Technik farmacji -warto? - Strona 78 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2011-05-28, 09:22   #2311
maalinkaa8
Rozeznanie
 
Avatar maalinkaa8
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 924
Dot.: Technik farmacji -warto?

Witam
Również zastanawiaŁam się nad Technikiem farmacji :P Fajny kierunek, dużo ich pracuje w aptece itd. ALE wczoraj miałam okazję porozmawiać z panią, która pracuje już 31 lat w aptece, jest technikiem farmacji i zarabia... 1400zł :| Oczywiście możliwe, że w innych aptekach są większe zarobki ale chyba niewiele...

Nie piszę tego by was zniechęcić czy coś podobnego ale po prostu zobaczyłam wątek i przy okazji
__________________
Kocham Cię


Wiem, że jak każda kobieta, mam więcej siły niż na to wygląda.
maalinkaa8 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-28, 18:51   #2312
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
Nie, nie...
Wiem że średnia masa kropli nalewki to 0,019, to jest tylko przykład, gdzie podane są różne masy kropli, chodzi żeby policzyć średnią, to co napisałam po "wiadomo że" wzięłam z tabeli, a nie wymyśliłam

a wogóle to jeśli przyjęłaś masę 1 kropli i jednej i drugiej nalewki równą 0,019 to po co liczysz średnią masę, skoro wiadomo żę bedzie ona 0,019??

Ale licząc twoim sposobem przy korzystaniu z wiadomości z tabeli wychodzi jak w I sposobie:
15*0,023+3/5/*0,016
--------------------=0,021
20

A najlepsze że I sposób to pokazany przez babkę od TPLu a II sposob wzięty z książki, gdzie była ta recepta, więc bardziej wierzyłabym literaturze i II sposobowi...
I bądź tu człowieku mądry ....


Może ktoś jeszcze wie, dlaczego I i II sposobem wychodzi inaczej?
Tak na szybko to wydaje mi się, że w tym równaniu ma być 5 - tak jak zaznaczylem na czerwono. Nie mam w tym momencie wiecej czasu. Wykapie dzieciaki i wtedy zaglebie sie bardziej w temat. Wydaje mi sie jednak ze podstawienie do rownania "5" spowoduje dobry wynik
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-29, 07:34   #2313
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
Hej! Dzięki Yoanna21 za odpowiedź
Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli już było to z góry przepraszam, ale przejrzałam wiele, wiele stron i nie znalazłam odpowiedzi.

Jak liczycie średnią masę kropli?
Chodzi o to, że na zajęciach babka podała nam jeden sposób, w książce znalazłam inny. Każdy wydaje się być dobry, tylko że licząc jednym i drugim wychodzą mi inne wyniki...

Np.
Rp.
Opii tinct 15,0
Menthae tinct 5,0
d.s. 30 kropli w razie bólu

wiadomo że:
1g tinctury z opium zawiera 44krople, z czego wyliczyłam, że 1 kropla waży 0,023g
1g tinc.Menthae zawiera 62 krople, czyli 1 kropla waży 0,016g

sposób I:
15: 0,023=652,17 kropli Opii tinc
5:0,016=312,5 kropli Menthae tinc.
----------------------------------
20,0 -----964.67 kropli
x g ----- 1 kropla
----------------------
x=0,0207 g <- tyle waży 1 kropla

Max. dawka opium to 0,21 wg FP
20,0 -----------5,0 opium
30*0,0207--------x
x=0,155 g <- tyle przyjmie jednorazowo

sposób II:
1 g nalewki opiumowej to 42 krople
15g ---------- x kropli
x=630

1g nalewki miętowej to 62 krople
5g ------- ---- x kropli
x= 310

razem kropli nalewek 940

teraz licze to opium:
940kropli - 15,0 opium
30kropli - x opium
x= 0,478 !!!!

i w II sposobie dawka przekroczona, co jest nie tak???
Obl mase 1 kropli kazdej z nalewek:
1/44=23mg
1/62=16mg
Pierwszej nalewki jest w leku 15g a drugiej 5g

15x23PLUS5x16
podzielone przez
20mg

i wychodzi wynik 21mg jest on moim zdaniem prawidlowy jest to masa 1 kropli leku

Slow pare na temat Twoich dwoch sposobow
Pierwszy ma dokladnosc tylko do 3 miejsca po przecinku dlatego wychodzi innz wynik.
Drugi jest zly dlatego ze masa 1 kropli i wielkosc!!!!! jest inna dla kazdej z nalewek, krotko mowiac kropla kropli nierowna, kropla jednej nalewki jest innej wielkosci i ma inna mase niz kropla innej nalewki. Stad inny wynik. Nie mozna zakladac ze roztwor sklada sie z 900 kropli jednej nalewki i np 90 kropli innej nalewki! Roztwor sklada sie z mieszaniny dwoch nalewek i suma kropli jednej i drugiej nie jest taka sama jak calkowita ilosc kropli mieszaniny.

Edytowane przez Dr PajChiWo
Czas edycji: 2011-05-29 o 07:42
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-29, 15:06   #2314
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

1) Jeśli w recepcie (np. mieszanka) mamy podany jakiś składnik w kroplach, np. Belladonae trae gtt. XV, to czy należy obliczyć ich masę, jeśli chcemy obliczyć masę całego leku? Czy traktować je po prostu jako b. małe ilości i je sobie darować?

2) Jeśli w Mix. Nervina będzie korekta bromków, to pomniejszać liczbę wody potrzebną do jej użycia? Na logikę tak, ale jak jest naprawdę

3) Co przygotowujemy ex tempore w recepturze? Na pewno Mix. Nervina, Sól Erlenmeyera, kleiki, emulsję stężoną (jądro emulsji). A cała reszta? np. syrop prosty, woda koprowa, miętowa, wyciągi płynne, nalewki, krople anyżowe, liquor pectoralis itd. Czy jest to uzależnione od tego jaką monografię/ulotkę nam dadzą?

4) Między chlorowodorkiem efedryny a sulfagwajakolem zachodzi niezgodność pozorna. A między chlorowodorkiem efedryny a Kalii guajacosulfonici sir. też zajdzie niezgodność ?

Znajdzie się jakaś dobra dusza, która pomoże ?
Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-29, 19:28   #2315
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Yoanna21 Pokaż wiadomość
1) Jeśli w recepcie (np. mieszanka) mamy podany jakiś składnik w kroplach, np. Belladonae trae gtt. XV, to czy należy obliczyć ich masę, jeśli chcemy obliczyć masę całego leku? Czy traktować je po prostu jako b. małe ilości i je sobie darować?

2) Jeśli w Mix. Nervina będzie korekta bromków, to pomniejszać liczbę wody potrzebną do jej użycia? Na logikę tak, ale jak jest naprawdę

3) Co przygotowujemy ex tempore w recepturze? Na pewno Mix. Nervina, Sól Erlenmeyera, kleiki, emulsję stężoną (jądro emulsji). A cała reszta? np. syrop prosty, woda koprowa, miętowa, wyciągi płynne, nalewki, krople anyżowe, liquor pectoralis itd. Czy jest to uzależnione od tego jaką monografię/ulotkę nam dadzą?

4) Między chlorowodorkiem efedryny a sulfagwajakolem zachodzi niezgodność pozorna. A między chlorowodorkiem efedryny a Kalii guajacosulfonici sir. też zajdzie niezgodność ?

Znajdzie się jakaś dobra dusza, która pomoże ?
Ad1
Przeliczasz ile ważą krople i dodajesz tak żebyś wiedziała ile waży cały lek i liczysz wtedy średnią masę odpowiedniej miary domowej /łyżki, łyżeczki itd./
Ad2
Jeśli będziesz mieć przekroczoną dawkę bromków to zmniejszasz tylko to co jest przekroczone czyli odpowiedni bromek. W FP nie masz okreslonych dawek max dla mixtury tylko są okreslone max dla bromków>zmniejszasz tak ilości bromków w leku aby dawki się zgadzały>ubytek bromku uzupełaniasz wodą - to beda niewielkie ilosci...
Ad3
Nie bardzo rozumiem pytanie. Wszystko to co podalas przygotowuje sie w recepturze. Jesli chodzi o to czy przykladowo nalezy opisac wykonanie syropu prostego bo jest on potrzebny do wykonania mieszanki to szczerze mowiac lepiej opisac jego wykonanie, bo jak bedzie w kluczu.... a tak przy okazji w tamtym roku byly do wykonania krople do ucha gentamycyna, hydrokortyzon, mentol, sol fizjologiczna i r-r kwasu borowego tez mozna by sie zastanawiac czy sol fizjologiczna i r-r kwasu borowego sa gotowe czy trzeba je zrobic=opisac sposob wykonania i okazalo sie ze w tresci zadania bylo wyraznie napisane, że należy opisać ich wykonanie!!!
Ad4
Nie sądzę, żeby tu niezgodność wystąpiła aczkolwiek mając w mieszance jedno i drugie nie ropuszczałbym efedryny chlorowodorku w tym syropie z sulfogwajakolem tylko w wodzie i mieszałbym ze sobą te dwa składniki maksymalnie rozcieńczone.
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-30, 09:05   #2316
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Dziękuję bardzo
Co do 3 pytania, to dokładnie o to mi chodziło. Roztwory rozumiem, ale żeby dali do przygotowania nalewkę kozłkową, którą przyrządza się przez 7-dniową macerację, to nie sądzę
Ale jednym słowem trzeba umieć wszystko opisać
__________________

Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-30, 10:01   #2317
Mysszzka
Raczkowanie
 
Avatar Mysszzka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 72
Dot.: Technik farmacji -warto?

Dzięki Dr PajChiWo

Tylko piszesz że kropla kropli nierówna i tym tłumaczysz niepoprawność II sposobu. Zauważ że I sposób opiera się na tym samym, polega bowiem na policzeniu ilości łyżek w nalewce z opium i nalewce miętowej, zsumowaniu tych wartości i wyliczeniu proporcji. Swoją drogą tok postępowania w obu przypadkach jest bardzo podobny, różnią się tylko tym, że w jednym liczymy z masy 1 kropli a w drugim z ilości kropli w 1g (a masę 1 kropli wyliczyłam z ilości kropli w 1 g!). Nie mogę pojąć, dlaczego wyniki są tak różne, tymbardziej że liczac z większą dokładnościa wynik pozostał taki sam

I sposób jest sposobem podanym przez wykładowcę, tak uczą liczyć średnią masę łyżki, kropli na studiach, II sposobem wziętym z książki... A na dodatek jest jeszcze inny sposób - niektórzy liczą "średnią ważoną". . .

Edytowane przez Mysszzka
Czas edycji: 2011-05-30 o 13:32 Powód: kobieta zmienną jest
Mysszzka jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-05-30, 17:51   #2318
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Miejmy nadzieję, że masa 1 kropli będzie już podana. Widząc tyle sposobów obliczenia masy kropli nikt nie jest w stanie powiedzieć, który jest z nich najlepszy. I chyba musiałoby być kilka kluczy, a to jest niemożliwe. Klucz jest jeden

No chwila odpoczynku i dalej męczę proszki Chyba jedna z moich ulubionych postaci leku - bynajmniej w teorii, bo jak na praktyce miałam zrobić w sumie 80 proszków, to nie było już tak przyjemnie
Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-30, 19:23   #2319
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
Dzięki Dr PajChiWo

Tylko piszesz że kropla kropli nierówna i tym tłumaczysz niepoprawność II sposobu. Zauważ że I sposób opiera się na tym samym, polega bowiem na policzeniu ilości łyżek w nalewce z opium i nalewce miętowej, zsumowaniu tych wartości i wyliczeniu proporcji. Swoją drogą tok postępowania w obu przypadkach jest bardzo podobny, różnią się tylko tym, że w jednym liczymy z masy 1 kropli a w drugim z ilości kropli w 1g (a masę 1 kropli wyliczyłam z ilości kropli w 1 g!). Nie mogę pojąć, dlaczego wyniki są tak różne, tymbardziej że liczac z większą dokładnościa wynik pozostał taki sam

I sposób jest sposobem podanym przez wykładowcę, tak uczą liczyć średnią masę łyżki, kropli na studiach, II sposobem wziętym z książki... A na dodatek jest jeszcze inny sposób - niektórzy liczą "średnią ważoną". . .
I dlatego właśnie uważam, że nie może na egzaminie być tego typu obliczeń, bo wtedy każdy by liczył swoim sposobem i byłoby 150 różnych rozwiązań. A rozwiązanie ma być jedno - to co w kluczu
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-30, 20:20   #2320
edytka8787
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 945
Dot.: Technik farmacji -warto?

A na tym styczniowym egzaminie byla podana srednia masa kropli? W miesznkach teraz podaja srednia mase lyzki z tego co pamietam
__________________
Madziulka 3maj siettp://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=336619
edytka8787 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-30, 22:22   #2321
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez edytka8787 Pokaż wiadomość
A na tym styczniowym egzaminie byla podana srednia masa kropli? W miesznkach teraz podaja srednia mase lyzki z tego co pamietam
Masz na myśli egz. styczniowy 2010? Jeśli tak, to masy kropli nie było podanej, ponieważ do obliczeń nie była ona potrzebna. Liczyło się tylko stężenia gentamycyny i hydrokortyzonu.
(Stężenie : ilość substancji z recepty/ całość recepty * 100)
__________________


Edytowane przez Yoanna21
Czas edycji: 2011-05-30 o 22:23
Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-31, 07:47   #2322
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Yoanna21 Pokaż wiadomość
Masz na myśli egz. styczniowy 2010? Jeśli tak, to masy kropli nie było podanej, ponieważ do obliczeń nie była ona potrzebna. Liczyło się tylko stężenia gentamycyny i hydrokortyzonu.
(Stężenie : ilość substancji z recepty/ całość recepty * 100)
Właśnie, a dlatego nie było podane, bo jak lek jest do użytku zewnętrznego to nie funkcjonuje tutaj pojęcie dawki tylko się sprawdza stężenia czy nie są przekroczone
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 09:32   #2323
Mysszzka
Raczkowanie
 
Avatar Mysszzka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 72
Dot.: Technik farmacji -warto?

Masz rację, Dr PajChiWo, na egzaminie powinna być podana średnia masa łyżki i kropli. Tylko w praktyce wiemy jak autorzy potrafią czasami ten egzamin skopać. Ale jestem dobrej mysli Pozdrawiam
Mysszzka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 11:21   #2324
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
Hej! Dzięki Yoanna21 za odpowiedź
Mam jeszcze jedno pytanie, jeśli już było to z góry przepraszam, ale przejrzałam wiele, wiele stron i nie znalazłam odpowiedzi.

Jak liczycie średnią masę kropli?
Chodzi o to, że na zajęciach babka podała nam jeden sposób, w książce znalazłam inny. Każdy wydaje się być dobry, tylko że licząc jednym i drugim wychodzą mi inne wyniki...

Np.
Rp.
Opii tinct 15,0
Menthae tinct 5,0
d.s. 30 kropli w razie bólu

wiadomo że:
1g tinctury z opium zawiera 44krople, z czego wyliczyłam, że 1 kropla waży 0,023g
1g tinc.Menthae zawiera 62 krople, czyli 1 kropla waży 0,016g

sposób I:
15: 0,023=652,17 kropli Opii tinc
5:0,016=312,5 kropli Menthae tinc.
----------------------------------
20,0 -----964.67 kropli
x g ----- 1 kropla
----------------------
x=0,0207 g <- tyle waży 1 kropla

Max. dawka opium to 0,21 wg FP
20,0 -----------5,0 opium
30*0,0207--------x
x=0,155 g <- tyle przyjmie jednorazowo

sposób II:
1 g nalewki opiumowej to 42 krople
15g ---------- x kropli
x=630


1g nalewki miętowej to 62 krople
5g ------- ---- x kropli
x= 310

razem kropli nalewek 940

teraz licze to opium:
940kropli - 15,0 opium
30kropli - x opium
x= 0,478 !!!!

i w II sposobie dawka przekroczona, co jest nie tak???
W pogrubionym masz blad ,policzylas do 42 zamiast do 44.Ja bym liczyla podobnie jak Martynusia ,z tym ze masa kropli zlozonych wychodzi inna bo nalewka opii ma 22 mg w jednej kropli(tak jest w tabelce).To trzeba uwzglednic.Nie zmienialabym tez dawkowania tylko obnizyla do max dobowej ,bo jak zmienie dawkowanie to jednoczesnie nalewki mietowej tez podam mniej,a obliczylam ze nie jest przekroczona jej dawka.Swoja droga skad wzielas ze 1 g nalewki mietowej to 62g?Ja w swojej tabelce nie mam jej wyszczegolnionej ,rowniez w recepturze i cwiczeniach jej nie ma.
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org

Edytowane przez memento12
Czas edycji: 2011-05-31 o 12:45
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 13:32   #2325
Jazzlyn
Zadomowienie
 
Avatar Jazzlyn
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 313
Dot.: Technik farmacji -warto?

Mam pytanie, czy jeśli dodaję olej rycynowy do balsamu peruwiańskiego (maść zawiera siarkę) trzeba to zaznaczyć na sygnaturze? Tak samo jeśli 1 proszek ma masę poniżej 0,1 i uzupełniam masę laktozą czy zaznaczamy dodatek laktozy na sygnaturze?
Jazzlyn jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 13:34   #2326
edytka8787
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 945
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Yoanna21 Pokaż wiadomość
Masz na myśli egz. styczniowy 2010? Jeśli tak, to masy kropli nie było podanej, ponieważ do obliczeń nie była ona potrzebna. Liczyło się tylko stężenia gentamycyny i hydrokortyzonu.
(Stężenie : ilość substancji z recepty/ całość recepty * 100)
No tak zapomnialam sie Fiksuje juz od tych egzaminowNo dobra , a jezeli bylaby taka recepta to podadza nam srednia mase kropli?
__________________
Madziulka 3maj siettp://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=336619
edytka8787 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 14:14   #2327
Mysszzka
Raczkowanie
 
Avatar Mysszzka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 72
Dot.: Technik farmacji -warto?

memento12,
Co do błędu, który zaznaczyłaś, masz słuszność, powinno być tam 44, tak jak zapisałam wyżej. Wartości, o które pytasz wzięłam z książki pt. "Zbiór recept" S. Janickiego. Jest tam taka tabela, to z niej brałam dane. Sposób II przepisałam właśnie z tej książki i to w książce jest błąd(!), który wychwyciłaś.

Wielkie dzięki , zaraz zabieram się do liczenia, może wyniki bedą bardziej zbliżone

---------- Dopisano o 15:14 ---------- Poprzedni post napisano o 14:41 ----------

No więc:
I sposobem wychodzi że 1 kropla waży 0,020589 g = 0,0206
II sposobem wychodzi że 1 kropla waży 0,020618 g= 0,0206
średnią ważoną wychodzi że 1 kropla waży 0,02105 g= 0,02105

i tak też obliczyłam, że dawka jaką jednorazowo przyjmie pacjent wynosi:
I i II sposobem 0,4638
średnią ważoną: 0,473625

Różnica między tymi wartościami to około 10mg, wg. mnie to sporo, ale przynajmniej w każdym przypadku wychodzi, że dawka została przekroczona.

Edytowane przez Mysszzka
Czas edycji: 2011-05-31 o 14:19
Mysszzka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 15:46   #2328
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
memento12,
Co do błędu, który zaznaczyłaś, masz słuszność, powinno być tam 44, tak jak zapisałam wyżej. Wartości, o które pytasz wzięłam z książki pt. "Zbiór recept" S. Janickiego. Jest tam taka tabela, to z niej brałam dane. Sposób II przepisałam właśnie z tej książki i to w książce jest błąd(!), który wychwyciłaś.

Wielkie dzięki , zaraz zabieram się do liczenia, może wyniki bedą bardziej zbliżone

---------- Dopisano o 15:14 ---------- Poprzedni post napisano o 14:41 ----------

No więc:
I sposobem wychodzi że 1 kropla waży 0,020589 g = 0,0206
II sposobem wychodzi że 1 kropla waży 0,020618 g= 0,0206
średnią ważoną wychodzi że 1 kropla waży 0,02105 g= 0,02105

i tak też obliczyłam, że dawka jaką jednorazowo przyjmie pacjent wynosi:
I i II sposobem 0,4638
średnią ważoną: 0,473625

Różnica między tymi wartościami to około 10mg, wg. mnie to sporo, ale przynajmniej w każdym przypadku wychodzi, że dawka została przekroczona.
Mysle ze taka roznica nie ma znaczenia ,wyniki sa zblizone
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 16:03   #2329
Mysszzka
Raczkowanie
 
Avatar Mysszzka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 72
Dot.: Technik farmacji -warto?

Dziewczyny, mam jeszcze 2 wątpliwości:

1. Mam receptę, w której wykonuję lek dla 14 - letniej dziewczynki, ważącej 45 kg. Z którego wzoru byście skorzystały:

Dawka max*wiek
-----------------
24


czy z wzoru Clarka:

Dawka max*masa
---------------
70


Pytam, bo zawsze dla dzieci powyżej 12 r.ż liczyliśmy z wzoru Gowlinga (ten wyżej), ale podano mase, a co więcej wzór Clarka wydaje się być bardziej indywidualny (jeden 14 latek może ważyć 40kg, a drugi 50 )
_________________________ _________________________ __________________

2.Gdy mam receptę w której jest m.in nalewka zawierająca subst. silnie działającą i muszę wykonać korektę dawki, bo została przekroczona to należy zmniejszyć ilość nalewki, a do przepisanej ilości.... no właśnie, czym uzupelnić? etanolem? Jak uzupełnie wodą, to masa kropli będzie już nieaktualna. Z kolei jak nie uzupełnię do przepisanej objętości to stężenia pozostałych substancji wzrosną ....

Może wytłumacze na przykładzie o co mi chodzi:

Rp.
Sol. Papaverini 2 %
Belladonnae trae aa 10,0
s: 3x15 kropli

Podali że w 10,0 nalewki jest 0,03 g atropiny
wyliczyłam że dawka max dobowa przekroczona i w całej nalewce przy takim dawkowaniu może być 0,02666 g atropiny

nie chodzi tu o obliczenia tylko o to jak uzupełnić:
0,03 ------ 10
0,02666----x
x= 8,889 g. nalewki

i teraz należy do przepisanych 10,0 uzupełnić etanolem?

Edytowane przez Mysszzka
Czas edycji: 2011-05-31 o 16:04
Mysszzka jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-05-31, 18:25   #2330
agnes188
Zakorzenienie
 
Avatar agnes188
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 15 678
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Jazzlyn Pokaż wiadomość
Mam pytanie, czy jeśli dodaję olej rycynowy do balsamu peruwiańskiego (maść zawiera siarkę) trzeba to zaznaczyć na sygnaturze? Tak samo jeśli 1 proszek ma masę poniżej 0,1 i uzupełniam masę laktozą czy zaznaczamy dodatek laktozy na sygnaturze?

podbijam pytaniedoktorze?
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=744399
Wymianka torebki sukienka

agnes188 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 19:05   #2331
Mysszzka
Raczkowanie
 
Avatar Mysszzka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 72
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Jazzlyn Pokaż wiadomość
Mam pytanie, czy jeśli dodaję olej rycynowy do balsamu peruwiańskiego (maść zawiera siarkę) trzeba to zaznaczyć na sygnaturze? Tak samo jeśli 1 proszek ma masę poniżej 0,1 i uzupełniam masę laktozą czy zaznaczamy dodatek laktozy na sygnaturze?
Tak, wszystkie substancje wprowadzone do leku muszą być odnotowane na sygnaturze: musisz dopisać zarówno olej rycynowy jak i laktozę.
Np. pacjent może nie tolerować laktozy i nie wiedząc że dodałaś ją do proszków połknąc lek. Albo w przypadku inspekcji - wykryją substancje której nie ma na sygnaturze ani na recepcie(!)

Gdy wprowadzasz jakąś substancje musisz to uwzględnić na sygnaturze. Chyba, że dodajesz kilka kropli etanolu aby np. zmikronizować mentol czy kamforę, wtedy nie napiszesz "kilka kropli etanolu", albo gdy dodajesz odrobinę lanoliny jako lepiszcze aby lepiej połączyć podłoże czopkowe przy metodzie wytłaczania w czopkarce. Wtedy też nie piszesz o lanolinie.

Edytowane przez Mysszzka
Czas edycji: 2011-05-31 o 19:10
Mysszzka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 19:24   #2332
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez agnes188 Pokaż wiadomość
podbijam pytaniedoktorze?
Zaznaczyć!
Wszystkie skladniki leku musza byc w opisie tego leku. Jak pojdzie do analizy zeby sie skład leku pokrywał z opisem
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-05-31, 19:47   #2333
Jazzlyn
Zadomowienie
 
Avatar Jazzlyn
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 313
Dot.: Technik farmacji -warto?

Dziękuję za pomoc
Jazzlyn jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 07:14   #2334
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
Dziewczyny, mam jeszcze 2 wątpliwości:

1. Mam receptę, w której wykonuję lek dla 14 - letniej dziewczynki, ważącej 45 kg. Z którego wzoru byście skorzystały:

Dawka max*wiek
-----------------
24


czy z wzoru Clarka:

Dawka max*masa
---------------
70


Pytam, bo zawsze dla dzieci powyżej 12 r.ż liczyliśmy z wzoru Gowlinga (ten wyżej), ale podano mase, a co więcej wzór Clarka wydaje się być bardziej indywidualny (jeden 14 latek może ważyć 40kg, a drugi 50 )
_________________________ _________________________ __________________

2.Gdy mam receptę w której jest m.in nalewka zawierająca subst. silnie działającą i muszę wykonać korektę dawki, bo została przekroczona to należy zmniejszyć ilość nalewki, a do przepisanej ilości.... no właśnie, czym uzupelnić? etanolem? Jak uzupełnie wodą, to masa kropli będzie już nieaktualna. Z kolei jak nie uzupełnię do przepisanej objętości to stężenia pozostałych substancji wzrosną ....

Może wytłumacze na przykładzie o co mi chodzi:

Rp.
Sol. Papaverini 2 %
Belladonnae trae aa 10,0
s: 3x15 kropli

Podali że w 10,0 nalewki jest 0,03 g atropiny
wyliczyłam że dawka max dobowa przekroczona i w całej nalewce przy takim dawkowaniu może być 0,02666 g atropiny

nie chodzi tu o obliczenia tylko o to jak uzupełnić:
0,03 ------ 10
0,02666----x
x= 8,889 g. nalewki

i teraz należy do przepisanych 10,0 uzupełnić etanolem?
A no wlasnie ,czym uzupelnic jesli w kroplach np,sa 3 nalewki i jednej dawka jest przekroczona?Doktorze?
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 07:21   #2335
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez memento12 Pokaż wiadomość
A no wlasnie ,czym uzupelnic jesli w kroplach np,sa 3 nalewki i jednej dawka jest przekroczona?Doktorze?
Teoretycznie należy uzupełnić spirytusem o takiej samej gęstości/stężeniu jak ten na którym są nalewki czyli prawdopodobnie 70 stopniowym.
P.S. Pytanie było do dziewczyn więc nie odpowiadałem
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 08:47   #2336
Mysszzka
Raczkowanie
 
Avatar Mysszzka
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 72
Talking Dot.: Technik farmacji -warto?

Doktorze, przyznaję, nie pomyślałam.
Następnym razem inaczej zapytam
Czyli jesteś mężczyzną... W którejś wiadomości na pytanie o płeć odpisałeś "i Kopernik była kobietą" :P
Pozdrawiam
Mysszzka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 09:04   #2337
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
Teoretycznie należy uzupełnić spirytusem o takiej samej gęstości/stężeniu jak ten na którym są nalewki czyli prawdopodobnie 70 stopniowym.
P.S. Pytanie było do dziewczyn więc nie odpowiadałem
Dziekuje za odpowiedz
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 09:48   #2338
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Mysszzka Pokaż wiadomość
Dziewczyny, mam jeszcze 2 wątpliwości:

1. Mam receptę, w której wykonuję lek dla 14 - letniej dziewczynki, ważącej 45 kg. Z którego wzoru byście skorzystały:

Dawka max*wiek
-----------------
24


czy z wzoru Clarka:

Dawka max*masa
---------------
70


Pytam, bo zawsze dla dzieci powyżej 12 r.ż liczyliśmy z wzoru Gowlinga (ten wyżej), ale podano mase, a co więcej wzór Clarka wydaje się być bardziej indywidualny (jeden 14 latek może ważyć 40kg, a drugi 50 )
Jak masz podaną wagę dziecka i wiek, to obliczasz dawki z wzoru na wagę. Bo tak jak piszesz 14-latek innemu 14-latkowi wagowo nierówny

A jeśli będzie podany wzrost i waga dziecka, to prawdopodobnie dadzą taką tabelkę, z której będzie można wyczytać powierzchnię ciała dziecka. I wtedy stosujesz wzór:

Dawka z FP * powierzchnia ciała (w m2)
------------------------------------------
1,73

Jest on jeszcze dokładniejszy niż na wagę czy wiek dziecka.
----------------------------------------------------------

1) A ja mam wątpliwości co to tej recepty:
Rp.
Furagini
Belladonae extr. sicc. aa 0,01
Calcii carbonatis 0,05
Prophyfenazoni 0,3
Pabialgini P 0,2
M.f.pulv. D.t.d. No 20
S. 3x dziennie proszek

Ilość propyfenazonu w Pabialgini P (0,22 propyfenazonu + o,3 allobarbitalu):
0,22-0,25
x-0,2
x=0,176

Po zsumowaniu całości propyfenazonu z recepty, czyli 0,3 g+ 0,176 g z Pabialgini P, wychodzi, że dawka propyfenazonu jest przekroczona. Dobrze kombinuję z tą korektą?
0,3 g+ 0,176 g= 0,476 g
xj= 0,476 g
xd = 3* 0,476=1,428

MDJ= brak
MDD = 0,8

Korekta:
0,8 - 3 proszki
x - 1 proszek
x= 0,276 g

0,276 - 0,176 = 0,091 ,czyli całość propyf. w 1 proszku odjąć propyf. z Pabialgini P. Ilość propyfenazonu w Pabialginie P nie zmieniam, ale pomniejszam ilość propyfenazonu nie z tabletki.
Dobrze jest?

I jeszcze jedno pytanie do tej recepty. Jak robię korektę, to czy mam dodać laktozy czy innej subst. obojętnej, żeby uzupełnić to co odjęliśmy? Czy uzupełnianie tylko w przypadku, gdy proszek ma wagę mnie niż 0,1?

--------------------------------------
Kolejne pytanie:
2) Kiedy dać błękit metylowy w proszkach? Raz czytam, że na końcu, bo barwiący i pyli, a w innych książkach, że zaraz po roztarciu subst. obojętnej (No i oczywiście w moździerzu przeznaczonym specjalnie do subst. barwiących).

------------------------
3) Encorton to prednisoni acetas - tabletki
Encortolon to prednisolononum - proszek pro receptura??? Czy jest też w tabletkach?
__________________


Edytowane przez Yoanna21
Czas edycji: 2011-06-01 o 10:09
Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 12:47   #2339
Bruno2801
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 25
Dot.: Technik farmacji -warto?

Witam serdecznie

Mógłby ktoś opisać wykonanie tej recepty?

Edytowane przez Bruno2801
Czas edycji: 2011-06-09 o 17:53
Bruno2801 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-06-01, 13:20   #2340
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Jeszcze co do Encortonu (M.f.pulv.). Które wybrać wartości z FP, żeby sprawdzić dawki? Zdjęcie z FP poniżej.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSCN5690.jpg (172,3 KB, 20 załadowań)
__________________

Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:01.