Niemcy :) - Strona 117 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2009-04-22, 21:25   #3481
moniaaaaaaa86
Zadomowienie
 
Avatar moniaaaaaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: NRW / Koln
Wiadomości: 1 042
Dot.: Niemcy :)

cu.Kinia ale lepij sie podszkol troszke, bo jak zostaniesz sama z dzieckiem i dzieciaczek bedzie cos chcial to nawet nie zrozumiesz co wiec na twoim miejscu pouczylabym sie podstawowych slowek... bez tego troche ciezko ;/
moniaaaaaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-22, 21:42   #3482
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Niemcy :)

Mała mówi po francusku, więc damy radę, jeśli coś będzie. Ale dzięki za pomoc.
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-25, 13:45   #3483
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Niemcy :)

Dziewczyny, przepraszam za takie nagabywanie, ale mam prośbę.
Jadąc na 3 miesiące do dzieciaków co warto ze sobą brać, a czego nie? Czy mogę jakieś kosmetyki np. zostawić w Polsce i kupić je w Niemczech taniej, lub w podobnej cenie? Nie chcę zajmować walizki na jakieś niepotrzebne rzeczy. Brać zapasy, czy ceny w Niemczech nie są aż tak straszne?
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-25, 14:04   #3484
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Niemcy :)

Ceny w De sa jak w Pl, a jak euro nisko stoi to nawet niektore rzeczy wychodza taniej
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-27, 13:03   #3485
kiciamała
Zadomowienie
 
Avatar kiciamała
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 1 332
Dot.: Niemcy :)

Dziewczyny ratujcie jak w niemieckiej viscie znalezc folder cookies. Mam tz problem domowy. Patzylam w extras w przegladarce opcje internetowe i nic .
__________________
Paulinka 13.11.2006

Natalia 24.09.2008


1%dla Karolinki http://www.karolina_pietrzak.ecom.com.pl/
kiciamała jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-27, 13:42   #3486
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Niemcy :)

Moj maz mowi extras potem internetoptionen i tak w allgemein pisze startseite pod spodem Browserverlauf i opis Löscht temporäre Dateien, den Verlauf, Cookies ...
Maz ma Windowsa, ale mowi ze one sie praktycznie niczym nie roznia i powinnas miec tak samo
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-27, 15:26   #3487
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Niemcy :)

Cytat:
Napisane przez kiciamała Pokaż wiadomość
Dziewczyny ratujcie jak w niemieckiej viscie znalezc folder cookies. Mam tz problem domowy. Patzylam w extras w przegladarce opcje internetowe i nic .
zawsze mozesz w szukanie wpisac "Cookies"... wtedy pokaze Ci gdzie sie folder cookies znajduje ... wlasciwie ogolnie jest na C:\Dokumente und Einstellungen... i dalej w Administrator... w viscie tez tam powinien byc.
desti jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-04-27, 15:33   #3488
kiciamała
Zadomowienie
 
Avatar kiciamała
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 1 332
Dot.: Niemcy :)

Dzieki
__________________
Paulinka 13.11.2006

Natalia 24.09.2008


1%dla Karolinki http://www.karolina_pietrzak.ecom.com.pl/
kiciamała jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-27, 21:41   #3489
gaga
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: Gliwice/Bergkamen DE
Wiadomości: 6 286
GG do gaga
Dot.: Przezyc w Niemczech (Kramada, ale nie tylko !)

Witam Was !!
sorki ze wcześniej nie zajrzałam i nie objaśniłam dokładniej ..ale miałam troszkę zajęć ..ponieważ przygotowywałam dziewczyny do Miss Polonia Westfalii. no a oprócz tego praca ..
Jak wiekszość z Was wie..juz od jakiegoś czasu mam swoj salon w Niemczech..ale nie zostawilam mojego kochanego Wiazu i Was.. i jak tylko moge to staram sie swoimi radami Wam sluzyc
Miesiąc temu zaproponowano mi wziecie udzialu w audycji radiowej o tematyce :porady fryzjerskie :
miala to byc jednorazowa sprawa....ale ja pomyslalam ze moglabym do watku fryzjerskiego dodac takie audycje z udzialem Wizazanek ....i tak powstal projekt ..audycji na zywo
mysle ze to moze byc naprawde fajna zabawa...
RADIO-ASPEKT to radio dla Polonii ale ma bardzo duzy odbior w Polsce .. i jest prowadzone w jezyku polskim ))
RADIO-ASPEKT jest przede wszystkim nastawione na muzykę, która jest bardzo różnorodna,
począwszy od najnowszych przebojów muzyki rozrywkowej,
chillout, jazz, rock po ostrzejsze brzmienia punk – rock, metal czyli muzykę „połyskującą metalicznym blaskiem".
Ale Radio to nie tylko muzyka to także zespół młodych, ambitnych, bezinteresownych ludzi,
którzy w audycjach próbują zarazić Słuchaczy swoimi pasjami. Można tu znaleźć programy tematyczne,
kulturalne oraz filmowe, wszystko w połączeniu z muzyką.
Na rodzaj granej muzyki ma wpływ lista przebojów, którą tworzą sami słuchacze.
Wszystko to „okraszone" nierzadko trafnym, ironicznym humorem :

W ogloszeniu jest krotka informacja ..o czym bedzie audycja ..ale licze na to ze Wy wlasnie bedziecie zadawaly mi pytania w trakcie, na ktore bede starala sie Wam odpowiadac
a wszystko polaczone z fajna muzyka
wejdzcie na ich stronke i sami posluchajcie ...Piotr , prowadzacy ze mna audycje, jest zawsze uchwytny na gg i na emailu wiec mozecie w sprawach technicznych dotyczacych Radia do niego sie bezposrednio zwrocic.
Serdecznie Was jeszcze raz zapraszam !!! do udzalu i fajnej zabawy !!!
GAGA
Dokladne namiary na watku fryzjerskim

www.radio-aspekt.de
__________________
gaga
gaga jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-28, 19:57   #3490
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Niemcy :)

Dziewczyny, jak to jest z pracą w Niemczech? Polacy mogą legalnie pracować czy nie? Każdy mówi co innego.
"Znajomy" pracuje na budowie i podobno ta praca jest całkowicie legalna. Moje dalsze znajome były na truskawkach w zeszłe wakacje i wątpię, żeby zdecydowały się na nielegalną pracę.

Jak to jest
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-28, 22:11   #3491
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Niemcy :)

Cytat:
Napisane przez Nija_ Pokaż wiadomość
Dziewczyny, jak to jest z pracą w Niemczech? Polacy mogą legalnie pracować czy nie? Każdy mówi co innego.
"Znajomy" pracuje na budowie i podobno ta praca jest całkowicie legalna. Moje dalsze znajome były na truskawkach w zeszłe wakacje i wątpię, żeby zdecydowały się na nielegalną pracę.

Jak to jest
Roznie... w zaleznosci od Landu i pracy jaka chce sie wykonywac. Na budowach mozna bylo od zawsze pracowac z tym ze to przewaznie inaczej funkcjonuje i przyjezdzalo sie tu na kontrakt, ktory wlascwie mialo sie z polska firma, ktora byla tu wykonawca.

Wszelkie zbiory czy to truskawki, szparagi czy winogrona sa legalne

Ogolnie jezeli chodzi o prace na terenie Niemiec dla osob, ktore nie mieszkaja tu i nie sa zameldowane... to praktycznie nie ma takiej mozliwosci. Niemcy zablokowali ta mozliwosc dla "nowych" panstw unii z tego co pamietam do 2010 roku i pewnie jak beda mogli to dalej to przedluza.
desti jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-28, 22:16   #3492
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Niemcy :)

Cytat:
Napisane przez desti Pokaż wiadomość
Roznie... w zaleznosci od Landu i pracy jaka chce sie wykonywac. Na budowach mozna bylo od zawsze pracowac z tym ze to przewaznie inaczej funkcjonuje i przyjezdzalo sie tu na kontrakt, ktory wlascwie mialo sie z polska firma, ktora byla tu wykonawca.

Wszelkie zbiory czy to truskawki, szparagi czy winogrona sa legalne

Ogolnie jezeli chodzi o prace na terenie Niemiec dla osob, ktore nie mieszkaja tu i nie sa zameldowane... to praktycznie nie ma takiej mozliwosci. Niemcy zablokowali ta mozliwosc dla "nowych" panstw unii z tego co pamietam do 2010 roku i pewnie jak beda mogli to dalej to przedluza.
A nie wiesz jak jest w okolicach Dusseldorfu? Nie mam pojęcia jaki to land. http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCsseldorf

Mogłabym zatrzymać się tam u rodziny i czegoś poszukać, w Polsce nie chcą mi nawet dać stażu za 670zł/mc, a jakoś muszę zarobić na swoje wydatki i studia...
A jakby rodzina pomogłaby mi znaleźć pracę w jakiejś restauracji jako kelnerka czy coś w tym rodzaju, to dałoby radę legalnie?

Przy tych zbiorach owoców, to w każdym landzie jest legalne, tak?

Dzięki za odpowiedź, bo już tracę nadzieję...
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-28, 22:25   #3493
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Niemcy :)

Cytat:
Napisane przez Nija_ Pokaż wiadomość
A nie wiesz jak jest w okolicach Dusseldorfu? Nie mam pojęcia jaki to land. http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCsseldorf

Mogłabym zatrzymać się tam u rodziny i czegoś poszukać, w Polsce nie chcą mi nawet dać stażu za 670zł/mc, a jakoś muszę zarobić na swoje wydatki i studia...
A jakby rodzina pomogłaby mi znaleźć pracę w jakiejś restauracji jako kelnerka czy coś w tym rodzaju, to dałoby radę legalnie?

Przy tych zbiorach owoców, to w każdym landzie jest legalne, tak?

Dzięki za odpowiedź, bo już tracę nadzieję...
Raczej nie ma mozliwosci ot tak dostac pozwolenia na prace wiec prace w restauracjach albo knajpach odpadaja. Tak jak pisalam. Legalne sa prace sezonowe przy wszelkiego rodzaju zbiorach. Zreszta to mozna sie dokladnie w pl dowiedziec... nie pamietam w jakim urzedzie ale wiem, ze maja dokladne informacje gdzie mozna legalnie pracowac i na jakich zasadach.
desti jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-28, 22:33   #3494
Brook
Zakorzenienie
 
Avatar Brook
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 9 691
Dot.: Niemcy :)

Nija jak sie bedziesz mogla u rodziny zameldowac to napewno masz wieksze szanse na znalezenie pracy legalnie)
__________________
"Believe in magic"

Brook jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-28, 22:38   #3495
Nija_
Zakorzenienie
 
Avatar Nija_
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 9 209
Dot.: Niemcy :)

Cytat:
Napisane przez desti Pokaż wiadomość
Raczej nie ma mozliwosci ot tak dostac pozwolenia na prace wiec prace w restauracjach albo knajpach odpadaja. Tak jak pisalam. Legalne sa prace sezonowe przy wszelkiego rodzaju zbiorach. Zreszta to mozna sie dokladnie w pl dowiedziec... nie pamietam w jakim urzedzie ale wiem, ze maja dokladne informacje gdzie mozna legalnie pracowac i na jakich zasadach.
Cytat:
Napisane przez Brook Pokaż wiadomość
Nija jak sie bedziesz mogla u rodziny zameldowac to napewno masz wieksze szanse na znalezenie pracy legalnie)
Nie chciałabym robić im żadnych kłopotów (z zameldowaniem), oni mają swoje zmartwienia.
No cóż, w takim razie Niemcy odpadają

Zostaje mi jeszcze praca w Holandii przez agencję.


http://www.hrc.pl/index.php?dzid=116&did=82 6∂=3
Cytat:
Istnieją dwie procedury zgłaszania zapotrzebowania na pracowników sezonowych z Polski: anonimowa i imienna.
  • Forma imienna, polega na zgłoszeniu oferty pracy sezonowej dla konkretnego pracownika. Procedura ta stosowana jest w sytuacji, gdy pracownik ma być zatrudniony po raz kolejny u tego samego pracodawcy, oraz kiedy pracownik sam znajdzie dla siebie miejsce pracy. Wówczas niemiecki pracodawca zgłasza do właściwego terytorialnie urzędu pracy umowę dla pracownika sezonowego, podając jego dane personalne. Umowa kierowana jest do Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Gospodarki i Pracy, a po akceptacji, do właściwego terytorialnie wojewódzkiego urzędu pracy skąd ma być odebrana przez wskazanego pracownika.

Większość formalności związanych z zatrudnianiem pracowników sezonowych załatwiana jest przez pracodawcę. Procedura związana z załatwieniem wszystkich formalności trwa do 2 do 3 miesięcy.


Zdecydowanie odpadają.
__________________
podpis zawierał niedozwolone treści - usunięty przez administrację forum

Edytowane przez Nija_
Czas edycji: 2009-04-28 o 22:45
Nija_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 09:29   #3496
TheTen
Raczkowanie
 
Avatar TheTen
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 252
Dot.: Niemcy :)

Dziewczyny mam wielki problem i prosze was o pomoc!

Planuje na Wintersemester wraz ze swoja kolezanka przeprowadzic sie do Niemiec na studia. Stoimy wlasnie przed swoja matura. Niestety im wiecej czytam o warunkach skladania papierow, tym mniej wiem. Orientujecie sie w tym? Moglybyscie mi pomoc? Jak to wkoncu jest?

- zdaje mature i tlumacze swiadecwta maturalne przez tlumacza urzedowego i im wysylam kopie oryginalu swiadectwa plus te tlumaczenie

- musze miec certyfikat, ktory jest wyznacznikiem moich znajomosci jezyka niem. niestety ani ja, ani moja kolezanka nie mamy jego. ostatnio gdzies przeczytalam, ze zmaiast certyfikatu starczy zdawac niem. na maturze jako rozszerzenie. wiecie cos o tym?

-jak to jest z praca? 180 dni na rok na pol etacie, a 90 na calym?

-co z ubezpieczeniem, kasa chorych etc? jak sie tam zamelduje to mam u nich zalatwiac ubezpiecznie? przeczytalam gdzies, ze mozna jakis papierek pokazac, ze sie jest w Polsce ubezpieczonym czy tam kasa chorych jakies takie rzeczy

-jak to jest z tym wyciagiem z konta bankowego, aby udowodnic, ze mozna wyzyc w Niem.

- ost pyt. w niemczech term. oddawania formularzy o przyjecie mija 15,07 kiedy w Polsce w tym czasie sa juz wyniki. jesli do paru dni po wynikach nie oddam oryginalu swiadectwa to lece z listy. za to nie mam wtedy pewnosci czy sie dostane w Niemczech, a nie chce miec roku w plecy. wiecie moze jak zaradzic tej sytuacji?

Przepraszam, ze sie tak rozpisalam ale juz naprawde nie wiem do kogo mam sie zwracac. U mnie w L.O. nikt nie ma pojecia, a ta uni mi nie odp. Czy zapomnialam jeszcze o jakims pkt? Prosze pomozcie mi.

P.S. Najwzaniejsza sprawa. Ja mam obywatelstwo niem-pol, a wiec czy te wszystkie podpunkty sie mnie tez musza tyczyc? Jak np. ten z praca? Czy ja moge normalnie pracowac w Niemczech czy jak Polacy tylko w okresie 3 miesiecy?
__________________

TheTen jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 09:44   #3497
karenina19
Zakorzenienie
 
Avatar karenina19
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Niedersachsen
Wiadomości: 6 905
Send a message via Skype™ to karenina19
Dot.: Niemcy :)

Cytat:
Napisane przez TheTen Pokaż wiadomość
Dziewczyny mam wielki problem i prosze was o pomoc!

Planuje na Wintersemester wraz ze swoja kolezanka przeprowadzic sie do Niemiec na studia. Stoimy wlasnie przed swoja matura. Niestety im wiecej czytam o warunkach skladania papierow, tym mniej wiem. Orientujecie sie w tym? Moglybyscie mi pomoc? Jak to wkoncu jest?

- zdaje mature i tlumacze swiadecwta maturalne przez tlumacza urzedowego i im wysylam kopie oryginalu swiadectwa plus te tlumaczenie

- musze miec certyfikat, ktory jest wyznacznikiem moich znajomosci jezyka niem. niestety ani ja, ani moja kolezanka nie mamy jego. ostatnio gdzies przeczytalam, ze zmaiast certyfikatu starczy zdawac niem. na maturze jako rozszerzenie. wiecie cos o tym?

-jak to jest z praca? 180 dni na rok na pol etacie, a 90 na calym?

-co z ubezpieczeniem, kasa chorych etc? jak sie tam zamelduje to mam u nich zalatwiac ubezpiecznie? przeczytalam gdzies, ze mozna jakis papierek pokazac, ze sie jest w Polsce ubezpieczonym czy tam kasa chorych jakies takie rzeczy

-jak to jest z tym wyciagiem z konta bankowego, aby udowodnic, ze mozna wyzyc w Niem.

- ost pyt. w niemczech term. oddawania formularzy o przyjecie mija 15,07 kiedy w Polsce w tym czasie sa juz wyniki. jesli do paru dni po wynikach nie oddam oryginalu swiadectwa to lece z listy. za to nie mam wtedy pewnosci czy sie dostane w Niemczech, a nie chce miec roku w plecy. wiecie moze jak zaradzic tej sytuacji?

Przepraszam, ze sie tak rozpisalam ale juz naprawde nie wiem do kogo mam sie zwracac. U mnie w L.O. nikt nie ma pojecia, a ta uni mi nie odp. Czy zapomnialam jeszcze o jakims pkt? Prosze pomozcie mi.

P.S. Najwzaniejsza sprawa. Ja mam obywatelstwo niem-pol, a wiec czy te wszystkie podpunkty sie mnie tez musza tyczyc? Jak np. ten z praca? Czy ja moge normalnie pracowac w Niemczech czy jak Polacy tylko w okresie 3 miesiecy?

Hej,

ja studiuje w Niemczech, wiec po pierwsze jesli wiecie, gdzie chcecie studiowac to kazdy uniwerek w De ma Intarnational Office i tam odpowiedza na wszystkie wasze pytania najlepiej...
- Papiery musisz faktycznie przetlumaczyc u tlumasza przysieglego,
- termin skladania 15.07,
- ubezpieczenie studenckie kosztuje tutaj zdaje sie 60 Euro
- trzeba miec zdany egzamin DSH (
Die Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) na co najmniej 2, zeby studiowac (o maturze nic nie slyszalam, fakt, ze poziom dsh jest wysoki i nie jestem pewna czy matura moze miec taki sam...)

Z praca nie pomoge, bo sie tym nie interesowalam i nie pamietam...

Nie wiem czy w czymkolwiek pomoglam, ale zwroc sie po prostu bezposrednio do wybranego uniwersytetu - na pewno dowiesz sie wszystkiego...
__________________
>> I nga wa o mua << Timszel...
"The world is getting so hypersensitive. Soon I won´t be able to make fun of mysel without offending someone"

karenina19 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 10:25   #3498
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Niemcy :)

Ja tylko dodam skoro masz pochodzenie niemieckie to tutaj mozesz sie starac o papiery niemieckie i bedziesz niemka, a wtedy i pozwolenia na prace dostaniesz bez mrugniecia okiem.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 10:49   #3499
Sylwia***
Wtajemniczenie
 
Avatar Sylwia***
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 2 480
Dot.: Niemcy :)

The Ten, wlasnie dostalam sie na studia tutaj, wiec jestem na biezaco.

Najwazniejsza sprawa to ta, ze kazdy uniwerek ma swoje zasady. Niektore sa podobne, ale musisz sobie najpierw wybrac uniwersytet na ktorym chcesz studiowac, i tam sie dowiadywac.

1. Potrzebujesz kopie swiadectwa maturalnego, ktore musi byc przetlumaczone przez tlumacza przysieglego. Ten tlumacz powinien byc najlepiej z Niemiec, bo wiele uniwersytetow mowi otwarcie, ze innych nie uznaja. Potem musisz to swiadectwo sxerowac (jest takie slowo?) i pojsc z nim do jakiegokolwiek Amtu niemieckiego i te kopie uwierzytelnic (to kosztuje chyba z 3 Euro za dokument). Byc moze mozna to zrobic tez w Polsce, np. w Goethe Institut, ale musisz sie o to zapytac na Twojej wybranej uczelni. Uniwersytet potrzebuje tylko uwierzytelnione kopie Twoich wszystkich dokumentow, nie potrzebuje oryginalow. Te kopie zreszta nie zostana Ci zwrocone, wiec uwazaj, co wysylasz. A wiec oryginal mozesz zlozyc na polskiej uczelni.

2. Musisz miec certyfikat, jest wieele roznych. Np. DSH - zdaje sie go na tej uczelni, na ktorej sie chce studiowac. Ale nim Cie do niego dopuszcza, musisz tez pospelniac jakies warunki, np. miec przynajmniej 1000 godzin niemieckiego w szkole za soba i czesto tez Mittelstufeprüfung zdany, albo jego odpowiednik. A czasem wymagaja, zeby zrobic jeden semestr Deutschkurs na danym uniwersytecie, musisz wtedy zaplacic Studiengebühren. Ale aby zostac zakwalifikowanym na ten kurs, to i tak zazwyczaj trzeba miec te 1000 godzin i ten Mittelstufeprüfung. Chyba, ze sie studiowalo niemiecki w Polsce lub zdawalo mature, wtedy chetnie przymykaja na to oko. Z tego, co wiem, to matura powinna Ci wystarczyc by zostac zakwalifikowana na ten Deutschkurs (to jest kurs przygotowujacy do DSH) , ale jesli chcesz wskoczyc od razu na studia, to mysle, ze to raczej nie wystarczy - ale dowiedz sie na uni! Z tym DSH to jest naprawde na kazdej uczelni inaczej. Gdzie chcialabys studiowac?

Lepsza opcja niz DSH jest TestDaF. Mozesz go zdawac tez w Polsce, np. w Goethe Institut. Nikt Cie tam nie pyta o zadne kursy, placisz za egzamin, piszesz go, po 2 miesiacach masz wyniki. Ten egzamin jest tylko kilka razy w roku, wiec dowiedz sie o niego jak najszybciej. Poza tym trzeba sie na niego miesiac wczesniej zarejestrowac. Ale nawet, jesli sie spoznilas i chcialabys pisac go dopiero w czerwcu czy tam lipcu, to uniwersytety czesto przymykaja na to oko i pozwalaja doniesc uwierzytelniona kopie swiadectwa DaF pozniej.

3. Praca max 20 godzin w tygodniu. W fferie i wakacje mozesz wiecej pracowac.

4. Za ubezpieczenie place 60 Euro miesiecznie. Potwierdzenie, ze jestes juz ubezpieczona musisz zlozyc razem z innymi papierami do 15.07, dostaniesz je poczta od wybranego ubezpieczenia (np. AOK lub TK) jesli o nie poprosisz.

5. O wyciag z konta nikt mnie juz w tym momencie nie pytal... nie wiem, dlaczego. Chyba to dla Polski zniesli? Ale nie jestem pewna. Jeszcze 2 lata temu tego wymagali. Jesli tego potrzebujesz, to musisz przeslac im ten wyciag z konta, ale moze wystarczy tez potwierdzenie od rodzicow, ze Cie beda utrzymywac w razie czego.

6. Jesli masz obywatelstwo niemiecko-polskie (wlasciwie to oficjalnie mozna miec tylko jedno obywatelstwo z tego, co wiem )) , to ten caly dlugi tekst napisalam chyba na prozno )

Powodzenia!

Edytowane przez Sylwia***
Czas edycji: 2009-04-29 o 10:51
Sylwia*** jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-04-29, 11:42   #3500
TheTen
Raczkowanie
 
Avatar TheTen
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 252
Dot.: Niemcy :)

tzn. mam obywatelstwo i narodowsc pol-niem. bo w Niemczech to rozrozniaja. czyli pomimo mojego pochodzenia i tak musze zdawac test potwierdzajacy znajomosc j. niemieckiego? nie mam niestety jeszcze wyrobionych papierow. jako, ze dowod etc. bo wole to wszystko wyrobic jak sie dowiem, ze sie dostalam i wtedy zameldowac etc.

czy ten test DSH ma byc juz zrobiony lub cos wraz jak bede skladac papiery do 15,07? czy dopiero jak sie dostane i wtedy go moge nadrobic?

i jak z tym ubezpieczeniem? adres podawac moj aktualny, a pozniej jak sie zamelduje w niem to zmienic czy jak?

i ost. pyt jak z tymi studiami w polsce? moge jakby co wycofac pozniej papiery jak sie dowiem, ze w niemczech zostalam przyjeta?

dziekuje wam bardzo za pomoc Sylwia*** nie pisalas tego na marne mojej kumpeli sie przydadza info, bo ona Polka jest

edit: chce studiowac w Friedrich-Alexander Universität in Erlangen-Nürnberg a kierunek to Theater- und Medienwissenschaft. co sadzicie o kierunku?
__________________


Edytowane przez TheTen
Czas edycji: 2009-04-29 o 11:46
TheTen jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 13:48   #3501
Sylwia***
Wtajemniczenie
 
Avatar Sylwia***
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 2 480
Dot.: Niemcy :)

jesli chcesz byc od wintersemester oficjalnie studentka, to musisz zdac ten dsh lub testdaf. i teoretycznie musisz miec juz wyniki przed 15.07, aby uni dostalo je na czas. tzn. do 15.07 twoje dokumenty musza byc juz tam. w praktyce czesto mozna powiedziec, ze jestes zapisana na egzamin i doniesiesz swiadectwo zdania tego egzaminu pozniej. ale musisz to indywidualnie na uni zalatwic.

mozesz tez tak zrobic, ze bedziesz od wintersemester robic ten kurs przygotowujacy do dsh, ale wtedy zaczniesz studia na swoim kierunku z opoznieniem przynajmniej polrocznym. mysle, ze Tobie pewnie taki kurs przygotowujacy nie jest potrzebny jesli znasz dobrze jezyk, ale czesto jest to latwy sposob "zaczepienia" sie na uni na poczatek, bez az tak wielu formalnosci.

byc moze jesli masz narodowosc i obywatelstwo niem-pol, to wcale nie musisz takiego testu zdawac? albo moze wystarczy, ze mature zdawalas? nie wiem, na kazdym uniwersytecie jest inaczej, a Twojego akurat nie znam. mozesz sie tego dowiedziec w Auslandsamt na Twoim Uni.

Co do ubezpieczenia i adresu, to nie wiem. Moim zdaniem na razie powinni Ci przeslac wszystkie odkumenty na Twoj adres w Polsce, bo przeciez bedziesz musiala je skopiowac i wyslac razem z innymi dokumentami do Uni. To potwierdzenie o ubezpieczeniu jest dla nich tu bardzo wazne, bez niego nie mozesz studiowac.
A gdzie chcesz mieszkac?

Napisz EMail do Auslandsamt na tym Uni i spytaj, czy akceptuja tlumaczy przysieglych z Polski i jakie warunki musi taki tlumacz spelniac. Poza tym spytaj, czy w ogole potrzebujesz zdawac ten test (dsh czy tam daf) skoro masz to, co masz: obywatelstwo i mature z niemieckiego. Spytaj sie tez, czy zaakceptuja zrobione w Polsce uwierzytelnione kopie Twoich dokumentow, czy tez musisz to koniecznie w Niemczech zrobic (beglaubigte Kopien).

Co do studiow w Polsce - nie wiem. Wydaje mi sie, ze zawsze mozna wycofac papiery, ale kto wie...
Kierunkek brzmi ciekawie
Sylwia*** jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 13:56   #3502
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Niemcy :)

Sylwia Polska jest teraz w Uni wiec mozna miec oba obywatelstwa. Gdybym ja teraz chciala miec niemieckie ,to nie musze sie zrzekac polskiego ,jak to bylo wczesniej.

TheTen dokladnie nie wiem jak to jest z pochodzeniem i zdawaniem testu, ale na zdrowy rozum. Moj maz jak tutaj przyjechal to ani slowa po niemiecku nie mowil, a w swietle prawa byl niemcem. Zlozyl wszystkie dokumanty i dostal od panstwa pieniadze na 8 m-cy zeby mogl sie utrzymac i dostal bezplatny kurs jezyka. Po 2 m-cach rzucil ten kurs powiedzial ze chce isc do pracy to sie pospieszyli i wydali mu niemieckie papiery.
Tak na zdrowy rozum, to jesli twoj niemiecki nie jest tak dobry zeby studiowac tutaj po niemiecku to , wydaje mi sie ze musisz ten test zdawac, albo moze jakos inaczej sie sprawdza jaka jest twoja znajomosc jezyka.
Jest tyyle niemcow ktorzy nie znaja niemieckiego, ze jak tak na slowo maja ci uwierzyc, ze ty w Pl rozmawialas/uczylas sie jezyka niemieckiego i znasz go w takim stopniu ze mozesz studiowac?
najlepiej bedzie jak sie dowiesz u zrodla, zadzwownisz czy napiszezs maila po niemiecku. Zapytasz jak to jest z tym testem, czy ty jako osoba z pochodzeniem niemieckim, ale zamieszkujaca inny kraj tez musisz zdawac, bo np uczylas sie i w twojej rodzinie mowiono po niemiecku i nie masz problemow poslugiwaniem sie tym jezykiem.
Moze zrobia z toba jaka Umfrage przez telefon, tak zeby sie wywiedziec jak dobrze znasz jezyk, jak glado mowisz, albo bedziesz musiala jak kazdy zdawac ten test.
Najlpeiej poszukac stronki tego uniwesytetu i dowiedz sie u zrodla , tak jak ci Sylwia napisala.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 14:47   #3503
TheTen
Raczkowanie
 
Avatar TheTen
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 252
Dot.: Niemcy :)

owszem najlepiej jest sie wszystkiego od nich dowiedziec, tez im pisalam maila ale nie odp. mozliwosc aby tam pojechac i sie dowiedziec mam dopiero po 22 maja. zdaje mature roz z niemieckiego plus to uczeszczalam do klasy z rozszerzonym niemieckim. tak planowalam aby do nich pojechac i z nimi pogadac. moze wtedy beda widziec, ze rozmawiam normalnie po niem. i nie mam problemow.

edit: mieszkac? jesli z kolezanka sie dostaniemy to mieszkanie 2 pokojowe wynajmiemy. jak nie to sama wynajmne 1 pokojowe, badz akademik lub u brata zamieszkam.
__________________


Edytowane przez TheTen
Czas edycji: 2009-04-29 o 14:51
TheTen jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 15:01   #3504
Sylwia***
Wtajemniczenie
 
Avatar Sylwia***
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Opole
Wiadomości: 2 480
Dot.: Niemcy :)

Moni, z tego, co wiem, to w Pl jest tak, ze owszem, nie zabraniaja miec drugiego obywatelstwa praktycznie, ale teoretycznie w swietle prawa polskiego masz tylko jedne obywatelstwo. Czyli dla Polski masz tylko obywatelstwo polskie. Tak mi to ktos ostatnio wytlumaczyl...

The Ten, ciezko mi uwierzyc, by Twoj przyjazd i rozmowa po niemiecku wystarczyly zamiast testu. Albo wystarczy Twoje obywatelstwo (i wtedy nie potrzebujesz zadnego tam testu), albo nie.
Mam nadzieje, ze obywatelstwo wystarczy

Moim zdaniem zbombarduj ich mailami Moze po ktoryms tam z kolei Ci odpisza!

Pamietaj, ze sprawami obcokrajowcow zajmuje sie Akademisches Auslandsamt na Uni, w Studierendensekretariat itp. nic o tym nie wiedza zwykle. Wiem, bo sprawdzalam )
Wiec poszukaj emaila Auslandsamt u na stronach Twojego uniwersytetu i wysylaj emaile
Sylwia*** jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-04-29, 17:14   #3505
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Niemcy :)

aaaaa dziewczyny wlasnie sie dowiedzialam ze mieszkam w miescie gdzie jakosc zycia jest najwieksza i przyjazna dla mieszkanca.
Jak by nie bylo potwierdzam. Coraz lepiej sie czuje w Düsseldorfie, no poprostu dobrze mi tu.
Ludzie sa mili, gdzie nie pojde zostaje milo przyjeta, ida na reke, wogole nie mam zycia skomplikowanego hihihi.
Ehhh zyc nie umierac...
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-05-03, 15:20   #3506
raspberry69
Zakorzenienie
 
Avatar raspberry69
 
Zarejestrowany: 2004-11
Wiadomości: 3 456
Dot.: Niemcy :)

Witam po dlugiej nieobecnosci

Dzidzia i mama maja sie coraz lepiej

Mam jedno male pytanie, od czego moge odciagnac podatek w DE? bedziemy to z mezem robic pierwszy raz i nie wiem co tu mozna odpisac a co nie. Bede wdzieczna za pomoc.
__________________
raspberry69 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-05-04, 10:45   #3507
moniaaaaaaa86
Zadomowienie
 
Avatar moniaaaaaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: NRW / Koln
Wiadomości: 1 042
Dot.: Niemcy :)

Dziewczyny, a czy ktoras z was slyszala moze o uniwerku w Hagen? To sa studia na podstawie samodzielnego nauczania, tak jakby zaoczne Tylko ze nie ma zajec, uczy sie samemu i jezdzi tylko na egzaminy Ja mam je w planach od wrzesnia... ale chetnie bym uslyszala rowniez jakies opinie
moniaaaaaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-05-04, 17:23   #3508
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Dot.: Przezyc w Niemczech (Kramada, ale nie tylko !)

Czesc Dziewczyny
Bardzo mnie ucieszyl ten watek i Wy jestescie takie sympatyczne ze tak powiem hihi Jeszcze wszystkiego nie przeczytalam ale szybko nadrobie zaleglosci.Teraz nie mam za bardzo czasu,ale niebawem sie odezwe.Jak czytalam niektore wypowiedzi to az ciarki szly mi po plecach-jakbym czytala o sobie...
Pozdrowienia i usciski dla Was:cmo k: Na razie
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-05-08, 09:50   #3509
wiola861
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 11
Dot.: Przezyc w Niemczech (Kramada, ale nie tylko !)

Hej dziewczyny! Ja tez mieszkam w Niemczech od ponad roku. A mianowicie niedaleko Frankfurtu miasteczko Worms. Troche mi sie tu nudzi bo nie pracuje tylko moj narzyczony za 5 miesiecy mamy slub w polsce. Nie mam niestety pracy takiej normalknej bo mam sprzatanie tylko i w restauracjii dorabiam. Jest ktos moze z okolic?
wiola861 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2009-05-08, 14:04   #3510
bierka83
Zadomowienie
 
Avatar bierka83
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 1 734
Dot.: Przezyc w Niemczech (Kramada, ale nie tylko !)

Czesc Wiola fajnie,ze napisalas myslalam ze zostane tu sama
Mieszkamy niecale 150km od siebie,jakby nie patrzec moglo byc gorzej hihi
Gratulacje ze zblizajacego sie slubu;D Ja w sierpniu bede miala 2 rocznice-tez pobieralismy sie w Polsce.
Pozdrawiam Ciebie serdecznie,trzymaj sie
bierka83 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:54.