Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-07-19, 14:01   #151
maksiaczek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 12
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

powiem herezję, ale mi udało się załatwić u znajomego księdza nauki. po pierwsze nie mielibyśmy zupełnie czasu, żeby na nie chodzić, po drugie nie wyobrażam sobie siedzenia i słuchania jak kobieta mająca 5 dzieci opowida o naturalnej antykoncepcji i ją jeszcze zachwala.... krew by mi się gotowała
maksiaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-19, 20:06   #152
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez maksiaczek Pokaż wiadomość
powiem herezję, ale mi udało się załatwić u znajomego księdza nauki. po pierwsze nie mielibyśmy zupełnie czasu, żeby na nie chodzić, po drugie nie wyobrażam sobie siedzenia i słuchania jak kobieta mająca 5 dzieci opowida o naturalnej antykoncepcji i ją jeszcze zachwala.... krew by mi się gotowała
A nie pomyslałaś ,ze ona chciała miec ta 5 dzieci?! Czy jak ktos ma więcej niz 2 tz. że reszta jest z wpadki albo na skutek stosowania NPR??!!!
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-19, 20:34   #153
czarna551
Przyczajenie
 
Avatar czarna551
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 23
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

ojejku ale tu dyskusja
Ja chciałam się z Wami przywitać
Jestem nowa na tym forum
W listopadzie mam ślub kościelny-bo cywilny już mam i mam również syna!! Urodził się 9 m-cy po ślubie cywilnym!!!!!! Mam nadzieję ze nikt się nie obuży z tego powodu i nie powie ".......a gdzie ślub kościelny????, żyjecie nie po Bożemu!!!!"
Dziękuję za uwagęi pozdrawiam wszystkie Panny Młode!! Te przed i po ślubie
__________________
czarna551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-19, 23:09   #154
agaciq
Raczkowanie
 
Avatar agaciq
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 93
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
A nie pomyslałaś ,ze ona chciała miec ta 5 dzieci?! Czy jak ktos ma więcej niz 2 tz. że reszta jest z wpadki albo na skutek stosowania NPR??!!!


Ale przeciez NPR sluzy nie tylko temu,aby dziecko sie nie poczelo,ale glownie temu aby sie poczelo i zeby wiedziec kiedy jest do tego najlepszy czas Wiec ta 5 dzieci to jak najbardziej moze byc efekt stosowania NPR z dobrym skutkiem
agaciq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-20, 07:05   #155
SoNeRa
Zakorzenienie
 
Avatar SoNeRa
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Anglia
Wiadomości: 3 797
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez agaciq Pokaż wiadomość
Ale przeciez NPR sluzy nie tylko temu,aby dziecko sie nie poczelo,ale glownie temu aby sie poczelo i zeby wiedziec kiedy jest do tego najlepszy czas Wiec ta 5 dzieci to jak najbardziej moze byc efekt stosowania NPR z dobrym skutkiem
Dokladnie poza tym ktos moze chciec miec 5 dzieci - moj TŻ na przyklad chce miec 5tke dla mnie to raczej za duzo ale tak 3jke nawet 4 moge miec bo kocham dzieci i uwazam, że dla pewnych kobiet dla mnie rownież spelnienie to rola matki i trzeba decyzje takich ludzi szanowac a nie smiac sie z nich ze NPR im nie wyszlo.
__________________
Nawet w najskrytszych marzeniach nie śniliśmy, że będziecie tacy cudowni ...
Bliźniaki - Tymuś i Szymuś są już z nami od 17 marca 2009
SoNeRa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-20, 10:22   #156
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez SoNeRa Pokaż wiadomość
Dokladnie poza tym ktos moze chciec miec 5 dzieci - moj TŻ na przyklad chce miec 5tke dla mnie to raczej za duzo ale tak 3jke nawet 4 moge miec bo kocham dzieci i uwazam, że dla pewnych kobiet dla mnie rownież spelnienie to rola matki i trzeba decyzje takich ludzi szanowac a nie smiac sie z nich ze NPR im nie wyszlo.
Alez dokładnie o to mi chodziła. Przykre jest w naszym społeczeństwie to, że bardzo często rodziny wielodzietne kojarzą sie z patologią. My sami chcielibyśmy miec dużo dzieci. Tylko nie rozumie ludzi którzy śmieją sie ze stosujących NPR, bo mają dużo dzieci I niby co oni mogą wiedziec o skuteczności antykoncepcji. Przecież, nasze społeczeństwo nie może sie składać wyłącznie z rodzin 2+1 lub ewentualnie 2+2. Cieszę sie ,że jest więcej kobiet chcących mieć gromadkę dzieci. Jak to mówią " W każdym kątku po dzieciątku"
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-20, 10:32   #157
agaciq
Raczkowanie
 
Avatar agaciq
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 93
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Moja znajoma ma 4 dzieci Wszystkie planowane
agaciq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-07-23, 11:35   #158
marysiag111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 18
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Ja jestem po 3 naukach, a w tą srodę czeka nas ostatnie. No i oczywiście jeszcze 3 spotkania w poradni (u psychologa).
Ale po tych co wysłuchaliśmy to już mam dość.
Mówili nam, że używanie prezerwatyw to ciężki grzech. Oczywiście mówił nam o tym facet, który ma gromadę dzieci i miał na to spotkanie przyjsc z żoną, ale ona musiała się zająć dziećmi
Po czym caly czas mówił, że mężczyzna jest zdobywcą, a momenty płodne (badane oczywiście termometrem i badając śluz ) tylko uczą szacunku do kobiety.
Ale jak już sie skończą dni połoden to można szaleć.
Dla mnie to okropne traktowanie kiobiety!!!! Nie uwzględnił, że my też w jedne dni chcemy a w inne nie. Ale co tam trzeba się dostosować do dni płodnych i do mężczyny, który zarabia na dom i przynosi piedniądze. tragedia co za zacofanie !!!!
I pomyśleć że to mówią ludzie dorośli, wykształceni i mieszkający w "WIELKIM" mieście (Kraków) TRAGEDIA !!!!
marysiag111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-23, 21:58   #159
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez marysiag111 Pokaż wiadomość
Ja jestem po 3 naukach, a w tą srodę czeka nas ostatnie. No i oczywiście jeszcze 3 spotkania w poradni (u psychologa).
Ale po tych co wysłuchaliśmy to już mam dość.
Mówili nam, że używanie prezerwatyw to ciężki grzech. Oczywiście mówił nam o tym facet, który ma gromadę dzieci i miał na to spotkanie przyjsc z żoną, ale ona musiała się zająć dziećmi
Po czym caly czas mówił, że mężczyzna jest zdobywcą, a momenty płodne (badane oczywiście termometrem i badając śluz ) tylko uczą szacunku do kobiety.
Ale jak już sie skończą dni połoden to można szaleć.
Dla mnie to okropne traktowanie kiobiety!!!! Nie uwzględnił, że my też w jedne dni chcemy a w inne nie. Ale co tam trzeba się dostosować do dni płodnych i do mężczyny, który zarabia na dom i przynosi piedniądze. tragedia co za zacofanie !!!!
I pomyśleć że to mówią ludzie dorośli, wykształceni i mieszkający w "WIELKIM" mieście (Kraków) TRAGEDIA !!!!
Wg. kościoła katolickiego wszelkie metody antykoncepcji sa grzechem. Powinnas o tym wiedząc, biorąc slub koscielny. Kolejny głupi zarzut pod adresem rodzin wielodzietnych. I co z tego, że ma gromadke dzieci??? Czy to jakas zbrodnia mieć więcej niz jedno dziecko??
Dlatego na NPR decyduje sie małzeństwo, a nie tylko mąż albo tylko żona.
Skoro ty tak traktujesz te nauki, to wcale nie oznacza ,że sa one zacofane, to poprostu tylko i wyłacznie twoje zdanie. Nie pomyslałaś, że takie stwierdzenie może kogos obrazić?
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-23, 22:23   #160
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Nie chciałam już wdawać się w dyskusje na temat NPR, ale jestem zmuszona...

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
Wg. kościoła katolickiego wszelkie metody antykoncepcji sa grzechem.
W takim razie NPR też. Bo jeśli się ją stosuje, to można nie zajść w ciążę, gdy ludzie się kochają w dni niepłodne, czyli jest to forma antykoncepcji.
Dla mnie to metoda dobra, gdy chce się mieć dzieci.
Naprawdę dziwię się, że nie widzicie w tym nielogiczności.
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-23, 22:27   #161
freshona
Zadomowienie
 
Avatar freshona
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 743
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

[quote=malin30;4841015]Dla mnie to metoda dobra, gdy chce się mieć dzieci.
quote]

Zgadzam się- to samo zresztą powiedziałam pani z poradni - a ona mi przytaknęła
freshona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-07-24, 09:23   #162
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Niestety przez wielu NPR stosowana jest jako antykoncepcja, co nie jest dobre. Ale rodziny stosujące NPR, swiadome tego ,że związek otwarty jest na przyjęcie dziecka, nie stosuja jej z myslą, o uniknięciu dziecka. Ale to jest INDYWIDUALNA sprawa każdego.
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-24, 10:44   #163
marysiag111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 18
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
Wg. kościoła katolickiego wszelkie metody antykoncepcji sa grzechem. Powinnas o tym wiedząc, biorąc slub koscielny. Kolejny głupi zarzut pod adresem rodzin wielodzietnych. I co z tego, że ma gromadke dzieci??? Czy to jakas zbrodnia mieć więcej niz jedno dziecko??
Dlatego na NPR decyduje sie małzeństwo, a nie tylko mąż albo tylko żona.
Skoro ty tak traktujesz te nauki, to wcale nie oznacza ,że sa one zacofane, to poprostu tylko i wyłacznie twoje zdanie. Nie pomyslałaś, że takie stwierdzenie może kogos obrazić?
Droga marto_d1, jeśli Cię uraziłam to przepraszam i wszystkie inne osoby na tym forum.
Wyraziałam jedynie swoje opinie (bo taki z resztą jest temat postu). Tak dokładnie to MOJE prywatne odczucia. Poza tym źle mnie zrozumiaś. Nie atakuję tu rodzin wielodzietnych. Nie przeszkadza mi to wogóle, a wręcz podziwam jeśli ktos dobrowolnie podejuje takie decyzje, to dopowiedzialne zadanie i dla wielu cudowne.
Biorąc ślub kościelny wiem, że Kościł zabrania w zasadzie wszystkich metod antykoncepcyjnych. Tylko nie podoba mi się to, że na naukach tych wpajają nam, że jedyną skuteczną, powtarzam skuteczną i aprobowaną metodą jest metoda NPR. Co chyba każdy wie, że jest najskuteczniejsza ale jesli chodzi o poczęcie dziecka.
marysiag111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-24, 10:57   #164
gosiunia22
Zadomowienie
 
Avatar gosiunia22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 697
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

No właśnie, skoro "kalendarzyk" jest metodą antykoncepcji, to dlaczego jest popierany przez kosciół? Zgodnie z nauką koscioła, wszystkie metody mające na celu niedopuszczenie do poczęcia powinny być zakazane - a więc i kalendarzyk
__________________
"Piękno zaczyna się tam, gdzie kończy się banał, to jest - zaczyna się od deformacji"

Andre Lhote


Nina, Nina, Nina...
gosiunia22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-24, 15:55   #165
Marzenax
Raczkowanie
 
Avatar Marzenax
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 284
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Czytam ten wątek od dośc dawna, ale swojego zdania nie wyrażłam bo nauki przedślubne były jeszcze przede mną. Chociaż musze przyznac że byłam zdecydowanie po stronie dziewczyn które ostro krytykowały i wyśmiewały te nauki.
W sprawie antykoncepcji mam dośc "nowoczesne " poglądy: przez 3 lata stosowalam tabletki (zrezygnowałam i nigdy do nich nie wrócę bo zrozumiałam jak bardzo są szkodliwe), obecnie stosujemy prezerwatywy. Niestety nie mogę zgodzic się z poglądami kościoła na temat sexu, uważam że czekanie z nim do ślubu jest błędem. Ale to jest wątek o naukach przedślubnych o o tym chcę napisac...
Nauki prowadzi nauczycielka i matka 9 dzieci. Pewnie u wielu wywoła to uśmiech, ale prowadząca nauki powiedziała , że taka liczba dzieci jest wynikiem nie stosowania żadnych metod antykoncepcyjnych i planowania rodziny. Po prostu chciała miec tyle dzieci i wiedziała że może sobie na to pozwoli, także pod względem finansowym i bardzo szanuję taką postawę
Na naukach dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na tyemat związaku i relacji pomiędzy męzem i żoną. W prawdzie nie były to dla nas jakieś absolutne nowości, jedynie uzyskaliśmy potwierdzenie że nasz poglądy na związek pomiędzy dwojgiem ludzi są zgodne z nauką Kościoła. Pani zachęcała do częstych rozmów, przygotowań do przyjęcia potomstwa nie wtedy jak już rozwija się w brzuchu matki ale przed poczęciem, do porodów rodzinnych, do wspólnej opieki nad dzieckiem itp itd. Czyli nie żdane średniowiecze tylko propagowanie nowoczesnych partnerskich związków opartych na równych prawach
Kolejna sprawa to kalendarzyk. mimo że dużo się o nim czyta to nigdy tak naprawdę nie poznałam tej metody . Po naukach od razu przeczytałam wszystkie ksiązeczki i zaczęłam mierzy sobie temperaturę i sprawdzac śluz. Temperaturę miezymy razem rano, tzn, Tż podaje mi termometr, zapisuje temperaturę w tabelce. śluz obserwuje się w czasie codziennych wizyt w toalecie, czyli żaden problem Ciekawe jest natomiast to, ze obserwując śluz, mierzac temperature można obserwowa jak w czasie cyklu zmienia się organiz m kobiety, jak hormony regulują rózne procesy zachodzące w naszym organiźmie... Dla mnie i mojego Tż to naprawdę bardzo ciekawe. I chyba on trochę mi tego zazdrosci, że u niego przez cały czas "nic się nie dzieje", żadnych zmaian temperatury, wahań hormonów...Dzięki temu że widzi jak duże zmmiany zachodzą w mim ciele w czasie cyklu, myśleże bardziej mnie szanuje jako kobietę i przyszłą matkę naszychy dzieci
I jeszcze jedno: zauważyłam, że gdy chwalę się ze prowadże kalendarzyk i mówię jakie to ciekawe, narażam się śmiesznośc... Słysze opinie typu: " ty naprawdę musisz się nudzic skoro to robisz", " to metoda dla osób które mają cykle regularne co do dnia, więc po co to robic?" " i co też chcesz 9 dzieci ajk ta babka?"...
Wybaczcie ale nie rozumiem tego...To jest ylko i wyłącvznie wasza decyzja że bierzecie ślub kościelny więc nie rozumiem takich opinii
Marzenax jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-24, 16:54   #166
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Ja też uważam, że potępianie ludzi, którzy mają dużo dzieci, jest głupie. Jeśli ktoś chce mieć wiecej niż dwoje i ma ich gromadkę naprawdę z własnej woli, to trzeba im tylko gratulować odwagi. Jednak popieram te dziewczyny, które krytykują nauki przedmałżeńskie, na których spotykają ludzi jak z "ciemnogrodu", i to nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Po takich naukach człowiek zastanawia się tylko, czy oby na pewno żyjemy w XXI wieku. Szczęściarami trzeba nazwać te dziewczyny (np. Marzenax), które trafiły na normalnych ludzi w poradniach i księży w kościele, którzy mówią o miłości, o partnerstwie itp. Nasz ksiądz mówił na naukach, żeby nie było "cichych dni", tylko żeby rozmawiać, bo tylko szczere rozmowy scalają małżeństwo i mogą też je uratować przed zejściem na drogę z drogowskazem "rozwód". Czytałam dziś, że w wielu religiach antykoncepcja to indywidualna sprawa małżonków. Dlatego proszę te dziewczyny, które stosują NPR, żeby nie próbowały reszty "nawrócić" na tę metodę i oceniać nas negatywnie, bo decyzja o stosowaniu antykoncepcji i wybór jej formy jest sprawą indywidualną, a ocena sumienia należy do Tego w górze...
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-24, 17:11   #167
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Zaciekawił nie ten watek
Ale czegoś nie rozumiem.
Ciągle sie tu pisze o planowaniu rodziny a jak to jest z nieplanowaniem ?
Bo przeciez nie każdy katolik chce mieć cąłą gromade dzieci. Czasem po kilku chce już żyć długo i szczęsliwie i nie mieć następnych.
MOże wstrzemięźliwość?
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-24, 19:54   #168
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Dlatego proszę te dziewczyny, które stosują NPR, żeby nie próbowały reszty "nawrócić" na tę metodę i oceniać nas negatywnie, bo decyzja o stosowaniu antykoncepcji i wybór jej formy jest sprawą indywidualną, a ocena sumienia należy do Tego w górze...[/quote]

Nie przypominam sobie żeby ktokolwiek popierający w tym watku NPR chciał kogos nawracać. Ja popieram NPR , i pisze o nim pozytywanie, ale nikogo nie nawracam!
Zgadzam sie,ze wybór antykoncepcji jest indywidualna sprawa kazdego.

A i jeszcze jedno. NPR to NIE kalendarzyk!!! Klaendarzyk to przezytek, dzieki któremu wieleu z nas jest dzis na świecie. Każdy ginekolog to powie.
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-25, 11:25   #169
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Wlasnie z NPR jest problem w rodzinach dla ktorych 1 dziecko to max i na wiecej nie sa w stanie sobie pozwolic lub nie maja ochoty. I co wtedy? Wstrzemiezliwosc do menopauzy? Czy moze opieranie sie na NPR z perspektywa kolejnej 'wpadki"?

Rodziny wielodzietne kojarza sie z patologia, bo w 80% przypadkow poczete dzieci wcale nie sa szczesciem i oczekiwaniem, a jedynie przeszkoda i kolejna geba do wykarmienia. Innymi slowy wiekszosci rodzin po prostu nie stac na dzieci w takiej ilosci. Nie mowiac juz o tym, ze organizm wielorodki szybciej sie starzeje - jakis rok temu byla sprawa kobiety, ktora z wycienczenia zmarla bedąc w ciąży z 12 czy 14 dzieckiem. Pozostałe dzieci wraz z ojecem mieszkały w sypiacej się ruinie. Wszyscy oczywiscie wierzący.
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-07-25, 11:51   #170
rav12345
Wtajemniczenie
 
Avatar rav12345
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 2 609
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Marzenax - u nas bylo tak jak opisujesz. Tez sledze ten watek, i tez mialam nastawienie "anty-poradniowe".

Ja stosuje tabletki nie dlatego ze chce, ale ze musze, wiec wyboru i tak nie mam. Ale metoda objawowo-termiczna, bo o te mi chodzi zamiast kalendarzowej, jest naprawde ciekawa, i bardzo pomocna jesli chce sie zaplanowac dobrze ciaze. Ba - dzieki niej mozesz nawet postarac sie o "wymuszenie" plci.

Nie mierze sobie temperatury - bo przy tabletkach to i tak bez sensu, ale za kilka miesiecy odstawiam tabletki, i zaczynam "obserwowac" swoj organizm, lykajac w miedzyczasie witaminki i jakis Folik. Zamierzam swiadomie i w odpowiednim momencie zasiac fasolke .

A pani w poradni wygladala jak kobiecina oderwana od motyki - ale my nie oceniamy ludzi po wygladzie. I dobrze - bo okazalo sie, ze pani jest w trakcie konczenia swojej pracy doktorskiej, i ma naprawde pokazna wiedze, i umiejetnosc poslugiwania sie slowami.
__________________
The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do. [Walter Bagehot]
rav12345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-26, 10:42   #171
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Wlasnie z NPR jest problem w rodzinach dla ktorych 1 dziecko to max i na wiecej nie sa w stanie sobie pozwolic lub nie maja ochoty. I co wtedy? Wstrzemiezliwosc do menopauzy? Czy moze opieranie sie na NPR z perspektywa kolejnej 'wpadki"?
Chyba nie doczekamy się odpowiedzi na nasze pytanie...
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-26, 20:32   #172
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez takasobieania Pokaż wiadomość
Chyba nie doczekamy się odpowiedzi na nasze pytanie...
Jakie pytanie? Przecież załozyłaś, że stosująć NPR czekaja na kolejna wpadkę. Wpadka-piękne określenie zajścia w ciąże.
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-27, 23:10   #173
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
Jakie pytanie? Przecież załozyłaś, że stosująć NPR czekaja na kolejna wpadkę. Wpadka-piękne określenie zajścia w ciąże.
To akurat nie ja założyłam, szkoda że nie zauważyłaś..

Ja po prostu pytałam czy jest jakiś środek "antykoncepcyjny" popierany przez Kościół? W cudzysłowie ponieważ nie wiem jak to określić a wiem że antykoncepcja nie jest popierana przez Kościół.
W każdym razie jak ktoś chce poprzestać na pewnej liczbie dzieci to co ma stosować?
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-29, 11:26   #174
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez takasobieania Pokaż wiadomość
To akurat nie ja założyłam, szkoda że nie zauważyłaś..

Ja po prostu pytałam czy jest jakiś środek "antykoncepcyjny" popierany przez Kościół? W cudzysłowie ponieważ nie wiem jak to określić a wiem że antykoncepcja nie jest popierana przez Kościół.
W każdym razie jak ktoś chce poprzestać na pewnej liczbie dzieci to co ma stosować?
Jeśli chcą zyc zgodnie z nauką kościoła powinni stosowac NPR, jedyny sposób popierany przez Kościół. Oczywiście NPR nie można stosowac jako antykoncepcje, Kiedy nie chce sie już miec więcej dzieci, bo stwierdzimy ,ze juz dość, po co nam kolejne, z wygody. Jedyne te rodziny które z powodu choroby lub trudnej sytuacji rodzinnej nie moga miec więcej pociech moga stosowac NPR po to aby uniknąć zapłodnienia.
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-29, 12:23   #175
takasobieania
Zadomowienie
 
Avatar takasobieania
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 672
GG do takasobieania
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
Jeśli chcą zyc zgodnie z nauką kościoła powinni stosowac NPR, jedyny sposób popierany przez Kościół. Oczywiście NPR nie można stosowac jako antykoncepcje, Kiedy nie chce sie już miec więcej dzieci, bo stwierdzimy ,ze juz dość, po co nam kolejne, z wygody. Jedyne te rodziny które z powodu choroby lub trudnej sytuacji rodzinnej nie moga miec więcej pociech moga stosowac NPR po to aby uniknąć zapłodnienia.
Nie napisałam że ktoś nie chce dziecka z wygody...
Tyle razy było w tym wątku powtarzane że NPL jest po to żeby mieć dzieci a nie ich nie mieć, wiec nagle sie okazuje ze jednak można to stosować jako środek antykoncepcyjny?
Nie wiem jak inne dziewczyny, ale ja nie wyobrażam sobie mieć np 6 czy 9 dzieci i jak widać większość Polaków tez nie.
Myślę, że w tej kwestii Kościół powinien trochę zmienić podejście bo jak widać wierni się do tej zasady nie stosują "mieć tyle dzieci ile Bóg da".
__________________

moje obrazki https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=117813
takasobieania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-29, 12:33   #176
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez takasobieania Pokaż wiadomość
Nie napisałam że ktoś nie chce dziecka z wygody...
Tyle razy było w tym wątku powtarzane że NPL jest po to żeby mieć dzieci a nie ich nie mieć, wiec nagle sie okazuje ze jednak można to stosować jako środek antykoncepcyjny?
Nie wiem jak inne dziewczyny, ale ja nie wyobrażam sobie mieć np 6 czy 9 dzieci i jak widać większość Polaków tez nie.
Myślę, że w tej kwestii Kościół powinien trochę zmienić podejście bo jak widać wierni się do tej zasady nie stosują "mieć tyle dzieci ile Bóg da".
Przeciez ja Ci nie zarzucam, że cos takiego napisałaś.
Napisałam, Ci przeciez kiedy mozna stosowac NPR w celu nie zajścia w ciąze. To, że Ty sobie nie wyobrażasz to nie znaczy, że wszyscy tak myslą. I nie wyorażam sobie ,że by Kościół zmienił zasady. To nie sa zasady ustalone przez ludzi tylko przez Boga, m.in w 10 przykazaniach. Więc Kościól nie ma prawa zmieniac tych zasad. Kto chce stoswac sie do nauk Kościoła ten sie stosuje, a kto ich nie uznaje, to tez jest tego wybór. Człowiek ma wolna wole i sam powinien wiedziec co jest dla niego ważne, za czym sie opowiada, jak chce żyć.
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-29, 12:46   #177
malin30
Zakorzenienie
 
Avatar malin30
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Słupsk
Wiadomości: 7 926
GG do malin30
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Po pierwsze, jakoś nie moge się dopatrzyć w Dekaologu słów o antykoncepcji. Po drugie, celem małżeństwa w pierwszej kolejności jest rozwijanie miłości u drugiego partnera i wzajemnie, a dopiero na drugim miejscu jest posiadanie dzieci - to nam powiedział na ostatnim spotkaniu ksiądz.
malin30 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-29, 12:53   #178
marta_d1
Zakorzenienie
 
Avatar marta_d1
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 3 881
GG do marta_d1
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez malin30 Pokaż wiadomość
Po pierwsze, jakoś nie moge się dopatrzyć w Dekaologu słów o antykoncepcji. Po drugie, celem małżeństwa w pierwszej kolejności jest rozwijanie miłości u drugiego partnera i wzajemnie, a dopiero na drugim miejscu jest posiadanie dzieci - to nam powiedział na ostatnim spotkaniu ksiądz.
Mówie o zasadach Koscioła które nie uznaje sztucznego regulowania cyklu i poczęcia. O życiu i smierci powinien decydować Bóg a nie ludzie, o to mi chodziło. Ksiądz bardzo dobrze wam powiedział, ale jestem pewna ,że nie było w jego mowie słowa o antykoncepcji, która powinno sie stosować, aby uniknąć zajścia w ciąze. Wiec nie widze powiązania.
__________________
Franiu
Antoś
marta_d1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-30, 10:19   #179
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
To nie sa zasady ustalone przez ludzi tylko przez Boga, m.in w 10 przykazaniach.
Bardzo, ale to bardzo cie prosze, bys wskazala przykazanie ktore zakazuje antykoncepcji.

Dla przykladu inni chrzescijanie - protestanci, ktorzy rowniez powoluja sie na 10 przykazan i Bibile uwazaja antykoncepcje mechaniczna za jak najbardziej normalny srodek zapobiegania niepotrzebnej ciazy.

BTW. Polecam wszystki "Sens Zycia wg. Monthy Pythona" i jego skecz na temat roznic w podejsciu do seksu miedzy katolikami i protestantami :d

Cytat:
Napisane przez marta_d1 Pokaż wiadomość
Jakie pytanie? Przecież załozyłaś, że stosująć NPR czekaja na kolejna wpadkę. Wpadka-piękne określenie zajścia w ciąże.
jako środek antykoncepcyjny na nie metoda planowania rodziny NPR ma najnizszy wskaznik Pearla - jak dla mnie nawet 40% szans na zajscie w ciaze to o 40 % za duzo. Wiec prawdopodpobienstwo "wpadki" wieksze. Dla kogos takiego jak ja, gdzie 1 dziecko to max i raczej z rozsadku niz potrzeby, okreslenie "wpadka" bedzie jak najbardziej adekwatne.

Edytowane przez Elfir
Czas edycji: 2007-07-30 o 10:43
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-30, 10:39   #180
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

jak usunać posta?
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:55.