Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-27, 12:39   #1
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16

Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?


Zakładam wątek, bo już nie mam pojęcia co wybrać. Dostałam się na Uniwersytet Śląski na filologię program nauczycielski. Po tym planuję zaczepić się na trochę w szkole, a później założyć własną firmę udzielającą korepetycji. Jednak chciałabym zostać tłumaczem (najlepiej przysięgłym ) i żeby nim zostać musiałabym czekać na rekrutację za rok lub po I semestrze programu nauczycielskiego starać się o przeniesienie na tłumaczeniowy (co wiązałoby się z wyrównywaniem różnic programowych). I co do tłumaczeniowego nie mam sprecyzowanej wizji przyszłości.

Znacie, najlepiej z własnych doświadczeń, realia pracy w obu specjalizacjach? Co mogłybyście mi doradzić?
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-27, 12:52   #2
Tracey
Raczkowanie
 
Avatar Tracey
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 212
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

moja znajoma skończyła filologię, teraz pracuje w szkole i udziela korepetycji. chciała też zostać tłumaczem i robiła w tym kierunku kursy. ostatecznie ich nie skończyła,bo zrezygnowała.
moim zdaniem musisz się zastanowić co chcesz robić,co Cię bardziej pasjonuje.
Tracey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-27, 14:52   #3
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Czyli nie trzeba kończyć studiów w tym kierunku by zostać tłumaczem? Wystarczy odpowiednia filologia skończona?
A dlaczego zrezygnowała?
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-27, 17:35   #4
mrs bloom
Raczkowanie
 
Avatar mrs bloom
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 30
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

To, że teraz jesteś na spec. nauczycielskiej nie dyskalifikuje Cię od przyszłej szansy pracy jako tłumacz, ponieważ, by zostać tłumaczem przysiegłym musisz najpierw skończyć studia magisterskie, a potem zdać płatny egzamin w W-wie.
mrs bloom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-27, 20:34   #5
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

A żeby np tłumaczyć dzieła literackie? Albo pracować w firmie zajmującej się tłumaczeniami?
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-27, 21:06   #6
aga696
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 659
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Ja jestem tłumaczem. Pracuję w firmie,która tłumaczy rozprawy w sądzie,dorywczo daję korepetycji,tłumacze teksty,audycję radiowe. Skończyłam normalnie studia II stopnia na UW.
aga696 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-27, 21:43   #7
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

No tak, ale czy kończyłaś studia o programie tłumaczeniowym? Czy tylko zrobiłaś magisterkę w kierunku tłumaczeniowym. Bądź jakieś kursy by mieć uprawnienia?

Z jakiego języka tłumaczysz? Uważasz, że tłumacz by mieć dobre zarobki powinien znać bardzo dobrze więcej niż jeden obcy język?
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-28, 09:00   #8
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Planujesz studia II stopnia? Ja jestem obecnie na studiach licencjackich z filologii, robię specjalność nauczycielską. Na magisterkę mam zamiar wybrać specjalizację tłumaczeniową. Dzięki temu będę mieć dwa fachy w ręku Zresztą, żeby być tłumaczem przysięgłym musisz zdać państwowy egzamin i Twoja specjalizacja na studiach nie ma nic do tego - musisz po prostu mieć dyplom filologii.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 09:33   #9
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

No właśnie już oddałam papiery na fil ang nauczycielską i wątpię bym skończyła na licencjacie choćby ze względu na presję otoczenia. Właściwie już obmyślam drugi kierunek
Myślisz, że te trzy "stracone" lata tłumaczeniowe nie zrobią wielkiej różnicy, gdy będziesz na tej magisterce? Wkońcu już jakiś poziom jest wymagany.
Właściwie poczytałam sporo o tłumaczu i poza wysokimi zarobkami to niewiele mnie w nim interesuje Bardziej chciałabym tłumaczyć książki i opowiadania, jakieś artykuły.
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 09:40   #10
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Bardziej niż poziomem tłumaczenia martwię się wymaganym poziomem języka - mało kto zdaje egzamin na tłumacza przysięgłego, bo język musisz znać naprawdę biegle i od podszewki. Chcę zrobić uprawnienia nauczycielskie, pojadę na Erasmusa, a potem będę startować na to tłumaczeniowe. Tak naprawdę, żeby być dobrym tłumaczem, trzeba też być dobrym ze swojego ojczystego języka - im większy masz zasób słów w obu językach, tym lepiej uda Ci się przetłumaczyć tekst. Zresztą, 2 czy 3 lata to niewielka różnica, a u mnie na uczelni prowadzone są specjalne zajęcia właśnie z tłumaczeń tekstów (już poza zajęciami), prowadzone przez wykładowców. Od tego roku mam zamiar na nie uczęszczać, bo podobno naprawdę dużo dają. Może na UŚ też jest coś takiego?
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 10:04   #11
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Tzn na moim obecnym poziomie czuję się bardzo swobodnie w angielskim i problemem właśnie jest zasób słów, który staram się poszerzać poprzez czytanie sobie opowiadań i książek po angielsku oraz rozmowy z obcokrajowcami na facebooku Myślę, że jak skończę studia i również planowo wyjadę na Erasmusa to będę mówić biegle, tak jak teraz w jez polskim
Nie słyszałam o takich zajęciach, ale jak teraz jak o tym mówisz to pomyślałam, że mogę być wolnym słuchaczem na uczelni.

Na czym polega robienie uprawnień nauczycielskich? Czy wraz z zakończeniem studiów nie dostajesz takowych?
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-28, 10:46   #12
aga696
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 659
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Ja również angielski.
Na licencjacie robiłam specjalność nauczycielską, dzięki niej mogę udzielać korepetycji w szkołach jak i osobno, a na magisterkę specjalizację tłumaczeniową i mam Certyfikat FCE (czyli ten zdany egzamin).
aga696 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 13:51   #13
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Cytat:
Napisane przez Moi16 Pokaż wiadomość
Tzn na moim obecnym poziomie czuję się bardzo swobodnie w angielskim i problemem właśnie jest zasób słów, który staram się poszerzać poprzez czytanie sobie opowiadań i książek po angielsku oraz rozmowy z obcokrajowcami na facebooku Myślę, że jak skończę studia i również planowo wyjadę na Erasmusa to będę mówić biegle, tak jak teraz w jez polskim
Nie słyszałam o takich zajęciach, ale jak teraz jak o tym mówisz to pomyślałam, że mogę być wolnym słuchaczem na uczelni.

Na czym polega robienie uprawnień nauczycielskich? Czy wraz z zakończeniem studiów nie dostajesz takowych?
Uprawnień nauczycielskich nie otrzymujesz automatycznie kończąc filologię. Żeby ją dostać musisz zaliczyć przedmioty pedagogiczne (różne pedagogiki, psychologie, metodyki), odbyć praktyki w szkole i zdać egzamin.

Co do tych zajęć - na wydziałach filologicznych na ogół działa bardzo wiele różnego rodzaju kół, które zajmują się właśnie tłumaczeniami albo czymś innym - prowadzone są np. dyskusje w celu poprawy zdolności językowych, ogląda się filmy w oryginale itp. Ja na 1 roku miałam dużo zajęć i dlatego dopiero od tego roku mam zamiar skorzystać z takich zajęć, ale jeśli Tobie zgrają się takie godzinowo (i oczywiście, jeśli takowe będą), to bardzo polecam
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 19:58   #14
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

aga696 nie chciałaś zdawać CAE ?

Ja jak najbardziej jestem zainteresowana, najlepiej jeśli te zajęcia będą w przerwach pomiędzy zajęciami Właśnie siostra koleżanki pyta się czy nie przetłumaczę jej 3 stron A4 z angielskiego na polski. Jeszcze chce mi za to zapłacić, szok.
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 20:05   #15
Ragana_
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 258
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Wydaje mi się, że w przypadku angielskiego jest lepiej wziąć specjalizację nauczycielską, a później zrobić jakąś podyplomówkę z translatoryki lub zdać egzamin na tłumacza przysięgłego. Nie wiem jak jest na innych uczelniach, ale u mnie będąc na specjalizacji translatorycznej, po ukończeniu studiów nie masz nic oprócz przygotowania do tłumaczenia tekstów, natomiast po nauczycielskiej (przedmioty pedagogiczne + praktyki) masz przynajmniej zawód
__________________
The shallow voice of the wind cries between these ebony wings
The shallow cries of the wind sing a swansong for mankind
Ragana_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 21:31   #16
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Cytat:
Napisane przez Ragana_ Pokaż wiadomość
Wydaje mi się, że w przypadku angielskiego jest lepiej wziąć specjalizację nauczycielską, a później zrobić jakąś podyplomówkę z translatoryki lub zdać egzamin na tłumacza przysięgłego. Nie wiem jak jest na innych uczelniach, ale u mnie będąc na specjalizacji translatorycznej, po ukończeniu studiów nie masz nic oprócz przygotowania do tłumaczenia tekstów, natomiast po nauczycielskiej (przedmioty pedagogiczne + praktyki) masz przynajmniej zawód
Dokładnie. W dzisiejszych czasach żaden kierunek studiów nie gwarantuje pracy, a nauczyciel to zawód, który tak naprawdę można wykonywać wszędzie - i na wsi, i w wielkim mieście. Zawsze dobrze jest mieć te uprawnienia, bo kiedyś mogą one się bardzo przydać, a kurs robiony poza studiami o ile wiem sporo kosztuje i jest ważny tylko przez 5 lat.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-28, 22:06   #17
aga696
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 659
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Cytat:
Napisane przez Moi16 Pokaż wiadomość
aga696 nie chciałaś zdawać CAE ?

Ja jak najbardziej jestem zainteresowana, najlepiej jeśli te zajęcia będą w przerwach pomiędzy zajęciami Właśnie siostra koleżanki pyta się czy nie przetłumaczę jej 3 stron A4 z angielskiego na polski. Jeszcze chce mi za to zapłacić, szok.
Kiedyś FCE wydawało mi się bardziej korzystne niz CAE. Teraz właśnie będę przystępować do CAE,by móc uczyć w polskich szkołach (wcześniej mieszkałam w Stanach,gdzie FCE wystarczyło,aby uczyć w szkole). Wtedy jeszcze miałam głowę zajętą czym innym,była roztargniona i teraz żałuję,ale dwa certyfikaty w niczym mi nie zaszkodzą. Jak urodzę to pójdę na egzamin,albo nawet wcześniej tylko muszę uzgodnić termin,blablabla itp.

---------- Dopisano o 23:06 ---------- Poprzedni post napisano o 23:05 ----------

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Dokładnie. W dzisiejszych czasach żaden kierunek studiów nie gwarantuje pracy, a nauczyciel to zawód, który tak naprawdę można wykonywać wszędzie - i na wsi, i w wielkim mieście. Zawsze dobrze jest mieć te uprawnienia, bo kiedyś mogą one się bardzo przydać, a kurs robiony poza studiami o ile wiem sporo kosztuje i jest ważny tylko przez 5 lat.
No właśnie to najbardziej mnie denerwuje...Głupia nie pomyślałam i teraz będę bulić...
aga696 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 09:18   #18
natasha89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 40
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

ja bym radziła pojsc na specjalizację nauczycielską, a po mgr pójść na podyplomowe studium translacji/przekładu. podyplomowe studium przekładu jest np. we wrocławiu , z tego co kojarze to zajęcia odbywają się w budynku kolegium nauczycielskiego języka polskiego przy ul. trzebnickiej
natasha89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-29, 10:54   #19
Moi16
Raczkowanie
 
Avatar Moi16
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 459
GG do Moi16
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

aga696 czego uczyłaś w szkole? i co możesz powiedzieć o uczniach? to prawda, że są bardziej ambitni i lepiej wychowani od większości polskich uczniów?
__________________
Jak zmieniamy świat?
Wystarczy co jakiś czas spełnić dobry uczynek
("Evan Almighty")

To bardzo niebezpieczne zaglądać głębiej kobiecie w serce.
Mikołaj Gogol

Moi16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-01, 09:05   #20
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Co to za bzdury?
Nie trzeba kończyć tłumaczeniówki żeby robić takie o tłumaczenia. Wiadomo, jest olbrzymia konkurencja na rynku, a anglistów jak przysłowiowych psów (sama studiuję)
U mnie gro kadry, doktorantów dorabia tłumaczeniami - a wielu z nich ma major literatura amerykańska/brytyjska. I to im często wydawnictwa zlecają tłumaczenia np. książek.
Smutna prawda jest taka - jeśli jesteś kiepska, to chociażbyś pierdyliard kursów skończyła, nikt cię nie zatrudni. Jeśli jesteś dobra, to specjalizacja nie ma aż takiego znaczenia. Tym bardziej, że anglistykę kończy pewnie w polsce z 1000 osób rocznie lekką ręką.

Ja bym postawiła raczej na pogłębianie wiedzy o języku polskim. to moje drugie studia i niestety, ale gro tłumaczy (i ludzi ogólnie) ma o nim kiepskie pojęcie. Czytam książki i jestem załamana: kalka na kalce, zerowa wiedza o imiesłowach, o łączliwości... Ale to dobrze, bo to zwiększa moje szanse na rynku
__________________


Edytowane przez makeupnotwar
Czas edycji: 2010-08-01 o 09:06
makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-01, 11:02   #21
aga696
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 659
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Cytat:
Napisane przez Moi16 Pokaż wiadomość
aga696 czego uczyłaś w szkole? i co możesz powiedzieć o uczniach? to prawda, że są bardziej ambitni i lepiej wychowani od większości polskich uczniów?
Ambitni znajdą się także w Polsce,ale zdecydowanie jest tam większy szacunek i zarazem ciepło między nauczycielem a uczniem. Tam jest "Pani Agnieszka",a nie po nazwisku.
Co mogę powiedzieć o uczniach? Nie mają głupich pomysłów jak u nas. Lekcje są dla ucznia, a nie jak u nas się mówi "że nauczyciel jest tu tylko po to,aby powiedzieć swoje,a uczniowie niech robią co chcą". Oczywiście znajdą się "odmieńcy",których trzeba rozstawić po kątach,ale jakoś nie miałam z tym problemu. Ja uczyłam tzw. logopedii specjalnej jak i ogólnej. Czasem lekcję geografii,ale to rzadko.
aga696 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-01, 20:05   #22
Tracey
Raczkowanie
 
Avatar Tracey
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 212
Dot.: Filologia angielska: nauczyciel czy tłumacz?

Cytat:
Napisane przez Moi16 Pokaż wiadomość
Czyli nie trzeba kończyć studiów w tym kierunku by zostać tłumaczem? Wystarczy odpowiednia filologia skończona?
A dlaczego zrezygnowała?
nie mam z nią obecnie kontaktu,więc nie wiem co jest potrzebne. a zrezygnowała,bo po prostu nie wierzyła w siebie

Cytat:
Napisane przez aga696 Pokaż wiadomość
Ambitni znajdą się także w Polsce,ale zdecydowanie jest tam większy szacunek i zarazem ciepło między nauczycielem a uczniem. Tam jest "Pani Agnieszka",a nie po nazwisku.
hmm nie wiem jakie inni mają doświadczenia,ale ja swoje LO wspominam super. naprawdę poznałam wiele świetnych nauczycieli i nie tylko. z jakim problemem bym do nich nie przyszła zawsze szli mi na rękę. to chyba zależy od zgrania klasy lub ogólnie od szkoły.
Tracey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:05.