Własna działalność - nie będzie mnie stać na podatki? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-05-21, 10:44   #1
iskralight
Zadomowienie
 
Avatar iskralight
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
Wiadomości: 1 771

Własna działalność - nie będzie mnie stać na podatki?


Jeżeli ktoś się na tym zna, będę wdzięczna za proste i jasne wyjaśnienie.

Dziewczyny potrzebuję pomocy, bo chciałabym założyć firmę - ale z tego co rozumiem (poczytałam trochę), nie będzie mnie stać na płacenie podatków.

Podaję przykład, jak to będzie u mnie wyglądało:
Maluję murale na zamówienie. Nie będę płatnikiem VAT, i będę na zasadach ogólnych. Zarobek miesięczny to będzie zawsze 6tys zł (1 mural miesięcznie - ale masa pracy, jak na etacie). Moje koszty to powiedzmy 500zł.

Stąd pytanie: podatek dochodowy który będę musiała zapłacić to 19% z kwoty 5500? Czyli 1045zł?

Jeśli to tak ma wyglądać, to raczej poszukam normalnej pracy, bo nie będzie mnie stać na płacenie takich podatków
iskralight jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 10:06   #2
iskralight
Zadomowienie
 
Avatar iskralight
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław/Jelenia Góra
Wiadomości: 1 771
Dot.: Własna działalność - nie będzie mnie stać na podatki?

I oczywiście jeszcze gdy zapłacę ZUS (którego już nie można odliczać jako koszt), i ratę za mieszkanie, to już mi prawie nic nie zostanie na życie :-(
iskralight jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-23, 11:33   #3
emiliais
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 774
Dot.: Własna działalność - nie będzie mnie stać na podatki?

Życie. W Polsce nie opłaca się zakładać firmy, zwłaszcza takim ludziom jak Ty. Jeśli masz możliwość, to rób to na czarno lub na umowę o dzieło. Tylko wtedy nie masz ubezpieczenia zdrowotnego, więc musiałabyś je sobie inaczej załatwić, gdybyś je chciała mieć. Jak pójdziesz na etat i dostaniesz 6k brutto, to do łapy też dostaniesz tylko ok. 4k. Musisz po prostu zrobić tak, żeby Ci się opłacało, czyli zażądać brutto (czy to na działalności, czy to na etacie) tyle, żebyś po podatkach miała zadowalającą Cię kwotę.
emiliais jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-23, 16:31   #4
Australija
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 214
Dot.: Własna działalność - nie będzie mnie stać na podatki?

Mi ostatnio jakaś znajoma co prowadzi firmę powiedziała (jednoosobowa działalność, dziewczyna przedłuża włosy), że po tym polskim ładzie jest tak, że miesięcznie można teraz zarobić nawet 30 tysięcy, i nie płaci się podatków.
Ale nie wiem na pewno, bo ja nie rozumiem za bardzo tych księgowych rzeczy, bo sama pracuję na etat.
Australija jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-23, 16:52   #5
emiliais
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2019-12
Wiadomości: 774
Dot.: Własna działalność - nie będzie mnie stać na podatki?

Cytat:
Napisane przez Australija Pokaż wiadomość
Mi ostatnio jakaś znajoma co prowadzi firmę powiedziała (jednoosobowa działalność, dziewczyna przedłuża włosy), że po tym polskim ładzie jest tak, że miesięcznie można teraz zarobić nawet 30 tysięcy, i nie płaci się podatków.
Ale nie wiem na pewno, bo ja nie rozumiem za bardzo tych księgowych rzeczy, bo sama pracuję na etat.
To chyba ma kreatywną księgowość Ja znam kolegę, co po polskim ładzie rozważa zamknięcie firmy i robienie na czarno, bo legalnie już mu się nie opłaca.
emiliais jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-05-23 17:52:36


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:28.