tarczyca - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-12-06, 14:17   #1
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579

tarczyca


Sorki ze to tu umieszczam, ale nie wiedzialam gdzie... Bylam dzis na usg tarczycy bo dostalam skierowanie od lekarza ogolnego i w wyniku badania pisze cos takiego:
Opis badania: Prawy płat tarczycy o wymiarach: 17 mm x 14 mm x 34 mm, jednorodny
Lewy płat tarczycy o wymiarach 15 mm x 10 mm x 31 mm, jednorodny.
Więzina prawidłowa.

Czyli ze prawy oplat tarczycy mam wiekszy o 2 mm z czyms, czy to jest normalne? Czy wszystko jest wporzadku?
Prosze o odpowiedz osoby ktore sie na tym znaja. Z gory dzieki.
(Bo mnie doktor ogolna skierowala bo jej sie wydawalo ze mam powiekszony prawy plat.
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 14:30   #2
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

.
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 14:30   #3
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

W porzadku. Platy tarczycy nie musza byc symetryczne, Twoje piersi też przeciez nie są symetryczne
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 14:35   #4
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez SzpiegZKrainyDeszczowców Pokaż wiadomość
W porzadku. Platy tarczycy nie musza byc symetryczne, Twoje piersi też przeciez nie są symetryczne
Czyli wszystko si? A znasz sie na tym ? To co lekarz rodzinny chcial od mojej tarczycy , bo powiedziala ze jej sie zdaje ze mam cos z nia i ze mam prawy plat powiekszony
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 15:15   #5
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

Wiesz, lekarz rodzinny wmawial mojej mamie że "wyjde" z choroby tarczycy wraz z pierwsza miesiaczka (ktora dostalam b. wczesnie wlasnie przez zaburzenia hormonalne zwiazane z tarczyca... no i jak mozna bylo sie spodziewac nie "wyszlam" w zaden sposob z choroby). Dziwi mnie że nie dostalaś skierowania do endokrynologa :-S Jeśli sie niepokoisz to popros o skierowanie do endokrynologa, niech Cie zobaczy, obejrzy usg, sprawdzi poziom hormonow i pomaca szyje "doswiadczona reka"...

A, grzebajac w necie znalazlam to:
Cytat:
Sama szukałam takiej informacji w internecie, a znajdowałam tylko dane o
objętości tarczycy /a w ręku miałam wynki badania z wymiarami w milimetrach/

Oto, czego dowiedziałam się od mojej endokrynolog:
należy przemnożyć podane wymiary /pierwszy razy drugi razy trzeci/ i wynik
pomnożyć x 0,512.

Pani doktor podała mi też maksymalne wymiary płatu tarczycy, ale to
dotyczyło kobiety: 20/19/55 mm

Mam nadzieję, że pomogłam

Ania
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 16:51   #6
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Edokrynolog dopierO w przyszlym roku przyjmuje a pani co mi robila usg tarczycy powiedziala ze wszystko jest przez usg dobrze. Tylko ja tak spojrzalam jak wyszlam na ten wynik i mi sie rzucilo w oczy ta roznica o 2 mm miedzy dwoma platami.

Z tym mnozeniem o co chodzi? bo nie bardzo rozumiem i do czego to mi jest potrzebne? Jak mowisz ze chodzisz do endokrynolog to pewnie wiesz czy te roznice sa ok. ?
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 17:09   #7
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Prosze o szybkie odpiowiedzi rowniez od innych wizazanek i nastepnie o zamkniecie watku bo wkoncu on nie na temat jest. Pozdrawiam.
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-12-06, 17:21   #8
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

Z tym mnozeniem chodzi o obliczenie objetosci tarczycy.
Roznica jak roznica, wymiary są normalne. A to ze jest roznica to nie jest nic nie normalnego. Nie martw się! Pojdziesz do endokrynologa to Cie przebada dokladnie! Jeżeli coś by sie dzialo z tarczyca endokrynolog na pewno to zauwazy, wiec spokojnie
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 17:26   #9
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez SzpiegZKrainyDeszczowców Pokaż wiadomość
Z tym mnozeniem chodzi o obliczenie objetosci tarczycy.
Roznica jak roznica, wymiary są normalne. A to ze jest roznica to nie jest nic nie normalnego. Nie martw się! Pojdziesz do endokrynologa to Cie przebada dokladnie! Jeżeli coś by sie dzialo z tarczyca endokrynolog na pewno to zauwazy, wiec spokojnie
Nie no przeciez sie nie martwie , tylko tak sobie napisalam ... Wkoncu ona sie zna i widziala te wyniki skoro mi je dala . Alez ja glupia jestem
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 17:26   #10
nika672
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 835
Dot.: tarczyca

zrob badanie na poziom hormonow tarczycy
nika672 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 17:37   #11
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez nika672 Pokaż wiadomość
zrob badanie na poziom hormonow tarczycy

wiem, chce zrobic ale to jak sie dostane do endokrynologa a do niego sa takie terminy ze ho
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-12-06, 18:03   #12
nika672
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 835
Dot.: tarczyca

Wiem kochana ze terminy sa dopiero po nowym roku,ale proponuje jak juz bedziesz miala zamowiona wizyte to idz juz z wynikiem badania,szkoda czasu do kolejnej wizyty.Badanie kosztuje okolo 14 zl
nika672 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 18:36   #13
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

Idz do lekarza pierwszego kontaku. TSH na pewno moze Ci zbadać, co to T3 i T4 nie jestem pewna, ale TSH na pewno, inaczej ja bym nie dostawala skierowania co miesiac na badanie krwi. Ewentualnie poproś ginekologa, mi już raz czy dwa gin. wypisywala skierowanie na badanie krwi (bez mojej prosby, ale co trafilam do nowego gina, to na informacje o tym że biore hormony tarczycy wypisywala mi na dzien dobry skierowanie)
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 19:43   #14
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez nika672 Pokaż wiadomość
Wiem kochana ze terminy sa dopiero po nowym roku,ale proponuje jak juz bedziesz miala zamowiona wizyte to idz juz z wynikiem badania,szkoda czasu do kolejnej wizyty.Badanie kosztuje okolo 14 zl
Z jakim wynikiem badania
(chodzi ci o tenwynik badania usg tarczycy? Ale po co ja mam isc z tym wynikiem skoro jest wporzadku? Przeciez doktor co robila mi usg powiedziala,ze przez usg wszystko jest dobrze)
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 19:48   #15
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez SzpiegZKrainyDeszczowców Pokaż wiadomość
Idz do lekarza pierwszego kontaku. TSH na pewno moze Ci zbadać, co to T3 i T4 nie jestem pewna, ale TSH na pewno, inaczej ja bym nie dostawala skierowania co miesiac na badanie krwi. Ewentualnie poproś ginekologa, mi już raz czy dwa gin. wypisywala skierowanie na badanie krwi (bez mojej prosby, ale co trafilam do nowego gina, to na informacje o tym że biore hormony tarczycy wypisywala mi na dzien dobry skierowanie)
Dlaczego mam isc do lekarza pierwszego kontaktu? (chodzi ci o ogolnego?) Co to jest TSH??? i co chodzi wogle I co to te T3 I T4?? Po co mam sobie badac krew? I czy to jakas roznica czy do rodzinnego czy do ginekologa?
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 20:30   #16
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

Żadna. Po prostu idac do endokrynologa miej w lapce usg, i zrob badania krwi na tarczyce.
Cytat:
Tarczyca produkuje hormony- tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3), kalcytoninę. Hormony te są magazynowane w pęcherzykach tarczycy skąd przedostają się w zależności od zapotrzebowania organizmu do krwi. Wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowane przez hormon tyreotropowy (TSH)
Skierowanie na badanie poziomu TSH we krwi moze wypisac lekarz rodzinny, mi kilka razy wypisal ginekolog. Czy moga na T3 i T4 to nie wiem. Ale dobrze idac do endokrynologa mieć zrobione te badania i przyniesc wynik.
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-07, 08:06   #17
nika672
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 835
Dot.: tarczyca

Dokładnie tak SzpieguZKrainyDeszczowcow .Maartusiu,czytaj dokładnie i łącz watki,chcemy Ci tylko pomoc skoro pytasz.Szkoda czasu, bo endokrynolog i tak da ci skierowanie na TSH,bez znajomości poziomu hormonow nie bedzie mogl zaczac leczenia.
nika672 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-07, 11:37   #18
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

nika672, o ile Maartusia potrzebuje leczenia Ale bez badania poziomu TSH nie bedzie wiadomo czy coś sie z tarczyca dzieje...
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-07, 17:26   #19
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Raczej nic sie nie dzieje. Ale jak mi da skierowanie to zrobie.
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-12-09, 08:28   #20
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Bylam wczoraj u lekarza rodzinnego, tego co mi dal skierowanie na te usg tarczycy , no wiecie z tymi wynikami. I ona powiedziala ze nie musze isc juz do endokrynologa bo nie mam objawow.

SzpiegZKrainyDeszczowców a Ty jak bylas pierwszy raz na badaniu tarczycy to wpierw robili Ci usg by okreslic czy cos sie dzieje z tarczyca i potem jak cos zauwazyli nie tak przez te usg to wtedy badali Ci ten poziom hormonow w tarczycy? Czy jakbym miala jakas niedoczynnosc lub nadczynnosc tarczycy to wtedy by to bylo widac przez usg?

Znalazlam cos takiego w necie.. http://www.resmedica.pl/ffxart8004.html tam pisze ze jak jest jakas choroba tarczycy to dochodzi do jakichs zmian w budowie dobrze zrozumialam? Czyli to by bylo widac w usg i napewno nie musze isc do endokrynologa?

Bylam tez wczoraj u laryngologa bo mam problemy z migdalkami (od 6 lub wieceje lat) k i narazie laryngolog zapisala mi taki lek zeby te migdalki troche podleczyc , bo zabiegu nie chce miec.. a mam jakas rope ;/
I na tej ulotce pisze cosik takiego: 'przeciwwskazania: w przypadku chorob tarczycy nalezy skonsultowac sie z lekarzem"

Nie mialabym pewnie takich watpliwosci gdyby nie to ze moja siostra (bliznaczka) ma problemy z tarczyca. I od ok.2 lat bierze leki.. wpierw brala jodit a teraz letrox.
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-09, 18:59   #21
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Czy moge brac ten lek na migdalki?
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-09, 20:06   #22
nika672
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 835
Dot.: tarczyca

Najważniejsze Maartusiu,że wszystko jest w porządku.
nika672 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-11, 20:02   #23
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez nika672 Pokaż wiadomość
Najważniejsze Maartusiu,że wszystko jest w porządku.
A dlaczego pisałaś bym zbadala sobie poziom hormonow tarczycy w krwi?Czy to jest potrzebne jak przez usg tarczycy jest wszystko dobrze? Wprawdzie pani od usg mi sie pytala czy mialam juz krew badana.
Kilka dni pozniej bedac na wizycie u laryngooga zapisal mi lek na migdalki w ktorym pisze iz w przypadku chorob tarczycy nalezy skonsultowac sie z lekarzem. Ale ja nie moge nic miec z tarczyca jak mam przez usg dobrze , bo ptrzez usg jakby byla niedoczynnosc lub nadczynnosc tarczycy to bylo by to widac tak?
Tylko dlaczego wy mi pisalyscie zebym lepiej sobie zbadalata krew i dlaczego pani od usg tez mnie o to pytala
Mam takie watpliwosci wiec prosze pomozcie mi
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-11, 21:10   #24
maartus
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 579
Dot.: tarczyca

Dlaczego nikt więcej mi nie odpisuje?

Ten lek na migdałki to Lymphomyosot
maartus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-11, 22:57   #25
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

Martus, nie zawsze musi wyjsc na usg. Dlatego dla swietego spokoju zrob badanie krwi.
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-12, 08:06   #26
nika672
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 835
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez maartus Pokaż wiadomość
A dlaczego pisałaś bym zbadala sobie poziom hormonow tarczycy w krwi?Czy to jest potrzebne jak przez usg tarczycy jest wszystko dobrze? Wprawdzie pani od usg mi sie pytala czy mialam juz krew badana.
Kilka dni pozniej bedac na wizycie u laryngooga zapisal mi lek na migdalki w ktorym pisze iz w przypadku chorob tarczycy nalezy skonsultowac sie z lekarzem. Ale ja nie moge nic miec z tarczyca jak mam przez usg dobrze , bo ptrzez usg jakby byla niedoczynnosc lub nadczynnosc tarczycy to bylo by to widac tak?
Tylko dlaczego wy mi pisalyscie zebym lepiej sobie zbadalata krew i dlaczego pani od usg tez mnie o to pytala
Mam takie watpliwosci wiec prosze pomozcie mi
Martusiu,jeśli chodzi o ten lek na migdałki, to niemam pojęcia,poniewaz nikt w mojej rodzinie niemiał problemów z migdałkami.

Martusiu kochana,napisałam o tym,ponieważ mąż leczy sie na tarczycę. Niewiem jakie masz objawy,ale po tych objawach ktore On mial to lekarz kazał zrobic TSH, było tak niskie ze lekarz stwierdził nadczynność tarczycy. Z tym badaniem poszedł do endokrynolaga, dał mu leki wyrównójące ten pozim hormonu. I dał skierowanie na USG.
Nie jestem medykiem ale USG wykazać może raczej zmiany typu ;guzki .
Natomiast poziom horomnu wykazuje czy mozna miec nadczynność lub niedoczynność tarczycy.Dlatego proponowałam to badanie.
Szpiegu pomóż, mam rację?
nika672 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-12, 10:44   #27
Kattarina
Zakorzenienie
 
Avatar Kattarina
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 7 826
Dot.: tarczyca

Maartus, poczytaj prosze podstawowe informacje na temat budowy i funkcjonowania tarczycy- np. na tej str: http://www.poradnia.pl/podstrony/czy...zyca.html#nied , w przeciwnym razie nie uda ci sie zrozumiec zadnych wyjasnien.

Co do Twojego niepokoju:
Tarczyca to gruczol produkujacy hormony, ktore sa niewidoczne golym okiem. Ich poziom mozna okreslic jedynie za pomoca badania stezenia we krwi.
Tarczyca polozona jest w takim miejscu, ze mozna golym okiem zobaczyc zmiany w jej wielkosci- to daje podstawy do wykonania badania USG. Jednak USG moze jedynie wykazac zmiany fizyczne (budowa, wielkosc, ewentualne guzki, etc.), ale nie zbada poziomu hormonow.
Praca=wytwarzanie hormonow przez tarczyce, jest powiazane takze z innymi gruczolami: podwzgorzem i przysadka mozgowa. "Wspomagaja sie" one wzajemnie i dlatego bada sie tez hormony wytwarzane przez te inne gruczoly, zeby dokladnie sprawdzic, czy tarczyca prawidlowo funkcjonuje.
Zdiagnozowanie chorob tarczycy jest bardzo trudne- jak w przypadku wiekszosci gruczolow dokrewnych, dlatego, aby miec 100% pewnosci, ze wszystko funkcjonuje prawidlowo, niezbedne jest przeprowadzenie kompleksowych testow. Lekarz powinien tarczyce obejrzec i zbadac palpacyjnie (dotykiem). Jesli zauwazy jakies nieprawidlowosci powinien zalecic badanie USG i badanie poziomu hormonow tarzycy i przysadki (TSH) we krwi. Wyniki obu badan (USG+pozom horm. we krwi), powinien zobaczyc endokrynolog. Bez nich moze sobie tylko popatrzec "z wierzchu" .

Teraz konkretnie w Twoim przypadku: moim zdaniem nie musisz sie martwic na zapas. Jesli wyniki badania USG sa prawidlowe- to OK.
Zastanawia mnie tylko, co sklonilo twoja lekarke, ze w ogole poslala cie na to USG Jesli nie czujesz sie zle- mozliwe, ze to byl falszywy alarm i nie musisz sie niepokoic.

Nie zrozumialam z twoich postow: czy wybierasz sie do tego endokrynologa, czy nie?
Jesli sie wybierasz i musisz czekac dlugo na termin wizyty , to lepiej zebys poszla "przygotowana", czyli na wlasna reke zrobila podstwowe badania poziomu hormonow tarcz. i TSH we krwi. Inaczej nie ma sensu twoja pierwsza wizyta u endokryn. , bo nie jest on jasnowidzem i potrzebuje wynikow badan, zeby postawic diagnoze. Przypuszczam, ze po prostu posle cie na takie badania i znowu bedziesz musiala czekac na nastepny termin wizyty u niego.
Z tego co wiem, lekarz ogolny moze tylko wypisac skierow. na badanie pozomu TSH (hormonu przysadki). Na badanie horm. tarczycy kieruje endokrynolog. (czyli wyjsciem jest odplatne badanie, w cenie ok.25 zl za kazdy hormon, a zazwyczaj bada sie FT3 i FT4)
Co do leku od laryngologa, sadze , ze mozesz go brac. Jednak jesli cie to niepokoi, powinnas skonsultowac sie z lekarzem , bo przeciez nie moge brac odpowiedzialnosci, gdyby jednak cos ci zaszkodzilo
Kattarina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-12, 10:58   #28
nika672
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 1 835
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez Kattarina Pokaż wiadomość
Maartus, poczytaj prosze podstawowe informacje na temat budowy i funkcjonowania tarczycy- np. na tej str: http://www.poradnia.pl/podstrony/czy...zyca.html#nied , w przeciwnym razie nie uda ci sie zrozumiec zadnych wyjasnien.

Co do Twojego niepokoju:
Tarczyca to gruczol produkujacy hormony, ktore sa niewidoczne golym okiem. Ich poziom mozna okreslic jedynie za pomoca badania stezenia we krwi.
Tarczyca polozona jest w takim miejscu, ze mozna golym okiem zobaczyc zmiany w jej wielkosci- to daje podstawy do wykonania badania USG. Jednak USG moze jedynie wykazac zmiany fizyczne (budowa, wielkosc, ewentualne guzki, etc.), ale nie zbada poziomu hormonow.
Praca=wytwarzanie hormonow przez tarczyce, jest powiazane takze z innymi gruczolami: podwzgorzem i przysadka mozgowa. "Wspomagaja sie" one wzajemnie i dlatego bada sie tez hormony wytwarzane przez te inne gruczoly, zeby dokladnie sprawdzic, czy tarczyca prawidlowo funkcjonuje.
Zdiagnozowanie chorob tarczycy jest bardzo trudne- jak w przypadku wiekszosci gruczolow dokrewnych, dlatego, aby miec 100% pewnosci, ze wszystko funkcjonuje prawidlowo, niezbedne jest przeprowadzenie kompleksowych testow. Lekarz powinien tarczyce obejrzec i zbadac palpacyjnie (dotykiem). Jesli zauwazy jakies nieprawidlowosci powinien zalecic badanie USG i badanie poziomu hormonow tarzycy i przysadki (TSH) we krwi. Wyniki obu badan (USG+pozom horm. we krwi), powinien zobaczyc endokrynolog. Bez nich moze sobie tylko popatrzec "z wierzchu" .

Teraz konkretnie w Twoim przypadku: moim zdaniem nie musisz sie martwic na zapas. Jesli wyniki badania USG sa prawidlowe- to OK.
Zastanawia mnie tylko, co sklonilo twoja lekarke, ze w ogole poslala cie na to USG Jesli nie czujesz sie zle- mozliwe, ze to byl falszywy alarm i nie musisz sie niepokoic.

Nie zrozumialam z twoich postow: czy wybierasz sie do tego endokrynologa, czy nie?
Jesli sie wybierasz i musisz czekac dlugo na termin wizyty , to lepiej zebys poszla "przygotowana", czyli na wlasna reke zrobila podstwowe badania poziomu hormonow tarcz. i TSH we krwi. Inaczej nie ma sensu twoja pierwsza wizyta u endokryn. , bo nie jest on jasnowidzem i potrzebuje wynikow badan, zeby postawic diagnoze. Przypuszczam, ze po prostu posle cie na takie badania i znowu bedziesz musiala czekac na nastepny termin wizyty u niego.
Z tego co wiem, lekarz ogolny moze tylko wypisac skierow. na badanie pozomu TSH (hormonu przysadki). Na badanie horm. tarczycy kieruje endokrynolog. (czyli wyjsciem jest odplatne badanie, w cenie ok.25 zl za kazdy hormon, a zazwyczaj bada sie FT3 i FT4)
Co do leku od laryngologa, sadze , ze mozesz go brac. Jednak jesli cie to niepokoi, powinnas skonsultowac sie z lekarzem , bo przeciez nie moge brac odpowiedzialnosci, gdyby jednak cos ci zaszkodzilo
Dziękuję Kattarino,myślę że teraz jest już wszystko jasne.
nika672 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-12, 11:02   #29
Kattarina
Zakorzenienie
 
Avatar Kattarina
 
Zarejestrowany: 2006-05
Wiadomości: 7 826
Dot.: tarczyca

Cytat:
Napisane przez nika672 Pokaż wiadomość
Dziękuję Kattarino,myślę że teraz jest już wszystko jasne.
Nie ma za co
Chetnie sluze pomoca, szczegolnie gdy chodzi o konkretne, sprecyzowane pytania. 8 lat walki z nadczynnoscia, zakonczone 7 tygodni temu calkowitym usunieciem tarczycy, dostarczylo mi dosc sporej wiedzy .
Kattarina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-12, 11:12   #30
SzpiegZKrainyDeszczowców
Zakorzenienie
 
Avatar SzpiegZKrainyDeszczowców
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 8 656
Dot.: tarczyca

Nika, przy nadczynnosci/niedoczynnosci (zabij mnie ale teraz nie dopasuje) moze wyjsc na usg niejednorodny miasz tarczycy albo guzki, ale nie musi.

Objawy chorob tarczycy moga byc rozne. Ale najczesciej są to zaburzenia przemiany materii.

Martusia, jezeli lekarz stwierdzil że coś może sie dziać z tarczycą to oddaj troche tej krwii do badania. Wynik bedzie na drugi dzien.
Nie zapominaj że coraz wiecej kobiet choruje na tarczyce.

Nika, Twoj maz ma chora tarczyce?! No w szoku jestem. Nie znam żadnego faceta chorego na tarczyce, a w poczekalni do poradni to same dziewczynki siedzialy zawsze.

Katarina, ale niedoczynnosc/nadczynnosc nie zawsze idzie w parze z wadami w budowie, wiec dla swietego spokoju powinna zrobic to badanie krwi. Przecież to jej chyba nic nie zaszkodzi?
I nie smuć się przez to usunięcie
__________________
handmade

-A ty kto?
-Dobra wróżka.
-Z siekierą?
-A widzisz jak ty mało wiesz o dobrych wróżkach?

SzpiegZKrainyDeszczowców jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-10-08 22:59:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:54.