Do Pana Miodka po naukę... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2003-08-29, 10:40   #1
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte

Do Pana Miodka po naukę...


Chciałam podzielić się z Wami moimi obserwacjami na temat kilku słów, których Polacy notorycznie nie potrafią wymawiać i pisać. To takie przykłady, które szczególnie rzudają mi się w oczy i uszy, ale na pewno jest ich więcej. I to nie chodzi o Polaków niewykształconych, tylko wszystkich. Np. moja polonistka w szkole średniej robiła takie błędy, wielu wykładowców również Przypuszczam, że wiele z Was też jest tak nauczonych. Ja nie uległam słownictwu polonistki, bo mnie poprawiała moja mama. I oczywiście nie piszę tego po to, żeby kogoś obrazić, tylko tak chciałam sie podzielić i dowiedzieć, czy Wy też to zauważyłyście

I tak chodzi mi o słowa:

- wziąć (ludzie mówią i piszą wziąŚĆ)
- podłączać coś (mówią i piszą podłANczać)
- człowiek wypłynął, połknął, dotknął (człowiek wypłynĄ, połknĄ, dotknĄ)
- otarł sobie usta serwetkĄ (serwetkO - to raczej w mowie)
- widziałem TĘ dziewczynę (TĄ dziewczynę)

Z 'tę' i 'tą' już się tak oswoiliśmy, że dawno nie słyszałam, żeby ktoś napisał, a co dopiero powiedział 'tę'. Zostało to już tylko w książkach i gazetach, przy czym w gazetach robią coraz więcej błędów. Ostatnio spotkałam się np. z 'RÓWNIERZ' w gazecie!

Przyznam, że ja np. w piśmie używam 'tę', ale mówię już 'tą', bo tak wygodniej, zresztą jak czasem zdarzy mi się powiedzieć prawidłowo, to ludzie na mnie jakoś dziwnie patrzą Ale reszta podanych wyrazów jest dla mnie oczywista. Drażni mnie, jak ktoś mówi np. 'wziąść', a np. mój tata tak mówi i jest niereformowalny
Z kolei strasznie mnie cieszy, jak ktos napisze lub powie prawidłowo, np. ostatnio rzuciło mi sie w oczy to słowo (wziąć) napisane dobrze przez Lejkę

A jak jest u Was?
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 10:58   #2
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Karola ja mam ten sam pron´blem czesto powiem "wziasc" to chyba to stare szkolnictwo i tez mowie "ta" a nie"te" sorki moj komputer nie jest przystosowany do polskich liter, ale mysle ze kazdy wie o co mi chodzi, przed chwilka tez narobilam tyle bykow np. herbata napisalam cherbata wcale nie mysle ja siedze przy komputerze i na dodatek musze szybko pisac zeby mnie nie wywalilo z internetu wiec czesto mi sie zdaza ue przycisne nie ta literke co trzeba, no i jeszcze to ze teraz skupiam sie raczej na niemieckim jezyku niz na polskim, pocieszeniem jest to ze moj maz robi jeszcze gorsze bledy niz ja on tu jest juz 15 lat i gramatyka i ortografia u niego to koszmar , ja przy nim tak zle jeszcze nie wypadam


Pozdrawiam
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:04   #3
sister
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 92
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Hej,
mnie strasznie razi i denerwuje, jeśli ktoś nie widzi róznicy pomiędzy:"jest napisane" a "tam pisze". Nawet u ludzi z wyższym wukształceniem wrrr. A jak komuś zwrócę uwagę to patrzą się na mnie jak na idiotkę, ktorą czepia się nie wiadomo czego. Nie rozmumiem jak można nie rozróżniać takich prostych form językowych!! Wybaczam dzieciom ale dorosłym !! NIE !! Dla mnie to prostactwo!
Wszyscy przecież chodziliśmy do szkół. Co w mojej uczono lepiej?!

czasami też nieidealna w mowie i piśmie
sister jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:04   #4
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Wiesz, u Palaków za granicą to też inna sprawa... nie używacie w piśmie tak często języka polskiego, a i w mowie tylko między sobą, tak? Więc można trochę zapomnieć

Podobnie z dyslektykami. Chociaż ostatnio gdzieś czytałam, że tylko 10% "dyslektyków" ma naprawdę dysleksję. U mnie w podstawówce prawie cała klasa była dyslektykami. Załatwili sobie zaświadczenia i po problemie. Po co się uczyć zasad, wyjątków itd. Lepiej być dyslektykiem

I jak Polak całe życie mieszkający w Polsce robi taaaaakie byki, to aż przykro

Aha, przypomniałam sobie jeszcze jedno słowo Baaaaaaardzo często słyszę jak ktos mówi: "ja tego nie rozumie, nie umie itp.". Tak, moja polonistka też tak mówiła
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:09   #5
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

O Bosz, tak, z tym "pisze" to też jest smutne.

Jednym słowem na ulicach słyszymy np. takie zdania:
"Ja już tego nie rozumie! Tu pisze, że trzeba wziąść kable, bo będziemy je podłanczać."
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:22   #6
Epoka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 17
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Karola, poruszyłaś bardzo ciekawy temat.
Z cyklu łamanców słownych dodałabym jeszcze bardzo często używane czynienie czegoś "po najmniejszej linii oporu.." -logiczniej byłoby zapewne "po linii najmniejszego oporu..", prawda ?

Przypuszczam, że wymieniane przez Ciebie błędy językowe są skutkiem tego, że Polacy coraz rzadziej sięgaja po książki...w efekcie czego brak im kontaktu z formami poprawnymi językowo. Zresztą moda na słowo-zlepki i słowotwory powszechnie stosowane w żargonach różnych środowisk także nie sprzyja kultywowaniu tradycji języka czystego literacko.
Z drugiej strony, to może i dobrze...? przecież język cały czas ewoluuje...może powinniśmy się przyzwyczajać powoli do tych "nowotworów" słownych ? może niedługo trafia do słownika jako formy równorzędnie poprawne ? - tak jak w przypadku przytoczonego przez Karolę tę-tą (wg.prof.Bralczyka obydwie formy sa poprawne)
ale tak naprawdę to brrr.. aż mi skóra cierpnie na samą myśl, że miałabym mówić np. połykając końcówki..
Epoka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:26   #7
trojka
Zakorzenienie
 
Avatar trojka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 3 247
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Sister napisała: Hej,
mnie strasznie razi i denerwuje, jeśli ktoś nie widzi róznicy pomiędzy:"jest napisane" a "tam pisze".
Ja też zawsze zwracam znajomym uwagę właśnie na ten zwrot. A moja pani w szkole podstawowej mówiła "weście dzieci cyrkiele" lub "a ile to ceńtimetrów" .
__________________
Kobiety szanujcie prywatność swoich partnerów!

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.
trojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2003-08-29, 11:39   #8
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Hmm... po części Epoko masz rację Niech juz sobie mówią 'tą', choć ten wyraz zarezerwowany był zawsze dla innego przypadku: TĘ dziewczynkę, ale z TĄ dziewczynką. Ale niech już im tam będzie, tym profesorom

Podobnie jak Ty nie wyobrażam sobie natomiast niewymawiania końcówek. Oprócz tego uważam, że owszem, można tworzyć nowe wyrazy lub zlepki wyrazów, ale nie należy przyzwalać na błędy w już istniejących słowach

Z tą linią oporu masz rację Przyszło mi jeszcze do głowy "w każdym bądź razie". Moim zdaniem rozsądniej by było po prostu "w każdym razie", zresztą pierwotnie chyba nawet tak było. Nie wiem, skąd się ludziom wziął ten "bądź raz" bo właściwie to co to takiego?

Przyznam, że ja często zaglądam do słownika ortograficznego. Nawet jak nie mam go pod ręką, to zapisuję gdzieś kłopotliwe słówko i potem sprawdzam I baaaaardzo lubię taką kolumienkę w "Angorze", gdzie rozwiązywane są właśnie problemy czytelników z ortografią
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:42   #9
youare
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 1 253
Re: Do Pana Miodka po naukę...


Moja matematyczka notorycznie mówiła „lubiałam” i aż mi wargi drgały, żeby poprawić, ale trzymałam się dzielnie bo trochę głupio zwracać uwagę nauczycielowi. Dotyczy to też słowa „chłopacy”, to mnie denerwuje do szczytów niemożliwości, i po prostu MUSZĘ poprawić mimo że często spotykam sie z lekceważeniem i wyśmianiem, żebym się zamknęła bo co tak też może być i że jestem kujonka że zwracam uwagę na takie rzeczy. Albo „ów”, ów dziewczyna, ów chłopak, a nie owa dziewczyna...Wymowa słowa „jabłko”, mówi się czesto japko, jabko itd...Z błędami ortograficznymi się oswoiłam, nie zwracam na nie uwagi a przynajmniej się staram, nie chcę ludzi poprawiac, bo spotykam się z dezaprobata...

youare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:50   #10
youare
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 1 253
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Tzn, przepraszam, z tym ów chodzilo mi o to, ze powinno sie mowic OWA a nie ow :P Qrcze, pomyłka przy pisaniu
youare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 11:56   #11
kreska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-03
Wiadomości: 364
Re: Do Pana Miodka po naukę...

wydaje mi sie, że zwrot "tam pisze", zostal jakis czas temu uznany za poprawny jezykowo..


sister napisał(a):

> mnie strasznie razi i denerwuje, jeśli ktoś nie widzi róznicy pomiędzy:"jest napisane" a "tam pisze". Nawet u ludzi z wyższym wukształceniem wrrr. A jak komuś zwrócę uwagę to patrzą się na mnie jak na idiotkę, ktorą czepia się nie wiadomo czego. Nie rozmumiem jak można nie rozróżniać takich prostych form językowych!! Wybaczam dzieciom ale dorosłym !! NIE !! Dla mnie to prostactwo!
> Wszyscy przecież chodziliśmy do szkół. Co w mojej uczono lepiej?!
>
> czasami też nieidealna w mowie i piśmie
kreska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-08-29, 12:04   #12
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Tak sobie czytam i czytam i smiac mi sie chce, to prawda jezyk ewoluluje a zwlaszcza jesli chodzi o komputer. Na poczatku bardzo zwracalam uwage na znaki interpunkcyjne i duze litery , na chatach nauczylam sie nie zwracac na to uwagi, bo pisze sie szybciej, a i tak kazdy mnie zrozumie. Tu takze lapie sie na tym (wiec prosze sie nie gniewac). Karola masz racje my uzywamy jezyka polskiego tylko w mowie, wiec pewnie dlatego tyle bledow robimy, gdy zaczynamy pisac hihihi. Wlasnie przypomnialam sobie, to bylo z dobre 3 lata temu ogladamam program zabaw3y jezykiem polskim, tam jeden z profesorow powiedzial, ze ze wzgledu na to iz polacy maja problem z pisaniem czesci mowy " nie" lacznie i rozdzielnie, ujednolicono ten problem tzn. wszystkie czesci mowy mozna pisac razem , a nie jak kiedys "nie" z czasownikiem bylo oddzielnie. Zastanawiam sie jak to sie ma do szkol, ja juz 7 lat temu zdalam mature potem tylko pare szkool pomaturalnych zrobilam , ale tam juz nie zwracali uwagi jak kto pisze. Czypabnie polonistki, pewnie jeszcze wyuczone po staremu wiedza o tej zmianie(stara jest nadal aktualna), czy ucza dzieci po staremu, czy jesli uczen napisze "nie" z czasowniekiem to jest wszystko ok, czy moze ja za moich czasow, ocena 1 w dziennik i obrazliwe slowa pod adresem ucznia typu "ty debliu" itp. CZy ktos moze wie, bo moja siostra podejrzewam nie, gdyz szkola to ostatnia rzecz jaka ja interesuje , wiec nie ma sensu sie jej pytac.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 13:20   #13
sharoon
Raczkowanie
 
Avatar sharoon
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Wawa
Wiadomości: 213
Re: Do Pana Miodka po naukę...

A mnie najbardziej denerwuje, kiedy słyszę: "wymyślEć" zamiast "wymyślić". Dostaję gęsiej skórki, kiedy to słyszę, coraz częściej, a ostatnio w "07 Zgłoś się" też mówili niepoprawnie, więc mój mąż stwierdził, że nie mam racji, kiedy go ciągle poprawiam...
sharoon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 13:38   #14
mirela
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 115
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Ja sama mówię " jest napisane", ale oglądałam program z p. Miodkiem i na własne uszy słyszałam, że " pisze" jest już poprawne! Podobno normy się zmieniają, również w poprawnej polszczyznie.
mirela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 14:11   #15
youare
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 1 253
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Ale patrzcie, PISZE tzn robi to w tej chwili. Mnie zawsze poprawiają jak mówię pisze, a nie „jest napisane”. Ale hm, mówicie że zatwierdzili już pisze? Too będę miała niezłą odzywkę jak mi ktoś powuie że to nie pisze a jest napisane, ha! ;P m

P.S. A wlasnie, jaki to jest program z panem miodkiem?
youare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 14:12   #16
WioletaM
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Wiadomości: 4 214
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Mnie denerwuje powiedzenie "od stóp do głów". Każdy człowiek chyba ma jedną głowę. Ja od dziecka mam alergię na błędy ortograficzne. Na gg piszę z facetem, który w przyszłym roku będzie miał tytuł doktora, a robi tyle błędów, że aż źle mi się to czyta. Całe szczęście, że go lubię i nie zwracam mu uwagi. Piszcie dalej, bo fajny temat. Zauważyłam jeszcze jedną rzecz, że młodzież celowo pisze z błędami. Bardzo mnie to zdziwiło i zapytałam się jednej gimnazjalistki, dlaczego robi błędy. A ona mi na to, że teraz jest taka moda. Nigdy nie widziałam mody na błędy ortograficzne. Co Wy na to?
WioletaM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 14:25   #17
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Re: Do Pana Miodka po naukę...

witam
świetny temat.
moda na błędy cóż ,jak każda moda kiedys przejdzie.
myśle , że robimy błędy właśnie przez częste korzystanie z internetu gdzie liczy się szybkośc reakcji ,odpowiedzi,pisze się skrótami ogólnie przyjetymi przez społeczeństwo.
toleruje sie pisanie z małej litery (tak ,ja tez tak pisze ),ale błędów nie mogę znieść szczególnie tzw.ortów,czasami wychodzą nowe ,nie całkiem zrozumiałe wyrazy.
poza tym każdy z nas jest wyczulony na jakies inne wyrazy .
ja mam manie poprawiania wspomnianego "tam pisz" oraz mówienia "Ci" zamiast "Tobie".
jeśli mam jakieś wątpliwości to sprawdzam w słowniku ,są też wyrazy które piszę bez zaglądania bo jestem przekonana ,że dobrze napisałam.

pozdrawiam
paula
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 14:33   #18
youare
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Wiadomości: 1 253
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Moda? Nie tzn może i właściwie tak...Kto poprawia, wypomina, jest uważany za „kujona”, tego co myśli tylko o nauce etc...Ja mam swój sposob, po prostu staram się przełykać i nie zwracać uwagi jeśli kogoś lubię a jeśli nie...Cóż, ze zgryźliwym uśmieszkiem rzucam jakiś komentarz o jego inteligencji ;>. Ale „od stóp do glow” jest poprawne, czemu nie? To takie powiedzonko, jak kilka innych...Hm, sądzę że tak do końca zagłębiając się w tajniki j polskiego i przekształcając, poprawiając, czepiając się każdego słówka popadamy w paranoję, nie uważacie?

youare jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 14:41   #19
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Ja po swoim liceum mam psychozę na punkcie błędow popelnianych przeze mnie Dopiero tutaj i na czacie oduczyłam się poprawiania postu gdzie po zwyklym sprawdzeniu (zawsze sprawdzam przed wyslaniem) ostała sie jeszcze jakaś literówka - niedobitek . Teraz silą woli co prawda - ale pozwalam zostać tym "ciałom obcym" i dobrze mi z tym
A błędy popełniane przez innych - zauważam każdorazowo, natomiast - ponieważ zdaję sobie sprawę, ze nie każdy (w tym i ja) pisze na 100% poprawnie (ja mialam np zawsze problemy z interpunckją ) - nie zwracam uwagi ludziom ze popelniają błędy. Drażni mnie tylko jeżeli osoba nie tylko popelnia błędy - ale nie ma także nic ciekawego do powiedzenia. Z drugiej strony juz wolę sluchać interesującego wywodu/ciągu mysli nawet z błędami, niz np bezbłednie powiedzianego monologu o niczym

Natomiast jestem zdania ze w srodkach masowego przekazu powinno mówić się poprawną polszczyzną - szczególnie w przypadkach jezeli ktoś czyta wczesniej przygotowany serwis i wyskakuje z tekstem "przez okres czasu" albo "pod rząd".

Na koniec dodam ze jeżeli chodzi o propagowanie poprawnej polszczyzny to najbardziej w tym wszystkim denerwuje mnie ten cały Miodek i dramatyczna maniera z jaką ten człowiek mówi po polsku. Krew mnie zalewa jak na niego patrzę.

pozdrawiam wszystkich

ps: a co najciekawsze dla mnie w języku polskim to fakt że znaczenia niektorych wyrazów ulegają bardzo duzemu przewartościowaniu. np "hetera" (teraz negatywny wydźwięk - kiedyś wręcz przeciwnie) "miłość platońska/platoniczna" (kiedys z tego co kojarzę w ten sposob określano miłość homoseksualną ) itd
__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-08-29, 14:46   #20
Smoczyca
Zakorzenienie
 
Avatar Smoczyca
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 4 547
GG do Smoczyca
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Dostaję nerwowej wysypki jak widze gdziekolwiek słowo "dekold"!!!! Działa to na mnie jak płachta na byka!
__________________

Smoczyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 14:47   #21
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Przeczytałam cały wątek i niestety nie mogę sie zgodzić z częścią wypowiedzi. Nie zawsze puryzm językowy(do którego dążycie) jest oznaką poprawności językowej) Kogoś denerwuje wyrażenie "od stóp do głów" ,a to stały zwiazek frazeologiczny, jak najbardziej poprawny. Nawoływanie do dokładnego czytanie tak jak się pisze(końcówki w odmianie czasowników czy owo "jabłko")wszystkich wyrazów jest błędem. Zatem błędem językowym jest wymowa [jabłko],[piętnaście] poprawnie mówi sie [japko], [pietnaście] A już oczekiwanie że ktoś ma wymówić i "ą" i "ł" np. w wyrazie "zaczął" to żart chybaW tym przypadku nadmierna dbałość o wymowę da błąd językowy.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:05   #22
Epoka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 17
Re: Do Pana Miodka po naukę...

myślę, że należałoby rozróżnić, które z wypowiedzi odnoszą się do wymowy a które do pisowni...
bo wymaganie aż takiej aktorskiej dykcji od szarego człowieka rzeczywiście graniczy z absurdem... no, ujmijmy to eufemistyczniej... jest raczej niemożliwe
Epoka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:10   #23
Estella
Zakorzenienie
 
Avatar Estella
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 8 314
Re: Do Pana Miodka po naukę...

u mnie kiedys nawet nauczycielka powiedziala'co tu pisze w atlasie...'godne pozalowania
nawet polonisci robia razace bledy
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]

Każde przeżyte życie po części składa się z tego, czego nie zrobiło się albo nie powiedziało w jedynym właściwym momencie.
Siegfried Obermeier
Estella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:11   #24
Estella
Zakorzenienie
 
Avatar Estella
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 8 314
Re: Do Pana Miodka po naukę...

mnie najbardziej razi-tu pisze oraz na dworzu zamiast na dworze
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]

Każde przeżyte życie po części składa się z tego, czego nie zrobiło się albo nie powiedziało w jedynym właściwym momencie.
Siegfried Obermeier
Estella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:13   #25
joannea
Zadomowienie
 
Avatar joannea
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 1 694
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Nie jestem pewna, czy dobrze pamitam z podstawowki, ale w slowie [jablko] i innych podobnychg chyba zachodzilo udzwiecznianie/ubezdzwiecznianie, i zgodnie z tymi zasadami powinno sie owe wyrazy wymaiwiac;

co do innych bledow, dodam tu: "fakt autentyczny" oraz ulubione slowo jednej z polonistek z podstawowki: "kamerowac". CO to jest????

Jeszcze jedno: Polacy popelniaja tez bledy w wymowie AKCENTUJAC. Moj instruktor teartralny wpadal w szal, kiedy przypadkowo mowilismy 'muzyka', 'matematyka", kladac akcent nie na te sylabe, ktora trzeba...

do moni: przebywanie za granica zagraza jezykowi, to fakt. Ale tez czytanie obcojezycznej literatury po polsku moze byc szkodliwe . Ostatnio mialam w rekach album poswiecony wschodniemu artyscie Ciurlionisowi, wydany na Litwie z okazji wielkiej wystawy, z przedmowa naszego prezydenta Kwasniewskiego. Poniewaz artysta ow mial wiele kontaktow z Polska, pojawialo sie w tekscie wielu Polakow. Pisanych mala litera. Wpadlam w szal, ale wytlumaczono mi, ze, poniewaz ksiazke wydano na Litwie, a w rosyjskim nazwy narodow sa pisane mala litera, po prostu popelniono blad robiac kalke z innego jezyka .
joannea jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:16   #26
kosmoska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Wiadomości: 71
GG do kosmoska
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Cieszę się że kotoś poruszył ten temat i korzystającz okazji powiem co mnie doprowadza do SZAŁU!!!
Nie istnieje ani w języku, ani w przyrodzie coś takiego jak "PERFUM" Są tylko PERFUMY które wystepują tylko w liczbie podwójnej tak jak spodnie czy nożyczki, drzwi...

Dzięki, juz dawno chciałam to z siebie wyrzucić
kosmoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:16   #27
201803120844
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 4 053
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Myślę że przykład "jabłko" w tym wątku odnosił się do wymowy .A sugestia by wymawiać tak jak sie pisze jest błędem .Zarówno w przypadku szarego człowieka jak i aktora z nienaganną dykcją. Bez różnicy. Mnie nie za bardzo denerwują błędy popełniane przez innych jak próba zwracania na nie uwagi przez osoby, które robią błędy(ale inne) Dlatego sama nigdy nie zwróciłabym na nie uwagi nikomu .Nawet profesorowie wydziałów filologicznych uniwersytetów nie radzili sobie z pisownią "nie" z imiesłowami więc ostatnio podobno ujednolicili pisownię.
201803120844 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:27   #28
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Hej, ale "od stóp do głów" to jest po prostu związek frazeologiczny. Tu nie musi być sensu, na tym to m.in. polega, choć nie zawsze. Inny przykład: "marzenie ściętej głowy" - a przecież ścięta głowa nie może marzyć

Zresztą w słowniku przeczytałam, że oba związki są poprawne: "od stóp do głów" oraz "od stóp do głowy"
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:31   #29
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Do Pana Miodka po naukę...

Ależ "ci" jest chyba jak najbardziej poprawne. Używa sie go w określonych sytuacjach, np. "chodź, pokażę ci". Przecież nie powiemy "pokażę tobie". To znaczy zależy w jakim znaczeniu.
Np. "Nie pokażę tego jemu, tylko TOBIE"
ale: "chodź coś CI pokażę"
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-08-29, 15:33   #30
Estella
Zakorzenienie
 
Avatar Estella
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 8 314
Re: Do Pana Miodka po naukę...

mnie kiedys uczyli ze na poczatku zdania stosujemy dluzsza forme,a w srodku krotsza

> Ależ "ci" jest chyba jak najbardziej poprawne. Używa sie go w określonych sytuacjach, np. "chodź, pokażę ci". Przecież nie powiemy "pokażę tobie". To znaczy zależy w jakim znaczeniu.
> Np. "Nie pokażę tego jemu, tylko TOBIE"
> ale: "chodź coś CI pokażę"
>
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]

Każde przeżyte życie po części składa się z tego, czego nie zrobiło się albo nie powiedziało w jedynym właściwym momencie.
Siegfried Obermeier
Estella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:06.