motyw samotności - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-26, 15:21   #1
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35

motyw samotności


nie wiem czy to odpowiednie miejsce ale mimo to zakładam wątek... czy znacie jakieś przykłady ze współczesnej literatury w których występuje motyw cierpienia? przygotowuję literaturę podmiotu do prezentacji , temat : Motyw samotności człowieka w świecie i szukam książek które nie są 'tradycyjne'. Macie jakieś propozycje ? Na pewno Mały Książe.. ale co dalej?
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 17:16   #2
baboo
Raczkowanie
 
Avatar baboo
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 369
Dot.: motyw samotności

przecież tego motywu książkowego jest jak grzybów po deszczu. na jakiej podstawie wybrałaś ten temat?
__________________
"Że też potrafisz myśleć o takich sprawach! Mój mały, głupi mózg pękłby z pewnością, gdybym próbowała coś takiego pomyśleć!"


baboo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 17:24   #3
kolorowatecza
Zakorzenienie
 
Avatar kolorowatecza
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 244
Dot.: motyw samotności

Mały Książe jest tak "nietradycyjny", że hej.
__________________
Jesteś architektem moich snów, projektantem uśmiechu, wynalazcą szczęścia


cel na ten rok - rzucić palenie. Raz na zawsze!
kolorowatecza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 17:53   #4
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez baboo Pokaż wiadomość
przecież tego motywu książkowego jest jak grzybów po deszczu. na jakiej podstawie wybrałaś ten temat?
zainteresował mnie? samotność, jej przyczyny i indywidualny sposób przeżywania wydaje mi się dość ciekawy.
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 18:51   #5
nkanka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 25
Dot.: motyw samotności

Ja proponuję "Odette i inne historie miłosne" - książke lekko sie czyta ale opowiada naprawde o samotności. Wrażenie na mnie zrobiła historia starszej kobiety chorej na alzheimera, cofnela sie w czasie. żyla jako 30latka i czekala wciaz na męza.
Historie lekkie i "przyjemne" w czytaniu - jednak mówią o samotności!
nkanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 19:02   #6
Sahira
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 668
Dot.: motyw samotności

Wilk stepowy Hessego, Sto lat samotnosci Marqueza, Pętla Hłaski - ogólnie jego opowiadania. Co wg Ciebie znaczy "nietradycyjne książki",bo nie bardzo rozumiem:rolleyes
Temat, który wybrałaś jest już mocno wyeksploatowany w sensie prezentacji maturalnej...

A w literaturze współczesnej aż się roi od samotnych bohaterów, trzeba powęszyć...
Sahira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 19:09   #7
fossa
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: na prawo od wisły
Wiadomości: 1 876
Dot.: motyw samotności

Nie czytalam ale zobacz te :
*Samotnosc liczb pierwszych
*ZBYT glosna samotnosc

Poza tym
* Stary czlowiek i morze
*'Frankenstein' Shelley
* 'Ostatnie chwile wielkich mistrzow' Oates
* 'Fale' Woolf ?

Edytowane przez fossa
Czas edycji: 2011-01-26 o 19:11
fossa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-26, 19:49   #8
baboo
Raczkowanie
 
Avatar baboo
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 369
Dot.: motyw samotności

i jeszcze "Buszujący w zbożu". ale to chyba literatura tradycyjna, cokolwiek to jest.
__________________
"Że też potrafisz myśleć o takich sprawach! Mój mały, głupi mózg pękłby z pewnością, gdybym próbowała coś takiego pomyśleć!"


baboo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 19:55   #9
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

a "Samotność w sieci"?
Sahira- tak, wiem, temat nieco przestarzały [?] ale na początku (2 klasa) spróbuję swoich sił w takim dość 'oklepanym' . : )
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 20:40   #10
Sahira
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 668
Dot.: motyw samotności

Aaaa, to dopiero 2 klasa... dobrze by było, jakbyś faktycznie włączyła coś współczesnego, Sto lat samotności to idealny przykład. Bo z tymi oklepanymi tematami to jest taki problem, że pełno ściąg w necie, wszyscy piszą to samo, o tym samym, więc jakaś własna interpretacja ciekawego tekstu byłaby urozmaiceniem
Sahira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-26, 20:53   #11
Morfina123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 916
GG do Morfina123
Dot.: motyw samotności

dokładnie - szukasz czegoś nietradycyjnego, czyli literatury, której nie można podciągnąć pod tzw. lekturę szkolną? czy jak?

dla mnie magiczną książką poruszajacą taki problem jest: "długa droga w dół" nicka hornbiego, nic to nadzwyczajnego niby - historia Maureen przede wszytskim, choć każdy bohater był w jakis sposob samotny.
+ "Cierpienia młodego Wertera" - ok, jest to standard, ale jednoczesnie klasyk.
+ "Latarnik" - też standard, też klasyk, nie wyobrażam sobie prezentacji na ten temat bez chociaż wspomnienia o tym bohaterze
+ "wieża" herlinga - grudzińskiego - również polecam, poza tym ciekawa budowa utworu (chodzi mi o tę kompozycję)
+ wymienione juz wcześniej " Sto lat samotności"

Książek z tym motywem jest bardzo dużo, zależy też jakiego aspektu samotnosci szukasz.
Morfina123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-27, 18:20   #12
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

Morfina123- tak, szukam czegoś co nie wchodzi w skład kanonu lektur.
Sahira- dokładnie, w sieci w każdej pracy o takim temacie każdy pisze o tym samym. chciałabym od tego odbiec i wykorzystując odpowiednią literaturę zaciekawić tematem...
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-27, 19:59   #13
Morfina123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 916
GG do Morfina123
Dot.: motyw samotności

Hm, a znasz "malowanego ptaka" jerzego kosińskiego? niewątpliwe ogrom tam przemocy, ale przecież ona też powoduje 'samotnosc' - nie bd Ci to opisu książki wrzucać, w necie ejst jej pełno, ale mysle, że pasuje.
Morfina123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-02, 20:52   #14
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

dziękuję za wszystkie propozycje. spośród tego wszystkiego wstępnie chcę wybrać -"Cierpienia młodego Wertera",
-"Latarnik",
-"Mały Książę "
-"S@motność w sieci", myślicie, że takie zestawienie będzie w porządku? dwie pierwsze książki jako nieodłączna literatura przy motywie samotności...
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 11:20   #15
fossa
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: na prawo od wisły
Wiadomości: 1 876
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez aaleksaandraa Pokaż wiadomość
dziękuję za wszystkie propozycje. spośród tego wszystkiego wstępnie chcę wybrać -"Cierpienia młodego Wertera",
-"Latarnik",
-"Mały Książę "
-"S@motność w sieci", myślicie, że takie zestawienie będzie w porządku? dwie pierwsze książki jako nieodłączna literatura przy motywie samotności...
czyli standard

dziewczyny podaly ci o wiele lepsze tytuly niz ta 'samotnosc w sieci' - odpusc sobie ta ksiazke
fossa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 17:04   #16
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

nie wiem. nie mogę się zdecydować a po feriach muszę oddać plan prezentacji. zwracam też uwagę na dostępność tych książek w bibliotekach w moim niewielkim mieście. a kwiat pustyni... czytała któraś z was?
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 21:09   #17
anusia13138
Raczkowanie
 
Avatar anusia13138
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 203
Dot.: motyw samotności

Ja miałam podobny temat prezentacji maturalnej i miałam w bibliografii jeszcze "Cudzoziemkę" Marii Kuncewiczowej i "Tunel" Ernesto Sabato.
anusia13138 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 22:19   #18
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez anusia13138 Pokaż wiadomość
Ja miałam podobny temat prezentacji maturalnej i miałam w bibliografii jeszcze "Cudzoziemkę" Marii Kuncewiczowej i "Tunel" Ernesto Sabato.
miło, że napisałaś. umieram z ciekawości co jeszcze omawiałaś? może coś z tego co sama chce wykorzystac do realizacji tematu? hmmm
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 15:38   #19
anusia13138
Raczkowanie
 
Avatar anusia13138
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 203
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez aaleksaandraa Pokaż wiadomość
miło, że napisałaś. umieram z ciekawości co jeszcze omawiałaś? może coś z tego co sama chce wykorzystac do realizacji tematu? hmmm
dodatkowo miałam "Sto lat samotności", "Małego Księcia", "Samotność w sieci" a więcej nie pamiętam, bo to było kilka lat temu
anusia13138 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-05, 21:04   #20
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez anusia13138 Pokaż wiadomość
dodatkowo miałam "Sto lat samotności", "Małego Księcia", "Samotność w sieci" a więcej nie pamiętam, bo to było kilka lat temu
ooo to więcej niż 5. ja też chyba muszę coś dołączyć jeszcze bo przy tych 4 może zostać mi dużo czasu. własnie czytam "Samotność..." Może "Tunel" ściągnę z Ciebie jako, że już sprawdzony ?; ) hmm jestem niezdecydowana nawet co do doprecyzowania tematu. ..

---------- Dopisano o 22:04 ---------- Poprzedni post napisano o 21:38 ----------

aa teza do takiego tematu mogłaby brzmieć "Różnorodność samotności wywołana odmiennością doświadczeń życiowych"? co o tym myślicie?
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 22:23   #21
anusia13138
Raczkowanie
 
Avatar anusia13138
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 203
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez aaleksaandraa Pokaż wiadomość
ooo to więcej niż 5. ja też chyba muszę coś dołączyć jeszcze bo przy tych 4 może zostać mi dużo czasu. własnie czytam "Samotność..." Może "Tunel" ściągnę z Ciebie jako, że już sprawdzony ?; ) hmm jestem niezdecydowana nawet co do doprecyzowania tematu. ..

---------- Dopisano o 22:04 ---------- Poprzedni post napisano o 21:38 ----------

aa teza do takiego tematu mogłaby brzmieć "Różnorodność samotności wywołana odmiennością doświadczeń życiowych"? co o tym myślicie?
nie pamiętam dokładnie swojego tematu, a nie mam go jak teraz sprawdzić. Jak to nie jest aż takie pilne to w przyszły weekend mogę Ci napisać coś więcej. Tylko przypomnij mi się, bo z moją pamięcią nie najlepiej :P
anusia13138 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 22:32   #22
stokrotka215
Raczkowanie
 
Avatar stokrotka215
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 226
Dot.: motyw samotności

"Strasznie głośno, niesamowicie blisko" - Jonathan Safran Foer

Piękna książka i samotności w niej dużo. Zaczynając od dziecka, którego ojciec ginie w zamachach 11 września (główny wątek - opisane jego uczucia i jak próbuje sobie radzić z tym co go spotkało) a kończąc na wątku trochę bardziej pobocznym ale równie jak nawet nie bardziej ciekawym od głównego - jego dziadków. Książka naprawdę godna polecenia nie tylko do prezentacji maturalnej
stokrotka215 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 22:43   #23
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez anusia13138 Pokaż wiadomość
nie pamiętam dokładnie swojego tematu, a nie mam go jak teraz sprawdzić. Jak to nie jest aż takie pilne to w przyszły weekend mogę Ci napisać coś więcej. Tylko przypomnij mi się, bo z moją pamięcią nie najlepiej :P
potrzebne na wtorek 15.02 więc byłabym bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki. jak mogę się przypomnieć?

---------- Dopisano o 23:43 ---------- Poprzedni post napisano o 23:41 ----------

Cytat:
Napisane przez stokrotka215 Pokaż wiadomość
"Strasznie głośno, niesamowicie blisko" - Jonathan Safran Foer

Piękna książka i samotności w niej dużo. Zaczynając od dziecka, którego ojciec ginie w zamachach 11 września (główny wątek - opisane jego uczucia i jak próbuje sobie radzić z tym co go spotkało) a kończąc na wątku trochę bardziej pobocznym ale równie jak nawet nie bardziej ciekawym od głównego - jego dziadków. Książka naprawdę godna polecenia nie tylko do prezentacji maturalnej
dziękuję za propozycje : )
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 09:09   #24
anusia13138
Raczkowanie
 
Avatar anusia13138
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 203
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez aaleksaandraa Pokaż wiadomość
potrzebne na wtorek 15.02 więc byłabym bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki. jak mogę się przypomnieć?[COLOR="Silver"]
napisz mi priva w piątek
anusia13138 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 20:44   #25
aaleksaandraa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 35
Dot.: motyw samotności

Cytat:
Napisane przez anusia13138 Pokaż wiadomość
napisz mi priva w piątek
aaleksaandraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-13, 18:27   #26
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: motyw samotności

Hmm. Ja nie dość że w ostatniej chwili, to jeszcze zaproponuję coś oryginalnego: 9 część Sagi o Ludziach Lodu - Samotny. Cykl uważany za romansidło, jednak fachowo trzeba to określić jako fantasy, romans owszem, i do tego elementy kultury skandynawskiej i historyczne. Sama książka Samotny opowiada o mężczyźnie wychowanym z dala od rodziny, pozbawionym w pewnym sensie korzeni i tożsamości, w dodatku ożenionym z rozsądku i wysłanym wbrew woli na wojnę. Porusza problem samotności, zagubienia i depresji. Osobiście uważam tą część sagi za jedną z najlepiej napisanych, i myślę że warto byłoby o nią zahaczyć w prezentacji.
Książka ma około 200 stron, czyta się bardzo szybko, bo wciąga Jakbyś się zdecydowała, mam e-booka.
Na prezentacji warto czymś zaskoczyć, podejść do problemu śmielej i z trochę innej strony, szczególnie przy tak popularnym temacie
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm

Edytowane przez _Matilde_
Czas edycji: 2011-02-13 o 18:33
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-07, 16:40   #27
misia2Klaudi95
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 2
Samotność pomaga czy przeszkadza w realizowaniu planów życiowych ?

Muszę napisać rozprawkę na temat : Samotność pomaga czy przeszkadza w realizowaniu planów życiowych . Czy znacie może jakieś książki w których coś by było na ten temat ?
misia2Klaudi95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-08, 08:59   #28
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Samotność pomaga czy przeszkadza w realizowaniu planów życiowych ?

A po co Ci książka do tego? Rozprawkę napiszesz bez książek, napisz po prostu co uważasz.
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-08, 10:24   #29
Fara25
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 314
Dot.: Samotność pomaga czy przeszkadza w realizowaniu planów życiowych ?

No właśnie. Myślę, że musisz opierać się głównie na własnych spostrzeżeniach. Swoją drogą nie wiem jak samotność może w tym przeszkadzać?
Fara25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-08, 18:28   #30
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: Samotność pomaga czy przeszkadza w realizowaniu planów życiowych ?

Cytat:
Napisane przez Fara25 Pokaż wiadomość
No właśnie. Myślę, że musisz opierać się głównie na własnych spostrzeżeniach. Swoją drogą nie wiem jak samotność może w tym przeszkadzać?
A jeżeli Twoim planem życiowym jest mieć męża i duuuużo dzieci, to jednak ta samotność przeszkadza, czyż nie?
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:19.