Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 26 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-09-09, 13:30   #751
olkka16
Rozeznanie
 
Avatar olkka16
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 981
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez butterfly20 Pokaż wiadomość
Masakra...przecież wszędzie jest o tym,że oni nie mogą kontrolować przychodów.
A napiszesz jakie miałaś przychody przez te 4 miesiące?I jaki w tym miesiącu wysokiej składki?
Niby nie mogą. Odezwę się jak dostanę konkretną odpowiedź na piśmie dlaczego odrzucają.

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka
__________________
Odliczanie
olkka16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-11, 09:36   #752
olkamanolka3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 11
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Można w każdej chwili podnieść składkę wraz z deklaracją DRA.
olkamanolka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-11, 14:05   #753
ninagg
Zakorzenienie
 
Avatar ninagg
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 3 129
GG do ninagg
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Tak, co miesiąc możesz mieć inna
__________________
Pierwszy kontakt: 04.02.09
Poznaliśmy się: 14.02.09
Jesteśmy razem: 22.03.09
Zaręczyny: 16.10.10
Data zaślubin: 02.06.2012


Ola 11.12.2012

Wojtek 14.10.2015
ninagg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-11, 15:41   #754
Garadiela
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: czestochowa
Wiadomości: 1 687
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Tak sie zastanawiam jak to zrobic by dostac ciut wiecej pozniej niz 100 czy 200 zl...Dzialalnosc mam od konca maja.... Jestem na preferencyjnym zusie...Wiadomo ze nie zaplace nagle 9 tys bo tylu to nawet dochodu nie mam ....
__________________
żonka
Małżeństwo nie jest stanem, jest umiejętnością.

https://wizaz.pl/Mikroreklama
Garadiela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-11, 17:22   #755
ninagg
Zakorzenienie
 
Avatar ninagg
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Kielce
Wiadomości: 3 129
GG do ninagg
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez Garadiela Pokaż wiadomość
Tak sie zastanawiam jak to zrobic by dostac ciut wiecej pozniej niz 100 czy 200 zl...Dzialalnosc mam od konca maja.... Jestem na preferencyjnym zusie...Wiadomo ze nie zaplace nagle 9 tys bo tylu to nawet dochodu nie mam .... :
Wypisać się z ubezpieczenia chorobowego i po np.2 miesiącach wrócić i opłacać składki od normalnej podstawy.
__________________
Pierwszy kontakt: 04.02.09
Poznaliśmy się: 14.02.09
Jesteśmy razem: 22.03.09
Zaręczyny: 16.10.10
Data zaślubin: 02.06.2012


Ola 11.12.2012

Wojtek 14.10.2015
ninagg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-25, 21:58   #756
mamma2016
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 1
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez ninagg Pokaż wiadomość
Wypisać się z ubezpieczenia chorobowego i po np.2 miesiącach wrócić i opłacać składki od normalnej podstawy.
Nie, nie. W obecnej sytuacji to nie zadziała.
Jest ustawa, która wprowadza dawno już zaplanowane (i niestety zaklepane) zmiany w zasiłkach macierzyńskich.
Miała wejść od 1 listopada 2015 roku, ale dzisiaj udało się w sejmie przegłosować projekt, który wydłuża czas do 1 stycznia 2016. I jeżeli zostanie ten projekt zaklepany w senacie i podpisany przez prezydenta do końca października, to będzie działał

Jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie opłacał składek na ubezpieczenie chorobowe i zgłosi się teraz, będzie musiał płacić składki od wysokiej podstawy (ponad 9 tyś. podstawa, a składka to jakieś 3500zł). przez 90 dni, następnie po 90 dniach taka osoba musi otrzymać L4 - i musi to być jeszcze przed 1 stycznia 2016. Następnie trzeba być na L4 do dnia porodu i macierzyński, a wcześniej chorobowe z L4 będzie obliczane wg starych zasad.

Jeżeli natomiast ktoś opłaca składkę chorobową od niskiej podstawy, żeby nabyć prawo do wysokiego zasiłku, musiałby wyrejestrować się z ubezpieczenia chorobowego na min. 31 dni, a później płacić składkę przez 90 dni od wysokiej podstawy. Niestety w tym wypadku nie ma szans na wyrobienie się przed 1 stycznia 2015.

Jest jeszcze jedna opcja dla opłacających składkę chorobową od niskiej podstawy - wyrejestrowanie się z ubezpieczenia chorobowego na mniej niż 31 dni (kilka dni dosłownie), a następnie zarejestrowanie się ponownie i opłacenie składki z wysoką podstawą. Wówczas nie obowiązuje okres karencji 90 dni, a 30 dni. I po 30 dniach można iść na L4 (ale trzeba mieć opłaconą składkę za pełny miesiąc!) I tutaj niestety zależy od oddziału ZUSu jak zinterpretuje tę sytuację. Czy policzy średnią po przerwie - a więc średnią z jednego miesiąca. Czy policzy z poprzednimi miesiącami. Podobno bywa i tak i tak i zasady nie ma (strasznie to dziwne...).

Mam nadzieję, że pomogłam
mamma2016 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-26, 08:37   #757
ankaM1112
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 7
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam
17 września 2015 skończył mi sie zasiłek macierzyński, który miałam od najwyższej podstawy. Jednak w trakcie trwania urlopu macierzynskiego zawiesiłam działalność gdyż dużo czasu przebywałam z dzieckiem w szpitalu.
Moje pytanie dotyczy nowych przepisów, które na 99% wchodzą w zycie dnia 1 stycznia 2016.
Otóż, jeśli wznowie działalność gospodarczą dnia 1 października i równocześnie z początkiem tego miesiąca zajde w ciąże (oczywiście zgłosze sie do dobrowolnego chorobowego i max podstawy), to czy po 90 dniach, czyli 30 grudnia, jeśli pójde na L4 (czyli 2 dni w tym roku) to zasilek chorobowy i macierzynski będę miała liczony wg starych zasad tzn z 3 miesiecy i podstaw tego roku?
Czy jest jakas ustalona ilośc dni na których trzeba być na L4 keszcze w tym roku?
Podkreśle też ze działalnosc mam krócej niz 2 lata, w pierwszej ciąży miałal z tego tytułu kontrole, która była pozytywna dla mnie.
Bardzo proszę o odpowiedz gdyż borykam sie z podjęciem decyzji.
Dziecko z mężem, co prawada planowalismy w roku 2016, lecz ta ustawa mobilizuje pewnie wiele matek (które chcą mieć dziecko) aby swoje plany macierzyńskie wdziliły w zycie jeszcze w tym roku.
Pozdrawiam serdecznie Anna
ankaM1112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-09-27, 20:20   #758
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Moj mąż prowadzi DG od grudnia 2013 ( w listopadzie placi ostatnie preferencyjne skladki a od grudnia juz normalne) Ja od 1 maja jestem zarejestrowana jako osoba wspolpracujaca mam odprowadzane skladki lacznie z chorobowym... od czerwca jestem na L4 zasilek chorobowy dostalam bo mialam ciaglosc chorobowego z poprzedniej pracy.

Termin porodu mam na 18 grudnia. czy dobrze rozumiem ze zasilek macierzynski bede miala naliczany na starych zasadach? dzialalnosc bedzie juz miala 2 lata a ja skladki chorobowe mam oplacane lacznie od pazdziernika 2014 najpierw w poprzeniej pracy pozniej u meza jako wspolpracownik. Ja juz zglupialam i niewiem czy sie lape na stare zasady czy nowe.... nie mam skladek od najwyzszej podstawy nic nie chce wyludzac... ale nowe zasady sa dosc krzywdzace dlatego chcialabym byc traktowana po staremu... kazdy mi mowi co innego!!!!

druga sprawa.. zawsze chcielismy miec z mezem dzieci ktore bedzie dzielic jak najmniejsza roznica wieku... wiec chcemy postarac sie o dziecko jak najwczesniej po urodzeniu pierwszego... z tego co mi wiadomo do tej pory bylo tak ze jesli zglosze ze chce od razu wykorzystac macierzynski+dodatkowy+ro dzicielski czyli ten roczny i w trakcie tego roku zajde w ciazy i urodze na bezplatnym wychowawczym to normalnie dalej mam wyplacany macierzynski od urodzenia drugiego dziecka przez kolejny rok...
moje pytanie czy jesli z pierwszym porodem zalapie sie na stare zasady a drugie dziecko urodze na wychowawczym to macierzynski na drugie dziecko bedzie dalej obowiazywac na starch zasadach czy nalicza go juz na nowych????

pprosze o pomoc bo sie pogubilam
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 14:02   #759
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Nikt nie pomoze?
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 14:07   #760
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Ja watpie, ale niech wypowie sie ktos bardziej zaglebiony w szczegoly.
Bo skoro urodzisz w czasie dosc odleglym od wprowadzenia nowych zasad to dlaczego mieliby naliczyc Ci na starych zasadach?
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 14:08   #761
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Rodze w grudniu zasady wchodza w styczniu
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-01, 14:12   #762
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

O mamo- a ja cos przeczytalan ze w chodiz o nastepne dziecko
Jezeli to co zostalo wywalczone czyli vl do stycznia to jasne.
Jezeli nie to ja Ci nie powiem, ale masz przeciez wczesniejszy macierzynski
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 14:17   #763
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dobrze przeczytalas. Pytalam o ta ciaze i o kolejna planowana. A twoja odp odniosłam do obecnej ciazy. Wiem tyle ze jesli urodze do konca grudnia to stare zasady ale niewiem tylko czy zachowanie ciaglosci zasilkow pozwoli mi w kolejnej ciazy na zachowanie zasilku na starych zasadach... jednak zaczynam w to watpic...
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 14:44   #764
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wg mnie nie, na logikę. Druga ciaza i nabycie macierzyńskiego w 2016 to już wg nowych zasad.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 14:49   #765
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

To chyba trzeba sie wypisac z działalności i szukac czegos na umowe o prace )
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 15:03   #766
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

To prowadzisz działalność tylko dla zysków ze starej ustawy?
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 16:05   #767
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Powiedz mi jeszcze ze dzieci plodze dla pieniedzy... nie wyludzam nie oplacam wysokich skladek tylko najzwyklejsze...tak jak pisalam jestem os wspolpracujaca pomagam mezowi. Ale jak widze jak państwo na kazdym kroku krzywdzi malych przedsiębiorców to mam ochote znalezc prace na umowe a mezowi pomagac w wolych chwilach i miec spokojna glowe o nowych przepisach dowiedzialam sie niedawno z dzien dobry tvn przy okazji strajku matek na dzialalnosci... juz bylan w ciazy i juz bylam na zwolnieniu. Nie podnosiłam sobie zadnych skladek w zwiazku z tym ale w dzisiejszych czasach obawiam sie ze ze plany ktore mialam co do drugiej ciazy bede musiala odlozyc zeby wiazac koniec z koncem jakos!!! Taki mamy cudowny kraj ze lepiej byc rolnikiem albo bezrobotnym niz uczciwie ciułać sobie grosz do grosza na wlasnej dzialalnosci...
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 16:15   #768
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Nie wiem jak Ty, ja znam kilka przykładów jedno miesięcznych działalności. Ba, nawet zwolnień z etatu i zakładania na prędce fikcyjnej firmy.
Nie za bardzo rozumiem Twój zapis o drugiej ciąży. Nowa ustawa pozwala podnieść składki i uzyskać wyższy macierzyński. Nie na tak korzystnych zasadach jak teraz ale jednak. Omawiane to było wcześniej na wątku. Jedynie co mi osobiście nie podoba się w nowej ustawie, to fakt naliczania średniej z 12 miesięcy. Jak ja mam wycyrklowac i wiedzieć, że za trzy zajde w ciążę to nie wiem. A i jeszcze będę mogła w pełni sił pracować do rozwiązania. Ale tutaj nie ma chyba dobrego rozwiązania. Ja go przynajmniej nie widzę.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 16:34   #769
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

No oczywiscie ze takich przykladow jest pelno na każdym forum dziewczyny pytaja jak wykombinować wysokie zasilki.. zakladaja fikcyjne dg ale sa tez takie jak ja ktore zarabiaja przecietnie i macierzynski beda miec nie za wysoki na starych zasadach a co dopiero na nowych... nawet jakbym chciała wyciagnac od zusu wieksze zasilki to nie stac by mnie bylo na skladki.. dlatego dla mnie lepszym wyjsciem byko by przejscie na etat...i nie martwienie sie okresami wyczekiwania oplacaniem skladek kontrolami itd. Zreszta nie mialabym chyba skrupułów tak kombinowac..

---------- Dopisano o 17:34 ---------- Poprzedni post napisano o 17:26 ----------

Nie ma co debatowac... mialam nadzieje ze przechodzac plynnie z macierzynskiego na rodzicielski i wychowawczy a nastepnie znow na macierzynski to bede ciagnac dalej stare zasady... nie da sie to sie nie da... taki kraj i takie glupie zasady chcieli ukrócić wyludzenia a uderzyli tez w uczciwych przedsiębiorców.
Przy okazji pytanie czy przy dg istnieje cos takiego jak rodzicielski czy to poprostu 52tygodniowy zasilek macierzynski? Chodzi mi o nazewnictwo. . Bo na etatach jest urlop macierzynski dodatkowy i rodzicielski. Na dzialalnosci natomiast zasilek macierzynski..... i co dalej tez mamy dodtkowy i rodzicielski czy jakos inaczej sie to nazywa? Pytan bo niewiem jak sformulowac wniosek o macierzynski ktory chce wykorzystac w calosci 52tyg
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-01, 16:39   #770
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Układ taki sam jak ma etacie. Albo płatny 100% przez pół roku i 60% przez drugie pół albo 80% przez rok.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 16:54   #771
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Mnie interesuje 80% przez caly rok. Chce tylko wiedziec czy funkcjonuja te same nazwy jak "dodatkowy macierzynski" i "rodzicielski".
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 17:03   #772
wonderka
Zadomowienie
 
Avatar wonderka
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 219
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Tak nazwy te same.
wonderka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-01, 17:04   #773
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Dzieki
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-02, 08:30   #774
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Mnie to zawsze zastanawia jak ktoś pisze o ucziciwej działalności iprzez ponad dwa lata ma w planach pobieranie zasiłku i macierzyńskiego To na czym ta uczciwa działalność polega :P
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-02, 08:47   #775
Filip_inka
Raczkowanie
 
Avatar Filip_inka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: różnie:)
Wiadomości: 178
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hahaha jak ktos chce zalozyc rodzine ktora zawsze mial w planach to tak robi... bo tak chce!!!! A ty jak masz z tym problem to nie miej dzieci wcale tylko zapieprzaj cale zycie na marna emeryturke. Skoro pracuje odprowadzam składki a zawsze chcialam miec dwoje dzieci jedno po drugim to mi sie zasilek nalezy jak psu buda i jest to zgodne z prawem.. tym bardziej ze nie podnosze sobie skladek na chwile przed porodem!!! ale jak chcesz byc taka uczciwa to jak zajdziesz w ciaze to charytatywnie nie skladaj wniosku o macierzynski w imie naszego cudownego prorodzinnego panstwa.. bo dla ciebie to wyłudzenie. . A na pieluchy zebraj pod kosciolem... listosciiiiiii.... ci za chore podejscie...

---------- Dopisano o 09:47 ---------- Poprzedni post napisano o 09:44 ----------

Pozatym czy zajde w ciaze rok po roku czy z dostępem 5lat to tak czy siak bede pobierac zasilek na kazde dziecko rok... czyli według ciebie tez wyludze nie??? Hm.. wyglada na to ze kazda matka majaca dzieci wyludzila nieslusznie zasilki... a przecież powinna urodzic i na drugi dzien isc do pracy zostawiając swoje dziecko...))
__________________
Lubiła tańczyć pełna radości tak...
Ciagłe goniła wiatr...
Spragniona życia wciaż, zawsze gubiła coś...
Nie chciała nic...
Filip_inka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-02, 13:23   #776
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

co do kwestii związanych z twoim pytaniem to w sejmie przegłosowano nowelizację ustawy o zasiłkach - jeśli podpisze ją prezydent i pomyślnie przebędzie ta ustawa całą drogę legislacyjną do 30 października 2015 (co gwarantuje mpips) to w twojej sytuacji jak i wszystkich planujących ciążę:
w myśl nowych zasad:
1. jeśli urodzisz w roku 2015 otrzymasz macierzyńskie liczone wedle zasad starych tu opisywanych na ostatnich 20 str.
2. Jeśli ktoś zaskoczony jest ciążą i założył działalność gospodarczą 1 października i opłaci max składki za październik i listopad oraz w sylwestra zachoruje na ciążę wówczas otrzyma max l4 i max macierzyńskie liczone według starych zasad choć obowiązywać już będą nowe przepisy (przeszedł postulat o prawach nabytych matek ciężarnych) - tak więc jeśli rozwiązanie ma nastąpić w roku 2016 to data 1 października 2015 stanowiła graniczą w temacie uzyskania wysokiego świadczenia z l4 i macierzyńskiego przy założeniu że ktoś nie celował w wysokie l4 wcześniej.

Odnośnie kwestii wyłudzania to sprawa osobistej etyki każdego kto podejmuje się tego procederu. Osobiście przekonany jestem że jak wiemy że ze świadczenia mamy zamiar skorzystać i wówczas podnosimy podstawę ubezpieczenia lub zakładamy DG, to działanie to jest mało etyczne. Niemniej działamy zgodnie
z obowiązującymi kuriozalnymi przepisami więc trudno nazwać kogoś naciągaczem, oszustem lub kierować inne negatywne inwektywy wobec osób świadomie korzystających z przepisów prawa jakie daje nam III RP. Palantami nazwał bym raczej osoby które tak niejasne dające pole do działania przepisy produkują.

W tym miejscu chciałbym pogratulować ruchowi społecznemu Matek na DG z FB. Wielki szacunek za zaangażowanie, sposób realizacji lobbing. Podziwiać należy osoby które zainwestowały swój czas pomimo braku osobistych korzyści. Niech ten przykład stanie się zalążkiem do stworzenia czegoś na kształt związku zawodowego przedsiębiorców - bo tak jak wiemy prowadząc jednoosobową DG w PL z każdej strony pod górę tu US tu ZUS xD Przyznam że nie wierzyłem w sukces bo Kamysz z całą ekipą odbijali rzeczowe argumenty z dużą dozą ignorancji aż do medialnej kampanii mówiącej o kilkunastu złotych macierzyńskiego w czasie kampanii. GRATULACJE!!!

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2015-10-02 o 13:37
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-02, 16:30   #777
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wojtek czyli ze jezeli ktos rodzi w kwietniu a l4 w pazdzierniku zacznie to macierzynski bedzie mial na stsrych zasadach?
O wow.. To nie myslalam ze to tak dziala jako ciaglosc
Bylam pewnia ze l4 spoko, do kiedy urodzi sie- ale macierzynski na nowych zasadach
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-03, 10:24   #778
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

dokładnie tak to będzie działało jeśli parlament wyrobi się przed końcem października. Mało logiczne było rozwiązanie mówiące że ktoś otrzymuje max l4 i głodowe macierzyńskie - stąd postulat o prawach nabytych do wysokości świadczenia. W nowelizacji ustawy zasiłkowej wykreślony będzie ponoć art. 22 o tym mówiący
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-03, 11:47   #779
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hm ale jezeli nie poszla na zwolnienie z 1 pazdziernika tylko w polowie?
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-05, 08:50   #780
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

napisałem przecież że w myśl znowelizowanych przepisów wystarczy uzyskać prawo do świadczenia z zus w roku 2015 aby ciągłość w l4=> macierzyńskim mieć według starach zasad w 2016
Pisząc wprost wystarczy zachorować na ciążę nawet w sylwestra 2015 aby ciągłość z l4 w 2016 i całe macierzyńskie w niektórych przypadkach zachaczające nawet o 2017 mieć według zasad jakie obowiązują na dzień dzisiejszy.
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:29.