CO WY O TYM MYŚLICIE?? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-01-28, 12:03   #1
madziarra
Zakorzenienie
 
Avatar madziarra
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 011
GG do madziarra

CO WY O TYM MYŚLICIE??


Otóż od jakiegoś czasu na zajęciach omawiamy problemy i historię Żydów...i dało mi to troche do myślenia Nie wiem czemu mają taką niską opinię u ludzi,przecież to oni są ofiarami II Wojny Światowej,są krytykowani,nawet często słyszę jak ludzie wypowiadają sie na ich temat bardzo negatywnie,nawet ich nie znając.Sądze,że to tylko stereotypy.Przeczytałam dziesiątki książek i obejrzałam sporo filmów na temat Holocaustu i likwidacji Żydów i naprawde nie wiem czemu tak sie działo i dzieje ( nie wiem może jestem jakas niedouczona??)
P.S.Tak by the way,oglądając "Pianistę" czy czytając "listę Shindlera"to momentami zły mi same ciekły
__________________

Enough optimism to sustain hope
and enough pessimism to motivate concern.
madziarra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 12:24   #2
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Witam.
Fakt faktem, że Żydzi sporo wycierpieli w czasie II wojny światowej i podkreślają to na każdym kroku. Jednak trzeba pamiętać, że nie oni jedyni byli ofiarami holocaustu. Wśród ofiar wojny byli również Polacy, Cyganie, ludzie upośledzeni, dlaczego o nich tak rzadko się mówi?? Czy tylko Żydzi mają monopol na to żeby być najbardziej pokrzywdzonymi??
Nie jestem anysemitką, ale bardzo denerwuje mnie ich postawa. W czasie wojny bardzo często Żydzi współpracowali z Gestapo i denuncjowali swoich rodaków, żeby ocalić swoją skórę, jeśli czytałaś "Początek" Szczypiorskiego, to powinnaś wiedzieć, że w tej książce został obalony stereotyp biednego Żyda, dobrego Polaka czy złego Niemca.
Zobacz sobie co oni obecnie wyprawiają?? Bardzo krawawo rozprawiają się z Palestyńczykami, wśród ofiar są kobiety, dzieci, starcy, rozumiem, że walczą z terrorystami palestyńskimi, ale nie obchodzi ich to, że giną też ludzie którzy nie mają z nimi nic wspólnego. Jeśli spojrzysz na historię rodu żydowskiego (od starożytności) to zobaczysz że był to naród bardzo bitny, podbili oni spory kawałek ziemi (Palestynę),która była zamieszkana przez inne narody, z którymi krwawo się rozprawiali(mówię to jako studentka historii)więc również mają "krew na rękach".
Pamiętaj, że nie ma narodów bez skazy, a oni za bardzo robią z siebie (moim zdaniem) "ofiary", należy im zawsze współczuć i głaskać ich po głowie.
Oczywiście nie wybielam tutaj (apropo II wojny) Polaków, wystarczy spojrzeć na sprawę Jedwabnego .....
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 12:28   #3
nan
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 467
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Moja hipoteza, może trochę karkołomna: tak się jakoś składa, że Żydzi nigdzie w zasadzie nie byli "u siebie". Żyli w rozproszeniu na całym świecie, wśród wyznawców różnych religii, w róznych kulturach. Trzymali się zwykle razem, pobierali się między sobą, rzadko miewając bliższe kontakty z ludźmi obok których żyli. Jak powszechnie wiadomo i co widać na różnych przykładach z dawnych czasów i obecnych również - ludzie mają tendencje do faworyzowania swoich i dyskryminowania obcych. Tendencja ta pochodzi z czasów, gdy takie zachowania były niezbędne do przetrwania np. plemienia, wioski, klanu, rodziny itd. (taki swoisty atawizm). Ponieważ Żydzi zawsze byli odrębni, trzymali się na uboczu i mieli własne zwyczaje, jednocześnie stanowili skuteczny cel wszelkich możliwych ataków i łatwo było zrzucić na nich winę za wszystko co popadnie. oza tym ludzie boją się tego czego nie znają i czego nie rozumieją - a strach wiedzie do agresji. Tyle ode mnie. Chętnie poczytam jak inni się na to zapatrują.
nan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 12:46   #4
madziarra
Zakorzenienie
 
Avatar madziarra
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 011
GG do madziarra
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

tak-Żydzi nie są idealni,zreszta tak jak my Polacy.Również maja swoje wady i nie zawsze postępują racjonalnie.Ale nie zgodze sie z tym,że robia z siebie ofiary.Wielokrotnie miałam styczności z Żydami,szczegolnie z tymi mieszkającymi w Izraelu i jakos nigdy nie odczułam z ich strony tego,ze robią z siebie ofiary i nalezy im współczuć i ze wszystko im sie należy,bo tyle wycierpieli!!Mówie tu o młodzieży Żydowskiej,bo z ludzmi podeszłego wieku nie miałam za bardzo styczności.Możliwe ze starsi maja taki pogląd,nie wiem,nie chce sie wypowiadac,gdyz nie wiem.
> Pamiętaj, że nie ma narodów bez skazy, a oni za bardzo robią z siebie (moim zdaniem) "ofiary", należy im zawsze współczuć i głaskać ich po głowie.
__________________

Enough optimism to sustain hope
and enough pessimism to motivate concern.
madziarra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 12:47   #5
milgryf
Zadomowienie
 
Avatar milgryf
 
Zarejestrowany: 2003-02
Lokalizacja: mazury
Wiadomości: 1 430
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Myślę że ofiar wojny było więcej np. cyganie, słowianie.
Uważam że ofiary były wszędzie gdzie dotarła wojna.
milgryf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 13:03   #6
sarimatha
Rozeznanie
 
Avatar sarimatha
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: Radom/Lublin/Warszawa
Wiadomości: 620
GG do sarimatha Wyślij wiadomość przez Yahoo do sarimatha
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Polecam lekturę :Początku" Szypiorskiego, "Mendla Gdańskiego" i "Hanemanna" oraz "Dziurdziów" co do Żydów to głównym powodem niechęci było wyalienowanie, zamykali sie w grupkach nie asymilowali się z resztą, Dla Polaków byli też konkurencją, bo mało które dziecko Żydowskie nie umiało czytać czy liczyć i to że oni byli gospodarni. Pozatym chcę dodać,że ofiary wojny to nie tylko ludzie ciemiężenu ale równiez chociażby Niemcy w "Hanneman: opwoiada właśnie o tym o niemieckim lekarzu, który odnajduje szczescie w Polsce i mimo że jest dla Polaków obcy to w swojej ojczyźnie po zamieszkach anty niemieckich nie mógł się odnaleźć.Niewiedza jest przyczyną konfliktów.
milgryf napisał(a):
> Myślę że ofiar wojny było więcej np. cyganie, słowianie.
> Uważam że ofiary były wszędzie gdzie dotarła wojna.
sarimatha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 13:21   #7
Camilla
Zakorzenienie
 
Avatar Camilla
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 9 328
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Owszem młodzież Izraelska jest zupełnie inna niż ich rodzice czy dziadkowie, oni nie pielęgnują tak bardzo tych "wspomnień", to dla nich czasy zbyt odległe, pojawiają się co roku w Oświecimiu żeby oddać hołd pomordowanym, ale oni raczej patrzą przed siebie niż za siebie.
Swego czasu nawet było głośno o ich ekscesach w Polsce jak np. wynajęcie striptizerki .
Starsi Żydzi byli tym zbulwersowani . Jak widać młiodzież też chce się bawić.
Mnie denerwuje raczej te biadolenie tego strszego pokolenia czy tych bardziej ortodoksyjnych Żydów.
Co do wcześniejszych wypowiedzi to się zgadzam, że duża niechęć wobec Żydów wypływała z niewiedzy, strachu i często z zadrości (są oni ludźmi przedsiębiorczymi), jednak najwięcej Żydów w Polsce żyło w skrajnym ubóstwie prawie w nędzy, nie każdy umiał się rządzić i założyć jakiś swój interes.
__________________
zapuszczam włosy i bardzo o nie dbam!

jesteśmy razem

Camilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-01-28, 13:28   #8
maja101
Rozeznanie
 
Avatar maja101
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 534
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Zgadzam się z tym co napisały dziwczyny. Odnosnie Żydów z Europy mozna jeszcze zwrócić uwagę na jedną sprawę. Europa przez wieki była terenem opanowanym przez katolicyzm, który jak wiemy nie pozwala, a właściwie nie pozwalał na wykonywanie pewnych zawodów. Należała do nie tzw lichwa, czyli pożyczanie na procent. Żydzi, jako ze mają religię która pozwala im się w ten sposób bogacić zajmowali się lichwą, przez co wielu katolików miało u nich długi. a nikt nie lubi mieć długów, w szczególności gdy nie ma ich z czego spłacić. Stąd brały się legendy o chytrm Żydzie. Pojawienie się protestantyzmu trochę ucywilizowało kwestię pozyczek, ale należy pamiętać, że nie wszędzie on dotarł. Stereotyp więc pozostał. Kolejna kwestia to taka, że wielu Żydów wykonywało takie zawody jak lekarz, czy prawnik. Wiązało się to z pewna zamożnośią, więc inni im po prostu zazdrościli.
Wkurza mnie też to, na co zwróciła uwagę jedna z Was - często sprzeciw wobec polityki Izraela jest odbierany jako antysemityzm. W ostatnim czasie wybuchła afera - że niby Europejczycy są antysemitami, bo stopień poparcia dla działań Izraela na arenie międzynarodowej jest rekordowo niski. Takie uogólnienia są niebezpieczne, a ich wykorzystywanie przez niektóre środowiska budzi u mnie zażenowanie.
maja101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 14:11   #9
madziarra
Zakorzenienie
 
Avatar madziarra
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 011
GG do madziarra
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

o striptizerce to nie słyszałam,ale fakt faktem-niezłe z nich ziółka hehe (szczegóły kiedy indziej)
__________________

Enough optimism to sustain hope
and enough pessimism to motivate concern.
madziarra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 14:33   #10
Dolly
Zakorzenienie
 
Avatar Dolly
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 721
GG do Dolly
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

niestety niektórzy ludzie nienawidzą Żydów (mój kolega taki jest, a na pytanie "DLACZEGO?" odpowiada "bo tak"- debil)
ostatnio byłam u dziadka na imieninkach i mojego chrzesnego żona zaczeła coś gadać na temat Żydów, w końcu nie wytrzymałam i zaczełam się na nią drzeć to się jej głupio zrobiło i już się nie odzywała
__________________
kocham tą piosenkę http://www.youtube.com/watch?v=BboBncMCpws
...bo w końcu to przez nią w euforii złamałam nogę tańcząc
Dolly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 14:43   #11
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-01-28, 14:53   #12
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

No właśnie to ciekawe że Żydów nigdzie nie lubią.Czy bierze sie to z niczego?
Polska zawsze miała opinie kraju antysemcikiego ale patrząć na ostatnie badania w krajach europejskich to śmiało moge powiedzieć że nie jesteśmy osamotnieni.Tam tylko panuje polityczna poprawność która zamyka niektórym usta.
Co mnie denerwuje u Żydów-ciągle wspominanie holokaustu.
To była oczywiście tragedia ale czy za każdym razem musimy do tego wracać? Czy tylko Żydzi maja monopol na cierpienie?Przecież w hostorii świata miały miejsce( i nadal mają np. w Czeczeni) podobne ludobójstwa.Tyle że sie o tym nie tyle nie mówi.Mało tego wiele rzeczy jest jeszcze nie rozliczonych.
Najwięcej chyba na tym korzystają żydzi amerykańscy,którzy jakoś nie kwapili się z pomocą żydom europejskim(za biedni byli),a teraz czerpią z tego profity(holocaust industry).Dużym błędem było też to że Żydzi sami z sobą się nie rozliczyli.Przecież wśród nich też zdarzały się czarne owce.Żeby osądzać innych najpierw trzeba posprzątać na własnym podwórku.
Co do dzisiejszej sytuacji i polityki państwa Izrael, to na pewno nie jest im łatwo.Są zamachy,gina ludzie.W rożnych rejonach świata dochodzi do napadów,zamachów na synagogi. To przykre.
Jak wejdę na forum gazety-Świat-i czytam niektóre tematy to też jest mi przykro i wstyd za niekórych naszych rodaków.
Z drugiej strony Izrael też swoją polityką sam stwarza sobie wrogów.Niestety ale mało robią ze swojej strony aby doprowadzić do pokoju,łamią międzynarodowe prawo pozwalając na budowę nowych osiedli na terenach okupowanych.Mur który budują(wchodzi na tereny Palestyńczyków) też im bezpieczeństwa nie zapewni.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 15:22   #13
nan
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 467
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

Czy mogłabyś sprecyzować o jakich nazwiskach mówisz? Tzn. najważniejszych.
I co to są te PRAWDZIWE książki (dzieła niejakiego Bubla może) - chętnie się zapoznam, żeby mi więcej Żydzi oczu nie mydlili.
Nie wiem, ale ja się jakoś nie czuję manipulowana przez nikogo - ani Żydów, ani masonów, ani nawet przez wozaków.
nan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 15:35   #14
maja101
Rozeznanie
 
Avatar maja101
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 534
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

mauricel napisał(a):

I dlatego mówię o tym - bo w zasadzie to głównie Żydzi bez przerwy o coś się dopominają i mają do całego świata prenesje . Bardzo wszystkich przepraszam ale Żyda w moich oczach gubią dwie cechy : pycha i manipulacja . Otwierasz Time , Politykę i co widzisz ?

******Lepiej nie otwieraj lodówki

Wszystkie najważniejsze urzędy świata obsadzone są nazwiskami pochodzenia żydowskiego i to tak, że ja zaczynam czuć się osaczona . Jeżeli ktoś kiedyś czytał PRAWDZIWE książki z tzw. podziemia ,

***** nie z takiego znowu podziemia... Z tego co wiem książki Henryka Pająka są powszechnie dostępne w księgarniach.

których środowiska żydowskie nie chciały widzieć w księgarniach bo nie wypowiadano się o nich tylko w superlatywach - będzie wiedział o co mi chodzi .

*******Wszyscy wiemy o co chodzi... Masonów też wszędzie widzisz? Bo wiesz.. nieszczęscia chodzą parami...

Kiedyś uważałam to za bzdurę a teraz zaczynam to widzieć . I to nie chodzi o brak tolerancji - ja nie toleruję manipulacji , to wszystko

******Polecam księgarnię parafialną przy gdańskim kościele św. Brygidy - na pewno znajdziesz sporo PRAWDZIWYCH lektur. I z księdzem prałatem tez znajdziesz wspólny język

Miłej lektury [i]
maja101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 15:38   #15
maja101
Rozeznanie
 
Avatar maja101
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 534
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

O tak! Polecam mauriciel "Czasopismo zoologiczne Tygrys" -




podtytuł "Poznaj Żyda" - to tak dla ułatwienia
maja101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 15:56   #16
Halszka
Rozeznanie
 
Avatar Halszka
 
Zarejestrowany: 2002-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 493
GG do Halszka
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

A ja polecam książkę "Koszmar rozumu" będącą najnowszą biografią Franza Kafki. To opracowanie bardzo wszechstronne, ciekawie naświetla sytuację Żydów w pierwszej połowie ubiegłego wieku w naszej części Europy.
Po tej lekturze łatwiej zrozumieć jak ciężko jest być Żydem, nie tylko z powodu prześladowań antysemickich i pokutujacych przez wieki kulturowych uprzedzeń...
Polecam lekturę, to świetna książka.
Halszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 15:56   #17
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

sorki to nie tu miało być
mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 16:01   #18
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 16:03   #19
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-01-28, 16:08   #20
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

uff tutaj to miało się znaleźć - a dlaczego Anno musisz być taka wredna ? Wiele wypowiedzi mi się nie podoba na wizażu i pozostawiam je bez komentarza , bo każdy ma prawo myśleć i wypowiadać co chce . Masz zły dzień ? Czy życie ?
ciotka lata po różnych spotkaniach i dlatego to czytałam - tytułów już nie pamiętam ale specjalnie dla ciebie wpiszę je tutaj jutro Obiecuję
mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 16:15   #21
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

i co ? wydaje Ci się , że jesteś zabawna ? Ja cię nie obrażam a więc Ty nie obrażaj mnie .
mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 16:42   #22
maja101
Rozeznanie
 
Avatar maja101
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 534
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

Gdzieś Cie obraziłam? Głosy też słyszysz?
maja101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 17:01   #23
mauricel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 287
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

po prostu zrobiło mi się przykro - ja nie piszę do ludzi w tak sarkastycznym tonie . Jestem normalnym człowiekiem i czasami coś mnie zaboli a czasami nie . Abslolutnie nie wymagam zrozumienia - z tego co pamiętam nie rozmawiamy ze sobą na tym forum i mam nadzieję , że to był ostatni raz . Głosy - heh , pewnie schizofrenicy też proszą o odrobinę tolerancji a nie sarkazm . Jesteś bardzo obłudna .

pozdrawiam
mauricel
mauricel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 17:06   #24
maja101
Rozeznanie
 
Avatar maja101
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 534
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel

mauricel napisał(a):
Jesteś bardzo obłudna .
>
> pozdrawiam
> mauricel


I kto tu kogo obraża?
maja101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 17:34   #25
Lee
Wtajemniczenie
 
Avatar Lee
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 2 121
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

ej sorki, ale "co mnie denerwuje u Żydów- ciągle wspominanie holocaustu" to przesada. Denerwuje Cie coś takiego w ludziach? wiesz.. dla nas to może temat zamknięty, wydarzenie bardzo bolesne i przykre, którego już naszczęscie nie ma, ale, wierz mi, dla tych ludzi to jest CZĘŚĆ ŻYCIA. Jak mogą tego często nie wspominać, ani ja ani Ty nie wiemy jak wiele wycierpieli Ci ludzie, możemy sobie tylko wyobrażać. To tak jakby ktoś mi powiedział,że nie lubi we mnie tego,że tak często wspominam jak mnie np. bił ojciec. Wydarzenie tragiczne, dla mnie nie do wymazania z pamięci. Ok może tą osobę to nudzić, ale chyba nie powinna mnie za to nie lubić...wspominam, bo jakbym nie wspominała to by mi serce pękło.

pozdrawiam, moja wypowiedź nie miała KOMPLETNIE na celu obrażenie Cię, i prosze nie pisz, że Ci to zrobiłam. Chciałam się po prostu ustosunkować do tego co napisałaś, bo się z tym nie zgadzam.

__________________
if i'm not wasted, then the day is.
Lee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 17:55   #26
admin
Gość
 
Wiadomości: n/a
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE?? - do mauricel i maja101

Proszę przenieść wymianę ciosów na prywatną korespondencję mailową i nie kazać nam tego czytać.
Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 18:15   #27
BabciaWeatherwax
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 5 504
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Kamila napisał(a):
>Jednak trzeba pamiętać, że nie oni jedyni byli ofiarami holocaustu.

Nie byli jedynymi ofiarami wojny, ale byli jedynymi ofiarami holocaustu.

Holocaust, Szoah (gr. holo-kautóo - spalam ofiarę w całości, hebr. Szoah- całkowita zagłada, zniszczenie) eksterminacja Żydów zamieszkujących Europę dokonana 1939-1945 przez Niemcy przy udziale sojuszników i rządów państw zależnych. Nazwa pochodzi od strat, które Żydzi ponieśli zwłaszcza w środkowej i wschodniej Europie, tam gdzie ich skupiska były największe (przed wojną w Polsce mieszkało ponad 10 milionów także obywateli polskich, ale innych narodowości, w tym 3,5 miliona Żydów, co stanowiło wtedy ich największe skupisko na świecie. Co dziesiąty więc obywatel naszego kraju był Żydem.) - praktycznie przestali istnieć jak narodowość. Największe straty poniosła ludność żydowska na okupowanych terenach ZSRR (blisko 99%) i Polski (89%),, znacznie mniejsze w Niemczech i Austrii (ok. 30%), we Francji (ok. 22%) oraz we Włoszech (ok. 17%), stosunkowo niewielkie (poniżej 1%) były one wśród Żydów bułgarskich, fińskich i duńskich.
Jeśli ktoś stracił całą rodzinę, wszystkich sąsiadów i znajomych oraz wszystko, co miał, przez kilka lat był traktowany gorzej niż szczute zwierzę i miał szczęście (o ile można tu mówić o szcęściu) przeżyć, to nie dziwię się, że ma poczucie krzywdy.

Co do współpracy z Gestapo polecam lekturę tego artykułu - niektórzy Polacy też nie byli lepsi - a niektórzy robili to niekoniecznie dla ratowania własnej skóry.
http://www.polskieradio.pl/kultura/t...sp?md=0&id=239

Co do konfliktu palestyńskiego - ofiary cywilne są po obu stronach - terroryści palestyńscy dbają o życie kobiet, dzieci i starców wysadzajac się w powietrze w restauracjach, autobusach, dyskotekach i domach towarowych? Czy obrona ojczyzny (bo obie strony uważają, ze jej bronią) usprawiedliwia mordowanie dla jednej ze stron, a dla drugiej nie?

Czy musimy do tego wracać? Wszak "historia magistra vitae" - historia jest nauczycielką życia, a problem antysemityzmu w Europie nie zniknął. Zaś w Polsce nadal określenie "ty Żydzie" jest obelgą...

__________________
liberalny
<tolerancyjny, nie stosujący przymusu, wolnościowy, nierygorystyczny>
(Słownik Języka Polskiego PWN)

Jędrek ma...

Forum techniczne dla katalogu kosmetyków
BabciaWeatherwax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 18:19   #28
madziarra
Zakorzenienie
 
Avatar madziarra
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 011
GG do madziarra
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Zgadzam sie z Toba Lee,zreszta to,czego nas ucza w szkołach na temat Żydów i to co piszą na ich temat w prasie nie jest do konca prawdą.Wiem bo brat mojej babci był podczas wojny w kilku obozach m.in. w Auschwitz (Oświęcim) i widział na własne oczy jak traktowano Żydów i co z nimi robiono.Fakt,Polacy tez bardzo ucierpieli podczas wojny,zeby nie było ze tylko Żydzi sa pokrzywdzeni.
Mam takze taka koleżanke która o Żydach nie wie nic(i nie chce wiedziec) a nienawidzi ich.jej rodzice od małego wpajają jej do glowy ze Żyd zawsze oszuka,ukradnie,zrani!!Pr zeciez to jest chore!!Gdy ja pytam,czemu tak o nich mówi,odpowiada-"bo tak.Bo oni maja inna wiare niz my i nie wierzą w Jezusa i dlatego sa źli i nieuczciwi." ej sorry,ale to,że ktos ma inne wyznanie i poglądy oraz obyczaje,to nie znaczy ze jest zły i trzeba go oczerniac na każdym kroku!!!i to niestety nie tylko moja kolezanka ma o Żydach taka opinie,to był tylko jeden z licznych przykładów.
__________________

Enough optimism to sustain hope
and enough pessimism to motivate concern.
madziarra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 18:37   #29
cosma
Zakorzenienie
 
Avatar cosma
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 5 880
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

Chyba to źle ubrałam w słowa.
Lee oczywiście ja rozumiem że dla tych ludzi którzy przez to przeszli to była trauma.Ja tego nie neguje.Ale wiesz w historii każdego narodu są takie smutne,tragiczne karty, u nas np.Katyń. W ogóle historia naszego kraju to ciągłe wojny,walka o niepodległość,zabory.To pochłonęła mnóstwo ofiar.Ale my nie robimy z tego sprawy międzynarodowej,nie wypominamy tego nikomu za każdym razem,nie robimy z siebie wiecznych ofiar.A żydzi niestety tak.Izrael często wykorzystuje holokaust jako tarcze ochronną na wszelkie zarzuty wobec niego-ile razy mówi, że Europa nie ma moralnego prawa krytykować Izraela bo jest współwinna holokaustu.Może i ma na sumieniu grzech zaniechania,ale nie tyczy się to tylko żydów.Proszę zobaczyć co się dzieje w Czeczeni.Świat znów zamyka oczy.To jest polityka,w grę wchodzą różne interesy.Tak jest teraz tak było kiedyś.
cosma jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-01-28, 19:00   #30
madziarra
Zakorzenienie
 
Avatar madziarra
 
Zarejestrowany: 2003-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 011
GG do madziarra
Re: CO WY O TYM MYŚLICIE??

ale błagam,nie mów mi,ze jesli polityka Izraela taka jest to wszyscy Żydzi tacy sa!! nie mozesz utożsamiać polityki kraju z każdym Żydem,ze każdy Żyd tak myśli!!
__________________

Enough optimism to sustain hope
and enough pessimism to motivate concern.
madziarra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:14.