Czy pamiętacie powieść "S@motność w sieci"? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-11-09, 00:21   #1
DzieckoHagrida
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2023-09
Wiadomości: 301

Czy pamiętacie powieść "S@motność w sieci"?


Jako nastolatka zaczytywałam się w tym, można powiedzieć że praktycznie wykułam tę powieść na pamięć. Ale po latach zaczęłam zadawać sobie pytanie: Czy bohaterka naprawdę kochała Jakuba?

(Dla przypomnienia, fabuła: zaniedbywana przez męża 29 latka poznaje przez Internet naukowca około czterdziestki. Przez rok rozmawiają całymi dniami, rodzi się uczucie. Potem spotkanie w Paryżu, seks. Po wszystkim bohaterka zostaje zgwałcona przez męża i ostatecznie nie wie, czy dziecko jest męża, czy Jakuba. Zrywa z Jakubem wszystkie kontakty, kasuje ich korespondencję, wyrzuca otrzymane od niego prezenty, Jakub (który naprawdę kochał) chce rzucić się pod pociąg, ale w ostatniej chwili zmienia zdanie).

No i zastanawiam się czy ona go faktycznie kochała, czy tak jej się tylko zdawało? Raczej odrzucam teorię, że męża kochała bardziej - ponieważ przez rok zdradzała go i okłamywała. Nie rozumiem decyzji bohaterki, dlaczego właściwie nie odeszła od męża?
DzieckoHagrida jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-11-16, 09:16   #2
wkropkizielona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 477
Dot.: Czy pamiętacie powieść "S@motność w sieci"?

Też czytałam tą powieść jako nastolatka i bezkrytycznie zachwycałam się fabułą. Po latach odświeżyłam sobie książkę i już nie miałam tego zachwytu co pół życia temu.
Ona, znudzona małżeńskim życiem, traktowała Jakuba jak odskocznię od codzienności. Może i w którym momencie się zakochała, ale jak napisałaś, w ostatecznym rozrachunku wybrała męża. A Jakub jakoś za łatwo pozwolił jej odejść. Nie zabiegał, nie przyjechał i nie doprowadził do konfrontacji. Jak dla mnie za szybko odpuścił, jak na zakochanego mężczyznę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
wkropkizielona jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-11-16, 14:55   #3
wkropkizielona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 477
Dot.: Czy pamiętacie powieść "S@motność w sieci"?

I jeszcze, czytając po latach, miałam taką refleksję jak bardzo przez ten stosunkowo krótki okres czasu świat poszedł do przodu pod względem technologicznym i dostępu do Internetu. Wtedy, podobnie jak bohaterka, szukało się kawiarenek internetowych, bo dostęp do sieci nie był tak powszechny jak teraz i raczej był przywilejem niż normą jak obecnie. Przez ten postęp książka może być niezrozumiała pod tym względem dla młodego czytelnika.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
wkropkizielona jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-12-02, 13:52   #4
Margot45
niecnotliwa dziewica
 
Avatar Margot45
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: przy komputerze
Wiadomości: 19 903
GG do Margot45
Dot.: Czy pamiętacie powieść "S@motność w sieci"?

A ja przeczytałam Słodką zemstę Nory Roberts i Sydonię Cherezńskiej. Cudo! Jedno i drugie.
__________________
I wanna hurt you just to hear you screaming my name
Margot45 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-26, 18:42   #5
Kasia_GloBus
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-04
Wiadomości: 18
Dot.: Czy pamiętacie powieść "S@motność w sieci"?

Ojej, całkowicie zapomniałam o tej książce i filmie, a przecież to był hit kiedyś!
Sama jestem ciekawa jakbym teraz ją odbierała
Kasia_GloBus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-04-26 19:42:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:24.