Błędy, błędy, niekompetencja - Strona 31 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-02-18, 09:57   #901
robótka
Zadomowienie
 
Avatar robótka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 1 230
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Sabath ale gdzie wyczytałaś ,że to termin sportowy?Widzisz, ja tobie podałam w jakim słowniku można znaleźc ten wyraz i co oznacza.To nie jest słownik napisany w teraźniejszych czasach, jak sama chodziłam do szkoły to już się nim posługiwałam, a było to bardzo dawno.Mój własny mam od 1971r więc trudno powiedzieć,że jest nowoczesny.I w tym układzie twój wywód o potoczności tego słowa ma sie nijak do treści słownika.Dlatego jeszcze raz pytam, gdzie to wyczytałaś ,że to termin sportowy.Jestem upirdliwa wiem, ale zawsze dochodzę słuszności i stwierdzeniami nie popartymi słownikiem napisanym przez językoznawców trudno mnie zbyć.Też nie chcę ciebie urazić, po prostu dochodzę prawdy.Wiem, że takiego terminu jako pochodnego od słowa w międzyczasie używa się jako sportowego (międzyczas), ale nie mniej jest to termin w/g mnie bardziej nowoczesny. Dlatego używam słowa w międzyczasie i uznaję jako poprwny.
robótka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-20, 16:58   #902
synesthesia
Zakorzenienie
 
Avatar synesthesia
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 5 906
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Dziewczyny, piszę się "na jednym z for" czy "na jednym z forów"?

Chodzi mi o forum dyskusyjne, jak to
__________________
Nie ma na tym świecie nic bardziej nienormalnego, niż pojęcie normalności
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
It takes a fool to remain sane
synesthesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-20, 17:16   #903
ghana
Zakorzenienie
 
Avatar ghana
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 14 736
GG do ghana Send a message via Skype™ to ghana
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez synesthesia Pokaż wiadomość
Dziewczyny, piszę się "na jednym z for" czy "na jednym z forów"?

Chodzi mi o forum dyskusyjne, jak to

Nie byłam pewna czy dobrze myślę, ale jednak tak.
Proszę skopiowane ze słownika: forum n VI, lm M. ~ra, D. ~rów.
ghana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-20, 17:26   #904
synesthesia
Zakorzenienie
 
Avatar synesthesia
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 5 906
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Dziękuję
__________________
Nie ma na tym świecie nic bardziej nienormalnego, niż pojęcie normalności
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
It takes a fool to remain sane
synesthesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-20, 18:15   #905
ghana
Zakorzenienie
 
Avatar ghana
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 14 736
GG do ghana Send a message via Skype™ to ghana
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez synesthesia Pokaż wiadomość
Dziękuję
ależ nie ma za co. tak się składa, że przygotowuję się do konkursu polonistycznego i teraz wkuwałam "niepoprawne odmiany rzeczowników i czasowników";/ Jutro jeszcze tyle nauki. ehh..
ghana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-20, 23:56   #906
Sabbath
Wiedźma
 
Avatar Sabbath
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 12 013
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez robótka Pokaż wiadomość
Sabath ale gdzie wyczytałaś ,że to termin sportowy?Widzisz, ja tobie podałam w jakim słowniku można znaleźc ten wyraz i co oznacza.To nie jest słownik napisany w teraźniejszych czasach, jak sama chodziłam do szkoły to już się nim posługiwałam, a było to bardzo dawno.Mój własny mam od 1971r więc trudno powiedzieć,że jest nowoczesny.I w tym układzie twój wywód o potoczności tego słowa ma sie nijak do treści słownika.Dlatego jeszcze raz pytam, gdzie to wyczytałaś ,że to termin sportowy.Jestem upirdliwa wiem, ale zawsze dochodzę słuszności i stwierdzeniami nie popartymi słownikiem napisanym przez językoznawców trudno mnie zbyć.Też nie chcę ciebie urazić, po prostu dochodzę prawdy.Wiem, że takiego terminu jako pochodnego od słowa w międzyczasie używa się jako sportowego (międzyczas), ale nie mniej jest to termin w/g mnie bardziej nowoczesny. Dlatego używam słowa w międzyczasie i uznaję jako poprwny.
No cóż. To była moja intuicja.

Sprawdziłam jednak w moim trzytomowym słowniku PWN z 1979 roku (red prof. dr Mieczysław Szymczak) i jest tam definicja:
Międzyczas - czas zawodnika uzyskany na pewnym odcinku trasy biegu. Mieć, osiągnąć dobry międzyczas. Megafon podawał międzyczasy zawodników.

Tak więc zgadza się. Jest w słowniku zarówno termin, jak i wyjaśnienie, co on oznacza. Dodam, że to jedyne podane znaczenie.

Sięgnęłam też w zasoby internetu i pierwsza wypowiedź, jaką znalazłam wpisując hasła "międzyczas" i "w międzyczasie" to wypowiedź filologa, którą cytuję:

Wyraz "międzyczas" jeszcze niedawno w słownikach poprawnościowych był tępiony, ale w końcu ustalono, że odnosi się do okresu między jednym punktem czasowym (zdarzeniem) a drugim (np. międzyczas to czas, w którym biegacz pokonuje część dystansu, czyli część czasu potrzebnego na pokonanie całej trasy mierzona w tym samym miejscu bieżni).
Nadal uważa się za niepoprawne użycie tego wyrazu w znaczeniu "w czasie, w którym dzieje się coś innego". Ponieważ oddanie tego znaczenia jest utrudnione i wymaga konstrukcji opisowej (np. "wtedy, kiedy ty będziesz robić jedno, ja będę robił drugie" = "*w międzyczasie* zrobię drugie"), zaczęto używać owego "w międzyczasie" z dodatkiem "tak zwanym" dla podkreślenia, że wypowiadający się wie, że to błąd, ale mimo to żartobliwie go stosuje. I to się utrwaliło. Używałbym tego wyrażenia raczej tylko nieoficjalnie, w mowie potocznej i z odcieniem właśnie żartobliwym.



Wedle Wikisłownika:

rzeczownik, rodzaj męski (1.1) sport czas zawodnika na pewnym fragmencie wyścigu odmiana: (1.1) lp międzyczas, ~u, ~owi, ~, ~em, ~ie, ~ie; lm ~y, ~ów, ~om, ~y, ~ami, ~ach, ~y
przykłady:
(1.1) Chociaż w połowie biegu miał najlepszy międzyczas, ostatecznie przybiegł drugi.Nie zetknęłam się z innym słownikowym znaczeniem.
Sabbath jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-21, 14:01   #907
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Ja zas poszukałam w mojej ulubionej Poradni Językowej PWN i oto co zanlazłam:
"Wyrażenie "w międzyczasie" zostało już uznane za dopuszczalne w języku potocznym (zob. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN), choć z zastrzezeniami..."
co podaje za p. M. Bańko
Jeśli kto ciekaw co było dalej i jakie to zastrzeżenia to odsyłam do w/w Poradni.

Czy jest to forma staranna czy nie, elegancka czy też mniej elegancka to ja się mimo wszystko ze słownikiem nie zamierzam sprzeczać. Jeśli dopuszcza tę formę to można jej używać i ja nie będę tu nosem na słownik kręcić.
Mądrzejsza od słownika nie jestem
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-02-27, 14:13   #908
Tusio
Wtajemniczenie
 
Avatar Tusio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 631
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

ja znalazlam na allegro cos takiego: "promocja! jadalny PERFUM!"
__________________
"Zważcie plemienia waszego przymioty; / Nie przeznaczono wam żyć jak zwierzęta, / Lecz poszukiwać i wiedzy, i cnoty..."
Tusio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-02, 20:50   #909
lucynapilo
Raczkowanie
 
Avatar lucynapilo
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: dawne wałbrzyskie dziś dolnośląskie
Wiadomości: 57
GG do lucynapilo Send a message via Skype™ to lucynapilo
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Nie wiem, czy mieszczę się w temacie, ale nie zdążyłam przejżeć go całego (na razie zatrzymałam się na drugiej stronie) ale to o niekompetencji, która chyba bije rekordy. Moja córka w trzeciej klasie podstawówki miała w zeszycie od środowiska ,podyktowane przez "Panią" zdanie cyt. "Księżyc jest drugim po Słońcu naturalnym satelitą Ziemi." Żałuję, że nie zostawiłam tego zeszytu. Toż to najpiękniejsza z perełek. I chyba najlepsza, bo podana przez - było nie było - fachowca.
Z kolei w piątej, lub szóstej klasie córka "przerabiała" "Panią Twardowską".
Zdanie "... to mówiąc bieży obcesem." pani magister tłumaczy dzieciom, że "stukając obcasami" . Tymczasem obok w objaśnieniach stoi jak byk "bieży obcesem - obcesowo"
No cóż kompetencja naszych nauczycieli pozostawia wiele do życzenia
__________________
Człowiek zdolny to taki, który się ze mną zgadza. Samuel Johnson (1709-1784)
lucynapilo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-02, 21:06   #910
Tusio
Wtajemniczenie
 
Avatar Tusio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 631
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez lucynapilo Pokaż wiadomość
Nie wiem, czy mieszczę się w temacie, ale nie zdążyłam przejżeć go całego (na razie zatrzymałam się na drugiej stronie) ale to o niekompetencji, która chyba bije rekordy. Moja córka w trzeciej klasie podstawówki miała w zeszycie od środowiska ,podyktowane przez "Panią" zdanie cyt. "Księżyc jest drugim po Słońcu naturalnym satelitą Ziemi." Żałuję, że nie zostawiłam tego zeszytu. Toż to najpiękniejsza z perełek. I chyba najlepsza, bo podana przez - było nie było - fachowca.
Z kolei w piątej, lub szóstej klasie córka "przerabiała" "Panią Twardowską".
Zdanie "... to mówiąc bieży obcesem." pani magister tłumaczy dzieciom, że "stukając obcasami" . Tymczasem obok w objaśnieniach stoi jak byk "bieży obcesem - obcesowo"
No cóż kompetencja naszych nauczycieli pozostawia wiele do życzenia
haha, z kolei wiekszosc moich nauczycieli uwielbia mowic: "wlanczac", "lubialam (lubialem)", itp.
__________________
"Zważcie plemienia waszego przymioty; / Nie przeznaczono wam żyć jak zwierzęta, / Lecz poszukiwać i wiedzy, i cnoty..."
Tusio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-02, 21:30   #911
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Jak już jesteśmy przy nauczycielach, muszę wspomnieć o mojej nauczycielce historii, która twierdziła, że istniał polski generał o nazwisku...Rommel (właśnie tak, nie Rómmel, Rommel! ) I na dodatek podpisał akt kapitulacji Warszawy...

Poza tym dała sobie wmówić, że Bukowina i Besarabia leżą w krainie historycznej Mołdawia, o czym przekonałam ją osobiście, żeby uznała moją odpowiedź na kartkówce...

Z kolei moja matematyczka jest autorką myśli "Wam pozwolić jeden palec dać to cała ręka" i używa słowa "bynajmniej" w znaczeniu "przynajmniej", swoją drogą to niestety dość powszechne...
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-03-02, 22:31   #912
Anuschka
Wtajemniczenie
 
Avatar Anuschka
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2 904
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez benito_mruffkolini Pokaż wiadomość
nasz premier cudny wysapał dzisiaj:

"PodjEłem decyzję..."

litości
albo nie:
(niech to wystarczy za mój komentarz, ponieważ nie chcę ryzykować, że jakiś ......, w każdym razie zaczyna się na "o", a kończy na "m", poda mnie do sądu za obrazę...majestatu jaśnie rządzących nami)
Anuschka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-03, 09:41   #913
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Szkoda, że nie "podjeł żem decyzję"
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-03, 13:31   #914
Anuschka
Wtajemniczenie
 
Avatar Anuschka
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 2 904
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez wredziulek Pokaż wiadomość
Szkoda, że nie "podjeł żem decyzję"
Racja. Zawsze może być przecież jeszcze gorzej
Anuschka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-03, 16:02   #915
malijka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 2 850
GG do malijka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Z sympatią wspominam moją polonistkę z liceum ... która mówiła, że musi pewne rzeczy "wydrukać"
__________________
"Każde życie trwa tyle samo. Nawet to bardzo długie i to bardzo krótkie. W każdym razie z punktu widzenia wieczności."
malijka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-06, 23:00   #916
male
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Inowrocław- Clevedon
Wiadomości: 575
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Dzisiaj widziałam szyld, na którym było napisane: :bezbólowe leczenie zębów"
Nie powinno być bezbolesne? A może ta wersja też jest poprawna? Chociaż wydaje mi się, że jednak nie.
__________________
bo ciastećka ciągną ciemne ciuszki w ciucie na ciurlanie
jestem Asia, mam synka Filipa- 05.05.2009
male jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-07, 07:38   #917
spray
KWC
 
Avatar spray
 
Zarejestrowany: 2004-01
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 990
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez male Pokaż wiadomość
Dzisiaj widziałam szyld, na którym było napisane: :bezbólowe leczenie zębów"
Nie powinno być bezbolesne? A może ta wersja też jest poprawna? Chociaż wydaje mi się, że jednak nie.
bezbólowe? nie ma czegoś takiego... hmm...

a co do for..to napisałabym własnie for, a nie forów
spray jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-10, 09:00   #918
Anett_
Wtajemniczenie
 
Avatar Anett_
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 2 051
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Z moich obserwacji wynika, że jednym z najczęściej popełnianych błędów na forum, jest nieprawidłowa pisowania słowa zdaRZEnie.
I tak, notorycznie spotykam się z :
wydażyło się, zdażenie, zdaża mi się, zdażało się, że...

Zdarza Wam się to zauważać?
Anett_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-10, 10:26   #919
sylwónia
Zadomowienie
 
Avatar sylwónia
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 557
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Przeczytałam właśnie cały wątek, nie wiem czemu wcześniej go nie widziałam Masa informacji tu się znajduje, dziękuję za uświadomienie w kwestii "na pewno, godziny czasu, w każdym bądź razie, pozytywne rozczarowanie" . Zwyczajnie nie wiedziałam.
Trochę boję się wypowiadać w tym wątku, zdaję sobie sprawę że choć błędów ortograficznych raczej nie popełniam, to stylistycznych jak sądzę całe mnóstwo. Proszę,a wręcz dopraszam się o poprawianie mnie
Mnie błedy poza jakimiś karygodnymi uchybieniami az tak nie denerwują jesli broni ich treść wypowiedzi. W końcu czasem taka hiperpoprawna stylistycznie wypowiedź jest zwyczajnie nudna.
Ale do rzeczy. Bardzo intryguje mnie jedna sprawa, już wspomniana w tym wątku. "Ge" . Moi wykładowcy, ludzie, którzy są dla mnie w pewnym sensie autorytetami, używają nagminnie : UeSGe (USG) , immunoglobuliny klasy IgeGe (IgG) , GeTePe (GTP). Na początku postawiłam oczy jak pięć złotych na to UeSGe, a teraz zastanawiam się czy naprawdę to nie jest forma zamienna, bo używają "ge" zamiast "gie" nagminnie. Jak to jest?
I jeszcze jeden dylemat "probówka" czy "próbówka"?
__________________
"Jednocześnie muszę prać skarpetki i zastanawiać się nad Zagadką Wszechbytu. Rozpiętość, skala i wielość planów jest doprawdy wielka. Odbija mi się po jedzeniu oraz podobno mam duszę nieśmiertelną"


Widzisz błąd w mojej wypowiedzi? Proszę popraw mnie na PW, będę wdzięczna
sylwónia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-03-10, 10:31   #920
jowisia
Wtajemniczenie
 
Avatar jowisia
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Luksemburg
Wiadomości: 2 886
Send a message via Skype™ to jowisia
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez sylwónia Pokaż wiadomość
.
Ale do rzeczy. Bardzo intryguje mnie jedna sprawa, już wspomniana w tym wątku. "Ge" . Moi wykładowcy, ludzie, którzy są dla mnie w pewnym sensie autorytetami, używają nagminnie : UeSGe (USG) , immunoglobuliny klasy IgeGe (IgG) , GeTePe (GTP). Na początku postawiłam oczy jak pięć złotych na to UeSGe, a teraz zastanawiam się czy naprawdę to nie jest forma zamienna, bo używają "ge" zamiast "gie" nagminnie. Jak to jest?
Poprawna forma wydzwieku litery G jest "gie", z samogloska "i" w srodku NIE rozumiem skad nagle sie wzielo "ge"??? fakt, ze miedzy dwoma roznica jest bardzo subtelna....
Cytat:
Napisane przez sylwónia Pokaż wiadomość
I jeszcze jeden dylemat "probówka" czy "próbówka"?
Chodzi o narzedzie laboratoryjno-chemiczne?
Oczywiscie, ze probowka. Próbowke musial sobie ktos sam domyslic, idac tokiem rozumowania, ze przeciez chodzi o "próby"
__________________

jowisia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 14:54   #921
sylwónia
Zadomowienie
 
Avatar sylwónia
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 1 557
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Dziękuję za wyjaśnienia
__________________
"Jednocześnie muszę prać skarpetki i zastanawiać się nad Zagadką Wszechbytu. Rozpiętość, skala i wielość planów jest doprawdy wielka. Odbija mi się po jedzeniu oraz podobno mam duszę nieśmiertelną"


Widzisz błąd w mojej wypowiedzi? Proszę popraw mnie na PW, będę wdzięczna
sylwónia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 16:20   #922
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

sylwónia, ja nie wiem czy o to chodzi ale zauważyłam to samo u mojego ojca. Nie mówi "gie" tylko "ge". Spytałam go o to i dowiedziałam sie, ze "tak go w szkole uczyli"
Moze faktycznie tak ich w szkole uczyli i dlatego wymowa "gie"u nich jest taka jak jest.
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 17:36   #923
Justin Timberlake
Zakorzenienie
 
Avatar Justin Timberlake
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 307
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Ja jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś mówił "ge"..Może to kwestia regionu?

A chciałam się Was zapytać o coś Dziewczyny. Mianowicie gdy chciałabym zaprzeczyć taki wyraz jak powiedzmy "chodzący", to to jest nie-co robiący?-chodzący, czyli czasownik i piszemy osobno, czy nie-jaki?-chodzący i piszemy razem? A może to jest jakiś imiesłów przymiotnikowy, o ile w ogóle coś takiego istnieje...
Tak pytam, bo zawsze myślałam, że osobno, ale ostatnio spotkałam się z razem i nie wiem..

ps. Za wszystkie błędy w poście serdecznie przepraszam Mam aż stracha tu pisać :P
Justin Timberlake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 18:07   #924
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Justin Timberlake Pokaż wiadomość
A chciałam się Was zapytać o coś Dziewczyny. Mianowicie gdy chciałabym zaprzeczyć taki wyraz jak powiedzmy "chodzący", to to jest nie-co robiący?-chodzący, czyli czasownik i piszemy osobno, czy nie-jaki?-chodzący i piszemy razem? A może to jest jakiś imiesłów przymiotnikowy, o ile w ogóle coś takiego istnieje...
Tak pytam, bo zawsze myślałam, że osobno, ale ostatnio spotkałam się z razem i nie wiem..
Wyraz "chodzący" jest imiesłowem przymiotnikowym czynnym W zależności od tego w jakim znaczeniu jest użyty, można go napisać razem z "nie" albo oddzielnie. Najbezpieczniej jednak jest zastosować pisownię łączną, no chyba, że masz pewność, że owy imiesłów ma w tym wypadku znaczenie czasownikowe
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 18:50   #925
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Nie wiem, czy ktoś już o to pytał.
Jak to jest?
Co zrobiłam: zaspałam.
Co robić: zasypiać (?)
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 19:03   #926
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Stawiałabym na "zaspać". Jest to czasownik dokonany, a zasypanie ma zdecydowanie inne znaczenie niż zaspanie
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 19:09   #927
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez vretka Pokaż wiadomość
Stawiałabym na "zaspać". Jest to czasownik dokonany, a zasypanie ma zdecydowanie inne znaczenie niż zaspanie
A na przykład : Często.. (co robię?)
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 19:12   #928
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 4 111
GG do vretka
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Ja bym powiedziała, że często zdarza mi się zaspać na zajęcia Trzeba by to sprawdzić, bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak powinno być i tylko sobie wymyślam

EDIT: Wygląda na to, że można jednak zasypiać na zajęcia zaspać - SJP
__________________
R 08.2013, K 09.2016
vretka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 20:47   #929
Justin Timberlake
Zakorzenienie
 
Avatar Justin Timberlake
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 307
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Vretko, dziękuję za odpowiedź

A jak powiedzieć formę bierną od "obeszłam staw"? Staw został...no właśnie
Chyba nie ma od tego formy biernej..?
Justin Timberlake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-11, 21:09   #930
tama
Rozeznanie
 
Avatar tama
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 678
Dot.: Błędy, błędy, niekompetencja

Cytat:
Napisane przez Justin Timberlake Pokaż wiadomość
A jak powiedzieć formę bierną od "obeszłam staw"? Staw został...no właśnie
Chyba nie ma od tego formy biernej..?
Nie ma.
Nie można stawu "obejść" inaczej, niż w stronie czynnej, bo "TO" jest czasownik... nieprzechodni tak zwany.
__________________
Od 09/02/2010:

89 - 88 - 87 - 86 - 85- 84 -83-82 - 81 - 80 - 79- 78 - 77 - 76 - 75 -74 - 73 - 72 - 71 - 70 kg
tama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-20 12:33:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:04.