrywanych w zwykłym badaniu ginekologicznym, które charakteryzują się zaczerwienieniem. Tego typu zmiany są nazywane powszechnie przez lekarzy i pacjentki nadżerką, choć w większości przypadków jest to określenie niesłuszne.

U większości kobiet podczas badania ginekologicznego, polegającego m.in. na oglądaniu narządu rodnego za pomocą wziernika, jest wykrywana nadżerka. Zmiana ta często nie powoduje żadnych dolegliwości, nie istnieją również specyficzne objawy tego schorzenia. Przyczyną zgłoszenia się pacjentki do lekarza są zazwyczaj upławy, czyli patologiczna wydzielina z pochwy, często bardzo obfita (nadżerka wytwarza dużą ilość śluzu) i drażniąca z powodu współistniejącego zakażenia. Mogą wystąpić również bóle brzucha i okolicy krzyżowej o niewielkim nasileniu, będące wynikiem procesu zapalnego, jak również krwawienia lub plamienia, które pojawiają się po badaniu ginekologicznym lub stosunku płciowym i współistnieją z rozległymi zmianami. Wyróżnia się trzy rodzaje zmian: nadżerkę prawdziwą, nadżerkę rzekomą (erytroplakię) oraz nadżerkę w stanach przednowotworowych (rak szyjki macicy).

Nadżerka prawdziwa


W tym jednym przypadku nazwa schorzenia jest zgodna z obowiązującym nazewnictwem medycznym. Nadżerka tego rodzaju charakteryzuje się ubytkiem nabłonka. Występuje zaledwie w 2-10% stwierdzanych zmian na szyjce macicy i powstaje wskutek urazów mechanicznych, chemicznych lub stanów zapalnych. Może być również objawem nowotworu szyjki macicy. Gojenie nadżerki prawdziwej polega na napełzaniu nabłonka płaskiego, pokrywającego szyjkę macicy, w miejsce ubytku. Jest to tzw. epitelizacja.

Nadżerka rzekoma (erytroplakia)

Erytroplakia stanowi większość nadżerek, jest utworzona przez nabłonek kanału szyjki macicy. Polega na zastąpieniu jednego rodzaju nabłonka innym. Aby lepiej zrozumieć istotę tej nieprawidłowości, trzeba przypomnieć w skrócie budowę narządu rodnego kobiety: macica składa się z trzonu znajdującego się w jamie brzusznej oraz szyjki, której większa część (tzw. część pochwowa) swobodnie wystaje do pochwy i jest pokryta nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, nierogowaciejącym. Pochwa jest połączona z trzonem macicy za pośrednictwem znajdującego się w szyjce macicy kanału, który jest pokryty nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym. Granica tych dwóch rodzajów nabłonków przebiega w okolicy tzw. ujścia zewnętrznego kanału szyjki. Zmienia się w zależności od wieku kobiety. U znacznej części dojrzałych płciowo kobiet niewielki fragment nabłonka kanału szyjki może pokrywać zewnętrzną powierzchnię części pochwowej szyjki macicy i jest widoczny w postaci otaczającego ujście zewnętrzne zaczerwienienia nazywanego nadżerką. Taka zmiana - niewielkich rozmiarów - stanowi stan fizjologiczny u tych kobiet (tzw. nadżerka wrodzona). "Przechodzeniu" nabłonka walcowatego na szyjkę macicy sprzyjają zaburzenia hormonalne, przeszłość położnicza (liczne porody, poronienia, pęknięcia szyjki macicy podczas porodów), zakażenia szyjki macicy i pochwy (grzybicze, bakteryjne, wirusowe), wczesne rozpoczęcie życia płciowego i częste zmiany partnerów seksualnych. Nie bez znaczenia są złe warunki socjalno - ekonomiczne, urazy i skłonności rodzinne.

Leczyć - nie leczyć

Poglądy lekarzy dotyczące potrzeby leczenia erytroplakii są podzielone. Leczyć na pewno trzeba te zmiany, które osiągają znaczne rozmiary lub są przyczyną wydzielania dużej ilości zasadowego śluzu zmieniającego prawidłowe kwaśne pH pochwy na zasadowe sprzyjające zakażeniom, albo powodują inne dolegliwości. Część lekarzy uważa, że małe nadżerki wykrywane u młodych kobiet, które nie rodziły, nie wymagają leczenia, lecz tylko obserwacji. Bezwzględnym warunkiem postępowania zachowawczego jest prawidłowy wynik badania cytologicznego i kolposkopowego (oglądanie szyjki macicy pod powiększeniem, po zastosowaniu odpowiednich odczynników). Badanie to służy wykrywaniu zmian "podejrzanych". Przed wdrożeniem leczenia zachowawczego należy wykluczyć istnienie nowotworu szyjki macicy lub stanów sprzyjających jego rozwojowi.

Leczenie nadżerki rzekomej zaczyna się od wyleczenia ewentualnego stanu zapalnego. Następnie niszczy się ją za pomocą przyżegania chemicznego, elektrokoagulacji (prądem elektrycznym i ciepłem), krioterapii (leczenie zimnem jest szczególnie polecane kobietom planującym posiadanie dziecka jako leczenie oszczędzające) oraz laseroterapii.

W stanach przednowotworowych

Dość często rak szyjki macicy i stany go poprzedzające występują w postaci nadżerki. Z tego powodu każda pacjentka, u której stwierdzono takie nieprawidłowe zmiany, musi mieć wykonane badanie cytologiczne, tzw. cytologię. Badanie to polega na pobraniu komórek za pomocą specjalnego wacika i obejrzeniu ich pod mikroskopem. Jeśli zmiana na szyjce macicy wygląda podejrzanie lub w wyniku badania cytologicznego stwierdzono III lub IV grupę, należy rozszerzyć diagnostykę o badanie kolposkopowe połączone zazwyczaj z pobraniem wycinków z części pochwowej i wyłyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Dalszym etapem diagnostyki i jednocześnie leczeniem podejrzanych zmian (dysplazji średniego i dużego stopnia, raka in situ) jest chirurgiczne ich usunięcie za pomocą tzw. elektrokonizacji (tj. nożem elektrycznym), amputacji części pochwowej skalpelem lub laserem. Pobrane w trakcie zabiegu tkanki koniecznie powinny być zbadane pod mikroskopem.

Pamiętaj!
Niektóre czynniki, np. współistniejące procesy zapalne - szczególnie długotrwałe i nie leczone - mogą zaburzyć proces gojenia się nadżerki i przyczynić do powstania zmian przednowotworowych.


Torbiele Nabotha

Nadżerki mają skłonność do samoistnego gojenia się. Polega ono na fizjologicznej skłonności nabłonka płaskiego do zastępowania nabłonka walcowatego, produkującego śluz, odpowiedzialnego za tworzenie się erytroplakii. Proces ten nazywa się metaplazją pośrednią. Powstały w trakcie gojenia nabłonek płaski zamyka gruczoły produkujące śluz, który, nie mogąc się wydostać na zewnątrz, rozdyma je. Tak powstają torbiele Nabotha.
Różne rodzaje

Ze względu na zaawansowanie procesu gojenia się nadżerki, związany z tym różny wygląd i towarzyszące nieprawidłowe stany, wyróżnia się następujące jej rodzaje:

* nadżerka prosta - czerwony obszar wokół ujścia zewnętrznego, ostro odgraniczony, o gładkiej powierzchni; jest to zazwyczaj świeżo powstała zmiana
* nadżerka brodawkowata - zmiana wyglądająca jak w nadżerce prostej, ale ma brodawkowatą powierzchnię; często towarzyszy jej stan zapalny
* nadżerka krwawiąca - występują krwawienia z powierzchni zmiany przy dotyku (np. po stosunku)
* nadżerka gruczołowa - czerwony obszar, w którym gojenie się jest słabo zaznaczone; nabłonek walcowaty ektopowy (w nieprawidłowym miejscu) tworzy struktury gruczołowe wydzielające śluz
* nadżerka w stanie gojenia - rozpoczęty proces wymiany nabłonków, czyli gojenia; zmiana jest bledsza
* nadżerka częściowo wygojona - zaawansowany proces gojenia; widoczne są często torbiele Nabotha, wyraźna granica nadżerki jest niedostrzegalna
* nadżerka wygojona - końcowy obraz gojenia się nadżerki: nabłonek płaski całkowicie przykrył obszar nadżerki, powodując zanik struktur produkujących śluz (rzadko) lub tworząc torbiele Nabotha. Jedynie ich obecność świadczy o przebytej nadżerce.



"Klinika ffx" 11 (listopad) 1999


KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:03   #138
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Nadżerka

i kolejne:
Cytat:
Napisane przez http://www.kafeteria.pl/ziu/obiekt.php?id_t=78
25.02 | Problem większości kobiet
Nadżerka
Nadżerka - tak potocznie nazywana jest, stwierdzana podczas badania ginekologicznego we wziernikach, zmiana znajdująca się na szyjce macicy. Ze względu na częstość występowania jest tym stanem chorobowym, o którym bardzo liczne, dojrzałe płciowo kobiety dowiadują się nierzadko przypadkiem, podczas rutynowego badania w gabinecie lekarza ginekologa. W bardzo dużym uogólnieniu można powiedzieć, że kobiety w wieku rozrodczym dzielą się na te, które nadżerkę mają, miały lub będą miały. Stąd spotykany poniekąd i w Polsce pogląd, że można uznać taki stan za pewnego rodzaju prawidłowość fizjologiczną. Ja osobiście, jak i większość ginekologów, nie podzielam tego poglądu.

Co to takiego? Nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju ubytkiem prawidłowego nabłonka szyjki macicy. Tymczasem nadżerka to po prostu inny nabłonek niż właściwy w tym miejscu nabłonek wielowarstwowy płaski - ten sam, który wyściela całą pochwę. Ten “inny nabłonek” to nabłonek gruczołowy kanału szyjki macicy, którego jakby nadmiar (bo widoczny na zewnątrz) powoduje zmianę wyglądu szyjki stwierdzaną w badaniu ginekologicznym, w postaci różnej wielkości i kształtu czerwono zabarwionej „plamki”. To wysycenie czerwoną barwą zależy od prześwitujących naczyń podścieliska i towarzyszącego stanom odczynu zapalnego.

Jak wspomniałem, problem dotyczy kobiet dojrzałych płciowo, czyli po wystąpieniu pierwszego krwawienia i ustabilizowaniu się częstotliwości ich występowania. Wcześniej granica między jednym a drugim nabłonkiem jest ruchoma i zależy od wieku dziewczynki. Tym samym, upraszczając, u normalnie miesiączkujących kobiet granica ta powinna znajdować się w ujściu zewnętrznym kanału szyjki i być widoczna jako „punkt”.

Ten wątek rozważań i wyjaśnień sugeruje, że jest coś takiego jak „nadżerka wrodzona”, zwana inaczej “rzekomą” w odróżnieniu od “nadżerki nabytej”. Ta ostatnia powstaje po działaniu dodatkowego czynnika, uszkadzającego szyjkę. Może to być przebyty poród, poronienie lub zabiegi ginekologiczne polegające na rozszerzaniu kanału szyjki (np. diagnostyczne). Stąd przekonanie o „odnawianiu się” wygojonej kiedyś nadżerki. Jeśli taka zmiana nie była leczona np. przed porodem, to przyczyny jej obecności mogą się ze sobą łączyć (wrodzono-nabyta). W tym miejscu w całości pomijam tzw. “nadżerkę prawdziwą” – stan polegający na fizycznym ubytku nabłonka szyjki, towarzyszący innym stanom chorobowym lub urazowym, i nie będącym sam w sobie problemem ginekologicznym. Makroskopowo “nadżerka nabyta” jest identyczna z ”nadżerką wrodzoną”, a oprócz tego towarzyszy jej mniejsze lub większe uszkodzenie szyjki macicy.

Norma czy choroba? Na tak postawione pytanie postaram się udzielić precyzyjnej, choć nie do końca jednoznacznej odpowiedzi. Obecność takiej zmiany na szyjce powoduje, że miejsce to zaczyna się w sposób sobie właściwy „naprawiać”. Obecne komórki rezerwowe mogą przekształcać się w oba rodzaje nabłonków. W niewielkim procencie przypadków to samogojenie się nadżerki ulega zaburzeniu, zmieniając tor w kierunku zmian nowotworowych (do tego jeszcze długa droga). Zwłaszcza jeśli temu „samogojeniu” towarzyszą dodatkowe czynniki drażniące w postaci infekcji, zapaleń, urazów mechanicznych. Podobnie rzecz się ma z niegojącymi się, pomimo zabiegu, zmianami.

Proces gojenia powinien być kontrolowany średnio raz w roku podczas całego badania ginekologicznego i towarzyszącego mu wtedy pobrania rozmazu komórek do badania cytologicznego, tzw. „cytologii”. Ponadto wielkość powierzchni takiej nadżerki w stosunku do całej tarczy szyjki macicy ma tu duże znaczenie. Inne postępowanie będzie przy niewielkim czerwonym obrąbku widocznym wokół ujścia u osoby młodej, a jeszcze inne u osoby z rozległą, krwawiącą przy dotyku powierzchnią zmiany. Tak duża nadżerka, oprócz samego leczenia przeciwzapalnego i nawet kilkakrotnych badań cytologicznych, może wymagać także leczenia chirurgicznego. Inaczej rzecz wygląda, kiedy jest drobna, blada i u kobiety, która nie rodziła. Nadżerka, w jednej ze swoich zaawansowanych form, jest też jedną z postaci nowotworu szyjki macicy. Stąd troska ginekologów o wczesne wykrycie takich stanów i konieczność wykonywania badań cytologicznych! Sama ocena makroskopowa zmiany nie daje powodów do uspokojenia, że wszystko jest w porządku i że to tylko nadżerka.

Obecność, większej niż prawidłowa, ilości gruczołów na szyjce sprzyja wytwarzaniu dużej ilości śluzu szyjkowego. Ten śluz, zależny od fazy cyklu kobiety (najwyraźniej w okresie jajeczkowania), może być nawet tak obfity, że będzie stale wypływał na zewnątrz pozorując upławy. Jako że jest obecny w pochwie, a nie tylko w kanale szyjki macicy, zmienia panujące tam kwaśne środowisko w kierunku bardziej zasadowego. Stan taki może, niestety, zaburzać naturalne mechanizmy obronne i sprzyjać zapaleniom pochwy.

Nabłonek gruczołowy miejsca nadżerki, jako mniej odporny, jest bardziej narażony na infekcje chorobotwórczymi drobnoustrojami oraz na urazy mechaniczne. Tak jak wspomniałem powyżej, w zmienionym miejscu często rozwija się zapalenie, skąd łatwo drobnoustroje przedostają się w inne rejony żeńskiego narządu płciowego. Pacjentka może zaś odczuwać z tego powodu bóle okolicy krzyżowej kręgosłupa, bolesność przy współżyciu, mieć dodatkowe krwawienia czy plamienia po stosunku, zaparcia oraz upławy. Często jednak tej dolegliwości nie towarzyszą żadne objawy.

Tzw. cytologia, najbardziej dostępne z badań określających stan komórek szyjki macicy, jest przy okazji badaniem profilaktycznym, przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy. Nie wdając się w kliniczne niuanse proszę zapamiętać, że tzw. I i II grupa cytologiczna według Papanicolaou są grupami prawidłowymi, grupa III to alarm, że wymagane jest włączenie dodatkowych metod diagnostycznych i leczenia, natomiast grupy IV i V potwierdzają w całości nieprawidłowości w budowie komórek.

# Dodatkowymi metodami diagnostycznymi są: kolposkopia – oglądanie szyjki pod dużym powiększeniem, za pomocą odpowiedniego przyrządu optycznego wraz z próbami (jodową, octową)
# badanie mikroskopowe tkanek pobranych podczas krótkiego zabiegu ginekologicznego.

Leczyć czy czekać? Oczywiście to pierwsze - leczyć! Ginekolog kwalifikujący do leczenia nadżerki powinien poinformować kobietę o stwierdzonym stanie, pobrać rozmaz do badań cytodiagnostycznych oraz udzielić wyjaśnień co dalej. W przypadku osoby z niewielką zmianą, która nie rodziła, a u której stwierdza się prawidłową grupę cytologiczną i która nie unika kontroli w gabinecie ginekologicznym można zostawić taką zmianę do czasu po porodzie i jeszcze raz ocenić wtedy jej stan. Czym innym jest natomiast obecność dużej, łatwo krwawiącej zmiany, nawet z dobra grupą cytologiczną, ale u kobiety z przewlekłymi zapaleniami dróg rodnych. Taka zmianę należy wyleczyć, co jednocześnie wyleczy z nawracających zapaleń pochwy. Zaznaczyć jednak należy, że leczenie nadżerki musi polegać na fizycznym jej zniszczeniu i następnie na gojeniu się miejsca poprzez pokrycie prawidłowym nabłonkiem. Żadne gałki, czopki, proszki nie leczą nadżerki. Mogą natomiast leczyć towarzyszące jej zapalenie i przygotowywać do właściwego leczenia nadżerki.

Ze stosowanych metod leczenia nadżerki wymienić należy:
# elektrokoagulację zwaną potocznie „wypalanką”
# krioterapię czyli wymrażanie zmiany
# koagulację chemiczną czyli przyżeganie miejsca roztworem kwasów
# laseroterapię – oddzielenie nabłonka laserem
# konizację – chirurgiczne lub elektryczne wycięcie części szyjki w postaci stożka wraz ze zmianą .

Wszystkie te metody mają ten sam efekt leczniczy. Różnią się między sobą tylko sposobem gojenia (przyjmuje się, że niewielka blizenka po krioterapii jest bardziej elastyczna i zalecana tym samym dla osób, które nie rodziły) oraz zastosowaniem w stosunku do konkretnej sytuacji, (np. rozległość zmiany) i stanu tkanek. W każdym przypadku powinno to być działanie jak najmniej upośledzające czynność szyjki. Zwłaszcza u osób, które nie rodziły, wykonuje się zabieg jak najbardziej powierzchownie zostawiając „w całości” nabłonek kanału szyjki. Ma on bowiem znaczenie dla samego aktu zapładniania. Tutaj bowiem, w śluzie, plemniki dojrzewają do swej doniosłej roli.

Na zakończenie dodam, że zabiegi te (z wyjątkiem ostatniego, ale stosowanego w szczególnych sytuacjach) ze względu na niewielką powierzchnię są praktycznie bezbolesne. Rozumiem jednak kobiety, które, przekonawszy się o tym już po takim zabiegu, mimo wszystko do przyjemnych przeżyć go zaliczyć nie chcą.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu są panie mające jeszcze wątpliwości, posłużę się porównaniem nadżerki do chorego zęba, by zachęcić je do częstszych badań kontrolnych i, jeśli zajdzie taka potrzeba, wyżej wymienionych zabiegów. O próchnicy dowiedzieć się można również przypadkiem i ignorować ją nawet kilka lat, bo nie boli i da się z tym normalnie żyć. Nie leczony problem jednak kiedyś wróci i da o sobie znać dużo silniej. Tylko po co się na to narażać?
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:06   #139
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Nadżerka

i Wikipedia:

Cytat:

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Nadżerka szyjki macicy - to całkowity lub częściowy brak nabłonka płaskiego na powierzchni szyjki macicy.
Normalnie występujący nabłonek wielowarstwowy płaski jest zastępowany nabłonkiem walcowatym pochodzącym z kanału szyjki macicy. Nabłonek ten jest czerwony i ziarnisty, co czyni szyjkę macicy zaczerwienioną, zerodowaną. Inną nazwą nadżerki jest owrzodzenie szyjki macicy

Przyczyny i czynniki ryzyka

Nadżerka może być spowodowana urazem przez kontakt (w trakcie używania tamponów, penetracji pochwy przez ciała obce), przez infekcje (wirusem herpes, wczesna kiła, długo niewymieniane tampony, poważne stany zapalne pochwy) lub przez działanie substancji chemicznych (środki plemnikobójcze zawarte w niektórych globulkach i piankach). Ryzyko wystąpienia nadżerki wzrasta z ilością partnerów seksualnych.

Zapobieganie

Elementarne zasady higieny życia seksualnego zmniejszają ryzyko wystąpienia nadżerki. Należy spróbować wyeliminować czynniki ryzyka wymienione powyżej.

Objawy
  • krwawienia z pochwy niezwiązane z krwawieniem miesiączkowym
    • krwawienia po stosunku
    • krwawienia między miesiączkami
    • upławy (śluzowe o żółtym zabarwieniu), mogą mieć przykry zapach i towarzyszyć stanom zapalnym pochwy
  • Czasem nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych.
Diagnostyka

W badaniu we wziernikach szyjka macicy jest zaczerwieniona z cechami zapalnymi. Leczenie

Leczenie nadżerki jest uzależnione od przypadku i powinno być prowadzone przez lekarza. Nadżerka spowodowana przez działanie środków chemicznych może czasem ulec samowyleczeniu po zaprzestaniu używania tych środków.
W innych przypadkach można zastosować leki dopochwowe zawierające estrogeny.
Za skuteczne metody leczenia uważa się stosowanie elektrokoagulacji, laseroterapii lub krioterapii.
W skrajnych przypadkach należy nadżerkę usunąć chirurgicznie przez tzw. konizacje.

Powikłania

Nadżerka może być pierwszym objawem raka szyjki macicy.

Profilaktyka

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku wykonywać badanie cytologiczne.
W przypadku wcześniejszego wykrycia infekcji wirusem HPV badanie cytologiczne należy wykonywać przynajmniej 2 razy w roku.
Lekarz prowadzący w różnych przypadkach może zalecić częstsze wykonywanie badania cytologicznego lub wykonanie kolposkopii.
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-12-07, 21:28   #140
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
oczywiscie krolewna ma aluzje. skoro wycielas czesc zdania to nie miej pretensji ze zle napisalam. przeczytaj moze ostatnie 3 wyrazy.bo chyba tam napisalam ...ale moze zdarzyc sie odwrotnie.
zdarzaly sie posty wktorym dziewczyna napisala ze zrezygnowala z takich za 30 bo bolal ja brzuch i zaczela brac tansze.

nie musi wymiotowac, bo wymiotuje sie jak sie opije(chociaz..).ja pilam i nic mi nie bylo, i nawet blisko godziny brania pilam i nie stosowalam zadnych zabezpieczen.

skoro ulotka to mit to niech ta dziewczyna z jakimis problemami codziennie idzie do ginekolozki zamiast do szkoly.

pije sie w malych ilosciach bo tak mi lekarka powiedziala. wiec nie bede sie sluchac rozpieszczonej krolewny tylko wole pojsc do ginekologa, chocby z blahym problemem.

Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:08
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:44   #141
marti86
Zakorzenienie
 
Avatar marti86
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: ostróda
Wiadomości: 5 294
Cytat:
Napisane przez agusia_1988
nie musi wymiotowac, bo wymiotuje sie jak sie opije(chociaz..).ja pilam i nic mi nie bylo, i nawet blisko godziny brania pilam i nie stosowalam zadnych zabezpieczen.

skoro ulotka to mit y.
po 1 dziewczynko pokaz mi gdzie napisalam ze ulotka to mit??po druge czytaj uwazne bo napisalam ze jezeli w konsekwencji picia nastapia wymioty przed uplynieciem 4 godz od przyjecia tabletki trzeba dodatkowo sie zabezpieczyc!!i nie jestem krolewna jak narazie do mnie nikt nie ma pretensji na wizazu i nie uwaza ze "mam malo w glowce"tak jak to o tobie ludzie pisza!!

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
pije sie w malych ilosciach bo tak mi lekarka powiedziala. wiec nie bede sie sluchac rozpieszczonej krolewny tylko wole pojsc do ginekologa, chocby z blahym problemem.
pomysl sobie lepiej co ludzie mysla o twoich poradach...sprzecznych z prawadalekarka napewno dobrze powiedziala tylko ty napewno ja tak zrozumialas jak odnosisz sie do cudzych wypowiedzi czyli bez wnikliwosci powierzchownie bez domyslu!!

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
oczywiscie krolewna ma aluzje. skoro wycielas czesc zdania to nie miej pretensji ze zle napisalam. przeczytaj moze ostatnie 3 wyrazy.bo chyba tam napisalam ...ale moze zdarzyc sie odwrotnie.
zdarzaly sie posty wktorym dziewczyna napisala ze zrezygnowala z takich za 30 bo bolal ja brzuch i zaczela brac tansze.
moze do tego sie jesczez odniose!!napisalam ze to sprawa indywidualna z tabletkami i zalezy od dziewczyny wiec mimochodem przyznajesz mi racje!!co do twoich zdan to sa tak dziwnie zlozone ze czasami nie wiadomo o co w nich chodzi sczzerze mowiac!!wiec w czym rzecz??nie wiesz nie doradzaj!!
__________________
Laura
4.01.2007


Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:09
marti86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:53   #142
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
wiec... tak mi lekarka powiedziala i sie odnioslam .powiedziala w malych ilosciach alkohol, bo wieksza ilosc moze oslabic ochrone.

to w takim razie pewnie lekarka mnie wprowadzila w blad

Cytat:
Napisane przez marti86
a Ty dziwczyno znow jakies bajki opowiadasz!kto Ci powiedzial ze nie mozna wspolzyc przed cytologia i to tydzien czasu!!smiechu waarte
kazala mi zachowac tygodniowa wstrzemiezliwosc. nawet z gazecie bylo o 3-4 dniach, a ona nie teraz, to tydzien
i sie nie smiej bo powiedzialam jak bylo u mnie.

i lekarka wlasnie powiedziala ze na forum niektore posty to poprosty jakies nie stworzone rzeczy

i nie sadze ze to co napisalam odnosnie cytologi i alkoholu jest nie stworzone.

Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:10
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 22:02   #143
marti86
Zakorzenienie
 
Avatar marti86
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: ostróda
Wiadomości: 5 294
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
kazala mi zachowac tygodniowa wstrzemiezliwosc. nawet z gazecie bylo o 3-4 dniach, a ona nie teraz, to tydzien
i sie nie smiej bo powiedzialam jak bylo u mnie.
ok 2 dni rozumie zeby nie bylo podraznione ale tydzien??to chyba lekka przesada!!a smieje bo mam bardzo dobrego lekarza ordynatora szpitala wojewodzkiego w olsztynie i w zyciu podobnej bzdury nie slyszlam!!
__________________
Laura
4.01.2007

marti86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 22:06   #144
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Cytat:
Napisane przez agusia_1988
ojej.mordujesz. bedziesz miala w ulotce wszystkie wazne informacje. alkohol - ale w malych ilosciach.


nastepny mit!!nie wprowadzaj ludzi w blad!!

chcesz zebym ci pokazala gdzie tak twierdze?? w nastepnym poscie napisalas cos o alkoholu (ze mozna)ale nie sprostowalas ulotki
wiec wychodzi ze ulotka to mit.

mozesz miec sobie ordynatora, ja chodze do zwyklej przychodni.

Cytat:
Napisane przez marti86
ok 2 dni rozumie zeby nie bylo podraznione ale tydzien??to chyba lekka przesada!!a smieje bo mam bardzo dobrego lekarza ordynatora szpitala wojewodzkiego w olsztynie i w zyciu podobnej bzdury nie slyszlam!!
sama jestes bzdura.i nie bede juz dyskutowac jak powiedzialam z rozpieszczona krolewna.

mozesz dodac to tematu swoja "historie" ale nie mow komus ze wprowadza w blad.
moglabyc zaczac zdanie :agusia miala tak a ja mialam tak...

Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:12
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 22:13   #145
marti86
Zakorzenienie
 
Avatar marti86
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: ostróda
Wiadomości: 5 294
Cytat:
Napisane przez agusia_1988
Cytat:
Napisane przez agusia_1988
ojej.mordujesz. bedziesz miala w ulotce wszystkie wazne informacje. alkohol - ale w malych ilosciach.


nastepny mit!!nie wprowadzaj ludzi w blad!!
ok nie sprostowalam o ulotce przyznaje!ale wiesz co jesczez powiem?ja w przeciwnienstwie do ciebie potrafie sie przyznac do bledu!!

a co do lekarza to uwazam ze w przychodni traktuje sie pacjetow tak jak.... wiem bo samakiedys chodzilam!dlatego chodze prywatnie i uwazam ze ordynator wojewodzkiego szpitala ma jakies pojecie!!

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
nie bede juz dyskutowac jak powiedzialam z rozpieszczona krolewna.

a dlaczego uwazasz ze jestem rozpieszczona krolewna??na obrone najlepszy jest atak tak??aha to jak sie nie ma argumentow to sie atakuje!prostactwo!to ze wypowiadam swoje zdanie i nie pozwalalm na to zeby wprowadzac kogos w blad czyni mnie rozpieszczona krolewna??ja nie widze tu zwiazku!!!
__________________
Laura
4.01.2007


Edytowane przez Lexie
Czas edycji: 2005-12-15 o 19:16
marti86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 22:33   #146
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

ja jak narazie bledu nie popelnilam.

skoro stac cie na prywatnych to sobie chodz. dla mnie to strata pieniedzy i na prywtne wizyty i na drogie pigulki .do tej porym bym wydala jakies 400-600 zlotych na same wizyty + drogie pigulki za 30/miech
(bo i 10 zlotych to duzo czasem dla mnie,a tacie(mama nie zyje) nigdy nie powiem i o nadzerce bo sie wstydze i pozniej bedzie mnie meczyl tymi pytaniami "jak sie czuje" i bedzie mne ciagal po lekarzy i bede czula dyskomfort.poki co nadzerke zostawiam w spokoju.wytrzymalam pol roku to wytrzymam dluzej.jakbym powiedziala to moze bym chodzila po prywaciazy, a co do pigulek to bym mu tymbardziej nie powiedziala, juz doswiadczylam jako 14 latka wpadke i tata nie chcial slyszec o chlopakach a co dopiero o wspolzyciu wiec...mowie juz na przyszlosc jak jest)
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 23:16   #147
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
pije sie w malych ilosciach bo tak mi lekarka powiedziala. wiec nie bede sie sluchac rozpieszczonej krolewny tylko wole pojsc do ginekologa, chocby z blahym problemem.
Cytat:
Napisane przez agusia_1988
wiec... tak mi lekarka powiedziala i sie odnioslam .powiedziala w malych ilosciach alkohol, bo wieksza ilosc moze oslabic ochrone.

to w takim razie pewnie lekarka mnie wprowadzila w blad
po 1: 18 nie skonczyłaś, więc o alkoholu nie myśl kotku
po 2: pewnie lekarka chciała uniknąć tłumaczenia: jeśli zwymiotujesz - leki nie zadziałają [jak zreszta każde leki]
po 3: mogłabym prosić Cię o bardziej zrozumiałe konstruowanie zdań?
po 4: to jak ktoś reaguje na tabletki jest jego indywidualną reakcją organizmu
po 5: mam dziwne wrażenie, że "podświadomie" namawiasz innych do oszczędzania na zdrowiu, jak to robisz Ty sama,
po 6: skoro masz na alkohol to możesz zaoszczędzićw tej dziedzinie i przeznaczyć na zdrowie

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
ja jak narazie bledu nie popelnilam.

skoro stac cie na prywatnych to sobie chodz. dla mnie to strata pieniedzy i na prywtne wizyty i na drogie pigulki .do tej porym bym wydala jakies 400-600 zlotych na same wizyty + drogie pigulki za 30/miech
(bo i 10 zlotych to duzo czasem dla mnie,a tacie(mama nie zyje) nigdy nie powiem i o nadzerce bo sie wstydze i pozniej bedzie mnie meczyl tymi pytaniami "jak sie czuje" i bedzie mne ciagal po lekarzy i bede czula dyskomfort.poki co nadzerke zostawiam w spokoju.wytrzymalam pol roku to wytrzymam dluzej.jakbym powiedziala to moze bym chodzila po prywaciazy, a co do pigulek to bym mu tymbardziej nie powiedziala, juz doswiadczylam jako 14 latka wpadke i tata nie chcial slyszec o chlopakach a co dopiero o wspolzyciu wiec...mowie juz na przyszlosc jak jest)

i kolejne: widocznie tato się martwi o Ciebie, i szczerze: wolałabym żeby moja córka mi o takim czymś powiedziała, aniżeli siedzieła cicho, bo nie chce żebym ja ciągała po lekarzach [co za głupota ! dziewczyno, czy nie zalezy Ci kompletnie na zdrowiu ??!!] i jaki dyskomfort??!!
a pytania ojca zapewne wywołane byłyby troską, zresztą pytanie o to jak się czuję nie uważam wcale za wstydliwe czy hańbiące [nie wiem jak ty o tym myślisz]
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 23:56   #148
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

po 1: 18 nie skonczyłaś, więc o alkoholu nie myśl kotku
nawet sie ochlam w wieku 15 lat wiec mysle o nim
po 6: skoro masz na alkohol to możesz zaoszczędzićw tej dziedzinie i przeznaczyć na zdrowie
i nie jestem alkoholiczka zeby wydawac na alkohol a skapic przy zabezpieczaniu.
poprostu pilam na weselu i nikt mi nie zabranial i nie mowil ze nie mam jeszcze 18 i nie moge pic. pilam jak chcialam.

chyba czuje dyskomfort jak tata sie pyta o osobiste kobiece sprawy.inaczej jak z mama sie na takie tematy rozmawia albo z siostra niz z mezczyzna.mowie mojemu chlopakowi o problemach bo wiem ze mnie zrozumie.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 00:03   #149
KasiaKatarzynka
Zakorzenienie
 
Avatar KasiaKatarzynka
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: tarnobrzeg
Wiadomości: 3 425
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
po 1: 18 nie skonczyłaś, więc o alkoholu nie myśl kotku
nawet sie ochlam w wieku 15 lat wiec mysle o nim
po 6: skoro masz na alkohol to możesz zaoszczędzićw tej dziedzinie i przeznaczyć na zdrowie
i nie jestem alkoholiczka zeby wydawac na alkohol a skapic przy zabezpieczaniu.
poprostu pilam na weselu i nikt mi nie zabranial i nie mowil ze nie mam jeszcze 18 i nie moge pic. pilam jak chcialam.

chyba czuje dyskomfort jak tata sie pyta o osobiste kobiece sprawy.inaczej jak z mama sie na takie tematy rozmawia albo z siostra niz z mezczyzna.mowie mojemu chlopakowi o problemach bo wiem ze mnie zrozumie.
a tato wg Ciebie nie zrozumie Cię?? ja rozumiem, że możesz czuć dyskomfort, ale naprawdę, nie wartoigrac ze zdrowiem, obyś się o tym nigdy nie przekonała, bo wtedy może być za późno...

"nawet się ochlałam w wieku 15lat.." no jest się czym chwalić
a czy ja mówię, że jesteś alkoholiczką? poprostu możesz np w weekendy napić się piwa, czy temu podobne, więc powiedziałam, że jednym z rozwiązań mogłoby być ograniczenie tego,lub innych "zachcianek" na rzcz zdrowia
KasiaKatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 13:58   #150
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Nadżerka - czy mogę brać pigułki przed cytologią?

a co ja moge. sama siostra mi doradzila zebym poprosila o tanie pigulki(bo wie o malych kieszonkowych) i jest dla mnie strata pieniedzy skoro biore tansze i tez zabezpieczaja na rzecz drogich. a nadzerke mam od pol roku i nic mi lekarka nie powiedziala na temat leczenia jej ,nawet w pierwszym dniu od stwierdzenia ze ja mam. i co moge odkladac skoro dostaje (nie zawsze)5 zl dziennie na jakas bulke a koszty leczenia przekraczaja 50 zl, a tu prywatnie akurat na nadzerke.300?.ja sie nigdy nie bede leczyla prywatnie bo lekarze tylko patrza na pieniadze ktore przynosi pacjent i "powiedza byle co", zeby tylko zarobic.

niektore osoby tu pisza ze znow pojawila sie nadzerka, i ja mam w przyszlosci kolejny raz wydac kilkanascie czy kilkaset zlotych znow?

moja kolezanka tez ma 17 lat ale ona nigdy przenigdy nie pojdzie do gina(nawet kobiety) bo nie bedzie ja macal/a. a pamietam ze wtedy kiedy mi mowila o tym miala cykle 15 dniowe.poradzilam zeby poszla ale ona powiedziala w/w slowa.powiedziala ze pojdzie jak bedzie miala narzeczonego czyli juz po studiach.dla mnie rowniez nie bylo problemu jak mialam 35 dniowe i wieksze cykle. mowilam sobie ze to normalka.
skoro niektorzy uwazaja ze narazie warto poczekac do 21 lat i wtedy leczyc nadzerke to jednak poczekam.narazie mam 17.i jak mam ja leczyc jak mnie lekarka nie chce przyjac bo ma za duzo pacjentow?

zawsze dziadek powtarzal (jak mialam przeziebienie) ze nie antybiotyki i jakies swinstwa drogie tylko herbatka z miodek i z cytryna.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-02-22 12:01:09


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:32.