Elektroniczny nagrobek - co sądzicie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-10, 19:06   #1
kasia_fashion
Przyczajenie
 
Avatar kasia_fashion
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Rybnik
Wiadomości: 25

Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?


Mam duży problem. Moja kuzynka, która podąża za duchem czasu znalazła kolejną nowinkę, a mianiowiecie kod QR naklejany na nagrobku, a każdy po zeskanowaniu go może zobaczyć zdjęcia i biografię zmarłego. Teraz chce zrobić coś takiego swojej mamie, a mojej cioci. Zapytała nas co o tym myślimy i mnie aż zamurowało. Na razie taktycznie powiedziałam, że muszę przemyśleć temat. Jak to działa można zobaczyć na ememoria.pl.

Słyszałyście coś o tym, co sądzicie o tak nowoczesnym pomyśle? Wydawało mi się, że jestem postępowa, ale to chyba przesada? Jak w filmie SF, czy raczej przesadzam?

Z góry dzięki za pomoc
__________________
------------------------------------------------------------------------
"Moda, w której nie możesz wyjść na ulicę nie jest modą" Coco Chanel
kasia_fashion jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-10, 20:17   #2
lamiaaaaa
Przyczajenie
 
Avatar lamiaaaaa
 
Zarejestrowany: 2014-05
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 33
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Powiem szczerze, że pierwszy raz o tym słyszę, ale weszłam na tą stronę żeby się zaznajomić z tematem. Pierwsza moja myśl była podobna jak u Ciebie i nie wiem czy chciałabym, żeby wszyscy mogli odczytywać kod QR o moich najbliższych, ale... była by to wspaniała sprawa, gdyby taki kod mogli odczytywać tylko i wyłącznie członkowie rodziny i przyjaciele. Na przykład podczas Wszystkich Świętych stojąc przy nagrobku obejrzeć zdjęcia z życia zmarłego i powspominać to jak najbardziej, ale musiało by być dojście poprzez hasło, a nie widzę na tej stronie, żeby była taka możliwość. Natomiast, żeby wszyscy mogli skanować ten kod to raczej ja bym się nie zdecydowała i nie chciałabym tego wobec własnej osoby.
lamiaaaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-10, 20:36   #3
Melonkowa
Raczkowanie
 
Avatar Melonkowa
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Śląsk :)
Wiadomości: 97
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Ja uważam, że to dziwny pomysł. Technika idzie zbyt do przodu. Moim zdaniem tradycja powinna być tradycją, a cmentarz nie powinien się zamieniać w jedną wielką wyszukiwarkę. Poza tym zdjęcia lepiej oglądać wspólnie w domu oraz od bliskich dowiadywać się czegoś o zmarłym. Moim zdaniem takie rozmowy zbliżają. A QR może zeskanować prawie każdy jeżeli nie będzie odpowiednich zabezpieczeń...
Melonkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-10, 23:23   #4
Alsou
Raczkowanie
 
Avatar Alsou
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 117
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Ja mam jedno pytanie: po co to?
To już lepiej nagrać to na płytę i rozdać w rodzinie, jeśli już. Poza tym kto będzie biegał po cmentarzu i skanował kody?
Alsou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 11:45   #5
haru_haru
Rozeznanie
 
Avatar haru_haru
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 956
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Fajny pomysł - ale dla rodziny i bliskich znajomych.
Jakoś bym nie chciała, żeby np. na mój grób przyszła osoba z którą się niezbyt lubiłam i czytała sobie moją biografię i oglądała zdjęcia
Jak dla mnie to ludzi zmarłych powinno się szanować, a nie robić z nich sensację .
haru_haru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-11, 12:10   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Na początku zastanawiałem się, czy to nie (krypto-nomen omen)reklama nowej usługi, ale dyskusja jest ciekawa.
Szczerze mówiąc to jest ciekawa sprawa, i na razie trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony jest "chęć do zachowania prywatności", ale z drugiej przecież na każdym grobie są nazwiska, imiona, daty narodzin, śmierci, często zdjęcia, jakieś zdania, sentencje. Myślę, że prawie każdy, idąc przez cmentarz, kiedyś miał taki moment - "kim był/była ta osoba", taki impuls spowodowany czymkolwiek (kształtem nagrobka, światłem, pogodą, nastrojem w danej chwili itp). Jestem dziwnie pewien, że gdy powstaną możliwości techniczne, będziemy mieć nagrobki wyświetlające na życzenie przechodzących fragmenty filmów 3d z pochowanymi osobami. I nie będzie to usługa kodowana dla najbliższych, najbliżsi mają pamiątki w domach, tylko dla nieznajomych - przecież po to się pisze np. "najdroższa Matka, żona, siostra", aby okazać swój stosunek do zmarłej osoby, ale chyba także aby "dać szansę współodczuwania straty" kogoś bliskiego"? W przeciwnym razie chyba wystarczyłaby prosta płyta bez żadnych informacji, bo bliscy przecież wiedzą kto leży, kiedy się urodził, kiedy zmarł?

Cytat:
Napisane przez haru_haru Pokaż wiadomość
Jakoś bym nie chciała, żeby np. na mój grób przyszła osoba z którą się niezbyt lubiłam i czytała sobie moją biografię i oglądała zdjęcia
Jeśli się z kimś nie lubisz, to ten ktoś wie o Twoim istnieniu, wie jak wyglądasz, zna "kawałek" Twojego życia. Być może będzie miał okazję (dzięki usłudze) poznać Cię z innej strony, i zmienić nastawienie do Twojej osoby?

Edytowane przez magrad
Czas edycji: 2014-08-11 o 12:13
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-12, 10:34   #7
201607110949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 16 804
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Cytat:
Napisane przez Melonkowa Pokaż wiadomość
Technika idzie zbyt do przodu. Moim zdaniem tradycja powinna być tradycją.
Tradycje się zmieniają i tego się nie uniknie. W niektórych kulturach normą były kurchany z ogromną ilością wyposażenia, w innych ciałopalenie - my mamy groby, które być może zostaną upgrade'owane. Bardzo dobrze, że technika idzie do przodu szybko, dzięki temu jako ludzkość nie stoimy w miejscu, mamy szansę zwalczyć wiele zagrożeń i ułatwić sobie życie. Życie bez rozwoju jest jałowe.
201607110949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-12, 12:14   #8
michaladamczyk
Przyczajenie
 
Avatar michaladamczyk
 
Zarejestrowany: 2014-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 15
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Jestem tego samego zdania co Alsou. Nagrać płytę na własny użytek i rodziny. Nie chciałbym, żeby moje fotografie oglądały jakieś obce osoby...
michaladamczyk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-16, 16:15   #9
wlosomaniaczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar wlosomaniaczkaaa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3 261
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Mnie się pomysł nie podoba ani trochę.
wlosomaniaczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-18, 18:24   #10
Outlanderka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 523
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Dziwny pomysł.Nie podoba mi się.
Moim zdaniem wystarczy tak jak do tej pory na nagrobkach ;Imię i nazwisko, daty urodzin i śmierci, jakiś cytat wiersza czy wzmianka w kilku słowach kim był zmarły.
Rodzina i znajomi pamiętają ważne fakty z życia zmarłego a obcy nie muszą wszystkiego wiedzieć. Mnie np. takie wiadomości o biografii wszystkich osób leżących na cmentarzu nie są potrzebne.
Ani nie chciałabym aby obcy czytali o mnie, moich najbliższych.
A ważne osoby, zasłużone w jakiś sposób dla społeczeństwa będą umieszczone w Wiki.

Edytowane przez Outlanderka
Czas edycji: 2014-08-18 o 18:26
Outlanderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-30, 19:00   #11
termopilla
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 2
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Nie wiem co o tym myśleć... Z jednej strony to chęć zachowania wspomnień, obrazów, sytuacji... ale nie wystarczy album/płyta ze zdjęciami? QR to moim zdaniem lekka przesada.
_________________________ ______________
[reklama]

Edytowane przez emless
Czas edycji: 2014-08-30 o 19:09 Powód: Ciach reklama
termopilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-30, 19:33   #12
kicek97
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: lubuskie
Wiadomości: 31
Dot.: Elektroniczny nagrobek - co sądzicie?

Dość ciekawe..
kicek97 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-08-30 20:33:38


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:30.