bielenie drewna - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-08, 12:42   #1
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX

bielenie drewna


Chciałabym wybielić swoje pożółkłe sosnowe moble (oczekiwany efekt: jaśniusieńkie drewno z widocznymi słojami, NIE efekt "postarzanego drewna") Zaczęłam szukać w internecie preparatów do tego celu i juz do reszty zgłupiałam... Myślałam, że to dużo prostsze zadanie, a tu: oleje bielące, woski wybielające, bejce, farby akrylowe, rozcieńczone, nie rozcieńczone, jedni robią to "na sucho", inni koniecznie "na mokro" i każdy inaczej I co tu wybrać? Czym to później zabezpieczyć? I czy w ogóle? Czy można takie meble później wycierać na mokro?

Macie jakieś doświadczenia w bieleniu mebli?
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-12, 08:41   #2
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: bielenie drewna

Podnoszę
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-12, 23:17   #3
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: bielenie drewna

Był podobny wątek,ale chyba o renowacji starych mebli, warto poczytać.Aaaa-i jeszcze wątek o boazerii.

Najprostszym sposobem (i najtańszym) jest bielenie rozcieńczoną farbą akrylową(oczywiście białą). Najpierw trzeba drewno oszlifować papierem ściernym do gołego drewna, przetrzeć lekko wilgotną szmatką,żeby się pozbyć pyłu.
Zwilżoną gąbeczkę maczamy w farbie i pocieramy drewno wzdłuż słojów-bez obaw,że zrobimy smugi, taka rozcieńczona farba nie wysycha zbyt szybko.Efekt będzie widoczny od razu, słoje będą też widoczne.Jeśli będziesz chciałą bielszy efekt, powyższe czynności powtórz raz jeszcze.
Ja sosnowe deski traktowałam w ten sposób dwukrotnie i ciągle widać słoje

Ja swoich półek nie zabezpieczałąm niczym,bo są wysoko w przedpokoju,więc nie spełniają raczej funkcji dekoracyjnych (nie myję ich często).Jednak można pociągnąc ze dwie warstwy lakierem akrylowym (raczej matowym,bo połysk na wybielonym drewnie moim zdaniem wygląda zbyt nienaturalnie).

To najtańszy i najmniej problematyczny sposób-no i preparaty na bazie wody,więc nie zasmrodzimy pół chałupy. Nie ma sensu moim zdaniem do półeczek kupować oleje,czy wosk-wyjdzie drożej i nakładanie też nie jest takie proste , po co sobie komplikować życie

No, i tyle-do dzieła
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-13, 19:49   #4
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: bielenie drewna

Dziękuję bardzo za szczegółową odpowiedź! wątek o renowacjach śledziłam ale nie pamiętam, żeby był tam poruszany temat samego bielenia... (muszę chyba jeszcze raz przejrzeć) wpisywałam też bielenie w wyszukiwarkę ale dało mi jedynie kilka, dość mało zadawalających wyników. Jak wspomniałam, szukałam też trochę w internecie ale myslałam, że uda się tu zebrać nasze doświadczenia i może jakieś zdjęcia

Jeszcze raz dziękuję za pomocne informacje!
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-13, 21:10   #5
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: bielenie drewna

A może nie było o bieleniu w wątku o renowacji...pewnie mi się pomieszało

Proszę,tu masz kursik,ja się z niego uczyłam
http://podnorweskimniebem.blogspot.c...em-kursik.html
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-14, 11:20   #6
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: bielenie drewna

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
A może nie było o bieleniu w wątku o renowacji...pewnie mi się pomieszało

Proszę,tu masz kursik,ja się z niego uczyłam
http://podnorweskimniebem.blogspot.c...em-kursik.html
Widziałam, świetny tylko szkoda, że nie porusza kwestii lakierowania czy innego zabezpieczenia.
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-14, 15:53   #7
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: bielenie drewna

Lakierowanie akurat nie stanowi problemu.Nakładasz pędzlem i tyle.Najlepiej stosować lakier akrylowy-nie śmierdzi i jest zupełnie przezroczysty(lakiery rozpuszczalnikowe lekko zażółcaja,więc na białą farbę odpadają).
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-02-16, 17:03   #8
PannaX
Rozeznanie
 
Avatar PannaX
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: z przeszłości
Wiadomości: 947
GG do PannaX
Dot.: bielenie drewna

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Lakierowanie akurat nie stanowi problemu.Nakładasz pędzlem i tyle.Najlepiej stosować lakier akrylowy-nie śmierdzi i jest zupełnie przezroczysty(lakiery rozpuszczalnikowe lekko zażółcaja,więc na białą farbę odpadają).
Super, o to mi chodziło! Dzięki!
PannaX jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-21, 08:13   #9
ulubione
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 91
Dot.: bielenie drewna

A co zrobić jeżeli to bielenie nierówno wychodzi? Mam dwie małe szafeczki z orzecha, które miały być rozbielone ale wyszło nierówno. Macie jakieś sposoby żeby nie powstawały plamy? a co się robi przy bieleniu podłogi drewnianej żeby wyszło równo?
ulubione jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-21, 09:33   #10
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: bielenie drewna

Nie jestem jakimś ekspertem,ale gatunek drzewa na pewno ma jakieś znaczenie. Niektóe s,ą bardziej zywiczne-może to przez to wychodzą plamy?
No i jeśli jest to drewno stare,wcześniej juz traktowane np. jakąś bejcą,to też może wyjść.
Gdzieś o tym czytałam,nie pamiętam,jak tego uniknąć-na pewno trzeba by super dokłądnie oszlifować. Jak się nie da,to zostaje malowanie na 100% krycia-też łądnie
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-04, 13:29   #11
ulubione
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 91
Dot.: bielenie drewna

Chodzi mi o to żeby efekt końcowy wyglądał w ten sposób:
http://www.barlinek.com.pl/smaki_zyc...e,38,info.html
ulubione jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-27, 20:15   #12
Aninaj
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 713
Dot.: bielenie drewna

Cytat:
Napisane przez ulubione Pokaż wiadomość
Chodzi mi o to żeby efekt końcowy wyglądał w ten sposób:
http://www.barlinek.com.pl/smaki_zyc...e,38,info.html
Ponieważ to jest fabrycznie robione, to na pewno nie jest robione ręcznie tylko za pomocą jakiegoś preparatu, to po pierwsze. A pod drugie to na pewno było to drzewo czyste, niczym wcześniej nie traktowane. W sprzedaży są preparaty do bielenia drewna, a więc może takim by Ci wypadło lepiej.
__________________
Pozdrawiam

Aninaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-01, 16:58   #13
ulubione
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 91
Dot.: bielenie drewna

Po sprawdzeniu różnych opcji okazuje się, że się nie da osiągnąć takiego samego efektu bielenia jak w przypadku maszynowego. Licząc czas pracy, poszukiwań i materiał to jednak gotowe podłogi wychodzą taniej.
ulubione jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-16, 21:44   #14
Antonina74
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 80
Dot.: bielenie drewna

Mój szwagier czasem coś robi w drewnie (renowacja mebelków i tworzenie rękojeści do noży) i używa kwasu szczawiowego (?) i wybielacza typu ACE. Przez to z drewna wychodzą naturalne słoje, czego się farbą raczej nie uzyska. Ale jeszcze podpytam przy okazji. Wiem za to, jak drewno przyciemnić - pięknie wyglądają drewienka potraktowane olejem lnianym. Wiem, bo szwagier kiedyś mi się w kuchni i łazience zachwycał moją kolekcją tego właśnie oleju, a przy następnej wizycie robił próbki na kawałkach drewna. Tyle że jego działania z rękojeściami (pięknymi) są nie do powtórzenia w przypadku mebli, bo polegają na wrzuceniu drewna na pare godzin do słoika z olejem stojącym na kaloryferze (więc z szafkę będzie trudno) a potem polerowaniu papierem ściernym (takim gładkim), skóra i flanelą.
Antonina74 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 10:03   #15
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: bielenie drewna

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Najprostszym sposobem (i najtańszym) jest bielenie rozcieńczoną farbą akrylową(oczywiście białą).
Czy to może być farba akrylowa do ścian i sufitów czy taka specjalna do drewna i metalu (taki wodorozcieńczalny odpowiednik olejnej)? W jakiej proporcji mniej więcej rozcieńczyć?

Pomalowałam sosnowe drzwiczki lakierem i ściemniały i żółkły bardziej niż oczekiwałam. Zastanawiam się czy nałożenie na to drugiej warstwy lakieru takiego samego typu ale barwiącego na biało da dobry efekt. Nie trzeba by zeszlifowywać lakieru, co mnie trochę przeraża ze względu na zapylenie zamieszkałego i wyposażonego mieszkania.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 12:18   #16
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: bielenie drewna

Effcia, nie wiem,czy akrylowa do ścian może byc też do drewna.Zawsze możesz zrobic próbę.Ja malowałam taką farba panele ścienne z mdf-u,nic nie odchodzi,minął rok i jest ok.
Proporcje-nie rozcieńcza się farby z woda w jakimś pojemniku czy coś.Tylko zmacza się gąbkę,niezbyt dokłądnie wyciska i macza się w farbie-i marze się po powierzchni.Farba jest rozwodniona,więc jest długo mokra-jest dużo czasu na poprawki itp

No sosna żółknie niemiłosiernie,ja miałam do niedawna mieszkanie prawie całe w boazerii-fuj
Tez jestem zaciekawiona tymi kolorowymi lakierami,tak jak piszesz-byłoby mniej roboty,ale...więcej smrodku,bo to chyba nie sa lakiery akrylowe?
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 14:11   #17
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: bielenie drewna

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Effcia, nie wiem,czy akrylowa do ścian może byc też do drewna.Zawsze możesz zrobic próbę.Ja malowałam taką farba panele ścienne z mdf-u,nic nie odchodzi,minął rok i jest ok.
Proporcje-nie rozcieńcza się farby z woda w jakimś pojemniku czy coś.Tylko zmacza się gąbkę,niezbyt dokłądnie wyciska i macza się w farbie-i marze się po powierzchni.Farba jest rozwodniona,więc jest długo mokra-jest dużo czasu na poprawki itp

No sosna żółknie niemiłosiernie,ja miałam do niedawna mieszkanie prawie całe w boazerii-fuj
Tez jestem zaciekawiona tymi kolorowymi lakierami,tak jak piszesz-byłoby mniej roboty,ale...więcej smrodku,bo to chyba nie sa lakiery akrylowe?

No ten to akurat ze śmierdzieli ale wcześniej też malowałam śmierdzielem, chociaż wydaje mi się, że one mniej zjadliwe są niż dawniej. Tak po dobie już nie czuć. Malowałam kiedyś stół lakierem akrylowym i strasznie się lepił i łapał brud, więc zraziłam się.
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 18:24   #18
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: bielenie drewna

Effcia, no ja tez miałam ten sam problem z lakierem akrylowym. Równiez zrezygnowałam ze współpracy z tym środkiem. Jednak ja bym nie malowąła lakierem rozpuszczalnikowym w domu,bo opary sa naprawdę szkodliwe.A po dobie to co najwyżej mozna się przyzwyczaić do zapachu i "nie czuć",na pewno tak szybko nie wietrzeje.A zreszta-na dobe wybywasz z domku??
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-11, 07:34   #19
effcia82
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 7 007
Dot.: bielenie drewna

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Effcia, no ja tez miałam ten sam problem z lakierem akrylowym. Równiez zrezygnowałam ze współpracy z tym środkiem. Jednak ja bym nie malowąła lakierem rozpuszczalnikowym w domu,bo opary sa naprawdę szkodliwe.A po dobie to co najwyżej mozna się przyzwyczaić do zapachu i "nie czuć",na pewno tak szybko nie wietrzeje.A zreszta-na dobe wybywasz z domku??
Ja tam jestem przyzwyczajona
effcia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:11.