jestem młodą mamą - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-02-03, 20:02   #1
serafina
Raczkowanie
 
Avatar serafina
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 99

jestem młodą mamą


Mam 16 lat i jestem w ciąży.Bede miala bliźniaki.Chlopca i dziewczynkę.Tatuś dziecka nie przyznaje sie do nich.Mowi ze to nie jego dzieci bo zabezpieczalismy sie.Ja nie spalam z nikim innym.Co mam robić?Zaciągnąć go na badania?a jak nie zechce pojsc?chce zeby moja corka i synek mieli tate ...
pomozcie prosze ! a to mój brzuch ktorego z checia bym sie pozbyła.Jestem w 4 miesiacu ... a jak duzy bedzie w 9??? 20sty2006 3.JPG
serafina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:06   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: jestem młodą mamą

w profilu masz wpisane lat 30 a tu 16 ? wiec jak to jest?

podobno masz corke Eryke i chcesz kupic CLA .
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:09   #3
serafina
Raczkowanie
 
Avatar serafina
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 99
Dot.: jestem młodą mamą

paula78 : to jest konto mojej ciotki
serafina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:10   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez serafina
paula78 : to jest konto mojej ciotki
aa to chyba ze tak ,moze warto założyc własne?

co do problemu to badania genetyczne mozna zrobic po narodzeniu dzieci,wtedy pozwac go o alimenty.

Nie wiem ile ma lat tatus i nie wiem jak wyglada sprawa alimentów w wypadku niepelnoletnosci rodziców,chyba wtedy placa dziadkowie.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:11   #5
ViViean
BAN stały
 
Avatar ViViean
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 261
Dot.: jestem młodą mamą

16lat, bliźniaki... nie, nie mam zamiaru prawić morałów co do Twojego wieku. Po prostu trochę szokuje mnie to, że ojciec Twoich dzieci nie chce Ci pomóc i ze mozliwe, że zostaniesz ze wszystkim sama. Badania genetyczne są drogie, ale jeśli będzie Was na nie stać, to proponuje właśnie takie wyjscie. Jeśli twój chłopak w ogóle sie na nie zgodzi to będzie wiadomo, że rzeczywiście miał wątpliwosci, a jeśli się nie zgodzi to sprawa jasna jest nieodpowiedzialnym dupkiem, dla którego nie istnieje słowo "odpowiedzialność". Mimo wszystko nie wiem czy chciałabym być z człowiekiem który nie uznałby własnych dzieci bez badań genetycznych.
ViViean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:18   #6
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: jestem młodą mamą

Znam przypadek kiedy ojciec pozwał matke o ustalenie ojcostwa i wyszlo jednak ze to on jest ojcem ,co ona twierdzila ,wtedy koszty badan poniósł on.

Fakt ,że bycie z takim czlowiekiem dla mnie jest niemozliwe jednak nie widze powodu dla którego nie miałby płacic na swoje dzieci.
Pozatym byc moze chlopak zmądrzeje (nie wiemy ile ma lat)co na to ew. jego rodzice?

Wpisanie w papiery dzieci ojciec NN?

Alimenty to dobra rzecz bez nich nie dostaniesz zasiłków np. rodzinnego.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 20:24   #7
serafina
Raczkowanie
 
Avatar serafina
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 99
Dot.: jestem młodą mamą

ojciec moich dzieci jest pełnoletni ... co mi radzicie robic?bo na rodzicow raczej nie moge liczyc
serafina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-02-03, 20:34   #8
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: jestem młodą mamą

Ustalenie ojcostwa i alimenty ,byc moze na samo postrasznie sądem bedzie skłonny pojawic sie w sądzie.

W sadzie chyba powinnien byc twój rodzic,może spróbuj w ośrodku pomocy społecznej ,zapewne maja tam prawnika ktory udzieliby ci porady jak sobie poradzic od strony prawnej i finansowej.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-03, 22:49   #9
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: jestem młodą mamą

Niestety, ojcostwa nie udowodnisz przed porodem. A po urodzeniu, jeśli tatuś nie uzna dzieci - nie będzie jego zgody na zapisanie go jako ojca - dzieciom wpiszą w akcie urodzenia przysłowiowe NN.
Możesz dochodzić ustalenia ojcostwa przez Sąd i bardzo Cię do tego zachęcam - dzieciom należą się alimenty i ojciec (wpisany przynajmniej w akcie urodzenia) i tyle.
Ty jesteś bardzo młoda, podejrzewam, że Twój chłopak również. Ale najgorsze, że nie możesz liczyć na pomoc, wsparcie rodziców. Czy jest ktoś, kto Ci pomoże? Może rodzice zmienią zdanie? Może sam chłopak, jego rodzice, ktoś z rodziny.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 02:17   #10
Aneta???
Zakorzenienie
 
Avatar Aneta???
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Holandia
Wiadomości: 6 340
GG do Aneta??? Send a message via Skype™ to Aneta???
Dot.: jestem młodą mamą

Ja bym proponowala zlozyc do sadu pozew o ustalenie ojcostwa.Jesli sad nakaze zrobic takie badania (a na pewno nakaze) koszta ponosi ojciec jesli rzeczywiscie okaze sie byc ojcem,jesli nie,koszta wtedy ponosi matka.Po tym,nawet jesli nie wyrazi ze tak powiem checi zajmowac sie dziecmi,utrzymywac itd,sad i tak zasadzi alimenty.Jesli alimentow nie bedzie komu placic,wtedy komornik zajmie sie ta sprawa.
Aneta??? jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 08:55   #11
esti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 257
GG do esti
Dot.: jestem młodą mamą

tak to wyglada ojciec przed sad i jak okaże się że to on jest ojcem on ponosi koszty jak również jeżeli sprawa bedzie trwała 3 miesiace po urodzeniu dzieci to ma zaplacić zaległe alimenty i te na bieżąco ,koleżanka ostatnio była w podobnej sytułacji. Jeżeli ojciec nie chce dzieci to lepiej żeby dzieci nie miały takiego ojca szkoda żeby czuły się niechciane.Musisz być dobrej myśli Pozdrawiam !
esti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-04, 09:20   #12
Apsik
Rozeznanie
 
Avatar Apsik
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 797
GG do Apsik
Dot.: jestem młodą mamą

A ja wiem, że taki tatuś prędzej czy później przypomina sobie, że jest ojcem. Najchętniej po kilku czy kilkunastu latach, jak dzieci już są odchowane i cały ciężar tych najgorszych obowiązków mama ma już za sobą i takiemu "tatusiowi" nie grożą. Czasem jest tak, że poprostu jest samotny, że przychodzi wiek, kiedy cos tam drgnie w środku i wtedy sobie przypomina, że przecież ma rodzinę, że nie jest sam. Wtedy powołuje się na dokumenty, na metrykę urodzenia itd.
Więc nie wiem co jest lepsze... czy taki tatuś od początku z obowiązku, czy późniejsze przepychanki o dzieci, bo "on ma do nich prawo".
Poprostu znam taki przykład i dziś matka dziecka żałuje, że kiedyś domagała się aby ojciec przyznał się do bobasa.
Wiem też, że dzieci nie można nie kochać, wiem, że twoi rodzice oszleją dla nich na maksa, choć dziś być może nic na to nie wskazuje.
Pomogą ci, choć na początku nie raz powiedzą ci co o tym wszystkim, a głównie o tobie myślą.
Apsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 11:38   #13
esti
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 257
GG do esti
Dot.: jestem młodą mamą

Apsik zgadzam się z Tobą ja tez "olałabym "takiego tatusia ale matka wtedy pewnie musiała by napisać w metryce ojciiec nieznany a gdyby wyszla za mąż jej przyszły małżonek musiałby te dzieci adoptować bo tak jak mówisz tatuś nagle sobie przypomni a...mam dzieci !!!eureka!!Ale ja myśle że tu wchodzą też w gre sprawy finansowe większość z nas wie ile kosztuje wychowanie dzieci!!Sama mam dwoje do tego rachunki koszmar!!
esti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 13:17   #14
Apsik
Rozeznanie
 
Avatar Apsik
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 797
GG do Apsik
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez esti
Apsik zgadzam się z Tobą ja tez "olałabym "takiego tatusia ale matka wtedy pewnie musiała by napisać w metryce ojciiec nieznany a gdyby wyszla za mąż jej przyszły małżonek musiałby te dzieci adoptować bo tak jak mówisz tatuś nagle sobie przypomni a...mam dzieci !!!eureka!!Ale ja myśle że tu wchodzą też w gre sprawy finansowe większość z nas wie ile kosztuje wychowanie dzieci!!Sama mam dwoje do tego rachunki koszmar!!
To fakt, dzieciaki to duże koszty, a i do pomocy ktoś by się przydał. Ja mam jedno i czasem jest mi ciężko, co dopiero przy dwójce...
Apsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 18:49   #15
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: jestem młodą mamą

Wiecie dziewczyny, dziecko nie jest naszą osobistą "rzeczą". Jest tak samo nasze jak i ojców. I moim zdaniem nie mamy prawa decydować za dzieci i odbierać i ojca - chociażby tego na "papierze". Kobiety często w takich sytuacjach unoszą się jakąś chorą ambicją czy jak to nazwać - nie chcesz być ojcem to nie, bez łaski, sama sobie poradzę i nic od ciebie nie potrzebuję. A tu chodzi o dziecko. Ono ma prawo do tego ojca, niech by i tylko w akcie urodzenia, ma prawo do alimentów - to się dziecku po prostu należy, i to jest zakichany obowiązek tego co spłodził - minimum dawać kasę. Taką przynajmniej odpowiedzialność musi ponieść. A jeśli kiedyś taki ojciec będzie chciał jednak mieć kontakt z dzieckiem? A jeśli kiedyś dzicko będzie chciało mieć kontakt z takim ojcem?
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 19:09   #16
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wrocław i okolice
Wiadomości: 6 594
Dot.: jestem młodą mamą

Jestem pod wrażeniem, w czwartym miesiącu już taki duży brzuch?
Moja znajoma urodziła bliźniaki i w 4 m-cu miała jeszcze malutki, dopiero później nagle jej sporo urósł no i już było widać, że podwójny jest
primavera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 19:30   #17
a-sea-of-honey
Zadomowienie
 
Avatar a-sea-of-honey
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Wiadomości: 1 910
GG do a-sea-of-honey
Dot.: jestem młodą mamą

Jestes w bardzo trudnej sytuacji i jako osoba niedoswiadczona zyciowo moge tylko zgodzic sie z dziewczynami, zebys zlozyla pozew sadowy, o ile ojciec Twoich dzieci nie zechce ich uznac. Bardzo Ci wspolczuje, ale z drugiej strony podziwiam - nie poddalas sie aborcji, nie wspomnialas nawet o tym, aby oddac dzieci do adopcji. Zycze Ci, zeby z ojcem blizniakow sprawy ulozyly sie jak najlepiej i zebys miala duuuzo sily wewnetrznej. Na pewno sobie poradzisz. Jak to powiedziala babcia mojej kolezanki (kiedy 17-letnia kuzynka kolezanki wyznala, ze jest w ciazy): "Poki co, trzeba bylo uwazac, ale teraz mozna sie juz tylko cieszyc."
a-sea-of-honey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 19:40   #18
Gorylek
Raczkowanie
 
Avatar Gorylek
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 191
Dot.: jestem młodą mamą

Podobno badanie DNA kosztuje ok 2000zl.
Gorylek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 22:23   #19
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez marcelina73
A po urodzeniu, jeśli tatuś nie uzna dzieci - nie będzie jego zgody na zapisanie go jako ojca - dzieciom wpiszą w akcie urodzenia przysłowiowe NN.
nie jest to prawda, o ile mi wiadomo.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-04, 22:52   #20
yedanna
Zakorzenienie
 
Avatar yedanna
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 4 345
Dot.: jestem młodą mamą

Przede wszystkim w związku z tym, że jesteś małoletnia nie możesz sama występować w procesie cywilnym o ustalenie ojcostwa! (art. 65par.2 kpc) Dlatego w twoim imieniu może występować przedstawiciel ustawowy (rodzice). Sąd najprawdopodobniej nakaże badania DNA.


Moim zdaniem powinnaś zmierzać do ustalenia ojcostwa. Po pierwsze dlatego, że ten człowiek jest ojcem Twoich dzieci, po drugie ponieważ ma obowiązek udzielenia Ci pomocy finansowej.
__________________
Akuku
yedanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-04, 23:10   #21
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez Justy
nie jest to prawda, o ile mi wiadomo.
A na jakiej podstawie wpiszą tego a nie innego jako ojca dzieci bez wyników badań geentycznych, jeśli rodzice nie są małżeństwem?
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 09:05   #22
Intuicja
Raczkowanie
 
Avatar Intuicja
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 334
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez primavera
Jestem pod wrażeniem, w czwartym miesiącu już taki duży brzuch?
Mnie takze to zastanowilo
__________________
Intuicja-najwartościowsze źródło poznania
Intuicja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 09:36   #23
mataner
Rozeznanie
 
Avatar mataner
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 710
GG do mataner
Post Dot.: jestem młodą mamą

Kwote za badania DNA poniesie ojciec a jeśli by spadło na ciebie to mozesz napisać prośbe o umorzenie kosztów z powodu złej sytuacji materialnej i problem z głowy.
Jeśli chodzi o rodziców to nie ma sie co dziwić ze tak zareagowali .... bo rodzice zawsze chcą zeby dziecko sobie super zycie ułożyło , zeby sie wykształciło ..... a tu taki cios Ale ty się nie zrazaj im to minie a ty musisz szybciej dorosnąć Zazwyczaj jest tak ze kazdy pomaga od kazdego coś sie dostaje (po innych dzieciach w spadku ciuszki ) i będzie dobrze. Będziesz dostawać alimenty ale pewnie to i tak będzie mało dlatego proponuje isć tez do opieki
Wydaje mi się ze teraz musisz udowodnić rodzicą ze jesteś odpowiedzialna i znowu odzyskasz ich zaufanie
Powodzenia
__________________
Najwazniejsze w zyciu to ... MIŁOŚĆ
Druga osoba z którą warto sie"dzielić "
mataner jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 12:46   #24
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez marcelina73
A na jakiej podstawie wpiszą tego a nie innego jako ojca dzieci bez wyników badań geentycznych, jeśli rodzice nie są małżeństwem?
może te informacje na coś się przydadzą:

"Konkubinat… i co dalej? >> Dzieci w konkubinacie

Wprawdzie nie przysługuje Ci prawo domagania się alimentów dla siebie, na szczęście możesz uzyskać alimenty na Wasze dzieci. Wcześniej jednak musisz zadbać o status prawny Waszego dziecka narodzonego w związku pozamałżeńskim. Inaczej niż w małżeństwie istotne będzie ustalenie jego pochodzenia. Dziecko, które pochodzi z legalnego związku, korzysta z tzw. domniemania pochodzenia od męża matki, w przeciwieństwie do dziecka urodzonego w konkubinacie. W przypadku Twojego dziecka w grę wchodzić będzie domniemanie innego rodzaju, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który współżył z Tobą w okresie koncepcyjnym (art. 85 par.1 k.r.o.). Jeżeli zatem konkubent dobrowolnie nie uzna dziecka poprzez złożenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia woli o jego uznaniu, które Ty potwierdzisz, musisz wystąpić do sądu o stwierdzenie pochodzenia dziecka.

W imieniu dziecka, którego pochodzenie zostało stwierdzone (dobrowolnie przez uznanie lub na drodze sądowej), masz prawo domagania się od jego ojca alimentów na tych samych zasadach, na podstawie których matki dochodzą alimentów na dzieci z małżeństwa. Zgodnie z art. 135 par. 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Dziecko będzie miało również prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, a Twoim konkubencie (które to prawo Tobie nie przysługuje); dziedziczy ono na równi z dziećmi z małżeństwa i to w pierwszej kategorii dziedziczenia, zaś w razie niepowołania go do spadku – przysługuje mu zachowek.

Sprawa nazwiska dziecka pozamałżeńskiego przedstawia się w następujący sposób. Jeżeli partner uznał dziecko, nosić będzie jego nazwisko, chyba że przy uznaniu dziecka złożył oświadczenie, że nosić ono będzie Twoje nazwisko. Jeżeli pochodzenie dziecka ustalono w wyroku ustalającym ojcostwo - jeżeli zależy Ci na tym zależy - możesz złożyć wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca (art. 89 par. 1 i par. 2 k.r.o.). "
http://www.cpk.home.pl/infopage.php?id=13

Edytowane przez Justy
Czas edycji: 2006-02-05 o 13:08
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 21:04   #25
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: jestem młodą mamą

Cytat:
Napisane przez Justy
może te informacje na coś się przydadzą:

"Konkubinat… i co dalej? >> Dzieci w konkubinacie

Wprawdzie nie przysługuje Ci prawo domagania się alimentów dla siebie, na szczęście możesz uzyskać alimenty na Wasze dzieci. Wcześniej jednak musisz zadbać o status prawny Waszego dziecka narodzonego w związku pozamałżeńskim. Inaczej niż w małżeństwie istotne będzie ustalenie jego pochodzenia. Dziecko, które pochodzi z legalnego związku, korzysta z tzw. domniemania pochodzenia od męża matki, w przeciwieństwie do dziecka urodzonego w konkubinacie. W przypadku Twojego dziecka w grę wchodzić będzie domniemanie innego rodzaju, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który współżył z Tobą w okresie koncepcyjnym (art. 85 par.1 k.r.o.). Jeżeli zatem konkubent dobrowolnie nie uzna dziecka poprzez złożenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia woli o jego uznaniu, które Ty potwierdzisz, musisz wystąpić do sądu o stwierdzenie pochodzenia dziecka.

W imieniu dziecka, którego pochodzenie zostało stwierdzone (dobrowolnie przez uznanie lub na drodze sądowej), masz prawo domagania się od jego ojca alimentów na tych samych zasadach, na podstawie których matki dochodzą alimentów na dzieci z małżeństwa. Zgodnie z art. 135 par. 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Dziecko będzie miało również prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, a Twoim konkubencie (które to prawo Tobie nie przysługuje); dziedziczy ono na równi z dziećmi z małżeństwa i to w pierwszej kategorii dziedziczenia, zaś w razie niepowołania go do spadku – przysługuje mu zachowek.

Sprawa nazwiska dziecka pozamałżeńskiego przedstawia się w następujący sposób. Jeżeli partner uznał dziecko, nosić będzie jego nazwisko, chyba że przy uznaniu dziecka złożył oświadczenie, że nosić ono będzie Twoje nazwisko. Jeżeli pochodzenie dziecka ustalono w wyroku ustalającym ojcostwo - jeżeli zależy Ci na tym zależy - możesz złożyć wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca (art. 89 par. 1 i par. 2 k.r.o.). "
http://www.cpk.home.pl/infopage.php?id=13
No właśnie, jeśli ojciec - nie mąż nie uzna po porodzie dziecka dobrowolnie, to w akcie urodzenia nie wpiszą go jako ojca, do sprostowania aktu urodzenia potrzebne będzie sądowe ustalenie ojcostwa.
Dla mnie jest to jasne.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:13.