Wspaniałe stulecie, TVP1 - Strona 12 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-03-25, 11:38   #331
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Hatice może sobie pozwolić na tą "dobroć", bo nikt nie jest dla niej bezpośrednim zagrożeniem. Gdy umierał sułtan jedno z jego dzieci było następcą tronu (z reguły to, które miało największe poparcie, w serialu pokazują, że najstarsze, ale to nie prawda, zasada pierworództwa tam nie obowiązywała w tamtych czasach, chodziło o to, że Sułtanem miał zostać najlepszy i najzdolniejszy z książąt) a resztę dzieci i ich matki duszono lub zabijano w inny sposób, przeczytałam, że duszenie było najbardziej preferowanym, gdyż odbywało się "bez rozlewania niewinnej krwi braterskiej". Było to zapisane prawnie i odbywało się całkiem legalnie. Dopiero któryś tam następny sułtan wiele lat po nich zmienił ten zwyczaj na dożywotnie więzienie dla rodzeństwa.

Może serial tak tego wyraźnie nie pokazuje skupiając się na wątku miłosnym, ale dla tych kobiet to była walka o życie ich i ich dzieci, miłość tam była pewnie na dalszym planie. Każda z nich miała świadomość, że jakiekolwiek rodzeństwo jej dziecka to śmiertelnie niebezpieczna konkurencja w przyszłości.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 12:57   #332
h2o0
Zakorzenienie
 
Avatar h2o0
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3 910
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Zabij, albo ciebie zabiją, taka zasada haremowa
h2o0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 13:07   #333
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Tyle, że raczej nikt by nie myślał o zabiciu Hurrem gdyby nie jej ambicje, którym dawała upust od samego początku. Sułtan miał przecież wcześniej różne faworyty i jakoś nikt ich nie prześladował i nie chciał zamordować, bo znały swoje miejsce. Chociaż niestety w tym jak ta sytuacja się rozwinęła sporo jest też winy sułtana, który pozwala sobą manipulować. Naprawdę rzadko kiedy potrafi odmówić Hurrem. Dlatego cieszą mnie nadchodzące odcinki i Firuze. Niech chociaż przez chwilę Hurrem poczuje się odsunięta na boczny tor
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 13:18   #334
Chloe_7
Raczkowanie
 
Avatar Chloe_7
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 214
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez h2o0 Pokaż wiadomość
Zabij, albo ciebie zabiją, taka zasada haremowa


Cytat:
Napisane przez Frumoasa Domnisoara Pokaż wiadomość
Tyle, że raczej nikt by nie myślał o zabiciu Hurrem gdyby nie jej ambicje, którym dawała upust od samego początku. Sułtan miał przecież wcześniej różne faworyty i jakoś nikt ich nie prześladował i nie chciał zamordować, bo znały swoje miejsce. Chociaż niestety w tym jak ta sytuacja się rozwinęła sporo jest też winy sułtana, który pozwala sobą manipulować. Naprawdę rzadko kiedy potrafi odmówić Hurrem. Dlatego cieszą mnie nadchodzące odcinki i Firuze. Niech chociaż przez chwilę Hurrem poczuje się odsunięta na boczny tor
Właśnie skończyłam oglądać ostatni odcinek i jestem w szoku Sulejman obraził się i już rozgląda się za innymi. W przypadku Izabelli też tak było. Coraz mniej go lubię. Ale cieszy mnie to, że Firuze jest tylko fikcyjną postacią
Chloe_7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 13:44   #335
h2o0
Zakorzenienie
 
Avatar h2o0
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3 910
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Ja tam Hurrem nie winię, że jest ambitna :P
h2o0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 15:05   #336
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Frumoasa Domnisoara

Nawet jeśli w haremie za życia sułtana panował pozorny porządek i dobre stosunki, to po jego śmierci zaczynały się krwawe walki, w sumie Hurrem była przewidująca - wolała wykończyć przeciwników od razu za życia sułtana mając w nim poparcie niż czekać na to co los jej przyniesie, zwłaszcza, że nie była lubiana.

Ja przeczytałam sobie biografię sułtana Sulejmana i jego żon, i tak sobie myślę, że historyczna Hurrem musiała być kobietą na prawdę wyjątkową żeby zrobić taką karierę i odsunąć od władzy całą konkurencję.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 15:51   #337
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Ibrahim dalej paszą, sułtan znowu dał mu pieczęć , tak myślałem, że go nie zetnie ,

któraś wcześniej pisała, że Efsun nie kocha Mustafy tylko jest sterowana przez Hurrem, ale moim zdaniem to, że Efsun pomaga Hurrem nie znaczy, że nie kocha Mustafy,

Sułtan pozwala sobą manipulować ?
to najwredniejsze w tym są matka sułtana i Mahildevran, nie dziwie się, że woli Hurrem

Edytowane przez userrr
Czas edycji: 2015-03-25 o 15:58
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-03-25, 18:47   #338
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
Ibrahim dalej paszą, sułtan znowu dał mu pieczęć , tak myślałem, że go nie zetnie ,

któraś wcześniej pisała, że Efsun nie kocha Mustafy tylko jest sterowana przez Hurrem, ale moim zdaniem to, że Efsun pomaga Hurrem nie znaczy, że nie kocha Mustafy,

Sułtan pozwala sobą manipulować ?
to najwredniejsze w tym są matka sułtana i Mahildevran, nie dziwie się, że woli Hurrem
Początkowo Efsun miała zawrócić w głowie Mustafie i manipulować nim w miarę możliwości. Ale serce nie sługa, zakochała się.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 18:53   #339
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Frumoasa Domnisoara

Nawet jeśli w haremie za życia sułtana panował pozorny porządek i dobre stosunki, to po jego śmierci zaczynały się krwawe walki, w sumie Hurrem była przewidująca - wolała wykończyć przeciwników od razu za życia sułtana mając w nim poparcie niż czekać na to co los jej przyniesie, zwłaszcza, że nie była lubiana.

Ja przeczytałam sobie biografię sułtana Sulejmana i jego żon, i tak sobie myślę, że historyczna Hurrem musiała być kobietą na prawdę wyjątkową żeby zrobić taką karierę i odsunąć od władzy całą konkurencję.
A możesz zdradzić jak nazywa się książka, którą przeczytałaś i kto jest jej autorem? Moja mama bardzo się zainteresowała tym i myślę, że taka książka sprawiłaby jej radość


A co do Efsun to ona naprawdę zakochała się w Mustafie. Co nie zmienia faktu, że jej wątek jest (dla mnie już był) dość irytujący. Cieszę się, że w odcinkach, które teraz oglądam Mustafa jest już z niej wyleczony i spotkał nawet inną dziewczynę
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 18:56   #340
1Patty
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 488
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Hurrem była wyjątkowa - w rzeczywistości nie była tak piękna. Musiała być bardzo inteligentna, zgadywać potrzeby sułtana, mieć spore zdolności empatyczne. Do tego dochodziła ambicja i opanowana do perfekcji sztuka uwodzenia. Niesamowite, że w haremie była tą jedyną.

Mihrimah....
To małe wcielone zło. Wsypała brata, ja mojemu za wszelką cenę zawsze chroniłam tyłek :3 Dlatego nie umiem jej nazwać inaczej.
__________________
,,Po tragedii życie też ma sens. Ważne że mamy siebie ".

Powrót na forum.
1Patty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 19:04   #341
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez 1Patty Pokaż wiadomość
Hurrem była wyjątkowa - w rzeczywistości nie była tak piękna. Musiała być bardzo inteligentna, zgadywać potrzeby sułtana, mieć spore zdolności empatyczne. Do tego dochodziła ambicja i opanowana do perfekcji sztuka uwodzenia. Niesamowite, że w haremie była tą jedyną.

Mihrimah....
To małe wcielone zło. Wsypała brata, ja mojemu za wszelką cenę zawsze chroniłam tyłek :3 Dlatego nie umiem jej nazwać inaczej.
Mihrimah nie tyle brata wsypała, ile niesłusznie oskarżyła. Mehmed jest prawdomówny, więc w końcu wydałby ją, bo służąca została niesprawiedliwie ukarana. Młoda wiedziała, że mama nie ukarze Mehmeda. W sumie jej też nie ukarałaby, ale mała kłamczuszka chciała się wybielić.

Mihrimah pozwala sobie na dużo, bo wszyscy mają do niej słabość, z sułtanem na czele. Jest sułtanką z urodzenia, więc podobnie jak Hatice ma wiele uprawnień niedostępnych nawet pozostałym sułtankom "z nadania" Sulejmana. Ale jako jedyna córka jest bliższa sercu padyszacha, niż nawet ulubiona siostra.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-25, 19:06   #342
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Nie czytałam książki Jest w internecie dużo dostępnych publikacji o Hurrem - pisało o niej sporo polskich badaczy ze względu na jej pochodzenie, w tamtym czasie Ruś należała do Polski

Tutaj tekst Adama Węgłowskiego:
http://historia.focus.pl/swiat/sulta...-kipczaku-1120
Lech Kantoch:
http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=357


Tutaj o Sulejmanie:
http://wyborcza.pl/alehistoria/1,142...ny_sultan.html

Ja znalazłam jeszcze wiele, wiele innych
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 19:10   #343
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Agrippinilla Pokaż wiadomość
Mihrimah nie tyle brata wsypała, ile niesłusznie oskarżyła. Mehmed jest prawdomówny, więc w końcu wydałby ją, bo służąca została niesprawiedliwie ukarana. Młoda wiedziała, że mama nie ukarze Mehmeda. W sumie jej też nie ukarałaby, ale mała kłamczuszka chciała się wybielić.

Mihrimah pozwala sobie na dużo, bo wszyscy mają do niej słabość, z sułtanem na czele. Jest sułtanką z urodzenia, więc podobnie jak Hatice ma wiele uprawnień niedostępnych nawet pozostałym sułtankom "z nadania" Sulejmana. Ale jako jedyna córka jest bliższa sercu padyszacha, niż nawet ulubiona siostra.
Dokładnie. Sulejman podobno wielokrotnie ulegał córce i rozpieszczał ją bardzo, gdzieś czytałam nawet, że kochał ją najbardziej ze wszystkich swoich dzieci. Są nawet pochowani w jednym grobowcu.

---------- Dopisano o 20:10 ---------- Poprzedni post napisano o 20:09 ----------

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Nie czytałam książki Jest w internecie dużo dostępnych publikacji o Hurrem - pisało o niej sporo polskich badaczy ze względu na jej pochodzenie, w tamtym czasie Ruś należała do Polski

Tutaj tekst Adama Węgłowskiego:
http://historia.focus.pl/swiat/sulta...-kipczaku-1120
Lech Kantoch:
http://www.mowiawieki.pl/index.php?page=artykul&id=357


Tutaj o Sulejmanie:
http://wyborcza.pl/alehistoria/1,142...ny_sultan.html

Ja znalazłam jeszcze wiele, wiele innych
Dzięki Myślałam, że czytałaś książkę, bo podobno jakaś jest.
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 19:34   #344
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Agrippinilla,

możesz wymienić jakie uprawnienia ma sułtana z urodzenia jakich nie mają sułtany z nadania sułtana ?
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 21:18   #345
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
Agrippinilla,

możesz wymienić jakie uprawnienia ma sułtana z urodzenia jakich nie mają sułtany z nadania sułtana ?
Dla przykładu - Hatice (z urodzenia) i Mahidevran (z nadania)

Hatice stała w hierarchii wyżej, zaraz za Valide. Była wolno urodzona, miała prawo porzucić męża przez rozwód. Jej mąż nie mógł mieć innych żon bez jej zgody. Była członkinią rodziny panującej, jej rozkaz był ważniejszy od rozkazu męża, choćby nawet był Wielkim Wezyrem.

Mahidevran była ważna w haremie, ale jej status a nawet życie było zależne od woli sułtana. Nie mogła go porzucić, nie miała wpływu na ilość innych żon czy nałożnic. Nie mogła też we własnym imieniu stawiać budowli w świętych miastach, w stolicy mogła za zgodą sułtana.

Po zawarciu małżeństwa , status Hurrem się zmienił. Awansowała w hierarchii haremu, stała wyżej niż Gulfem i Mahidevran, ale nadal niżej, niż Valide i Hatice. Miała natomiast prawo do rozwodu, jako legalna żona.
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 11:24   #346
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Ja się zastanawiam jak to było dokładnie.
Wyczytałam, ze historyczny Sułtan Sulejman miał 4 żony (sułtan maksymalnie mógł mieć 4 żony i dowolną liczbę nałożnic). Hurrem była 4 żoną Sulejmana, wydawało mi się, że wszystkie żony legalne miały takie same prawa, a w serialu jest inaczej z tego co widzę (Hurrem nazywa Mahidevran niewolnicą przecież).
Gulfem i Mahidevran też były żonami sułtana - pierwsza żona jest nieznana z imienia, drugą żoną była Gulfem ale jej dzieci zmarły, trzecią i ulubioną była Mahidevran (dla niej oddalił 2 pierwsze żony), a Hurrem została jego żoną dopiero po śmierci matki sułtanki i to wtedy dopiero oddalił inne kobiety na stałe, min. też Mahidevran za to, że pobiła Hurrem i nie chciała przeprosić.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 11:47   #347
Chloe_7
Raczkowanie
 
Avatar Chloe_7
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 214
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Ja się zastanawiam jak to było dokładnie.
Wyczytałam, ze historyczny Sułtan Sulejman miał 4 żony (sułtan maksymalnie mógł mieć 4 żony i dowolną liczbę nałożnic). Hurrem była 4 żoną Sulejmana, wydawało mi się, że wszystkie żony legalne miały takie same prawa, a w serialu jest inaczej z tego co widzę (Hurrem nazywa Mahidevran niewolnicą przecież).
Gulfem i Mahidevran też były żonami sułtana - pierwsza żona jest nieznana z imienia, drugą żoną była Gulfem ale jej dzieci zmarły, trzecią i ulubioną była Mahidevran (dla niej oddalił 2 pierwsze żony), a Hurrem została jego żoną dopiero po śmierci matki sułtanki i to wtedy dopiero oddalił inne kobiety na stałe, min. też Mahidevran za to, że pobiła Hurrem i nie chciała przeprosić.
Hurrem jest na "wyższym poziomie" - Sułtan ją wyzwolił - jest wolną kobietą, wziął z nią ślub. Mahi nie została wyzwolona, więc jest wciąż niewolnicą (prosiła, ale Sułtan nie zgodził się) i chyba też nie mieli ślubu. Oczywiście piszę o tym, jak jest w serialu.
Chloe_7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 11:48   #348
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Ja się zastanawiam jak to było dokładnie.
Wyczytałam, ze historyczny Sułtan Sulejman miał 4 żony (sułtan maksymalnie mógł mieć 4 żony i dowolną liczbę nałożnic). Hurrem była 4 żoną Sulejmana, wydawało mi się, że wszystkie żony legalne miały takie same prawa, a w serialu jest inaczej z tego co widzę (Hurrem nazywa Mahidevran niewolnicą przecież).
Gulfem i Mahidevran też były żonami sułtana - pierwsza żona jest nieznana z imienia, drugą żoną była Gulfem ale jej dzieci zmarły, trzecią i ulubioną była Mahidevran (dla niej oddalił 2 pierwsze żony), a Hurrem została jego żoną dopiero po śmierci matki sułtanki i to wtedy dopiero oddalił inne kobiety na stałe, min. też Mahidevran za to, że pobiła Hurrem i nie chciała przeprosić.
Z serialu wynika, że Mahidevran nie była wolną kobietą - prosiła sułtana aby ją uwolnił, ale on się nie zgodził. Zdziwiło mnie to, bo myślałam, że sułtan wziął ją za żonę jako wolną kobietę. Teraz już sama się pogubiłam w tym, kim naprawdę była Mahidevran - nie była chyba zwykłą niewolnicą w haremie nim sułtan pojął ją za żonę, z drugiej strony nie była też wolna...
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 11:57   #349
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

No właśnie w serialu sprawę Mahidevran strasznie zagmatwali, bo z jednej strony w którymś z odcinków było, że sułtan mówił o niej, że jest jego "legalną żoną" i dlatego mogła działać dobroczynnie, a potem nagle się okazało, że jest niewolnicą, czyli by wynikało z tego, że poślubił niewolnicę, a serial przedstawia to tak, jakby tylko i wyłącznie Hurrem została jego żoną, a cała reszta to po prostu faworyty i niewolnice.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-03-26, 11:58   #350
1Patty
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 488
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Mahidevran była ponoć albańską branką. Sulejmana poślubiła w wieku 12 lat czyli tak jak Hurrem była niewolnicą
__________________
,,Po tragedii życie też ma sens. Ważne że mamy siebie ".

Powrót na forum.
1Patty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 14:03   #351
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Hurrem Aleksandra Lisowska i listy pisane do króla Polski, to Polska miała taką okazje, żeby być potęgą i tego nie wykorzystała...

czyli mieliśmy złych władców, gdyby byli mądrzy to Polska byłaby wielka jak dziś Rosja i to Polska by rządziła nie tylko w Europie ale też na Rusi, wystarczyło tylko chcieć,

co do serialu to ciekawe co będzie dalej, czy Abigej wyjdzie na Krym a jak tak to czy wróci do pałacu
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 15:47   #352
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Nie wiadomo czy Aleksandra Lisowska to była Hurrem, przecież to tylko przypuszczenia, część badaczy uważa, że nawet na imię mogło jej być inaczej, Roksolana to jest to najbardziej prawdopodobne, i nie była Polką tylko Rusinką, Ruś leżała wtedy w granicach Polski, ale narodowości była innej. Korespondowała z władcami Polski no bo to był kraj, z którego pochodziła. Ale niby jak oni mogli to wykorzystać? Stosunki polsko-tureckie w tamtym okresie były dobre. Na tronie Węgierskim z nadana sułtana zasiadł Jan Zapolyia który był zięciem królowej Bony
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 16:24   #353
meniaa94
Wtajemniczenie
 
Avatar meniaa94
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 2 004
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Teraz ciekawe czy Efsun przezyje ...
__________________
Gabriela - 30 kwietnia 2014
Mężuś - 10 stycznia 2015
meniaa94 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 16:44   #354
userrr
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 869
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Polska mogła się dołączyć do,wojsk Sulejmana i mogłabycl rządzić Europą i Rusią,

tak, ciekawe czy Efsun będzie kolejną ofiarą mafi sułtany matki
userrr jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 17:12   #355
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

userrr niemożliwe takie dołączenie, przecież XVI wieczna Polska to był kraj chrześcijański, a imperium osmańskie to muzułmanie. Mogli mieć między sobą pokój, ale sojusz otwarty nigdy, raczej były takie przyjazne stosunki zachowywane "po cichu".
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 18:10   #356
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez meniaa94 Pokaż wiadomość
Teraz ciekawe czy Efsun przezyje ...
Cytat:
Napisane przez userrr Pokaż wiadomość
Polska mogła się dołączyć do,wojsk Sulejmana i mogłabycl rządzić Europą i Rusią,

tak, ciekawe czy Efsun będzie kolejną ofiarą mafi sułtany matki
Efsun nie będzie ofiarą Mahidevran Umrze później i to głównie dzięki Hurrem


Userrr może czasami przyjrzyj się temu co piszesz, bo aż oczy bolą od błędów i od Twojej składni

Edytowane przez 201610170910
Czas edycji: 2015-03-26 o 18:12
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 18:19   #357
Chloe_7
Raczkowanie
 
Avatar Chloe_7
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 214
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Frumoasa Domnisoara Pokaż wiadomość
Efsun nie będzie ofiarą Mahidevran Umrze później i to głównie dzięki Hurrem


Userrr może czasami przyjrzyj się temu co piszesz, bo aż oczy bolą od błędów i od Twojej składni
Ja bym powiedziała, że to zasługa Mahi./ Daye. Przecież Hurrem z tą aborcją nie miała nic wspólnego chyba, że chodzi Ci o całą tą akcje?
Chloe_7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 18:27   #358
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Efsun to w zasadzie ofiara panujących w haremie "zasad".

W sumie jak tak sobie oglądam ten serial to mnie naszło na refleksje, że w tamtych czasach i miejscu lepsze życie miały średnio zamożne mieszczki i kobiety z gospodarstw niż te "haremowe księżniczki", takie zamknięte w złotej klatce pełnej pułapek do tego.
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 18:39   #359
1Patty
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Lokalizacja: Krk
Wiadomości: 488
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Lubie czytać wasze posty ale mimo Wszystko spoilery proszę na biało bo to mi radość oglądania psuje huhu :3 wiem że niektóre już skończyły.
Mihrimah musi odejść!
__________________
,,Po tragedii życie też ma sens. Ważne że mamy siebie ".

Powrót na forum.
1Patty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-26, 18:53   #360
201610170910
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 807
Dot.: Wspaniałe stulecie, TVP1

Cytat:
Napisane przez Chloe_7 Pokaż wiadomość
Ja bym powiedziała, że to zasługa Mahi./ Daye. Przecież Hurrem z tą aborcją nie miała nic wspólnego chyba, że chodzi Ci o całą tą akcje?
Chodzi mi o całą akcję. To dzięki Hurrem wyszło na jaw, że Efsun jest w ciąży. Mahidevran pod wpływem Mustafy ukrywała jej stan i chciała ją wywieźć z pałacu. Hurrem postanowiła, że sprawa wyjdzie na jaw, bo chciała wsypać Mahidevran i rozzłościć Valide. Hurrem dbała o innych tylko do momentu kiedy byli jej potrzebni. Tak samo było z Aybige i wieloma innymi osobami. W jej wypadku sprawdza się powiedzenie, że "rude to fałszywe"
201610170910 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-05 01:30:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:57.