weksle - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2003-09-22, 12:35   #1
Fronka
Raczkowanie
 
Avatar Fronka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 381

weksle


Czy ktoś wie jak się wypełnia weksle


__________________
Fronka
Fronka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-09-22, 13:30   #2
diorek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-09
Wiadomości: 296
Re: weksle

w obrocie u nas mamy dwa weksle : weksel trasowany i weksel własny .Tak w ogólności dla laika - nie jest to stwierdzenie dla prawnika Podejrzewam że chyba chodzi tu o pierwszy tzn. stanowi on rodzaj sformalizowanego przekazu pieniężnego tak ? bo ten drugi to raczej skrypt dłuzny i ma znaczenie bardziej gwarancyjne

W praktyce strony posługuja się urzędowymi blankietami wekslowymi , które wymagają wypełnienia . Blankiet urzędowy zawiera w cenie blankietu zaliczenie opłat skarbowych naleznych od maksymalnej sumy wekslowej do jakiej wypełnienia dany rodzaj blankietu się nadaje - jasne ? Gdy weksel nie jest sporządzony na blankiecie urzędowym lub gdy suma wekslowa przekracza sume maksymalną dla danego rodzaju blankietu - KONIECZNE staje się uiszczenie opłat skarbowych w wysokości i sposób przepisany przez przepisy finansowe .
BRAK - albo nienalezyte uiszczenie opłat skarbowych nie wpływa na ważność weksla ! ale tu kłaniają sie skutki przewidziane przez prawo finansowe .
- nazwa ,, weksel'' w samym tekście dokumentu w języku w jakim go wystawiono
- polecenie bezwarunkowe zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej
- nazwisko osoby , która ma zapłacić - TRASATA
- RÓWNOZNACZNE Z NAZWISKIEM JEST oznaczenie nazwy osoby prawnej czy przedsiębiorstwa
- oznaczenie terminu płatności
- oznaczenie miejsca płatności
- nazwisko osoby na rzecz lub na zlecenie której zapłata ma być dokonana - REMITENTA - może nim być sam wystawca
- oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla
- podpis wystawcy
AHA - podpis koniecznie lepiej żeby był czytelny - w kancelariach są na to uczuleni

ART 2 prawa wekslowego - dokument któremu brak jednej z cech które wymieniłam nie będzie uważany za weksel Trasowany - lepiej uważać .

I PAMIĘTAJ : przez wystawienie ważnego weksla powstaje zobowiązanie wekslowe wystawcy , oznaczające że :
- odpowiada on za przyjęcie weksla
- odpowiada za zapłatę weksla
OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA PRZYJĘCIE WEKSLA może on się zwolnić przez zamieszczenie na wekslu klauzuli dodatkowej ,, bez obliga za przyjęcie''- klauzula przez którą wystawca zwalniałby się od odpowiedzialności za zapłatę uważana jest za nie napisaną art 9 prawa wekslowego . To tyle pamiętam z praktyk ( prawo wekslowe jest cięzkie a weksle są raczej niebezpieczne i przy duzych sumach ja osobiście nie radzę - wiem o tym coś z praktyk ) . Mam nadzieję że troszkę pomogłam
diorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-09-22, 13:46   #3
diorek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-09
Wiadomości: 296
Re: weksle

fronka tylko ja to napisałam z praktyk i z czego pamiętam . Po prostu trzeba bardzo dokładnie i uważnie wypełnić weksel - dla laika taki mały świstek papieru A ja podałam takie najważniejsze cechy które MUSZĄ być pa
diorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-09-22, 14:02   #4
Fronka
Raczkowanie
 
Avatar Fronka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 381
Re: weksle

Dzięki, trochę pomogłaś
Ale to skomplikowane

Dobrze jest mieć taki wizaż, na którym człowiek może zasięgnąć porady w praktycznie każdym temacie


__________________
Fronka
Fronka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-09-22, 17:25   #5
palomino
Zakorzenienie
 
Avatar palomino
 
Zarejestrowany: 2002-06
Lokalizacja: spod kamienia
Wiadomości: 3 163
Re: weksle

diorek napisala juz mniej wiecej z punktu widzenia prawa wekslowego i czekowego, wiec tylko dodam - zastanów się, zanim komukolwiek wystawisz weksel (własny) bo to jest samodzielny dokument, nawet w przypadku np. niezrealizowania umowy za ktorą weksel mial być zapłatą weksel i tak jest wazny (jezeli juz zostal wystawiony) i trzeba się wywiązać z tej płatności (wykupić weksel)! (to wlasnie jest skutek tego "bezwarunkowego" polecenia zapłaty.) Bardzo ostrożnie podchodziłabym do płatności wekslowych (czek to przynajmniej można odwołac jakby coś )

__________________
Nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku.
palomino jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-09-24, 09:50   #6
Fronka
Raczkowanie
 
Avatar Fronka
 
Zarejestrowany: 2003-06
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 381
Re: weksle

Na szczęście to nie ja wystawiam ten weksel, tylko firma w której pracuję.
Odbiorcą weksla jest Akademia Rolnicza w Szczecinie, a sam weksel jest zabezpieczeniem gwarancji, jaką objęte są wykonywane przez nas prace na rzecz AR.
Myślę, że w takiej sytuacji nie ma zbyt dużego niebezpieczeństwa, skoro AR to państwowa uczelnia.

__________________
Fronka
Fronka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:28.