złuszczanie naskórka i co dalej - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-07-23, 19:25   #1
martina1983
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 34

złuszczanie naskórka i co dalej


http://www.jaworek.net/kosmetyki/int...egeneracja.php


Nasze specjalistki-proszę o komentarz przeraziłam się,czy chodzi tutaj tez o retinoidy?

Edytowane przez martina1983
Czas edycji: 2011-05-31 o 13:16
martina1983 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-24, 11:17   #2
L_V
Zakorzenienie
 
Avatar L_V
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12 249
Dot.: złuszczanie naskórka i co dalej

Pytasz o tzw. zegar telomerowy. Jest wiele teorii opisujących starzenie się skóry. Rzozrózniamy starzenie:

- chronologiczne
- hormonalne (menopauza)
- fotostarzenie (wywołane promienowaniem UV)
- mimiczne (związane z mimiką twarzy)
- tzw. "skóra palacza" - wywołane nikotyną

Zegar telomerowy wiąze się ze starzeniem chronologicznym, wywołanym biegiem czasu. Jest taka teoria wsród genetyków - teoria ograniczonej liczby podziałów komórkowych. Uważa się, że zjawisko skranania telomerów prowadzi do uszkodzenia komórki i zahamowania jej mozliwości podziału -> regeneracji.
Wg tej teorii, nasze komórki są zaprogramowane na konkretną liczbe podziałów, po czym, finito, obumierają.

Aha, dodatkowa suplementacja telomerazą mogłaby doprowadzić do nowotworzenia się komórek - czyli raka. Więc lepiej nie.

Są jeszcze inne genetyczne teorie starzenia się skóry:
Teoria genowa - gdzie twierdzi się, że w wyniku pewnych procesów DNA traci swoje właściwości dzielenia się (a więc naprawcze). Kluczową rolę w tej teori odrgywa tlenowy metabolizm komórek, wywołujący tworzenie się wolnych rodników, któe z kolei uszkadzają białka i materiał genetyczny.

dalej - teoria zaburzeń białkowych - chodzi tutaj o upośledzenie syntezy białka, która z wiekem maleje od 20 do 80%. Nie wiadomo jak i dlaczego, ale w penym momencie pojawia się błąd zaburzający funkcjonowanie nukleotydu.

Jest jeszcze teoria błonowa i teoria mitochondrialna.

Więcej pytań niz odpowiedzi - to jest spojrzenie genetyków na proces starzenia sie skóry. Wiadać, jak wiele usimy sie jeszcze dowiedzieć.

Nie wiem, czy intensywne złuszczanie skóry przyśpieszy odliczanie w zegarze telomerowym.
Myśle, zrtykuł jest luźną dywagacją na temat poglądów genetyki na starzenie sie skóry, być moż epowstaną kolejne artykuły, inspirowane innymi teoriami (a zauwazmy, że jest to dopiero jedna z możliwych kategorii).



EDIT:Jak to teraz zmienia spojrzenie na witamine C - nie złuszcza, a działa silnie przeciwordnikowo - pod warunkiem że jest o jej lewoskrętna forma i jest jej co najmniej 10%. nawet jeżeli nie zwycięzymy z telomerami, to z wolnymi rodnikami na pewno tak
L_V jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-24, 12:01   #3
chooomik
Rozeznanie
 
Avatar chooomik
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: BB :)
Wiadomości: 776
GG do chooomik
Dot.: złuszczanie naskórka i co dalej

fascynujący temat zarówno artykuł pani Oli jak i wypowiedź L_V. Dziewczyny jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawostki z tego kręgu - piszcie.
__________________

The water's dark and deep inside this ancient heart
You'll always be a part of me...
chooomik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-24, 23:45   #4
AniaM69
Zadomowienie
 
Avatar AniaM69
 
Zarejestrowany: 2003-11
Wiadomości: 1 899
Dot.: złuszczanie naskórka i co dalej

Cytat:
Napisane przez martina1983 Pokaż wiadomość
http://www.jaworek.net/kosmetyki/int...egeneracja.php


Nasze specjalistki-proszę o komentarzprzera ziłam się,czy chodzi tutaj tez o retinoidy?
Jakoś trudno mi poważnie traktować artykuł, w którym autor pisze "komórkach macieżystych", mimo wszystko...
AniaM69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-24, 23:49   #5
chooomik
Rozeznanie
 
Avatar chooomik
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: BB :)
Wiadomości: 776
GG do chooomik
Dot.: złuszczanie naskórka i co dalej

oj ortograf trafia się każdemu czasem, poza tym p. Ola chyba nie jest naukowcem, a artykul nie aspiruje do miana naukowego - to luźne rozważania - ciekawe chyba (dla mnie przynajmniej)...
__________________

The water's dark and deep inside this ancient heart
You'll always be a part of me...
chooomik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-28, 19:57   #6
Jaworkowa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 1
Dot.: złuszczanie naskórka i co dalej

Cytat:
Napisane przez AniaM69 Pokaż wiadomość
Jakoś trudno mi poważnie traktować artykuł, w którym autor pisze "komórkach macieżystych", mimo wszystko...
Strasznie mi przykro za ten blad, juz poprawilam.
Myslicie, ze naukowcy nie robia bledow ortograficznych;-)?
Jesli chodzi o telomeraze, to czytalam niedawno wypowiedz jednej pani naukowiec, ze komorki skory ja zawieraja, wiec nawet po intensywnym i wielokrotnym zluszczaniu skora nie powinna nam nagle zniknac. Jednak w tej wypowiedzi dalo sie wyczuc duza doze niepewnosci, dlatego chyba musimy jeszcze troche poczekac na jednoznaczna opinie.
Bardzo ciekawe te pozostale teorie odnosnie starzenia sie skory.

Pozdrawiam serdecznie
Ola Jaworek
Jaworkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:07.