czym się rózni PW od PHU? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-01-01, 15:18   #1
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247

czym się rózni PW od PHU?


Witam, zamierzam otworzyć działalność handlową. Byłby to sklep z tkaninami domowymi, ale jestem też pilotem wycieczek i chciałabym jakoś połączyć te różne działalności. Może wiecie jakie są różnice między przedsiębiorstwem wielobranżowym a handlowo-usługowym? Wiem jak założyć działalność ale nie wiem czy są jakieś różnice przey zakladaniu PW i PHU, czy jest jakaś różnica w podatkach itp.
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-01, 18:59   #2
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

To chyba kwestia nazewnictwa tylko. Ja np. mam w nazwie FHU (firma...), mój ojciec ma w swojej tylko samą nazwę bez żadnych skrótów, moja sąsiadka ma właśnie PW przed nazwą i wszyscy podatki płacimy na tych samych zasadach. Ale może się mylę .

Ważniejsze, żebyś przy rejestracji PKD wpisała oprócz handlu tkaninami również tego pilota wycieczek. To jest o wiele istotniejsze.

Najlepiej od razu postaraj się wymyślić wszystkie potencjalne profile i formy działalności (np. handel tkaninami, szycie zasłon, pogotowie krawieckie, sprzedaż wysyłkowa, handel obwoźny, prowadzenie biura podróży, pilotaż wycieczek, co Ci tam tylko będzie pasowało- nie można wpisać za dużo ) bo przy pierwszej rejestracji nic nie zapłacisz za to. Potem, gdybyś chciała coś dopisać (a powinnaś to zrobić w myśl przepisów), to za każde nowe PKD kasują (chyba 50zł).
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-01, 19:28   #3
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

dzięki, ale skoro niczym się nie różnią to dlaczego nie są pod jedną nazwą? wiesz może gdzie tego się dowiedzieć? przeszukuję internet ale wszędzie tylko porady jak otworzyć firmę a nie ma rozróżnienia
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-01, 21:43   #4
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Zerknij tutaj
http://msp.money.pl/wiadomosci/zakladam_firme/

FHU oraz PW to nie sa statusy prawne firmy, a jedynie nazwy
A podatki zaleza od wielu wielu czynnikow. Dodam jeszcze, ze te czynniki zmieniaja sie w czasie. Zreszta mozesz poczytac kilka numerow gazety prawnej, czy inne monitory podatkowe by zobaczyc jak to sie zmienia...

Cytat:
Napisane przez Edwina2111 Pokaż wiadomość
Najlepiej od razu postaraj się wymyślić wszystkie potencjalne profile i formy działalności (np. handel tkaninami, szycie zasłon, pogotowie krawieckie, sprzedaż wysyłkowa, handel obwoźny, prowadzenie biura podróży, pilotaż wycieczek, co Ci tam tylko będzie pasowało- nie można wpisać za dużo ) bo przy pierwszej rejestracji nic nie zapłacisz za to. Potem, gdybyś chciała coś dopisać (a powinnaś to zrobić w myśl przepisów), to za każde nowe PKD kasują (chyba 50zł).
No nie zgodze sie. Porada popularna i bardzo modna, ale nie prawdziwa. Ja rozumiem oszczednosci - ale chytry dwa razy traci. Rozne PKD wymuszaja wlasnie rozne rozliczenia podatkowe i moga miec wplyw na placenie podatkow. Ktore to roznice moga byc wyyyzsze niz w skali kazdego miesiaca niz jednorazowe 50 pln. Moga, ale nie musza. Kazda sytuacja jest inna i nie ma tu porad uniwersalnych.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 08:03   #5
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Teraz ja się nie do końca z Tobą zgodzę. Albo zgodzę tylko częściowo.
Samo wpisanie PKD niczego jeszcze nie wymusza. To raczej są dane statystyczne, porządkujące, ułatwiające przyznanie regonu i nie wiem, czemu jeszcze służące... (nie zgłębiałam aż tak dokładnie tego zagadnienia, może się mylę)
Podatki płacimy przecież nie za sam zapis i podanie PKD jednego więcej lub mniej, tylko za zaistniałą działalność, sprzedaż, usługę, itp., a nie za to, co mam wpisane hipotetycznie. Jeżeli salomi wpisze handel detaliczny tkaninami, a niczego nie sprzeda, to od czego ma odprowadzić podatek, od samego zapisu w papierach?

Oczywiście, nie należy przepisywać wszystkiego, co nam fantazja ułańska dyktuje, tylko przewidzieć to, w którym kierunku się ta nasza działalność może hipotetycznie rozwinąć. Kwoty, które trzeba uiszczać w różnych urzędach i tak są spore, po co je jeszcze powiększać?

Na moim przykładzie...
Kiedy zakładałam parę lat temu firmę wpisałam sobie (zgodnie z poradą księgowej)produkcję pewnych rzeczy, działalność usługową związaną z moją branżą, handel na odległość i obwoźny. Wtedy jeszcze nie świadczyłam żadnych usług i nie miałam sklepu internetowego. Samo podanie tego przy rejestracji niczego nie zmieniło w moich formach opodatkowania (lekko znudzony urzędnik rzucił niedbale okiem na całokształt i przyjął do akceptacji). Dziś z racji rozszerzenia działalności musiałabym dopisywać te dwie rzeczy (gdybym tego wcześniej przewidująco nie podała) i dodatkowo płacić (za właściwie nie wiadomo co) 100zł.

Swoją drogą nie pamiętam (ale czasem sklerozę mam, że ho, ho), abym tego PKD do czegokolwiek i kiedykolwiek potrzebowała, poza momentem rejestracji firmy i kontroli US (kiedy to sprawdzali, czy mam tam zapis o handlu przez internet, bo to ich konkretnie interesowało li i jedynie), a tak leży w teczce jako "bardzo ważny dokument" już parę lat i nic z niego konkretnie dla mnie nie wnika. A nie, raz mi kazali określać nowe PKD, bo im się przepisy w zwiazku z unią pozmieniały i inna numeracja została wprowadzona.

Zaznaczam, że wypowiadam się jako praktyk w tej sprawie, a nie jako ktoś po ekonomii, więc może ja się zbyt nonszalacko do wagi pewnych danych odnoszę...
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 08:25   #6
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

A żeby było śmieszniej, na rynku funkcjonują jeszcze różne PUH, PPHU, FUH, PH, FH... Naprawdę chyba nie ma na to jednolitych przepisów, sądząc po ilości wariantów skrótów. Nazwa to nazwa, wybierz tę, która najbardziej Ci pasuje.

Z Reną się zgodzę, że na pewno musisz przemyśleć dobrze formy rozliczenia podatkowego. Handel tkaninami i pilotaż wycieczek to dwie różne działalności. Jakieś mądre biuro podatkowe powinno Ci doradzić, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze, jak to wszystko dokumentować i jak się rozliczać ze skarbówką, żebyś sobie narobiła kłopotów z niewiedzy. Sama bym się nie porwała na księgowanie tego. Ba, nawet nie bardzo wiedziałabym, jak to ugryźć, żeby było poprawnie.
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210

Edytowane przez Edwina2111
Czas edycji: 2009-01-02 o 08:29
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 12:41   #7
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

dzięki dziewczyny , jest jeszcze tyle rzeczy o ktorych nie wiem, ale juz sie doczekac nie moge. Dopiero podjelam decyzje. A może wiecie gdzie zakladac firme? chodzi o to, ze jestem zameldowana w innym miejscu (daleko) a mieszkam (ale bez meldunku, chocby tymczasowego, wlasciciele mieszkania sie nie zgodzili, ale troche ich rozumiem) w innym i tam chce miec sklep. Wydaje mi sie, ze powinnam zalozyc w miejscu zameldowania, ale w necie znalazlam zapis, ze w miejscu wlasciwym dla siedziby firmy - a to przeciez adres sklepu tak? a co jesli ktos wymowi mi wynajem lokalu? czy to wszystko wiedza w urzedzie gminy/miasta? moze wiecie w jakim dziale?
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-01-02, 14:07   #8
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Jak chcesz mieć sklep w mieszkaniu, to chyba internetowy, czy jak? Bo się pogubiłam trochę...
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 17:20   #9
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

nie, nie w mieszkaniu , chodzi o to, że stały meldunek mam w innym miejscu, nazwijamy je A, mieszkam w B i w B wynajmę lokal na sklep. Teraz pytanie: gdzie muszę założyć firmę w A czy w B? Wydaje mi się, że w A, ale gdzieś w necie było napisane, że w miejscu siedziby. I już nie wiem. W poniedziałek pójdę do urzędu miasta i się dowiem .
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 17:49   #10
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Cytat:
Napisane przez Edwina2111 Pokaż wiadomość
Jeżeli salomi wpisze handel detaliczny tkaninami, a niczego nie sprzeda, to od czego ma odprowadzić podatek, od samego zapisu w papierach?
Placenie podatkow to jedno, a sposob rozliczania podatkow to drugie. Nie przejmuj sie Polska ma jeden z trudniejszych w Europie systemow rozliczania

Jezeli czegos nie robisz to faktycznie nie placisz podatkow, ale sam fakt wpisania tego w dokumenty moze wymusic zupelnie inne (mniej korzystne) rozliczanie podatkow innych rzeczy, ktore faktycznie robisz i od nich musisz oplacic podatek. Czyli wplywa posrednio a nie bezposrednio. Czasem ten wplyw jest neutralny, a czasem w druga strone korzystny. To wszystko wymaga wiekszej analizy.

***
Nie wiem jak jest z siedzibami. Na pewno bedziesz musiala pokazac w urzedzie prawo do lokalu sklepowego w miejscowosci B. I nie wiem wlasnie czy one sa wazniejsze od miejsca zameldowania. W przypadku braku takich praw zostaje Ci juz tylko rejestracja pod meldunkiem w A.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 18:49   #11
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Według mnie rejestrujesz firmę w jej siedzibie, czyli pod adresem wynajmowanego lokalu, a nie pod miejscem Twojego meldunku. Zabierz ze sobą umowę najmu lokalu.

Myślę, że naprawdę pogadaj z jakimś biurem podatkowym, księgową, kimś, kto w tym siedzi na bieżąco i ma dużo doświadczenia, bo skomplikowane masz strasznie te swoje działanie gospodarcze. Nie dość, że różne, to jeszcze te meldunki...

Ja bym urzędnikom tak do końca nie ufała, bo czasami wcale nie są kompetetni, rzucą coś byle zbyć, zasugerujesz się, a potem będzie problem, żeby poodkręcać. Nawet US nie są zgodne w przepisach. Zależy kto Ci odpowiada na pytanie.

Tu naprawdę trzeba jakieś biegłej i doświadczonej głowy (jak to mówią: "bez półlitra nie rozbierzesz ), która Ci doradzi, jak to zrobić dla Ciebie najkorzystniej.

I masz rację Rena strasznie skomplikowane te nasze przepisy i pełne bubli prawnych niestety.
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-03, 12:37   #12
enigma1985
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Polska centralna
Wiadomości: 1 531
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

ja bym nie wpisywała wogóle tych skrótów PHU, PUH itd. Zobaczysz, że jak kilka razy będziesz musiała w papierach napisać całą nazwę (czyli rozwinięcie skótu) to ci sie odechce. Tak naprawdę to nie ma znaczenia dla urzędników. To ma ew. znaczenie, gdyby ludzie chcieli od razu wiedzieć, co to za rodzaj firmy (czy usługowa czy handlowa). A co do PKD to wpisz wszystkie ewentualne rodzaje działalności jaką będziesz wykonywać, bo za każdą późniejszą zmianę będziesz musiała płacić po 50 zł.

A co do miejsca prowadzenia działalności, to w zgłoszeniu rejestracyjnym podajesz miejsce prowadzenia działalności i adres zamieszkania. Musisz mieć dokument potwierdzający twoje prawo do lokalu, gdzie będziesz miała siedzibę (dokument wynajmu, zameldowanie itp.)

gorzej jest z właściwością miejscową organu. jedni mówią, ze firmę rejestrujesz w miejscu zameldowania inni, że w miejscu gdzie będziesz prowadzić działalność. Mogę ci powiedzieć jak ja zrobiłam.
Jestem zameldowana w gorzowie ale mieszkam w kłodzku (mam tymczasowe zameldowanie). I babka w urzędzie w kłodzku zarejestrowała moją działalność ale kazała mi napisać oświadczenie, że mieszkam w kłodzku z zamiarem stałego pobytu. I po sprawie
Jednak wydaje mi się, że to mogła być jej dobra wola i nie każdy się na takie coś zgodzi. Najlepiej idź do urzędu (mista lub gminy) gdzie będziesz mieć działalność i zapytaj czy jest takie coś możliwe. Jeśli babka się zgodzi to nie będzie problemu.
__________________
.



enigma1985 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 20:04   #13
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

już wiem, więc gdyby ktoś teżmiał taki problem jak ja to na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak:
phu i pw niczym się nie różnią, są tylko pomocą dla klienta czym się zajmuje firma;
firmę można zarejestrować w miejscowości, w której się przebywa bez stałego meldunku ale za podpisaniem oświadczenia, że ja taka a taka, tu i tu zameldowana mieszkam tu i tu (czyli miejsce inne od zameldowania gdy w nim chcemy prowadzić działalność) z zamiarem stałego pobytu. Nawet gdy nie ma tymczasowego zameldowania to takie coś przejdzie. Pani w ewidencji nie miała jeszcze przepisów wykonawczych odnośnie zmian w meldunku (a właściwie jego braku, że niby nie trzeba mieć stałego zameld. a tylko zgłosić w gminie, ale nikt jeszcze nic nie wie). Trzeba wypełnić kilka dokumentów, poczekać tu i tam, opłacić, okazać prawo do lokalu. Ale u mnie był też problem z różnymi działalnościami i podatkami. Pan z urzędu skarbowego powiedział, że ze względu na koszty zw ze sklepem to obowiązywać mnie będzie księga przychodów i rozchodów a ze względu na pilotaż - VAT (bo będę wystawiać faktury). No i jeszcze przy określaniu siedziby/miejsca działalności trzeba wpisać adres siedziby (czyli adres lokalu) i u mnie ze względu na pilotaż doadać świat lub Europa lub cały kraj (do wyboru). Wszystkim dziewczynom bardzo dziękuję za pomoc!
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 20:42   #14
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Cytat:
Napisane przez salomi Pokaż wiadomość
już wiem, więc gdyby ktoś teżmiał taki problem jak ja to na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak:
phu i pw niczym się nie różnią, są tylko pomocą dla klienta czym się zajmuje firma;
firmę można zarejestrować w miejscowości, w której się przebywa bez stałego meldunku ale za podpisaniem oświadczenia, że ja taka a taka, tu i tu zameldowana mieszkam tu i tu (czyli miejsce inne od zameldowania gdy w nim chcemy prowadzić działalność) z zamiarem stałego pobytu. Nawet gdy nie ma tymczasowego zameldowania to takie coś przejdzie. Pani w ewidencji nie miała jeszcze przepisów wykonawczych odnośnie zmian w meldunku (a właściwie jego braku, że niby nie trzeba mieć stałego zameld. a tylko zgłosić w gminie, ale nikt jeszcze nic nie wie). Trzeba wypełnić kilka dokumentów, poczekać tu i tam, opłacić, okazać prawo do lokalu. Ale u mnie był też problem z różnymi działalnościami i podatkami. Pan z urzędu skarbowego powiedział, że ze względu na koszty zw ze sklepem to obowiązywać mnie będzie księga przychodów i rozchodów a ze względu na pilotaż - VAT (bo będę wystawiać faktury). No i jeszcze przy określaniu siedziby/miejsca działalności trzeba wpisać adres siedziby (czyli adres lokalu) i u mnie ze względu na pilotaż doadać świat lub Europa lub cały kraj (do wyboru). Wszystkim dziewczynom bardzo dziękuję za pomoc!
Jaki to sklep i czemu od razu VAT? Nie wierz tym co siedza w Skarbowce, nikt szczegolnie oczytany by za takie pieniadze tam nie siedzial
Vat bo bedziesz wystawiac faktury, a pan ze Skarbowki o rachunkach nie slyszal? No chyba, ze to np sklep spozywczy i bedziesz sprzedawac wyroby akcyzowe jak alkohol czy papierosy, to wtedy musisz byc Vatowcem...

Edit: Doczytalam, ze chodzi o sklep z tkaninami i pilotaz wycieczek, wg mnie zadne z tych uslug nie wymusza bycia na Vacie, a to naprawde duze obciazenie... Najlepiej zadzwon na Krajowa Informacje Podatkowa i sie zapytaj czy przy takim typie dzialalnosci musisz od razu sie zglosic do Vatu Tu znajdziesz telefon do nich, 'sensowni' ludzie tam siedza...
http://www.kip.mofnet.gov.pl/
__________________

Edytowane przez karolina2020
Czas edycji: 2009-01-05 o 20:45 Powód: dopisek
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 21:45   #15
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

No tak sie spodziewalam tego VAT-u.

Vat nie jest taki straszny jak go maluja Ma swoje wady i zalety.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-05, 21:49   #16
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
No tak sie spodziewalam tego VAT-u.

Vat nie jest taki straszny jak go maluja Ma swoje wady i zalety.
Ja tam zalet nie widze, szczegolnie jak sie 22% z kazdej uslugi oddaje do Skarbowki, a nie ma szans go zmniejszyc do sensownej kwoty kosztami, bo trzeba by wiecej kupowac niz zarabiac
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 10:27   #17
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

E tam, nie strasz dziewczyny...
Ja tam "od zawsze" jestem na vacie i nie narzekam. Po prostu trzeba to sobie przemyśleć dobrze (czy będę miała stałe koszty prowadzenia działalności i w jakiej wysokości, czy moi klienci to raczej firmy, czy "ludzie z ulicy", jakie inwestycje są niezbędne dla mojej działalności i czy ich zakup warto "wrzucić w koszty", jakie obroty przewiduję...). 22% to wcale nie oddajesz tak od razu skarbówce, bez przesady.

A kosztów do odpisania to salomi może mieć sporo:
- wynajmuje lokal;
- rachunki za wodę, prąd, telefon, komórkę, internet w tym lokalu;
- rachunki za przystosowanie lokalu- jakieś odświeżenie ścian, gwożdzie, listwy, montaż oświetlenia, robocizna...
- wszystkie artykuły biurowe (papier, segregatory, długopisy, kleje, taśmy, metki cenowe, naboje do drukarki, druki...), chemia gospodarcza (jakiś płyn do podłogi, do szyb, mop, ścierki...), zakup różnych sprzętów (bo coś w tym sklepie musi mieć- jakieś regały, biurko, krzesło, komputer, drukarkę, czajnik bezprzewodowy, kable, lampki...);
- materiały reklamowe- foldery, ulotki, wizytówki, cenniki, oklejenie zewnętrzne szyb...;
- materiały potrzebne do zapakowania kupionych rzeczy- bo klient w zębach nie wyniesie raczej mimo mody na ekologię, trzeba być przygotowanym, że przyjdzie bez siatek;
- ubezpieczenie firmy- daje pewność, że jak się klient wykopyrtnie na progu i nas o to pozwie do sądu o uszczebek na zdrowiu, to nie pójdziemy z torbami;
- może nie teraz, ale zakup samochodu, koszty jego eksploatacji, vat od paliwa...
Można tak mnożyć, co jeszcze. Kosztów, szczególnie na początku działalności jest sporo, więc i sporo do odpisania.

Poza tym istotną kwestią jest również możliwość wystawiania faktur- jeżeli jej grupą docelową będą głównie firmy (pilotaż wycieczek), to pewnie będą chcieli faktur. Brak możliwości ich wystawiania może zadecydować o ilości potencjalnych klientów. Bo rachunek im nie wystarczy...
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 15:03   #18
salomi
Raczkowanie
 
Avatar salomi
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 247
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

no właśnie, chcę połączyć sprzedaż detaliczną i pilotaż, to drugie wymusza na mnie VAT, bo moimi klientami są zwykle firmy, szkoły, a one chcą faktur. Dzięki za adres KIP, zadzwoniłam, pomogli, działam dalej. Acha, dziś oglądałam lokal i niedługo podpisujemy umowę . Jest trochę do zrobienia ale koszt wynajmu śmieszny. Ale się cieszę
salomi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-06, 17:01   #19
karolina2020
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 556
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

Cytat:
Napisane przez Edwina2111 Pokaż wiadomość

A kosztów do odpisania to salomi może mieć sporo:
- wynajmuje lokal;
- rachunki za wodę, prąd, telefon, komórkę, internet w tym lokalu;
- rachunki za przystosowanie lokalu- jakieś odświeżenie ścian, gwożdzie, listwy, montaż oświetlenia, robocizna...
- wszystkie artykuły biurowe (papier, segregatory, długopisy, kleje, taśmy, metki cenowe, naboje do drukarki, druki...), chemia gospodarcza (jakiś płyn do podłogi, do szyb, mop, ścierki...), zakup różnych sprzętów (bo coś w tym sklepie musi mieć- jakieś regały, biurko, krzesło, komputer, drukarkę, czajnik bezprzewodowy, kable, lampki...);
- materiały reklamowe- foldery, ulotki, wizytówki, cenniki, oklejenie zewnętrzne szyb...;
- materiały potrzebne do zapakowania kupionych rzeczy- bo klient w zębach nie wyniesie raczej mimo mody na ekologię, trzeba być przygotowanym, że przyjdzie bez siatek;
- ubezpieczenie firmy- daje pewność, że jak się klient wykopyrtnie na progu i nas o to pozwie do sądu o uszczebek na zdrowiu, to nie pójdziemy z torbami;
- może nie teraz, ale zakup samochodu, koszty jego eksploatacji, vat od paliwa...
Można tak mnożyć, co jeszcze. Kosztów, szczególnie na początku działalności jest sporo, więc i sporo do odpisania.

Poza tym istotną kwestią jest również możliwość wystawiania faktur- jeżeli jej grupą docelową będą głównie firmy (pilotaż wycieczek), to pewnie będą chcieli faktur. Brak możliwości ich wystawiania może zadecydować o ilości potencjalnych klientów. Bo rachunek im nie wystarczy...
Jesli juz mowimy o Vacie i sie czepiamy W ubezpieczeniu takowego nie ma, a vatu od paliwa do samochodu osobowego nie odliczysz

Rachunki mozna tez jak najbardziej wystawiac na firmy, ale inna sprawa ze kazdy przedsiebiorca wolalby dostac fakture, wiec zgadzam sie ze moze to wplywac na wybranie tej, a nie innej firmy
__________________
karolina2020 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-01-06, 17:36   #20
Edwina2111
Raczkowanie
 
Avatar Edwina2111
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: skądinąd
Wiadomości: 499
Dot.: czym się rózni PW od PHU?

A fakt, wartośc paliwa z osobówki to sobie można od dochodowego odliczyć. Rozpędziłam się. ja mam i takie i ciężarowe na firmę, to mi się pokićkało, mea culpa.

A rachunki owszem można na frmy wystawiać, tylko co vatowcowi po rachunku, jak musi mieć fakturę? Ja rezegnuję zawsze z firm, które nie są mi w stanie faktury wystawić, choćby mi złote góry obiecywali.
__________________
Trudności są stanem normalnym, ale przemijającym.

Czasem łatwiej zgasić w sobie światło niż rozjaśnić ciemność.

Mój wirtualny psiurek - Mundek http://dajmudom.pl/futro.php?id=1210
Edwina2111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:43.