programy do odtwarzania rawów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-02, 21:25   #1
redeyes
Zakorzenienie
 
Avatar redeyes
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 3 309

programy do odtwarzania rawów


Witam.

Chciałabym się spytać jakim programem mogę takiego rawa przemienić w jpg nie tracąc na jakości? chciałabym również w tym programie podrasować głównie kolorystykę, efekty świetlne i takie tam.. Co polecacie?
+
Czy warto fotografować w formacie raw? Czy rzeczywiście zyskujemy na jakości zdjęcia, a różnica pomiędzy raw, a jpg jest diametralna?

Pozdrawiam
redeyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 21:38   #2
Selene2203
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 764
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Jasne, że warto. Fotografowanie w rawach daje Ci duużo więcej możliwości, ale nie będę się produkować tutaj, bo pewnie sama już poczytałaś na ten temat, skoro Cię takie refleksje nasunęły

Co do programu - ja używam ACDSee Pro 3, ale możesz konwertować nawet w PS'ie, u mnie to już kwestia przyzwyczajenia, jeszcze zanim PS'a miałam
__________________
MAXMODELS

Żyję w przekonaniu, że...



"Everybody lies"

Dr House


Selene2203 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-02, 21:42   #3
redeyes
Zakorzenienie
 
Avatar redeyes
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 3 309
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Cytat:
Napisane przez Selene2203 Pokaż wiadomość
Jasne, że warto. Fotografowanie w rawach daje Ci duużo więcej możliwości, ale nie będę się produkować tutaj, bo pewnie sama już poczytałaś na ten temat, skoro Cię takie refleksje nasunęły

Co do programu - ja używam ACDSee Pro 3, ale możesz konwertować nawet w PS'ie, u mnie to już kwestia przyzwyczajenia, jeszcze zanim PS'a miałam
Możesz napisać, będę miała wszystko ujęte w jednym wątku

Mam Ps'a, ale jakoś niezbyt przepadam na tym programie pracować, może też ze względu na przyzwyczajenie do zwykłego Gimpa, którego mam już z 3 dobre lata

A ten program darmowy?
redeyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-03, 10:20   #4
Cestia
Zakorzenienie
 
Avatar Cestia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 3 052
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Do PS`a trzeba jeszcze ściągnąć dodatek CameraRAW, żeby można było zajmować się RAW`ami Choć może to zależy od wersji PS Tak czy tak, otwiera Ci się wtedy zupełnie inne okno, z innymi funkcjami niż normalnie w Photoshopie Fajny, bardzo intuicyjny programik

Ogólnie RAW to cyfrowy negatyw, z takim zdjęciem robisz praktycznie co chcesz zanim przekonwertujesz je na jpg. Dla mnie podstawową zaletą jest to, że można zmienić balans bieli już po zrobieniu zdjęcia, bo zwykle mam problemy z ustawieniem prawidłowego przed pstryknięciem

Selene, napisz coś więcej, też chętnie poczytam
__________________
Nikoniara
...całym sercem
...Wish
Cestia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-03, 14:39   #5
Selene2203
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 764
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Cytat:
Napisane przez redeyes Pokaż wiadomość
Możesz napisać, będę miała wszystko ujęte w jednym wątku

Mam Ps'a, ale jakoś niezbyt przepadam na tym programie pracować, może też ze względu na przyzwyczajenie do zwykłego Gimpa, którego mam już z 3 dobre lata

A ten program darmowy?
Nie jest darmowy, ale możesz sobie zainstalować wersję trial i sprawdzić, czy Ci będzie pasować ACDSee jest też bardzo fajny do przeglądania i katalogowania zdjęć.

Powiem Ci, że ja też kiedyś pracowałam na GIMP'ie, za namowa znajomych fotografów przerzuciłam się na PS'a. Na początku to była masakra, ale w tym momencie nie wyobrażam sobie bez niego życia. Jeżeli chodzi o możliwości, szybkość pracy, nawet samego retuszu skóry... Nie ma porównania

Cytat:
Napisane przez Cestia Pokaż wiadomość
Do PS`a trzeba jeszcze ściągnąć dodatek CameraRAW, żeby można było zajmować się RAW`ami Choć może to zależy od wersji PS Tak czy tak, otwiera Ci się wtedy zupełnie inne okno, z innymi funkcjami niż normalnie w Photoshopie Fajny, bardzo intuicyjny programik

Ogólnie RAW to cyfrowy negatyw, z takim zdjęciem robisz praktycznie co chcesz zanim przekonwertujesz je na jpg. Dla mnie podstawową zaletą jest to, że można zmienić balans bieli już po zrobieniu zdjęcia, bo zwykle mam problemy z ustawieniem prawidłowego przed pstryknięciem

Selene, napisz coś więcej, też chętnie poczytam
Tak, ale CameraRAW jest darmowym dodatkiem Teraz pomyślałam sobie jeszcze o Lightroomie (który w zasadzie powinien pierwszy przyjść mi do głowy ), ale też jest płatny.

Jeśli chodzi o porównanie JPEG'ów i RAW'ów, polecam poczytać jakiś artykuł na ten temat, choćby i tu <klik>
A ja się nie będę rozpisywać, tylko Wam pokażę Zdjęcie zrobione teraz, Canon 450d + kit, f4.5, 1/100s i iso 800 (zapomniałam przestawić... ale w sumie nawet lepiej )
Zdjęcie celowo niedoświetlone, zrobione w RAW'ie i JPEG'u, a następnie próba "odratowania" go w ACDSee w obu formatach.



__________________
MAXMODELS

Żyję w przekonaniu, że...



"Everybody lies"

Dr House


Selene2203 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-03, 15:18   #6
D50
Raczkowanie
 
Avatar D50
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 389
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Darmowo do rawów.. to np.: gimp+ufraw, raw therapee, raw shooter.. a po co raw? Bo lepiej, czyściej i dalej..
__________________
Fotograf pasjonat. Fuji S5Pro i kilka szkieł. MyPort.pl. Strona domowa
S5Pro nie został stworzony po to, żeby używać jakiejkolwiek opcji "auto"
Nigdy tak nie rób...
D50 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-06, 09:02   #7
Super Fotograf
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Cały świat
Wiadomości: 356
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Polecam ten artykuł http://fotografia.wordpress.com/pora...towac-zdjecia/ może Ci pomoże. Powodzenia!
Super Fotograf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-10, 21:07   #8
Ayrine
Zakorzenienie
 
Avatar Ayrine
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: WrocLOVE
Wiadomości: 3 547
Dot.: programy do odtwarzania rawów

polecam też Adobe Lightroom 3, korzystam z niego i jestem zadowolona, potem tylko robię poprawki (retusz twarzy np) w PS CS2 - takie połączenie daje zadowalające, przynajmniej jak dla mnie, efekty
Ayrine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 08:41   #9
redeyes
Zakorzenienie
 
Avatar redeyes
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 3 309
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Cytat:
Napisane przez Ayrine Pokaż wiadomość
polecam też Adobe Lightroom 3, korzystam z niego i jestem zadowolona, potem tylko robię poprawki (retusz twarzy np) w PS CS2 - takie połączenie daje zadowalające, przynajmniej jak dla mnie, efekty
Niestety, ale taki program jest płatny
redeyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-11, 10:13   #10
Ayrine
Zakorzenienie
 
Avatar Ayrine
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: WrocLOVE
Wiadomości: 3 547
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Cytat:
Napisane przez redeyes Pokaż wiadomość
Niestety, ale taki program jest płatny
nie chcę tu namawiać do złego... ale torrenty + yourserials.com to zgrany duet :3
Ayrine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-12, 12:56   #11
lajuda
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 27
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Ja korzystam z RAW'a tylko wtedy, gdy mam jakieś bardzo kontrastowe zdjęcie i chcę wyciągnąć jak najwięcej szczegółów z ceini i świateł. Poza tym można pokusić się o zrobienie pseudo-HDR, wywołując RAW'a z różną ekspozycją i składając w jakimś programie do robienia HDR'ów.
__________________
www.yerba.fora.pl
lajuda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-12, 15:03   #12
redeyes
Zakorzenienie
 
Avatar redeyes
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 3 309
Dot.: programy do odtwarzania rawów

Cytat:
Napisane przez lajuda Pokaż wiadomość
Ja korzystam z RAW'a tylko wtedy, gdy mam jakieś bardzo kontrastowe zdjęcie i chcę wyciągnąć jak najwięcej szczegółów z ceini i świateł. Poza tym można pokusić się o zrobienie pseudo-HDR, wywołując RAW'a z różną ekspozycją i składając w jakimś programie do robienia HDR'ów.
mam program do HDR, ale tego typu efekty nie przemawiają do mnie.
redeyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:03.