'planery' posiłków - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-07-08, 19:00   #1
Roksia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 313

'planery' posiłków


Jak w temacie korzystacie z tygodniowych tabel/planerów (lub innych) posiłków? Sprawdza się u was czy to nadmierna 'biurokracja'? Jeżeli macie -stworzyłyście coś dla siebie czy korzystacie z gotowych materiałów?

Właśnie wrzuciłam na bloga coś takiego, ale zastanawiam się czy ktoś z tego korzysta?
Dodaję też swoją wersję:
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Przechwytywanie+w+trybie+pe%C5%82noekranowym+2014-07-08+191311.jpg (65,2 KB, 90 załadowań)
__________________
"Nie traktuj Siebie tak poważnie, nikt poza Tobą tego nie robi." Regina Brett
Roksia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-08, 20:13   #2
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 370
Dot.: 'planery' posiłków

Ja w ogóle takich rzeczy nie planuję, bo jak mnie w pracy napada ochota na kalmary to po prostu po pracy szybko jadę po nie, a skąd mam wiedzieć, czy np. w piątek będę miała ochotę na czosnkową z grzankami? Nie, nie umiałabym zaplanować posiłków na cały tydzień.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-09, 06:57   #3
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: 'planery' posiłków

Ja tak samo nie . Raz probowalam, kupilam zakupy na zaplanowane jedzenie na caly tydznien a pozniej i tak zmienialam zdanie w ciagu tygodnia i gotowalam cos zupelnie nieplanowanego. Wiec nigdy wiecej planowania obiadow
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-09, 09:01   #4
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: 'planery' posiłków

Ja planuję obiady na cały tydzień,a listę zakupów odpowiednich do tego mam zawsze w Filofaxie .
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-09, 10:18   #5
adrijah
Zakorzenienie
 
Avatar adrijah
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Skierniewice
Wiadomości: 5 723
Dot.: 'planery' posiłków

Ja robiłam kilka podejść, głównie będąc na diecie. Chciałam zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy, bo robiłam jedne duże zakupy, które po przeliczeniu wychodziły prawie połowę tańsze niż nasze nagłe codzienne zachcianki obiadowe. Problem w tym, że nie lubię powtarzać dań i co chwilę robię coś nowego. W efekcie, jak coś, co zaplanowałam, że będziemy jedli 3 dni (z modyfikacjami), okazuje się niesmaczne, zaczyna się kombinowanie o dokupowanie składników i przygotowywanie czego innego. Inną sprawą jest też to, że lubię zajrzeć do lodówki, zobaczyć co mamy i coś z tego wyczarować improwizując, a takie planowanie zabiło we mnie kreatywność albo wręcz odwrotnie. Zdarzało się, że chciałam na siłę coś zmienić i zwykle wychodziło przekombinowane.
Ale nie wykluczam powrotu do takiej listy, tylko już z nieco luźniejszym podejściem

Takie plannery są bardzo popularne na amerykańskich blogach, które prowadzą wielodzietne matki
__________________
adrijah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-09, 11:14   #6
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez adrijah Pokaż wiadomość
Ja robiłam kilka podejść, głównie będąc na diecie. Chciałam zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy, bo robiłam jedne duże zakupy, które po przeliczeniu wychodziły prawie połowę tańsze niż nasze nagłe codzienne zachcianki obiadowe. Problem w tym, że nie lubię powtarzać dań i co chwilę robię coś nowego. W efekcie, jak coś, co zaplanowałam, że będziemy jedli 3 dni (z modyfikacjami), okazuje się niesmaczne, zaczyna się kombinowanie o dokupowanie składników i przygotowywanie czego innego. Inną sprawą jest też to, że lubię zajrzeć do lodówki, zobaczyć co mamy i coś z tego wyczarować improwizując, a takie planowanie zabiło we mnie kreatywność albo wręcz odwrotnie. Zdarzało się, że chciałam na siłę coś zmienić i zwykle wychodziło przekombinowane.
Ale nie wykluczam powrotu do takiej listy, tylko już z nieco luźniejszym podejściem

Takie plannery są bardzo popularne na amerykańskich blogach, które prowadzą wielodzietne matki
Ja uważam,że takie planowanie to jest dobre jak u kogoś jedzenie się po prostu marnuje i kupuje zbyt dużo. Przyznam,że mnie też się zdarzał kupić serek np, bo w promocji,a potem o nim zapomnieć i wywalić ze starości.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-09, 12:04   #7
astronautka999
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 18
Dot.: 'planery' posiłków

Nadmierna biurokracja ;-P. Wymyślam z dnia na dzień, z maksymalnie dwudniowym wyprzedzeniem.
astronautka999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-07-09, 13:31   #8
Ilsa Lund
Zakorzenienie
 
Avatar Ilsa Lund
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: *miasto know-how
Wiadomości: 21 061
Dot.: 'planery' posiłków

Planuję obiady z TŻ na cały tydzień naprzód, starając się żeby występowały w nich takie składniki żeby można z nich było zrobić kolejne obiady (np. spaghetti a potem klopsy z ziemniakami - wykorzystane całe mięso mielone). Dzięki temu oszczędzamy Listę zakupów zapisujemy na Listonic
__________________
13.03.2008
13.03.2013
13.09.2014

Ilsa Lund jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-11, 08:45   #9
Roksia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 313
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez Ilsa Lund Pokaż wiadomość
Planuję obiady z TŻ na cały tydzień naprzód, starając się żeby występowały w nich takie składniki żeby można z nich było zrobić kolejne obiady (np. spaghetti a potem klopsy z ziemniakami - wykorzystane całe mięso mielone). Dzięki temu oszczędzamy

No ja właśnie też tak robię

Z tą wielodzietną matką planującą też się zgodzę, natomiast jak my z Tż siedzimy sami to tak naprawdę bez planowania mnóstwo jedzenia nam się marnuje ) Najpierw kupuję wszystko 'bo tanie', a potem się kończą terminy Albo jak koleżanka wyżej napisała - połowa mielonego mi zostaje a ja robię racuchy bo zapomniałam, że zostało
Właśnie wydaje mi się, że coraz więcej osób ma tendencję do kupowania za dużo jedzenia i późniejszego wywalania....
__________________
"Nie traktuj Siebie tak poważnie, nikt poza Tobą tego nie robi." Regina Brett
Roksia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-12, 22:49   #10
Anet507
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3
Dot.: 'planery' posiłków

Ja od jakiegoś czasu starałam się planować, ale tylko obiady na cały tydzień. Zebranko rodzinne kto na co ma ochotę i od razu spisywanie potrzebnych składników. Niestety, ponieważ oprócz spisanych składników nie były spisywane potrawy często zdarzało się, że zapominaliśmy i przygotowywałam "coś na szybko".
W zeszłym tygodniu zrobiłam coś innego. Na karteczkach z jednej strony napisałam nazwy potraw, a z drugiej potrzebne składniki. Wybraliśmy potrawy na każdy dzień - obiady, powstała lista zakupów i się udało Na razie nic nie wyrzuciłam A jeśli coś zostanie, to zamrażam, aby nie jeść dwa dni pod rząd tego samego, a w razie potrzeby wystarczy rozmrozić, podgrzać i gotowe
Zakupy robimy raz w tygodniu wtedy nie ma takiej pokusy kupowania zbędnych rzeczy jak przy zakupach okazjonalnych. Z prawdziwych promocji korzystamy, gdy dotyczy one produktów trwałych, niespożywczych, np. chemia, która się nie przeterminuje tak szybko.
Anet507 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-13, 06:40   #11
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez Anet507 Pokaż wiadomość
Ja od jakiegoś czasu starałam się planować, ale tylko obiady na cały tydzień. Zebranko rodzinne kto na co ma ochotę i od razu spisywanie potrzebnych składników. Niestety, ponieważ oprócz spisanych składników nie były spisywane potrawy często zdarzało się, że zapominaliśmy i przygotowywałam "coś na szybko".
W zeszłym tygodniu zrobiłam coś innego. Na karteczkach z jednej strony napisałam nazwy potraw, a z drugiej potrzebne składniki. Wybraliśmy potrawy na każdy dzień - obiady, powstała lista zakupów i się udało Na razie nic nie wyrzuciłam A jeśli coś zostanie, to zamrażam, aby nie jeść dwa dni pod rząd tego samego, a w razie potrzeby wystarczy rozmrozić, podgrzać i gotowe
Zakupy robimy raz w tygodniu wtedy nie ma takiej pokusy kupowania zbędnych rzeczy jak przy zakupach okazjonalnych. Z prawdziwych promocji korzystamy, gdy dotyczy one produktów trwałych, niespożywczych, np. chemia, która się nie przeterminuje tak szybko.
Przygotowujesz każdemu różne posiłki? Mnie by się nie chciało. Jednego tygodnia jemy to co jedna osoba lubi, drugiego na zmianę.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-13, 14:38   #12
Karo89
Zakorzenienie
 
Avatar Karo89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 7 493
Dot.: 'planery' posiłków

Tak, ja przygotowuję taki plan.
Planujemy tygodniowe posiłki, głównie obiady, z tego przygotowuję listę zakupów, dodając do niej produkty na śniadanie, kolacje, podwieczorki itp.
Dlaczego to robię?
Mimo, że mieszkam w mieście, sklepów pod nosem sporo, nie muszę co chwilę latać po zakupy bo czegoś mi brakuje. ( owoce i warzywa to dokupuję na bieżąco, żeby były świeże, tak samo pieczywo). oszczędzam czas.
Plan traktujemy elastycznie, tzn. że dzień wcześniej wieczorem, albo określonego dnia rano, myślę czy mamy ochotę zjeść to co zaplanowaliśmy na ten dzień czy nie, w tedy przygotowuję takie składniki, na jaką potrawę mamy ochotę, a że zakupy zrobione na cały tydzień, mam możliwość "manewrowania" po tym planie jak chcemy.

Druga sprawa, że taki plan pozwala na oszczędność pieniążków, bo nie marnują się produkty, które kupiliśmy a zapomniało się o nich.

Kolejny powód, dla którego planujemy, jest to, że mamy córkę, i chcę by jadła ona o określonej porze, a jak mam zaplanowane i przygotowane wcześniej produkty, nie tracę czasu na obmyślanie, bieganie do sklepu po pracy, a że pracuję w domu, zaraz po pracy idę i gotuję.

jak dla mnie planowanie to duży plus, ale nie popadam w paranoję, że danego dnia MUSI być to co zaplanowałam.
__________________
E.M♥



Edytowane przez Karo89
Czas edycji: 2014-07-13 o 14:40
Karo89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-13, 17:12   #13
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: 'planery' posiłków

A kolejna sprawa to data ważności miesa czy ryb . Nie czesto mozna znalezc mieso ktore bedzie dobre 5 dni od daty zakupu.... A o zapachu ryby w lodowce która postoi 1 dzien nie wspomnę.
Ja kiedy otwieram paczkę i cos mi brzydko pachnie to automatycznie wyrzucam nie mogłabym przygotować miesa które śmierdzi mimo ze data ważności jest nadal do spożycia...
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-13, 17:58   #14
Karo89
Zakorzenienie
 
Avatar Karo89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 7 493
Dot.: 'planery' posiłków

KarolinaK to ja mięso mrożę, ryby też. nie trzymam przecież przez tydzień mięsa w lodówce...
__________________
E.M♥


Karo89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-14, 18:26   #15
Anet507
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Przygotowujesz każdemu różne posiłki? Mnie by się nie chciało. Jednego tygodnia jemy to co jedna osoba lubi, drugiego na zmianę.
Nie każdemu różne, tylko na zasadzie kompromisu ustalamy wspólnie 1 danie na dany dzień

Edytowane przez Anet507
Czas edycji: 2014-07-14 o 18:28
Anet507 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-15, 11:24   #16
masnaka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 9
Dot.: 'planery' posiłków

Czytając Wasze posty, uświadomiłam sobie, że też duuużo jedzenia marnuję.
Polecicie mi jakąś apkę ułatwiającą życie?
Może też zacznę planowanie
masnaka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-15, 11:31   #17
KarolinaK
Zakorzenienie
 
Avatar KarolinaK
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: CairnLand
Wiadomości: 16 938
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez Karo89 Pokaż wiadomość
KarolinaK to ja mięso mrożę, ryby też. nie trzymam przecież przez tydzień mięsa w lodówce...
Ja wole kupowac swieze niz mrozic na trzy dni . Mrozone mi zawsze inaczej smakuje... ale moj Tz na przyklad nie ma nic przeciwko
KarolinaK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-15, 13:34   #18
Karo89
Zakorzenienie
 
Avatar Karo89
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 7 493
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez masnaka Pokaż wiadomość
Czytając Wasze posty, uświadomiłam sobie, że też duuużo jedzenia marnuję.
Polecicie mi jakąś apkę ułatwiającą życie?
Może też zacznę planowanie
poszukaj sobie na sklep bezpłatnych jest sporo, a jak Ci któraś podejdzie to większość ma możliwość dokupienia uaktualnień na pełną wersję.
Ja miałam jakąś tam z opinii najlepszą ale ja wolę "ręczny" system, czyli notes, długopis
__________________
E.M♥


Karo89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-16, 09:45   #19
axn22
Zakorzenienie
 
Avatar axn22
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 5 086
Dot.: 'planery' posiłków

Ja jestem za planowaniem - przynajmniej nic mi się nie marnuje We 2 os nie zjadamy dużo i bez tego sporo lądowało w smietniku...

Najpierw rozplanowuję sobie obiady i zapisuje na kompie [gdziekolwiek, nawet w notatniku zwyklym, w google keep], pod to tworzę listę zakupów którą trzymam w Taskach z Gmaila... dzięki czemu mam ją też w telefonie Raz w tygodniu jadę po duże zakupy [albo zamawiam w Tesco online] to mam listę przy sobie i kupuję zawsze wg niej
axn22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-07-16, 16:37   #20
Roksia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: dolny śląsk
Wiadomości: 313
Dot.: 'planery' posiłków

Cytat:
Napisane przez KarolinaK Pokaż wiadomość
Ja kiedy otwieram paczkę i cos mi brzydko pachnie to automatycznie wyrzucam nie mogłabym przygotować miesa które śmierdzi mimo ze data ważności jest nadal do spożycia...
Też sobie nie wyobrażam jeść czegoś co mi śmierdzi, ale mrożone mi nie przeszkadza.

I faktycznie zakupy tygodniowe to większa oszędność bo mniej kusi
__________________
"Nie traktuj Siebie tak poważnie, nikt poza Tobą tego nie robi." Regina Brett
Roksia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-07-16 17:37:41


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:19.