Literatura rosyjska. - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-06-14, 15:10   #121
nri
Zadomowienie
 
Avatar nri
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 1 687
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez poissonivy Pokaż wiadomość
Kiedyś próbowałam też czepić się Tołstoja, ale po kilku męczących stronach już wiedziałam dlaczego go Dostojewski nie znosił.
ja Tołstoja lubie - podszedl mi bardziej nizli Dostojewski; nie jestem ekspertka ale z przytoczonego przez ciebie cytatu wynika, ze obojga panow dzielil stosunek do religii; no a Raskolnikowa strawic nie moglam - nie lubie meczennikow o destrucyjnej psychice acz ksiazka mi sie podobala
__________________
Wymianka
nri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-06-27, 14:40   #122
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

Nie miałam pojęcia, że tylu jest fanów literatury rosyjskiej. Mnie w liceum zafascynowała "Zbrodnia i kara" i ta fascynacja zaowocowała studiami filologii rosyjskiej jestem właśnie po 2 roku studiów gdzie miałam przyjemność(choć bardzo mało czasu) obcować z takimi pisarzami jak Turgieniew, Gogol, Dostojewski czy Tołstoj. Spodobały mi się fantastyczne opowiadania Turgieniewa ( "Pieśń triumfującej miłości", "Asia", "Faust". czy "Widma") a także "Ojcowie i dzieci". Gogola strasznie męczyłam, "Martwe dusze" czytałam chyba z miesiąc, dla mnie koszmar. Z Dostojewskiego najbardziej lubię wspomnianą już "Zbrodnie..." i "braci Karamazow", a z Tołstojowska "Anna Karenina" podobała mi sie tylko do czasu, ponieważ zachowania głównej bohaterki w pewnym momencie stały sie bardzo irytujące. "Wojny i pokoju" niestety nie zdążyłam przeczytać, może kiedyś jeszcze po to sięgne. Przede mną literatura XX wieku, już teraz pędzę do biblioteki i biorę co będzie, choć wiem że wiele dzieł przyjdzie mi przeczytać po rosyjsku bo nie ma polskich przekładów
No cóż, czytanie literatury rosyjskiej po rosyjsku jest fajne bo można poczuć prawdziwego ducha rosyjskiego ale jest za to bardzo czasochłonne.
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-15, 09:30   #123
melisssa1988
Raczkowanie
 
Avatar melisssa1988
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Lubin
Wiadomości: 123
GG do melisssa1988
Dot.: Literatura rosyjska.

A ja właśnie skończyłam czytać Eugeniusza Oniegina Puszkina

I teraz mam zamiar przeczytać Mistrza i Małgorzate po raz piąty z kolei uwielbiam tą książke.
__________________
I feel you your sun it shines I feel you within my mind...
melisssa1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-15, 12:49   #124
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Literatura rosyjska.

Kocham kulturę rosyjską, lecz z literaturą jestem mocno do tyłu Przeczytałam tylko "Mistrza...", który mi się strasznie podobał.

Chyba skocze do biblioteki lub księgarni

A ogląda któraś z Was serial "Moskiewska saga" na TVP? jest w poniedziałki o 22, dwa odcinki. Kocham rosyjskie kino, ale zadziwia mnie fakt, że ten serial nie był objęty cenzurą w Rosji bo ten serial jest niezbyt przychylny rosyjskiej władzy...
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-15, 14:36   #125
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 405
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez qaralajn Pokaż wiadomość
No cóż, czytanie literatury rosyjskiej po rosyjsku jest fajne bo można poczuć prawdziwego ducha rosyjskiego ale jest za to bardzo czasochłonne.
To prawda, to nie są książki 'do pociągu'. Trzeba znaleźć zaciszny kąt, mieć wolnych kilka godzin i żadnych obowiązków na horyzoncie. Dopiero wówczas człowiek w pełni się relaksuje i smakuje każde słowo


Cytat:
Napisane przez Olkaaaa_s Pokaż wiadomość

A ogląda któraś z Was serial "Moskiewska saga" na TVP? jest w poniedziałki o 22, dwa odcinki. Kocham rosyjskie kino, ale zadziwia mnie fakt, że ten serial nie był objęty cenzurą w Rosji bo ten serial jest niezbyt przychylny rosyjskiej władzy...

Ja się przyznaję, że nie. Ale to dlatego, że tv oglądam bardzo rzadko i właściwie czasem tylko zerkam na kuchnię tv
Ale TVP szykuje podobno na jesień emisję bardzo udanej ekranizacji "Wojny i pokoju". Z chęcią obejrzę
lullaby22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-17, 16:08   #126
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

Ja sobie właśnie zamówiłam książkę Ludmiły Ulickiej "Szczerze oddany Szurik" w oryginale mam nadzieje że jakoś przebrnę i zrozumiem
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-17, 16:31   #127
basilissa
Rozeznanie
 
Avatar basilissa
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 625
Smile Dot.: Literatura rosyjska.

Ja ostatnio czytałam rosyjskie kryminałynapisane przez Aleksandrę Marininę i Darię Doncową. Dobra treść i to tło współczesnego życia...
basilissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-08-17, 19:06   #128
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez basilissa Pokaż wiadomość
Ja ostatnio czytałam rosyjskie kryminałynapisane przez Aleksandrę Marininę i Darię Doncową. Dobra treść i to tło współczesnego życia...
ja się też właśnie przymierzam do rosyjskich kryminałów i mam prośbe. Mogłabyś doradzić od jakiej pozycji zacząć? Dodam że nie jestem wielką fanką tego gatunku ale chciałabym zobaczyć jak to pokazują rosjanie
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-18, 11:05   #129
basilissa
Rozeznanie
 
Avatar basilissa
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 625
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez qaralajn Pokaż wiadomość
ja się też właśnie przymierzam do rosyjskich kryminałów i mam prośbe. Mogłabyś doradzić od jakiej pozycji zacząć? Dodam że nie jestem wielką fanką tego gatunku ale chciałabym zobaczyć jak to pokazują rosjanie
Z ksiązek Marininy najbardzie podobała mi się Złowroga pętla i Ukradziony sen, Męskie gry nieco mniej.
Natomiast Doncowa jest porównywana do naszej Chmielewskiej, może ze względu na styl z dużą dużą humoru, jednak lepiej przedstawia tło wydarzeń. Jako pierwszą przeczytałam Nieściśle tajne - dość przypadkowo wzięłam z biblioteki, a potem sięgnęłam do pozostałych książek wydanych przez Świat Książki(razem 5).
Warto sięgnąć nie tylko do wielkiej literatury rosyjskiej, ale i popularnej. Miłego czytania.
__________________
Mądrzy ludzie, kiedy się zbiorą do gromady, mogą działać głupio. I dobrzy ludzie, kiedy się zbiorą do gromady, mogą działać okrutnie. R. Kapuściński
basilissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-18, 12:48   #130
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez basilissa Pokaż wiadomość
Warto sięgnąć nie tylko do wielkiej literatury rosyjskiej, ale i popularnej. Miłego czytania.
Jak najbardziej sie z tym zgadzam
Dziękuje za pomoc.
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-01, 00:11   #131
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Literatura rosyjska.

Rosyjskie kryminały... Akunin jest świetny. Dokładniej cykl "Przygody Erasta Pietrowicza", bo inne jakoś mi mniej podchodzą.

Niestety, "Moskiewska saga" nie przypadła mi do gustu. Poległam w połowie drugiego odcinka, po prostu zupełnie mnie nie zaciekawiła.
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-09-01, 14:57   #132
villemo1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 30
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez wredziulek Pokaż wiadomość
Rosyjskie kryminały... Akunin jest świetny. Dokładniej cykl "Przygody Erasta Pietrowicza", bo inne jakoś mi mniej podchodzą.
.
Ja akurat czytam "Lekturę nadobowiązkową" z cyklu "Przygody Magistra" i muszę przyznać, że to kawał dobrej literatury - wiadomo, że to nie Tołstoj czy Dostojewski, ale lekka i przyjemna pozycja, naprawdę wciąga! Na okładce mojego wydania jest krótka notka o Akuninie: "Literatura środka, jaką stworzył, wypełniła lukę między wielką literaturą rosyjską a popularnymi czytadłami." I to rzeczywiście prawda. Tak więc do lektury!
villemo1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-01, 16:01   #133
Milky_quartz
Zadomowienie
 
Avatar Milky_quartz
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Z roznych miejsc:)
Wiadomości: 1 950
Dot.: Literatura rosyjska.

a mi się ostatnio śnił Mistrz i Małgorzata i mam przez to ochotę przeczytać jeszcze raz
Milky_quartz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-01, 18:00   #134
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez wredziulek Pokaż wiadomość

Niestety, "Moskiewska saga" nie przypadła mi do gustu. Poległam w połowie drugiego odcinka, po prostu zupełnie mnie nie zaciekawiła.
Mi "Moskiewska..." spodobała się, ale ciekawsza była, kiedy były czasy IIWŚ. Teraz zaczyna mnie nudzic, bo ciągle tylko jest "Beria to, Stalin tamto" (obecnie akcja rozgrywa się w 1948 r.).

A ja zgubiłam "Mistrza..." , a taką mam ochotę przypomniec sobie tę książkę...
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-01, 19:15   #135
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez Olkaaaa_s Pokaż wiadomość
Mi "Moskiewska..." spodobała się, ale ciekawsza była, kiedy były czasy IIWŚ. Teraz zaczyna mnie nudzic, bo ciągle tylko jest "Beria to, Stalin tamto" (obecnie akcja rozgrywa się w 1948 r.).
Jak ja oglądałam, to było jeszcze przed wojną...

A widziałyście serial na podstawie "Mistrza..."? Jest świetny, bardzo dobra obsada.
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-02, 10:46   #136
dzasmina
Raczkowanie
 
Avatar dzasmina
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 371
Dot.: Literatura rosyjska.

Dziewczyny co mogłbybyście polecić na sam początek przygody z literaturą rosyjską dla takiego laika jak ja, który tylko "Zbrodnię i karę" oraz "Mistrza i Małgorzatę" przeczytał? Chodzi mi głównie o klasykę
dzasmina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-02, 11:45   #137
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 363
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez wredziulek Pokaż wiadomość
Jak ja oglądałam, to było jeszcze przed wojną...

A widziałyście serial na podstawie "Mistrza..."? Jest świetny, bardzo dobra obsada.
A BYŁ sierial na podstawie Mistrza?!

Musiał byc świetny, o ile był wiernie kręcony do treści książki.
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-02, 12:09   #138
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez Olkaaaa_s Pokaż wiadomość
A BYŁ sierial na podstawie Mistrza?!

Musiał byc świetny, o ile był wiernie kręcony do treści książki.
A był, i owszem, całkiem wiernie sfilmowany- dość długi, więc nie było mowy o jakichś skrótach.
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-02, 19:19   #139
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez dzasmina Pokaż wiadomość
Dziewczyny co mogłbybyście polecić na sam początek przygody z literaturą rosyjską dla takiego laika jak ja, który tylko "Zbrodnię i karę" oraz "Mistrza i Małgorzatę" przeczytał? Chodzi mi głównie o klasykę
do polecenia jest duzo jak dla mnie to caly Dostojewski, w szczegolnosci "Bracia Karamazow", fajnie pisal tez Turgieniew("Ojcowie i dzieci", rozne opowiadania), Gogol("nos", "szynel", "martwe dusze"), nie mozna zapominac o Lermontowie("Bohater naszych czasow"),Puszkinie("eugen iusz oniegin", "borys godunow", i wiele innych) i Tostoju("anna karenina", "wojna i pokoj"). Ja bym tak mogla wymieniac i wymieniac

Co do serialu Mistrz i Malgorzata to sie zaopatrzylam z racji tego ze to bedzie moja tegoroczna lektura i samo przeczytanie moze nie wystarczyc i w najblizszym czasie przymierzam sie do obejrzenia, ale slyszalam, ze dobre to jest.
__________________
turn on the bright lights.
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-09-03, 16:46   #140
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Literatura rosyjska.

Obejrzenie tego zajmie Ci niewiele mniej niż przeczytanie
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-04, 09:03   #141
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez wredziulek Pokaż wiadomość
Obejrzenie tego zajmie Ci niewiele mniej niż przeczytanie
calkiem mozliwe bo film 10 odcinkowy, ale mimo to nie odmowie sobie przyjemnosci przeczytania ksiazki. Film bedzie przypomnieniem tresci przed kolokwium
__________________
turn on the bright lights.
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-05, 19:21   #142
szpilka_77
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: Krk ;]
Wiadomości: 1 073
Dot.: Literatura rosyjska.

qaralajn, czyzbys studiowała w krk na filologii? na uj?
odp na Twoje pyt: в деньгах сила, в деньгах...
__________________


szpilka_77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 09:48   #143
Feetlover
Raczkowanie
 
Avatar Feetlover
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiadomości: 156
Dot.: Literatura rosyjska.

Ja ze swej strony chciałbym polecić dwie książki M.Gorkiego - "Matka" oraz "Artamonow i synowie". Pamiętam, że bardzo mi się podobały.

Natomiast serial, o którym tutaj dyskutujecie, nie każdemu może się spodobać. Słyszałem diametralnie różne opinie, ale z przewagą tych pozytywnych. Mnie osobiście zachwycił. I ten niesamowity motyw muzyczny.

http://pl.youtube.com/watch?v=VLTHh-vqiYI
__________________
"Jak dobrze wstać, skoro świt, jutrzenki blask duszkiem pić, nim w górze tam, skowronek zacznie tryl, jak dobrze wcześnie wstać, dla tych chwil..."
Feetlover jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 10:57   #144
mishki
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: domek
Wiadomości: 117
Dot.: Literatura rosyjska.

Feetlover, zgadzam sie, "Matka" jest wciagajaca, ale trzeba pamietac, ze Gorki w tej ksiazce ostro przesadzil, opisywajac warunki zycia klasy robotniczej. Podobno nie bylo im az tak zle... Sowiecka krytyka wychwalala "Matke", natomiast wspolczesni badacze maja zupelnie odmienny stosunek do niej.
A co do "Artamanow i jego synowie" to przeczytalam cala, aczkolwiek nie zachwycila mnie jakos mocno
__________________
- Książka może być ciekawa, interesująca, cudowna, fascynująca... Jaka jeszcze Czesiu?
- Za***ista.
- Precz mi z klasy ty oszołomie ty!

mishki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 13:00   #145
qaralajn
Raczkowanie
 
Avatar qaralajn
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Kraków/Wodzisław Śląski
Wiadomości: 91
GG do qaralajn
Dot.: Literatura rosyjska.

szpilka_77, studiuje w krk na filologii, lecz nie na UJ a na AP a Ty na UJ?

А я вот думаю что сила в правде...
__________________
turn on the bright lights.
qaralajn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 15:33   #146
Ondine
Rozeznanie
 
Avatar Ondine
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Kraina nieznana
Wiadomości: 842
Dot.: Literatura rosyjska.

Dawno temu zafascynował mnie Dostojewski .Zaczelam klasycznie od "Zbrodni i kary",a potem zakupilam wszystkie jego powieści.Najbardziej spodobaly mi się "Biesy", do których kilkakrotnie wracałam.
Aktualnie czytam kryminaly Darii Doncowej , dsoskonale na urlopowe i weekendowe okazje.Ten humor, język, realia wspolczesnej Rosji ( może precyzyjniej- Moskwy)! Poza tym 2 ksiażki Maryninej.Nie moge upolowac w bibliotece żadnej ksiażki Akunina z serii z Pelagią. Kupić też nie mogę, bo nie ma.
Ondine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 17:16   #147
basilissa
Rozeznanie
 
Avatar basilissa
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 625
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez Ondine Pokaż wiadomość
Dawno temu zafascynował mnie Dostojewski .Zaczelam klasycznie od "Zbrodni i kary",a potem zakupilam wszystkie jego powieści.Najbardziej spodobaly mi się "Biesy", do których kilkakrotnie wracałam.
Aktualnie czytam kryminaly Darii Doncowej , dsoskonale na urlopowe i weekendowe okazje.Ten humor, język, realia wspolczesnej Rosji ( może precyzyjniej- Moskwy)! Poza tym 2 ksiażki Maryninej.Nie moge upolowac w bibliotece żadnej ksiażki Akunina z serii z Pelagią. Kupić też nie mogę, bo nie ma.
Ondine, ukazał się pierwszy w języku polskim kryminał Tatiany Polakowej Wszystko w czekoladzie. Jak pamiętasz, Daszeńka kupowała właśnie nowości Marininy i Polakowej.
__________________
Mądrzy ludzie, kiedy się zbiorą do gromady, mogą działać głupio. I dobrzy ludzie, kiedy się zbiorą do gromady, mogą działać okrutnie. R. Kapuściński
basilissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 17:29   #148
Ondine
Rozeznanie
 
Avatar Ondine
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Kraina nieznana
Wiadomości: 842
Dot.: Literatura rosyjska.

Oj, tak .Daszenka nie mogla doczekac sie nowej książki ukochanej Polakowej. A teraz my też mozemy poznac książki tej pisarki. Dzięki za wiadomość. Jestem ciekawa Polakowej .
Ondine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 21:21   #149
guia
Zadomowienie
 
Avatar guia
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Północ-Południe ;)
Wiadomości: 1 120
GG do guia
Dot.: Literatura rosyjska.

Cytat:
Napisane przez mishki Pokaż wiadomość
Feetlover, zgadzam sie, "Matka" jest wciagajaca, ale trzeba pamietac, ze Gorki w tej ksiazce ostro przesadzil, opisywajac warunki zycia klasy robotniczej. Podobno nie bylo im az tak zle... Sowiecka krytyka wychwalala "Matke", natomiast wspolczesni badacze maja zupelnie odmienny stosunek do niej.
Ale należy także pamiętać, że Gorki był przyjacielem Lenina, zwolennikiem realizmu socjalistycznego, który "Matka" miała propagować. Być może opisy klasy robotniczej są nieco doprawione , jednak w jego autobiograficznej trylogii wyraźnie widać, jak wyglądało życie ludzi mu znanych i co przeżył sam Gorki- nie dziwi mnie więc przedstawiona rzeczywistość w "Matce". Jeżeli chcemy ''prawdy''- zaglądajmy do podręczników, literatura piękna (prawie) zawsze będzie subiektywna.
Ponadto, "Matka" to nie tylko socjalizm i klasa robotnicza, to także fantastyczny opis przemiany prostej, wylęknionej, przez większość życia krzywdzonej kobiety- jej uczuć, myśli, tęsknot, marzeń.

Mnie niezwykle urzekła proza Gorkiego, piękna w swej prostocie. Czytając jego książki czuję, jakbym podróżowała w czasie (a jako dzieciak zawsze o tym marzyłam)- doskonale opisuje Rosję przełomu XIX i XX wieku. A fascynacja socjalizmem mi nie przeszkadza- nie mógł wiedzieć, jak z tą utopijną wizją świata obejdzie się historia.
guia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-06, 22:24   #150
mishki
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: domek
Wiadomości: 117
Dot.: Literatura rosyjska.

Rzeczywiscie, proza Gorkiego jest lekka i prosta.
__________________
- Książka może być ciekawa, interesująca, cudowna, fascynująca... Jaka jeszcze Czesiu?
- Za***ista.
- Precz mi z klasy ty oszołomie ty!

mishki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-10-26 11:05:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:05.