Ślub cywilny=gorszy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-06-03, 16:25   #1
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947

Ślub cywilny=gorszy?


Powiem szczerze, że troszki mnie zaczyna już to irytować Spotykam się często z poglądami, że ślub cywilny jest gorszy od kościelnego. Moja koleżanka wzięła ślub w USC, reakcja innych: "a kościelny kiedy bierzecie?". Druga planuje też w urzędzie, ale nie wiedziała, jeszcze gdzie, bo jej chłopak jest z drugiego końca Polski. Odpowiedź znajomej: "ale przecież ślub się bierze w parafii panny młodej!".

Skąd ta pewność, że każdy chce ślubu kościelnego? A jak się bierze cywilny, to pewnie po to, żeby na wesele odłożyć (bo przecież po cywilnym nie robi się wesel ) i wziąć kościelny w przyszłości. Ja ślubu kościelnego nie wezmę za nic w życiu, ale nawet, gdybym brała, to nie zakładałabym z góry, że każdy o takowym marzy i nie pytała, czy na ślub cywilny cokolwiek kupować, skoro to przecież "skromniejsza uroczystość niż kościelny"...

A Wy co o tym myślicie?
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 16:44   #2
Karinio
Zakorzenienie
 
Avatar Karinio
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 9 348
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Skąd ta pewnośc, że każdy chce ślub Kościelny? To trzeba by było zapytać, te o osoby kóre naciskają,pytają o to.
Karinio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 16:46   #3
pabi28
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Wa-wa
Wiadomości: 552
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Ślub to ślub, dla mnie bez znaczenia czy w urzędzie czy w kościele. Wiadomo...każdy ma swoje poglądy, marzenia i każdy woli co innego, ale dla mnie to osobiście bez znaczenia Sama najpierw planuje cywilny, a potem kościelny. Znam pary, które mają tylko kościelny lub tylko cywilny, albo to i to i jakoś nie widzę różnicy w ich życiu i nie słyszałam żadnych komentarzy
__________________
On ci się przygląda tak intensywnie, jakby był twoim ochroniarzem, gotowym w każdej chwili osłonić cię własnym ciałem przed strzałem, czy coś w tym rodzaju...


pabi28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 16:54   #4
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez pabi28 Pokaż wiadomość
mają tylko kościelny
nie ma takiego tzn. pewnie chodzi Ci o konkordatowy, czyli w kościele, ale liczy się on także jako cywilny

ja też nie mam zamiaru brać kościelnego, bo nie marzę o: weselichu, sukni bezie, byciu księżniczką, jednej takiej nocy w życiu i całym jarmarku z tym związanym...tylko USC z rodzicami i bez korowodów
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 17:00   #5
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Powiem szczerze, że troszki mnie zaczyna już to irytować Spotykam się często z poglądami, że ślub cywilny jest gorszy od kościelnego. Moja koleżanka wzięła ślub w USC, reakcja innych: "a kościelny kiedy bierzecie?". Druga planuje też w urzędzie, ale nie wiedziała, jeszcze gdzie, bo jej chłopak jest z drugiego końca Polski. Odpowiedź znajomej: "ale przecież ślub się bierze w parafii panny młodej!".

Skąd ta pewność, że każdy chce ślubu kościelnego? A jak się bierze cywilny, to pewnie po to, żeby na wesele odłożyć (bo przecież po cywilnym nie robi się wesel ) i wziąć kościelny w przyszłości. Ja ślubu kościelnego nie wezmę za nic w życiu, ale nawet, gdybym brała, to nie zakładałabym z góry, że każdy o takowym marzy i nie pytała, czy na ślub cywilny cokolwiek kupować, skoro to przecież "skromniejsza uroczystość niż kościelny"...

A Wy co o tym myślicie?
jestem podobnego zdania. na intymnym czesto widac takie podejscie
nigdy nie wezme slubu w kosciele. nie wierze - nie bede sie w to bawic. nie chce sie czuc jak ksiezniczka. taka ciezka kase wole przeznaczyc na prawdziwe podroze
skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 17:01   #6
sensualangel
Wtajemniczenie
 
Avatar sensualangel
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 692
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

moja kuzynka stwierdziła, że mogła brać cywilny zamiast kościelnego....Notomiast druga z kuzynek z tego co wiem będzie brała tylko cywilny gdyż jej przyszły mąż uwarza że "nie chce uczestniczyć w cyrku"coś w tym stylu
sensualangel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 17:09   #7
201803290936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 43 642
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Ignorować, na głupotę i prosty sposób myślenia nic nie poradzisz.
201803290936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-06-03, 17:23   #8
Lavande
Raczkowanie
 
Avatar Lavande
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Neverwhere
Wiadomości: 291
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Ślub cywilny absolutnie nie jest gorszy. Sama w przyszłości zamierzam wziąć tylko taki, zwłaszcza, że ja jestem deistką, a mój mężczyzna agnostykiem. Myślę, że takie traktowanie ślubu kościelnego wynika po prostu z kultury, bo ludzie przywykli, że każdy składa przysięgę w kościele a potem wyprawia wesele z wielką pompą. Po cywilnym też się organizuje przyjęcia - skromniejsze, fakt, ale też przyjemne. Sama na kilku byłam.
__________________
I used to be schizophrenic, but we're ok now.
Lavande jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 17:40   #9
Martika_
Rozeznanie
 
Avatar Martika_
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: domciu;)
Wiadomości: 797
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez Lavande Pokaż wiadomość
Ślub cywilny absolutnie nie jest gorszy. Sama w przyszłości zamierzam wziąć tylko taki, zwłaszcza, że ja jestem deistką, a mój mężczyzna agnostykiem. Myślę, że takie traktowanie ślubu kościelnego wynika po prostu z kultury, bo ludzie przywykli, że każdy składa przysięgę w kościele a potem wyprawia wesele z wielką pompą. Po cywilnym też się organizuje przyjęcia - skromniejsze, fakt, ale też przyjemne. Sama na kilku byłam.
zgadzam się W sumie jak ja słyszę, że ktoś bierze ślub to też automatycznie myślę, że będzie brał kościelny, a przynajmniej podejrzewam Oczywiście, jeśli się okazuje, że para bierze cywilny to nie robi to na mnie szczególnego wrażenia - widocznie tak chcą

Natomiast zauważyłam, że niektórzy myślą, że inni myślą, że ten cywilny jest gorszy. Ja mam wrażenie, że na nikim to specjalnego wrażenia nie robi, a osoby które czują się yyyy... wykluczone, czy potępiane (?) zwyczajnie przesadzają
Martika_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 17:46   #10
BajaderkowaBaba
Zakorzenienie
 
Avatar BajaderkowaBaba
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: z łodzi na samo dno
Wiadomości: 4 888
GG do BajaderkowaBaba
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Ja jestem na etapie organizowania ślubu, co prawda z kościelnym (o ile nie zaśpiewają kosmicznej ceny) i organizujemy krótkie przyjęcie dla gości. Co słyszę o takim pomyśle "no jak tak chcecie.... ale ślub bez wesela, to nie jest ślub". To tak, jakby weselicho z nieznajomymi (bo często ponad połowy osób się nie zna) warunkowało udane pożycie małżeńskie
BajaderkowaBaba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:04   #11
eJolanta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: z zachodu
Wiadomości: 1 492
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

a ja uwazam ze ludzie tak uważaja ze cywilny jest gorszy bo można go briać pare razy i łatwo o rozwód a kościelny jest na całe życie i chyab się z tym zgodzę bo sama marzę o kościelnym bo wydaje mi się ważniejszy
__________________
R
eJolanta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-03, 18:07   #12
Anethka
Zakorzenienie
 
Avatar Anethka
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Pleasant Hill
Wiadomości: 7 852
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez Martika_ Pokaż wiadomość
Natomiast zauważyłam, że niektórzy myślą, że inni myślą, że ten cywilny jest gorszy. Ja mam wrażenie, że na nikim to specjalnego wrażenia nie robi, a osoby które czują się yyyy... wykluczone, czy potępiane (?) zwyczajnie przesadzają
Od razu na myśl przychodzi mi moja mama. Gdy dowiedziała się, że kuzyn bierze ślub cywilny od razu były komentarze, że w sumie taki ślub nic nie znaczy, więc to tak jakby żyli na kocią łapę i mogą się rozwieść w każdej chwili, bo nic ich nie łączy .

Śmieszne, ale prawdziwe.
__________________
Życie w Dubaju z mojej perspektywy

KLIK
Anethka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:21   #13
h2o0
Zakorzenienie
 
Avatar h2o0
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 3 910
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Dla mnie żaden ślub nie jest gorszy, niech każdy bierze, jaki chce i na jaki go stać.
Zdziwiło mnie natomiast coś takiego: znajoma wzięła ślub cywilny, uprawiała seks z mężem, a ksiądz nie chciał jej dać rozgrzeszenia... dla mnie to chore.
h2o0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:41   #14
kasiaen1
Zadomowienie
 
Avatar kasiaen1
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 586
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez sensualangel Pokaż wiadomość
moja kuzynka stwierdziła, że mogła brać cywilny zamiast kościelnego....Notomiast druga z kuzynek z tego co wiem będzie brała tylko cywilny gdyż jej przyszły mąż uwarza że "nie chce uczestniczyć w cyrku"coś w tym stylu
Cytat:
Napisane przez skazana_na_bluesa Pokaż wiadomość
jestem podobnego zdania. na intymnym czesto widac takie podejscie
nigdy nie wezme slubu w kosciele. nie wierze - nie bede sie w to bawic. nie chce sie czuc jak ksiezniczka. taka ciezka kase wole przeznaczyc na prawdziwe podroze
Cytat:
Napisane przez dorka1980 Pokaż wiadomość
nie ma takiego tzn. pewnie chodzi Ci o konkordatowy, czyli w kościele, ale liczy się on także jako cywilny

ja też nie mam zamiaru brać kościelnego, bo nie marzę o: weselichu, sukni bezie, byciu księżniczką, jednej takiej nocy w życiu i całym jarmarku z tym związanym...tylko USC z rodzicami i bez korowodów
Nie ma to jak stereotypowe myślenie..Od kiedy ślub kościelny= "cyrk", "weselicho", "ciężka kasa"- co to w ogóle ma wspólnego ze sobą? I od kiedy ślub cywilny = skromna uroczystość i brak sukni bezy? Ceremonia ceremonią, ślub kościelny bierze się bądź nie ze względu na przekonania i jedynym wyznacznikiem tego jest odpowiedź na pytanie "należę do Kościoła czy nie?", inaczej jest to lekkie niezrozumienie tematu..A uroczystość PO swoją drogą i nie wiem co ma do rzeczy rodzaj zawartego związku?
__________________
kasiaen1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:42   #15
201604190949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 7 274
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez eJolanta Pokaż wiadomość
a ja uwazam ze ludzie tak uważaja ze cywilny jest gorszy bo można go briać pare razy i łatwo o rozwód a kościelny jest na całe życie i chyab się z tym zgodzę bo sama marzę o kościelnym bo wydaje mi się ważniejszy
Kościelny jest na całe życie tylko dla tych, którzy w to wierzą.
201604190949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:44   #16
sensualangel
Wtajemniczenie
 
Avatar sensualangel
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 692
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez kasiaen1 Pokaż wiadomość
Nie ma to jak stereotypowe myślenie..Od kiedy ślub kościelny= "cyrk", "weselicho", "ciężka kasa"- co to w ogóle ma wspólnego ze sobą? I od kiedy ślub cywilny = skromna uroczystość i brak sukni bezy? Ceremonia ceremonią, ślub kościelny bierze się bądź nie ze względu na przekonania i jedynym wyznacznikiem tego jest odpowiedź na pytanie "należę do Kościoła czy nie?", inaczej jest to lekkie niezrozumienie tematu..A uroczystość PO swoją drogą i nie wiem co ma do rzeczy rodzaj zawartego związku?
ale o co Ci chodzi? chcesz to dam Ci namiary do kuzynki i sobie podyskutujesz...a ode mnie to wiesz 4 kroki do tyłu
sensualangel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:50   #17
kasiaen1
Zadomowienie
 
Avatar kasiaen1
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 586
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez h2o0 Pokaż wiadomość
Dla mnie żaden ślub nie jest gorszy, niech każdy bierze, jaki chce i na jaki go stać.
Zdziwiło mnie natomiast coś takiego: znajoma wzięła ślub cywilny, uprawiała seks z mężem, a ksiądz nie chciał jej dać rozgrzeszenia... dla mnie to chore.
Co w tym chorego, że Twoja znajoma nie przestrzega zasad uczestnictwa w dobrowolnej organizacji jaką jest Kościół, w związku z czym owo rozgrzeszenie nie należy jej się z punktu widzenia przepisów tejże instytucji? Jakie znaczenie ma ślub cywilny w oczach KK, jeśli są to dwie zupełne różne płaszczyzny?

---------- Dopisano o 19:50 ---------- Poprzedni post napisano o 19:48 ----------

Cytat:
Napisane przez sensualangel Pokaż wiadomość
ale o co Ci chodzi? chcesz to dam Ci namiary do kuzynki i sobie podyskutujesz...a ode mnie to wiesz 4 kroki do tyłu
"acha"..
__________________
kasiaen1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:54   #18
Anethka
Zakorzenienie
 
Avatar Anethka
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Pleasant Hill
Wiadomości: 7 852
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez h2o0 Pokaż wiadomość
Dla mnie żaden ślub nie jest gorszy, niech każdy bierze, jaki chce i na jaki go stać.
Zdziwiło mnie natomiast coś takiego: znajoma wzięła ślub cywilny, uprawiała seks z mężem, a ksiądz nie chciał jej dać rozgrzeszenia... dla mnie to chore.
Dla KK ślub = przysięga przed Bogiem, a sam cywilny to jakieś tam papierki, więc wcale nie dziwę się, że ksiądz nie chciał dać rozgrzeszenia .

Cytat:
Co w tym chorego, że Twoja znajoma nie przestrzega zasad uczestnictwa w dobrowolnej organizacji jaką jest Kościół, w związku z czym owo rozgrzeszenie nie należy jej się z punktu widzenia przepisów tejże instytucji? Jakie znaczenie ma ślub cywilny w oczach KK, jeśli są to dwie zupełne różne płaszczyzny?
Zgadza się.
__________________
Życie w Dubaju z mojej perspektywy

KLIK

Edytowane przez Anethka
Czas edycji: 2011-06-03 o 18:55
Anethka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 18:59   #19
dorka1980
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Nowa Alexandria
Wiadomości: 2 627
GG do dorka1980
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez kasiaen1 Pokaż wiadomość
Nie ma to jak stereotypowe myślenie..Od kiedy ślub kościelny= "cyrk", "weselicho", "ciężka kasa"- co to w ogóle ma wspólnego ze sobą? I od kiedy ślub cywilny = skromna uroczystość i brak sukni bezy? Ceremonia ceremonią, ślub kościelny bierze się bądź nie ze względu na przekonania i jedynym wyznacznikiem tego jest odpowiedź na pytanie "należę do Kościoła czy nie?", inaczej jest to lekkie niezrozumienie tematu..A uroczystość PO swoją drogą i nie wiem co ma do rzeczy rodzaj zawartego związku?
nie stereotypowe, ale WIĘKSZOŚĆ kościelnych to cepeliada w sukni ślubnej i setka gości a cywilne w większości obywają się bez tych "atrybutów". I WIĘKSZOŚĆ par staje przed ołtarzem nie z bogobojności, ale z: tradycji, bo co rodzina powie, bo rodzice zapłacili itd. Takie jest moje zdanie.
dorka1980 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-03, 19:08   #20
Mala_Zmijka
Raczkowanie
 
Avatar Mala_Zmijka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 240
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Najpierw moje zdanie na ten temat: Każdy bierze ślub gdzie chce, jak chce i oczywiście z kim chce Dopóki para młoda jest szczęśliwa wszystko styka.

A teraz spostrzeżenie: krytykujecie podejście " ślub kościelny jest lepszy niż ślub cywilny", a niektóre z was same zachowują się podobnie opisując ślub kościelny jako ten dla "księżniczek", jarmark, cyrk i w ogóle kto uważa, że ślub kościelny jest ważniejszy jest ignorantem i jest głupi

To dokładnie to samo podejście tylko z dwóch różnych stron. Każdy ślub ma swoje minusy i plusy, dodatkowo każdy z tych ślubów może występować w kilku wersjach. Widziałam śluby cywilne, które błyszczały większym przepychem niż kościelne ( a kto powiedział, że po cywilnym nie może być wesela?) i kościelne które były skromniutkie świętowane z najbliższą rodziną.
Nie dajcie się zamknąć w stereotypach.

Ja chciałabym wziąć ślub kościelny z prostego względu: jestem osobą wierzącą. Nie będzie ogromnego weselicha, setki gości ani homarów. Zaprosimy najpewniej tylko najbliższą rodzinę.

@up Dorka

A skąd masz te dane? Skąd wiesz, że większość jest taka a nie inna? Z własnych subiektywnych obserwacji czy z danych statystycznych? Bo ja z moich subiektywnych obserwacji spokojnie mogę powiedzieć, że jest zupełnie na odwrót niż powiedziałaś.

Edytowane przez Mala_Zmijka
Czas edycji: 2011-06-03 o 19:10
Mala_Zmijka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 19:20   #21
kasiaen1
Zadomowienie
 
Avatar kasiaen1
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 1 586
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez dorka1980 Pokaż wiadomość
nie stereotypowe, ale WIĘKSZOŚĆ kościelnych to cepeliada w sukni ślubnej i setka gości a cywilne w większości obywają się bez tych "atrybutów". I WIĘKSZOŚĆ par staje przed ołtarzem nie z bogobojności, ale z: tradycji, bo co rodzina powie, bo rodzice zapłacili itd. Takie jest moje zdanie.
Ok, zgoda, ale nadal nie rozumiem co to jest za argument "bo większość"? Zacytowałam specjalnie wypowiedzi, w których to, że "większość to cepeliada" jest argumentem i niemal decydentem czy wziąć ślub kościelny, jakby co najmniej byłoby to obowiązkowym jego elementem, a wręcz istotą..Nie czaję związku pomiędzy tą kwestią a decyzją dotyczącą ślubu.

---------- Dopisano o 20:20 ---------- Poprzedni post napisano o 20:13 ----------

Cytat:
Napisane przez Mala_Zmijka Pokaż wiadomość

Ja chciałabym wziąć ślub kościelny z prostego względu: jestem osobą wierzącą. Nie będzie ogromnego weselicha, setki gości ani homarów. Zaprosimy najpewniej tylko najbliższą rodzinę.

.
Powiedziałabym, że wręcz jest to jedyny racjonalny powód podjęcia takiej a nie innej decyzji.



__________________

Edytowane przez kasiaen1
Czas edycji: 2011-06-03 o 19:16
kasiaen1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 20:30   #22
Agrippinilla
Rozeznanie
 
Avatar Agrippinilla
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 734
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Brałam ślub w czasach, gdy nie było jeszcze możliwości ślubów konkordatowych, więc przed ślubem kościelnym był cywilny. Ślub kościelny uważany był jako ten właściwy, cywilny był tylko rejestracją, więc oczywiście był tym mniej ważnym. Po cywilnym (jeśli nie odbywał się w tym samym dniu) była tylko skromna kawa czy kolacja, wesele po kościelnym.

Obecnie wśród rodziny i znajomych jest tak, że po cywilnym wesela się nie robi, dopiero po kościelnym. Wesele po cywilnym urządzają tylko osoby niewierzące lub pary, które nie mogą wziąć ślubu kościelnego, bo np. są po rozwodzie. Nikt się ich nie czepia, bo wiadomo że kościelnego nie będzie, więc cywilny jest ich ostatnim ślubem i jest okazja do świętowania. Osoby wierzące biorą ślub konkordatowy albo cywilny a za jakiś czas kościelny. W tym drugim przypadku na cywilny nawet nie zaprasza się gości, bo ten ślub nie jest ostatnim
__________________
Panta rei
Agrippinilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 21:35   #23
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Lo jejku, jak zwykle temat zirytowanej osobki, bo jakis znajomy/znajoma jest wierzacy/a i przez pryzmat swoich pogladow patrzy na reszte swiata. Ciekawe, gdzie te wszystkie zirytowane osobki paruja, jak niewiadomo jakie durnoty odpowiadaja antyklerykalowie/ateisci. Wtedy to jest, psia mac, wolnosc do wyrazania pogladow

Co tu zreszta daleko szukac, w tym temacie, te same osoby co ciupaja na ograniczenie horyzontow typu "slub cywilny jest gorszy", same entuzjastycznie na lewo i prawo tryskaja ograniczeniem horyzontow pt. "slub koscielny to cepeliada".

Cytat:
nie stereotypowe, ale WIĘKSZOŚĆ kościelnych to cepeliada w sukni ślubnej i setka gości a cywilne w większości obywają się bez tych "atrybutów". I WIĘKSZOŚĆ par staje przed ołtarzem nie z bogobojności, ale z: tradycji, bo co rodzina powie, bo rodzice zapłacili itd. Takie jest moje zdanie.
Krzyczysz sie o wiekszosci, a sila rzeczy gucio o wieszkosci mozesz wiedziec.Rownie dobrze - wieszkosc "slubow" cywilnych to zenada, bezsens itd. Jak juz pisalem, hipokryzja czystej wody. No a jak jeszcze ktos wyskakuje zupelnie bezpodstawnie z wiekszoscia, to juz w ogole zenada.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.

Edytowane przez Wyrak
Czas edycji: 2011-06-03 o 21:41
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 21:48   #24
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Co tu zreszta daleko szukac, w tym temacie, te same osoby co ciupaja na ograniczenie horyzontow typu "slub cywilny jest gorszy", same entuzjastycznie na lewo i prawo tryskaja ograniczeniem horyzontow pt. "slub koscielny to cepeliada".
Pokaż, gdzie napisałam, że ślub kościelny to cepeliada czy nie wiadomo co.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 21:55   #25
himym
Zadomowienie
 
Avatar himym
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 1 178
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Jako ateistka-od Kościoła jak najdalej się trzymam.
Znam wiele osób,które miały ślub kościelny tylko dlatego,że rodzina chciała. Sama nigdy bym nie chciała i wiem,że nie będę miała i niezależnie od mojego narzeczonego czy jego rodziny,moje wyznanie i koniec.
W Polsce się raczej po prostu przyjęło się że kościelny i cywilny to "cały ślub".

---------- Dopisano o 22:55 ---------- Poprzedni post napisano o 22:52 ----------

Ślub się bierze DLA SIEBIE nie dla rodziny.
__________________
The only way to get rid of a temptation is to yield to it
Problem niektórych kobiet polega na tym,że ekscytują się byle czym,a potem biorą z tym ślub.



Nie subskrybuję wątków.
himym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 22:09   #26
nynka_1987
Zadomowienie
 
Avatar nynka_1987
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Szczecinek :/
Wiadomości: 1 269
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez Anethka Pokaż wiadomość
Od razu na myśl przychodzi mi moja mama. Gdy dowiedziała się, że kuzyn bierze ślub cywilny od razu były komentarze, że w sumie taki ślub nic nie znaczy, więc to tak jakby żyli na kocią łapę i mogą się rozwieść w każdej chwili, bo nic ich nie łączy .
Śmieszne, ale prawdziwe.
Moja rodzicielka też tak stwierdziła odnośnie mojego ewentualnego ślubu
__________________
nynka_1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 22:31   #27
SamSzef
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 187
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez Anethka Pokaż wiadomość
Od razu na myśl przychodzi mi moja mama. Gdy dowiedziała się, że kuzyn bierze ślub cywilny od razu były komentarze, że w sumie taki ślub nic nie znaczy, więc to tak jakby żyli na kocią łapę i mogą się rozwieść w każdej chwili, bo nic ich nie łączy .
no niestety, dla niektórych ślub kościelny musi być i koniec.
taki kraj, taka tradycja, ale wydaje mi się, że chyba jednak coraz częściej młode pary rezygnują z kościelnego. ciekawe na ile jest to kwestia wiary (lub jej braku), a na ile pieniędzy. nie ma co ukrywać, że za ślub trzeba dać "co łaska" ale nie są to małe pieniądze. (ktoś ze znajomych opowiadał, że dowiadując się u proboszcza ile za ślub otrzymał odpowiedź co łaska, ale zwykle dają ok.1500. a cywilny to wydatek rzędu 100zł

wg mnie w większości przypadków ludzie biorą kościelny nie dla siebie, ale dla innych, bo rodzina wywiera presję, bo co ludzie powiedzą, bo jak to tak bez kościelnego.
SamSzef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-03, 22:41   #28
Karinio
Zakorzenienie
 
Avatar Karinio
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 9 348
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Będe szczera. Jak dla mnie osobiście,ślub cywilny to nic ciekawego Idziesz do USC wypowiadasz przed Panią/Panem Urzedniczką/kiem regułke, podpisuje papiery i dowidzenia. Ślub Kościelny ma/może mieć piękną oprawe, jest wzruszajacy i wcale nie musi być szopką.A jak ktoś to niezrozumie, to już nie mój problem.
A i żeby nie było, raczej nie uważam cywilny za gorszy.

Edytowane przez Karinio
Czas edycji: 2011-06-03 o 22:45
Karinio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-04, 00:17   #29
gramwzielone
Wtajemniczenie
 
Avatar gramwzielone
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 2 275
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Cytat:
Napisane przez h2o0 Pokaż wiadomość
Dla mnie żaden ślub nie jest gorszy, niech każdy bierze, jaki chce i na jaki go stać.
Zdziwiło mnie natomiast coś takiego: znajoma wzięła ślub cywilny, uprawiała seks z mężem, a ksiądz nie chciał jej dać rozgrzeszenia... dla mnie to chore.
I bardzo dobrze zrobił. Chorym jest myślenie że świat dostosuje się do nas bo tak chcemy.

Kościół katolicki tak jak i inne wspólnoty religijne jest organizacją dobrowolną. I skoro ktoś chce być jej członkiem powinien się dostosować do jej zasad. Dla Kościoła małżeństwem jest to zawarte przed kapłanem, więc dla niego Twoja koleżanka żyje w grzechu.
Swoją drogą musi być dość nierozgarnięta, skoro nie dość że nie wie o tym i lezie do spowiedzi - mimo że oczywistą rzeczą jest że nie powinna dostać rozgrzeszenia, to jeszcze oburza się z tego powodu .
gramwzielone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-04, 01:53   #30
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Ślub cywilny=gorszy?

Jak ktoś chce ślub z ceregielami to można wziąć cywilny poza urzędem stanu cywilnego, wystarczy dogadać się z pracownikami. Jest to możliwe, płaci się normalnie jak za cywilny plus zapewnia się dojazd np taksówką urzędnika, lub zwraca się koszty dojazdu. Ślub taki powinien być zapowiedziany i umówiony, nie jest to najpopularniejsze więc czasem mogą być problemy ale ludzie tak biorą. I to nie jest jakiś hamerykański wymysł nielegalny w tym kraju. I też może mieć oprawę i być wzruszający nawet bardzo.

---------- Dopisano o 02:51 ---------- Poprzedni post napisano o 02:50 ----------

Możesz zamówić sobie 15 skrzypaczek, wiolonczelistkę i wziąć ślub w białym patio otoczonym krzewami róż. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie

---------- Dopisano o 02:53 ---------- Poprzedni post napisano o 02:51 ----------

A jak komuś nie pasuje że tylko cywilny to wcale przychodzić nie musi, najwidoczniej nie jest mi dane z taką ciotką czy wujem żyć w dobrych kontaktach;p
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-06-14 15:18:49


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:03.