Pomoc na starość toksycznej cioci - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2024-04-08, 14:25   #1
hanaa33
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 5

Pomoc na starość toksycznej cioci


Witam ponownie, liczę na podpowiedzi bo jestem w kropce. Jestem na etapie mocnego, jeśli nie całkowitego zerwania kontaktu z ciotką, bardzo trudną osobą w relacji. Część rodziny już się od niej odsunęło i nie dziwię się, ale nie w tym rzecz. Ciocia niestety jest już starsza, jest po 80, ma męża który sam ma ponad 90. Nie mają dzieci ale mąż z 1 małżeństwa ma ich dwójkę oraz wnuki ( nie interesują się nim). Ciocia sugeruje że za mało obchodzi mnie ona i wujek, jednak do tej pory byłam praktycznie na każde jej zawołanie: robiłam zakupy, podwoziłam do lekarza, czasem sprzątanie. No ale tak jak wspomniałam ciotka to kobieta kłótliwa, dość manipulacyjna, traktująca ludzi jak pionki ktorymi może zarządzać. Nie wyobrażam sobie już dłużej z nią rozmawiać i sie spotykać, po prostu moje zdrowie psychiczne na tym podupadło (a trwało to ładne kilka lat). Istnieje inna możliwość wsparcia starszych osób, jakieś fundacje, organizacje? Ktoś miał podobną sytuację i to rozwiązał? Miałabym wyrzuty sumienia że zostawiam tych ludzi samym sobie, w końcu siły życiowe ich opuszczają.
hanaa33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-08, 14:57   #2
Aelora
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 1 330
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Pielęgniarka środowiskowa/opiekunka? Też czułabym jakąś presję w tej sytuacji bo to starsza osoba z rodziny, ale z drugiej strony rozumiem, że masz dosyć i nie chcesz jeszcze wysłuchiwać pretensji. Może lepiej zapłacić i niech ktoś inny robi zakupy oraz sprząta.

Edytowane przez Aelora
Czas edycji: 2024-04-08 o 15:07
Aelora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-08, 15:57   #3
xfrida
Raczkowanie
 
Avatar xfrida
 
Zarejestrowany: 2023-12
Wiadomości: 476
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Cytat:
Napisane przez hanaa33 Pokaż wiadomość
Witam ponownie, liczę na podpowiedzi bo jestem w kropce. Jestem na etapie mocnego, jeśli nie całkowitego zerwania kontaktu z ciotką, bardzo trudną osobą w relacji. Część rodziny już się od niej odsunęło i nie dziwię się, ale nie w tym rzecz. Ciocia niestety jest już starsza, jest po 80, ma męża który sam ma ponad 90. Nie mają dzieci ale mąż z 1 małżeństwa ma ich dwójkę oraz wnuki ( nie interesują się nim). Ciocia sugeruje że za mało obchodzi mnie ona i wujek, jednak do tej pory byłam praktycznie na każde jej zawołanie: robiłam zakupy, podwoziłam do lekarza, czasem sprzątanie. No ale tak jak wspomniałam ciotka to kobieta kłótliwa, dość manipulacyjna, traktująca ludzi jak pionki ktorymi może zarządzać. Nie wyobrażam sobie już dłużej z nią rozmawiać i sie spotykać, po prostu moje zdrowie psychiczne na tym podupadło (a trwało to ładne kilka lat). Istnieje inna możliwość wsparcia starszych osób, jakieś fundacje, organizacje? Ktoś miał podobną sytuację i to rozwiązał? Miałabym wyrzuty sumienia że zostawiam tych ludzi samym sobie, w końcu siły życiowe ich opuszczają.
nie musisz pomagac ciotce ,skoro jej maz ma dzieci a one maja go wtylku to ty tym bardziej nie masz obowiazku zajmowania sie osoba ktora rujnuje ci zdrowie psychiczne.
to jest tylko ciotka ,inna sprawa jakby cie wychowala,wspomagala za dziecka finansowo itp z tego co pisalas w innym watku masz matke wiec domyslam sie ze ciotka nie byla twoim opiekunem nie masz wiec obowiazku zajmowac sie i poswiecac dla kogos kto nie docenia twoich staran i nie jestes jej niczego winna sama zaleznosc rodzinna nie zmusza cie do niczego nawet w swietle prawa nie daj sobie wmowic nic innego .
__________________
z wizazem od 12.2004
xfrida jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-08, 16:01   #4
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 098
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Zaproponuj jej, że jeśli chce i będzie za to płacić to znajdziesz jej opiekunkę lub pomoc domową. I ja bym z nią szczerze porozmawiała, że jest trudna, ciężka w kontakcie, ciągle narzeka, przekręca fakty i nie zamierzasz być na jej każde skinienie. Oburzy się, obrazi, ale może coś do niej dotrze.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-09, 08:54   #5
Sweet_Judi
Raczkowanie
 
Avatar Sweet_Judi
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 326
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

To tylko ciotka, nie masz wobec niej zobowiązań. Poszukaj jakiejś pielęgniarki/opieki a jeżeli będzie robić problemy to już nie twoja sprawa.
Sweet_Judi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-09, 22:51   #6
hanaa33
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 5
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Ciocia trochę pomogła mi finansowo, ale widzę że nie było to bezinteresowne, liczyła że tym kupi sobie moją wdzięczność i poczuję sie zobowiązana. I taka się czułam, tylko kosztem swojego samopoczucia.
hanaa33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-09, 22:57   #7
Aelora
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 1 330
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Cytat:
Napisane przez hanaa33 Pokaż wiadomość
Ciocia trochę pomogła mi finansowo, ale widzę że nie było to bezinteresowne, liczyła że tym kupi sobie moją wdzięczność i poczuję sie zobowiązana. I taka się czułam, tylko kosztem swojego samopoczucia.
Można czuć zobowiązanie i zwykłą ludzką wdzięczność, ale to nie upoważnia cioci do pomiatania Tobą ani manipulacji.
Aelora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2024-04-10, 13:01   #8
Sweet_Judi
Raczkowanie
 
Avatar Sweet_Judi
 
Zarejestrowany: 2024-03
Wiadomości: 326
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Cytat:
Napisane przez hanaa33 Pokaż wiadomość
Ciocia trochę pomogła mi finansowo, ale widzę że nie było to bezinteresowne, liczyła że tym kupi sobie moją wdzięczność i poczuję sie zobowiązana. I taka się czułam, tylko kosztem swojego samopoczucia.
To już jest jej problem, pomoc polega na dobrowolności a nie założeniu że robisz to żeby mieć cos w zamian i potem tego wymagasz.
Sweet_Judi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-04-10, 14:49   #9
xfrida
Raczkowanie
 
Avatar xfrida
 
Zarejestrowany: 2023-12
Wiadomości: 476
Dot.: Pomoc na starość toksycznej cioci

Cytat:
Napisane przez hanaa33 Pokaż wiadomość
Ciocia trochę pomogła mi finansowo, ale widzę że nie było to bezinteresowne, liczyła że tym kupi sobie moją wdzięczność i poczuję sie zobowiązana. I taka się czułam, tylko kosztem swojego samopoczucia.
no wiesz duzo tez zalezy o jakich kwotach mowimy (inaczej sie patrzy na danie kilku stow a inaczej np na pomoc w zakupie mieszkania .domyslam sie ze skoro pomogla ci to byliscie jakos blisko wiec nie dziwie sie ze oczekiwala ze ty bedziesz jej pomagac kiedy ona bedzie tego potrzebowac,podejrzewam ze ja rowniez czulabym sie zobligowana gdyby ktos mi pomogl w jakiejs powaznej sprawie dlatego unikam takich sytuacji jak ognia- nie lubie miec dlugow wdziecznosci
zgadzam sie z przedmowca musisz usiasc z ciotka i powiedziec jej wprost ze jej zachowanie cie boli i ze albo przestanie cie ranic albo ty przestaniesz jej pomagac,rozwazalabym rowniez oddanie tego co ci dala zeby miec swiety spokoj i czyste sumienie
__________________
z wizazem od 12.2004
xfrida jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-04-10 15:49:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:03.