Przyprawy do dania chinśkiego. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-10-30, 11:18   #1
myiabi
Raczkowanie
 
Avatar myiabi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 249

Przyprawy do dania chinśkiego.


Moje drogie mam do Was pewne pytanie związane z przygotowaniem przypraw, które wg waszych praktyk najlepiej sprawdzają się w przypadku dania chińskiego. Nie chce zywac gotowych "przyprawd do dan chinskich, ale mając swoje jakoś fajnie je skomponowac, aby mialy taki sam smak, lecz bez tych chemikaliów. Mozecie takze podac jakis przepis ,ktory opiera się na innym składzie niż mrożonka gotowa, która mozan zakupić i do tórej dodajemy piersi. Jednakże najbardziej zależy mi na tej kompozycji przypraw imbir czosnek,pieprz...? Co dodajecie kuchenne czarodziejki.?
__________________


'Niech każda chwila uświadamia↵Ci jak wspaniałą Istotą jesteś.
'

myiabi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-30, 12:53   #2
LadySith
Zakorzenienie
 
Avatar LadySith
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
Wiadomości: 6 692
GG do LadySith
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Cytat:
Napisane przez myiabi Pokaż wiadomość
Moje drogie mam do Was pewne pytanie związane z przygotowaniem przypraw, które wg waszych praktyk najlepiej sprawdzają się w przypadku dania chińskiego. Nie chce zywac gotowych "przyprawd do dan chinskich, ale mając swoje jakoś fajnie je skomponowac, aby mialy taki sam smak, lecz bez tych chemikaliów. Mozecie takze podac jakis przepis ,ktory opiera się na innym składzie niż mrożonka gotowa, która mozan zakupić i do tórej dodajemy piersi. Jednakże najbardziej zależy mi na tej kompozycji przypraw imbir czosnek,pieprz...? Co dodajecie kuchenne czarodziejki.?
akurat w chinskich przepisach b.czesto wystepuje glutaminian sodu więc chemia i tak jest ;p
__________________

LadySith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-30, 13:35   #3
myiabi
Raczkowanie
 
Avatar myiabi
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 249
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

ja wlasnei chce takie bez g.
__________________


'Niech każda chwila uświadamia↵Ci jak wspaniałą Istotą jesteś.
'

myiabi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-30, 16:04   #4
Diablica z Tasmanii
Zakorzenienie
 
Avatar Diablica z Tasmanii
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: z zielonej łąki:)
Wiadomości: 3 503
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Może spróbuj z sosem ostrygowym. Ja np: lubię wołowinę z tym sosem, smażoną z warzywami
__________________
...gdyby tak człowieka skrzyżować z kotem,
człowiekowi wyszłoby to na dobre, ale kotu by z pewnością zaszkodziło...

Mark Twain
Diablica z Tasmanii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-30, 17:07   #5
psycha
Zakorzenienie
 
Avatar psycha
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 3 435
GG do psycha
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Sos sojowy, imbir, miód, pieprz syczuański, czosnek, cukier trzcinowy, chili, ocet ryżowy

Mozna wszystkie te skladniki wymieszac razem, na oko z odrobina rosolu drobiowego w szklance i masz super sos slodko-kwasny
psycha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-01, 10:55   #6
LadySith
Zakorzenienie
 
Avatar LadySith
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
Wiadomości: 6 692
GG do LadySith
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

cytuje z książki kuch. napisanej prze Chinkę:
niezbędne składniki - w sumie są tylko 3:
* sos sojowy (...) ze względu na smak polecam łagodny - znany pod nazwą shen (...) stosuj jak sól, czyli w niewielkich ilościach
* olej sezamowy - nie należy go podgrzewać; starczy kilka kropel do potrawy lub bezpośrednio do naczynia pod koniec gotowania (...) do zielonych warzywa, pieczonych mięs, wędlin, ryb, również do przyprawiania sosów i zup
* imbir
_________________________ ______

w nastepnym rozdziale jest szerszy przegląd przypraw: [oprócz tych ww.]
* olej słonecznikowy - toleruje podgrzewanie do wysokie temp, nie nazbyt tłusty
* o.arachidowy - może zastąpić o.słoneczn., tłustszy od niego
* o.rzepakowy - do zagęszczania sałatek, nie toleruje podgrzewania
* o.sojowy - nieznaczny posmak, do sałatek, bo po podgrzaniu nabiera nieprzyjemnego smaku
* ocet - używany tak jak pieprz, do sałatek, "ożywania mięsa", podsmażanych klusek
* oc.z bialego wina - dobrze komponuje się z sosem sojowy, do slodko-kwasnych winegretow
* oc.balsamiczny - słodki i orzeźwiający, do sosów sł-kwasnych
* glutaminian - wygląda jak sól, podkreśla smak (bardziej słony) i kolor; może powodować mdłości i ból głowy
* sos kleisty - jakikolwiek sos zagęszczony mąką kukurydz. lub ziemniacz.
* cukier puder - używany jak sól, składnik marynat, sosów sł-kw, do łagodzenia smaków, eliminowania kwaskowatości z części potrwa; łyżeczka bviałego c.p.łagodzi gorzki smak mięsa, przywraca ziel.kolor warzywom, w sałatce dodaje smaku
* mielony pieprz- -b.aromatyczny, jak dekoracja do gotowego dania z liśćmi kolendry, szczypiorku
* alkohol - kropla polepsza jakoś smaku, chińczycy często dodają mao tai - wódkę ryżową lub szklankę piwa
__________________

LadySith jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-29, 14:02   #7
karolinawosak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Kuchnia Chińska charakteryzuje się aromatycznymi mieszankami przypraw, do najczęściej używanych są anyż, koper, pieprz, cynamon, imbir. Nadają one niepowtarzalny i oryginalny smak oraz zapach charakteryzujący kuchnię chińską. Mam swój sprawdzony sklep xxxx w którym to tylko zakupuję swoje wspaniałości.

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2013-11-29 o 14:38 Powód: link
karolinawosak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-03, 11:02   #8
rudzia_bb
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 175
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Robię swój sos na bazie sosu sojowego - sam sos jest dość słony, więc niczego na patelni nie sole! Ostatnio wieprzowina pokrojona w cieniutkie paseczki do warzyw. Sos sojowy z kolendrą, pieprzem zielonym, czosnek i imbir. Do drobiu dodałabym jeszcze sok z limonki i miód.
__________________
"In vino veritas..."
rudzia_bb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-03, 13:36   #9
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Cytat:
Napisane przez LadySith Pokaż wiadomość
akurat w chinskich przepisach b.czesto wystepuje glutaminian sodu więc chemia i tak jest ;p
Szkodliwość tegoż jest przereklamowana, a sama substancja ma pochodzenie naturalne.

Co więcej, skoro podbija smak potraw, to pozwala też jednocześnie na użycie mniejszej ilości soli. A o pozytywnych skutkach zmniejszenia spożycia soli długo pisać chyba nie trzeba

Ale zostawmy Bogu ducha winny glutaminian. Pomińmy fakt, że nie istnieje coś takiego, jak kuchnia chińska i zastanówmy się, co by tu jeszcze do tego żarcia wrzucić

No to cynamon (najlepiej ten chiński, ale z naszym też się uda). Dużo czosnku może. No i pieprz syczuański (był).
Orzechy może? Cuda zdziałają orzechy nerkowca dodane do potrawy gdzieś na początku gotowania. Ocet ryżowy? Słyszałam dobre rzeczy o sosie Hoisin, ale sama nie miałam okazji. Kasztany jadalne?

Sos śliwkowy może? Pamiętam, że w domu rodzinnym ktoś kiedyś miał na niego fazę i co drugie danie z nim było. Dobry jest.
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-17, 19:03   #10
MyaMK
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 344
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Też zależy jakie potrawy zamierzamy zrobić. Bo chociążby imbir w kuchni chińskiej rzadko stosuje się w postaci sproszkowanej, popularnej w Europie. Do dań, na ogół używa się korzenia. Przysmażony i połączony z cebulą oraz czosnkiem stanowi podstawę wielu chińskich potraw. Ale ja kupuję imbir i cebulkę Knorr takie z tych nowych mono przypraw i sprawdza się świetnie.
MyaMK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-18, 11:30   #11
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 967
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Ja używam takie cuda: czosnek, cebula, imbir, pieprz szeczuański, chili, trawa cytrynowa, kora cynamonu, goździki, kolędra, kurkuma , orzeszki, sos sojowy, ostrygowy, rybny, śliwkowy, black bean sauce, tamaryn, anyż, hoisin sauce,ketjap manis, mirin, sezam i olej jasny i ciemny.
Oczywiście nie wszystko na raz. Z tych przypraw korzystam jak robię coś azjatyckiego
Trawa cytrynowa i świeży imbir czosnek i chili to zawsze.
a3389c1658f289371e9f53ba70ebd6b73c85f48f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-02-28, 10:04   #12
marysia_co
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 424
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

U mnie często używana jest pasta tamaryndowa. Szczególnie do pad thaia. I świeży imbir zawsze mam pod ręką.
marysia_co jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-28, 10:19   #13
Asialasia
Przyczajenie
 
Avatar Asialasia
 
Zarejestrowany: 2018-02
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 21
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Imbir - zarówno korzeń jak i przyprawa oraz sos sojowy i sos rybny . Czasem limonka, zależy od dania
Asialasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-01, 22:25   #14
Malwinka1986
Raczkowanie
 
Avatar Malwinka1986
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 486
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Świeży starty imbir, posiekany czosnek i papryczka chili, przesmażone razem na samym początku albo właśnie sos ostrygowy (niech nazwa nie odstrasza, bo nie ma rybiego aromatu ) z sosem sojowym, mam fajny przepis na kurczaka z warzywami w sosie ostrygowym, bardzo prosty wydaje mi się, że właśnie, że za sprawą sosu ostrygowego najlepiej nadaje się "chiński" smak potraw trzeba tylko poszukać dobrego,bo pierwszy lepszy z półki będzie z glutaminianem i innymi :/ ja zamawiam przez neta
Malwinka1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-02, 18:34   #15
lady666macbeth
Zakorzenienie
 
Avatar lady666macbeth
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 8 338
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

ja sypię curry,kurkumę, zawsze dodaję czosnek, cebulę, paprykę, w zależności jaki chcesz uzyskać smak
__________________
"Słowami też można dotykać. Nawet czulej niż dłońmi."
lady666macbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-04, 17:41   #16
MyaMK
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 344
Dot.: Przyprawy do dania chinśkiego.

Zastanawiałam się ostatnio właśnie nad Kurkumą. Jest w fajnej wersji też od Knorr kurkuma z Indii. Ale do których potraw dodajecie ta przyprawę? Do czego możecie porównac jej smak?
MyaMK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-03-04 18:41:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:09.