Lekcja wychowawcza - pomysły? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne

Notka

Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne Forum dla osób, które lubią tworzyć coś własnymi rękami. Miejsce dla początkujących oraz zaawansowanych. Rozmawiamy o rękodziele i DIY.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-06, 08:09   #1
kitty4
Raczkowanie
 
Avatar kitty4
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 230

Lekcja wychowawcza - pomysły?


Witam,
musze przygotować lekcję wychowaczą na hospitacje pani dyrektor. Chciałabym zrobić coś innego niż zwykła lekcja i wymysliłam sobie, że można by przecież pobawić się jakimiś robótkami. Zrobić coś z masy solnej czy papieru. Choćby z okazji zbliżających się świąt. Czy ktoś może coś takiego robił? Dodam, ze to druga klasa gimnzajum

Podrzućcie jakieś pomysły

Pozdrawiam
kitty4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-06, 09:51   #2
eklerka
Zakorzenienie
 
Avatar eklerka
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 149
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

Pomysł troszkę "w inną stronę" i wykonany na moich praktykach z troszkę młodszymi dzieciakami, ale może częściowo się przyda. (Pomagali mi przy tym znajomi psycholodzy).

Temat: "Praca w grupach".
Dzieciaki miały różne zabawy:
1) Podzieliłam klasę na 3 części, (specjalnie takie duże grupy) i kazałam im zaprojektować jak najładniejszy kubek - taki, żeby się wszystkim w grupie podobał. Mieli oddać tylko jeden projekt. W jednej grupie powstały np. 2 rysunki i dzieciaki kłóciły się, który oddać. Oczywiście był remis (wszystkie grupy wygrały), ale nie o to chodziło. Pytałam uczniów po kolei, jaki wpływ mieli na rysunek i czy jest on właśnie taki, jaki chcieli.
Wniosek z zabawy: w grupie pracuje się wygodniej, bo jest mniej pracy, ale trzeba pójść czasami na kompromis.

2) Następna zabawa w parach: "narysuj ludzika i domek trzymając ołówek wraz z kolegą". Oczywiście jeden uczeń rysował, a drugi tylko podtrzymywał ołówek. Potem zadawałam pytania obu uczniom z każdej pary, czy rysowali "po równo".
Wniosek: Czasami w parach pracuje się trudniej, bo trzeba dostosować się też do drugiej osoby.

Trzeciej zabawy niestety nie pamiętam.
Mam nadzieję, ze sobie przypomnę, to dopiszę.
eklerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-06, 10:44   #3
Natalia-Kosana
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 307
Wyślij wiadomość przez ICQ do Natalia-Kosana GG do Natalia-Kosana
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

Hmmm... nie wiem, czy to dobry pomysł... Sama jestem obecnie w I klasie LO i dobrze pamiętam czasy 2 kl gimnazjum i obawiam się, że zajęcia plastyczne raczej mogą większość gimnazjalistów przynudzić tzn. w grupie będzie robiła 1, 2 osoby a reszta będzie zajmowała się jakimiś swoimi sprawami. Sądzę, że klasę może bardziej zainteresować rozmawianie o filmach, (może być np. o tym, czego można się nauczyć z danego filmu), muzyce, internecie itd. (ale raczej nie typu "ostrożne obchodzenie się z internetem" - to też może znudzić klasę).
W ogóle w gimnazjum większośc osób jest nastawiona "dajcie mi święty spokój", więc trudno będzie wymyślić coś w co zaangażuje się cała klasa.
Sądzę, że dobrze było by oprzeć zajęcia na rywalizacji, gdyż to conieco może zmotywować klasę.
Dużo jeszce zalezy od tego, w jakim gimnazjum uczysz i jakia młodzież tam chodzi (mnie napewno podobałyby sie zajęcia plastyczne, bo lubię sztukę, ale niestety u wielu uczniów kontakt ze sztuką ogranicza się do ściągania dzwonków i tapet na komórkę)

Pozdrawiam

PS Boję się, że tylko bardziej namieszałam niż pomogłam ale mam nadzieję, że moje rady (jakby od drugiej strony klasy tzn. od ucznia) będą przydatne
__________________
波兹南大学汉语系三年级的学生。波兹南科技大学一年级 的。
Natalia-Kosana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-06, 15:09   #4
Justin_14
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 3 310
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

Cytat:
Napisane przez Natalia-Kosana
Hmmm... nie wiem, czy to dobry pomysł... Sama jestem obecnie w I klasie LO i dobrze pamiętam czasy 2 kl gimnazjum i obawiam się, że zajęcia plastyczne raczej mogą większość gimnazjalistów przynudzić tzn. w grupie będzie robiła 1, 2 osoby a reszta będzie zajmowała się jakimiś swoimi sprawami. Sądzę, że klasę może bardziej zainteresować rozmawianie o filmach, (może być np. o tym, czego można się nauczyć z danego filmu), muzyce, internecie itd. (ale raczej nie typu "ostrożne obchodzenie się z internetem" - to też może znudzić klasę).
W ogóle w gimnazjum większośc osób jest nastawiona "dajcie mi święty spokój", więc trudno będzie wymyślić coś w co zaangażuje się cała klasa.
Sądzę, że dobrze było by oprzeć zajęcia na rywalizacji, gdyż to conieco może zmotywować klasę.
Dużo jeszce zalezy od tego, w jakim gimnazjum uczysz i jakia młodzież tam chodzi (mnie napewno podobałyby sie zajęcia plastyczne, bo lubię sztukę, ale niestety u wielu uczniów kontakt ze sztuką ogranicza się do ściągania dzwonków i tapet na komórkę)

Pozdrawiam

PS Boję się, że tylko bardziej namieszałam niż pomogłam ale mam nadzieję, że moje rady (jakby od drugiej strony klasy tzn. od ucznia) będą przydatne
Myśle tak jak Natalia (jestem w drugiej gimnazjum) zainterseujesz takie osoby jak ja (te które interesują się sztuką), ale chlopaki neiuki bedą siedzieć i cię wyśmieją. Pomyślę co byłoby dobre dla większości Papa
Justin_14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-06, 18:19   #5
kitty4
Raczkowanie
 
Avatar kitty4
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 230
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

Dzięki za konstruktywne opinie

Musze teraz wysilić swoje szare komórki i wymyslic coś fajnego

Pozdrawiam
kitty4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 15:18   #6
Archerka
Raczkowanie
 
Avatar Archerka
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Cos koło Bielska :)
Wiadomości: 54
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

My mielismy kiedyś rewelacyjną lekcje wychowawczą. Wychowawczyni podzieliła nas na pare grup i każda z nich miała opowiedzieć o swojej ojczyźnie z wyszczególnieniem tego co dzieje sie w szkole. Tylko każda grupa miała zrobić to w inny sposób, jedna w formie komiksu inna scenki, jeszcze inan wiersza, piosenki. Powychodziły naprawde cudowne rzeczy i jeszcze nigdy się taak nie uśmiałam. Pomysł prosty, ale wyszedł super!!!
Archerka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-12, 15:30   #7
mroczna_panna
Zadomowienie
 
Avatar mroczna_panna
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: wieś Warszawa
Wiadomości: 1 162
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

hehe, to mozę zrobić zajecia" zarojektuj tapetę do swojej komorki"...no bo juzsama niew iem..jak ja chodziłam do skzoły to w goóle nie było gimnazjum...co to za klasa na stare czasy??

a z tatapetą to ja poważnie...dać im np. kartki z wyrysowanym kwadratem i zeby namalowali to,co chcieli by mieć na tapecie w komputerze...np."tapeta, która poprawi mi humor"...może niech zaprojetują obudowy do swoich telefonów, albo niech kazdy na kartce jaka technikąchce zrobi jakby ścianę..taką jakby chciał,zeby była w skzole...sama nie wiem...moze dałoby radę zainteresować czymś takim??
mroczna_panna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-12, 16:23   #8
Justin_14
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 3 310
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

Cytat:
Napisane przez mroczna_panna
hehe, to mozę zrobić zajecia" zarojektuj tapetę do swojej komorki"...no bo juzsama niew iem..jak ja chodziłam do skzoły to w goóle nie było gimnazjum...co to za klasa na stare czasy??

a z tatapetą to ja poważnie...dać im np. kartki z wyrysowanym kwadratem i zeby namalowali to,co chcieli by mieć na tapecie w komputerze...np."tapeta, która poprawi mi humor"...może niech zaprojetują obudowy do swoich telefonów, albo niech kazdy na kartce jaka technikąchce zrobi jakby ścianę..taką jakby chciał,zeby była w skzole...sama nie wiem...moze dałoby radę zainteresować czymś takim??
Mroczna panno- to jest tak jakby 8 klasa podstawówki
Justin_14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-25, 14:22   #9
ainoh7
Rozeznanie
 
Avatar ainoh7
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 717
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

jutro takowa lekcje pokazowa robie przy Pani dyrektor i chyba bedzie cos " jak negocjowac" co wy na to?
__________________
moje ubranka na wymiane
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=187039
wejdz i zobacz
i ksiązki
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=186983

: D
ainoh7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-25, 16:29   #10
Anullos
Raczkowanie
 
Avatar Anullos
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 237
GG do Anullos
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

dobry pomysł
lepszy niż te zajęcia plastyczne - one musiały by być tylko środkiem (jak u Eklerki) a nie celem zajęć , w przieciwnym wypadku dyr mogła by Ci zarzucić wchodzenie w kompetencje pani od plastyki

trzymam kciuki
__________________
kosmetyki na wymianę
Anullos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-26, 15:46   #11
ainoh7
Rozeznanie
 
Avatar ainoh7
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 717
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

dzieki anullos za trzymanie kciuków. lekcja wyszła bardzo dobrze.
podzieliłam ich na sepsół ktory negocjuje, a reszta miała wypisiwac czynniki ułątwiajace negocjacje i utrudniajace...
wyszło ok. p. dyrektor zadowolona ciesze sie ze juz po.
__________________
moje ubranka na wymiane
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=187039
wejdz i zobacz
i ksiązki
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=186983

: D
ainoh7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-11-26, 22:15   #12
Anullos
Raczkowanie
 
Avatar Anullos
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 237
GG do Anullos
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

no to gratki i życzenia dlaszych sukcesów w pracy pedagoga

(na przyszłość: gotowe scenariusze lekcji wychowawczych dla gimnazjum sa z wyd . Bea-Bleja, całkiem fajne -sama korzystam)
__________________
kosmetyki na wymianę
Anullos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-27, 04:59   #13
ainoh7
Rozeznanie
 
Avatar ainoh7
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 717
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

bede musiała poszukac i kupic...
a czego Ty uczysz Anullos i w jakiej szkole?
ja w ponadgimnazjalnej
__________________
moje ubranka na wymiane
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=187039
wejdz i zobacz
i ksiązki
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=186983

: D
ainoh7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-11-27, 20:28   #14
Anullos
Raczkowanie
 
Avatar Anullos
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 237
GG do Anullos
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

ja w zespole szkół spcjalnych (SP. GIM, ZSZ)
__________________
kosmetyki na wymianę
Anullos jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-16, 15:25   #15
6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 2 235
Dot.: Lekcja wychowawcza - pomysły?

6291cc2e5cca5cd6ab177e5efe4c5e0758342977 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Rękodzieło: szydełkowanie, biżuteria DIY, makramy i inne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:00.