Teściowie... ! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kobieta 30+

Notka

Kobieta 30+ Forum dla trzydziestolatek, czterdziestolatek i innych -latek. Tutaj możesz podzielić się swoimi problemami, poradami i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-19, 12:47   #1
Zaklopotana28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 3

Teściowie... !


Witam wszystkich ...

Moja pytanie a zarazem problem jest może dla większości banalne , ale dla mnie istotne...

Wzięłam ślub w czerwcu , z rodzicami męża mam relacje bardzo chłodne .
Jak jestem u nich ( rzadko bardzo ) czuję się dziwnie... obco .
Rozmawiamy o "niczym".
Jak mam do nich mówić .
Raz jechałam z teściową ok. 300 km. i podczas podróży 1 raz powiedziałam do niej mama....
było to nienaturalne i źle się czułam .
W końcu rodziców ma się jednych

Mój mąż do moich rodziców mówi mama , tata ale ma z nimi kontakt lepszy niż ze swoimi rodzicami , każdy to mówi

Doradźcie czy mogę mówić "teściowa" czy mówić mamo z przymusu , czy bezosobowo ....
Zaklopotana28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-19, 15:01   #2
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Teściowie... !

Jak ci wyogdnie tak mow. Moja szwagierka uwaza tak jak ty, ze rodzicow ma jednych i mowi bezosobowo, a ja mowie mama i tata. na poczatku bylo mi to dziwnie. zapytalam sie jak mam ich nazywac i uslyszalam ze jak chce. Troche mowilam bezosobowo, az kilka razy wyrwalo mi sie tata,mama, zwlaszcza z tesciem sie z tego usmialismy, jak ja juz zaczelam tata a tu nagle wale mu na pan, az sie przestawilam i albo mowie bezosobowo, albo sytuacja wymaga powiedzenia tata i mama. jako ze mamy tez dziecko to od prawie 8 lat mowie tez oma i opa, w zaleznosci od sytuacji ;o)
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-19, 17:36   #3
mhm0808
Obcy 8 pasażer Nostromo
 
Avatar mhm0808
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Wiadomości: 19 675
Dot.: Teściowie... !

ja 10 lat po ślubie i nigdy na teściów nie powiedziałam Mamo, Tato
Wiem, że tak się przyjęło mówić, ale dla mnie to jakieś absurdalne jest... no może jakbym się z nimi widywała częściej niż 1x w roku na Wielkanoc, to może bym sie jakoś przyzwyczaiła... a tak? Dla mnie to obcy ludzie są, więc nie czaję tego
__________________
Crazy Handful of Nothin






mhm0808 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-19, 21:16   #4
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Teściowie... !

Ja bym mówiła bezosobowo. A próbowałaś mówić po prostu "pani"? Skoro relacje są tak chłodne to może tak byłoby lepiej .
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-19, 23:10   #5
kotek81
Zakorzenienie
 
Avatar kotek81
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 4 690
Dot.: Teściowie... !

Ja do teścia mówię po imieniu a do teściowej (są po rozwodzie) najpierw mówiłam na "pani" jak w trakcie kłotni mi to wygarnęła to przestałam się tak do niej zwracać i mówię w formie bezosobowej - mamo nie przeszło by mi przez usta
kotek81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 07:06   #6
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Teściowie... !

Ja mówię po imieniu- nie wyobrażam sobie mówić ,,tato,mamo".
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 08:37   #7
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez golgie Pokaż wiadomość
Ja mówię po imieniu- nie wyobrażam sobie mówić ,,tato,mamo".
Tak Ci zaproponowali czy samo tak wyszło?
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-12-20, 08:38   #8
Zaklopotana28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 3
Dot.: Teściowie... !

No właśnie dziewczyny ja tylko powiedziałam raz mama na teściową , bo na to nalega mój mąż ....
On mi zwraca uwagę , że mam tak mówić mama , tata ...
Bo on mówi na moich , tylko on nie bierze pod uwagę tego że on ma super kontakt z moimi rodzicami i stosunki przyjacielskie , a ja z jego rodzicami nie mam tematu i ich nie lubię ...
Pozostaje mi forma bezosobowa...
Zaklopotana28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 11:21   #9
Milanna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 208
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez Zaklopotana28 Pokaż wiadomość
No właśnie dziewczyny ja tylko powiedziałam raz mama na teściową , bo na to nalega mój mąż ....
On mi zwraca uwagę , że mam tak mówić mama , tata ...
Bo on mówi na moich , tylko on nie bierze pod uwagę tego że on ma super kontakt z moimi rodzicami i stosunki przyjacielskie , a ja z jego rodzicami nie mam tematu i ich nie lubię ...
Pozostaje mi forma bezosobowa...
Mow tak jak Tobie, a nie mezowi czy tesciom odpowiada. Jezeli 'mamo' nie przechodzi Ci przez gardlo to zwracaj sie bezosobowo
Milanna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 11:35   #10
golgie
Zakorzenienie
 
Avatar golgie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Wroclaw
Wiadomości: 11 146
GG do golgie
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez lucciola Pokaż wiadomość
Tak Ci zaproponowali czy samo tak wyszło?
Już nawet nie pamiętam, bo tak już jest od -nastu lat
__________________
teraz szczęścia mam(y) dwa:
JULIA
MARCIN

Moja fragrantica


WYMIANA
golgie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 14:17   #11
Virginnia
Zadomowienie
 
Avatar Virginnia
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: z Krainy Królika
Wiadomości: 1 215
Dot.: Teściowie... !

Ja mówię 'mamo' i 'tato'. Teściowie są przemili i czuję sie u nich jak u siebie w domu. Wiem, że zawsze możemy na nich liczyć.
Poza tym jeszcze przed ślubem rodzice (w czasie chyba jakiegoś przedświątecznego spotkania) powiedzieli, że drugich rodziców dostaje się w pakiecie z obrączką


Edit z powodu sklerozy pospolitej: zapytaj może teściów jak masz do nich mówić (zapytasz 1 raz i po krzyku. Święta się zbliżają, może będzie Ci łatwiej zapytać na rodzinnym spotkaniu. No wiesz: niby teges śmeges pomagasz kroić ciasto, robić kawkę i może w czasie luźnych pogaduszek podpytasz ). A jeśli nie chcesz to uważam, że forma 'pani Zosiu' czy 'panie Stasiu' nie powinna nikogo dotknąć.
__________________

Edytowane przez Virginnia
Czas edycji: 2012-12-20 o 15:09
Virginnia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-21, 15:41   #12
SzatAnka71
Zakorzenienie
 
Avatar SzatAnka71
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: ze Smoczej Jamy ;-)
Wiadomości: 12 737
GG do SzatAnka71
Dot.: Teściowie... !

Bardzo często się mówi mama, nie mamo np Może mi Mama podać cukier zamiast Mamo podaj mi cukier.
Nie jest bezosobowo a nie jak do swojej Mamy.
Najlepiej zapytać zainteresowaną
__________________


SzatAnka71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-21, 18:04   #13
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez SzatAnka71 Pokaż wiadomość
Bardzo często się mówi mama, nie mamo np Może mi Mama podać cukier zamiast Mamo podaj mi cukier.
Nie jest bezosobowo a nie jak do swojej Mamy.
Najlepiej zapytać zainteresowaną
Tak. To taka Mama w wersji oficjalnej . Bo wystarczy zastąpić słowo Mama słowem Pani a składnia się zupełnie nie zmienia.
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-21, 18:50   #14
katja_24
Zakorzenienie
 
Avatar katja_24
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Wiadomości: 9 637
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez lucciola Pokaż wiadomość
Tak. To taka Mama w wersji oficjalnej . Bo wystarczy zastąpić słowo Mama słowem Pani a składnia się zupełnie nie zmienia.
Dokladnie, ja tak wlasnie mowie. Chociaz raz na pocztaku nie zalapala, o kim mowie A do tescia mowie w formie bezosobowej, "tato" nie przejdzie mi chyba przez gardlo.
katja_24 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-22, 07:40   #15
Zaklopotana28
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 3
Dot.: Teściowie... !

Dziękuję Wam dziewczyny za odpowiedź , przynajmniej wiem teraz , że nie jestem jakaś "inna" i że nie tylko ja mam problem z mówieniem mama i tata na obcych mi ludzi .

Pozostaje przy formie bezosobowej , bo na inną sobie nie zasłużyli

Życzę wszystkim miłych , radosnych świąt oraz aby nadchodzący rok był lepszy od kończącego się !
Zaklopotana28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-22, 20:08   #16
Monika2001
Rozeznanie
 
Avatar Monika2001
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: wies na koncu swiata
Wiadomości: 795
Dot.: Teściowie... !

W zasadzie to rodzice wspolmazonka powinni po slubie zaproponowac taka a nie inna forme zracania sie do nich. To nie Ty powinnas o to pytac ale widac, ze to raczej bardziej Tobie zalezy na rozwiazaniu tego wezelka towarzystkiego. Mysle rozniez, ze forma "moze mi mama podac cukier" jest najbardziej odpowiednia w Twojej stytuacji. W podtekscie brzmi to " moze mi mama ( Michala) podac cukier?" czyli calkiem do zaakceptowania w opisanej przez Ciebie relacji do tesciow.
Monika2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-25, 14:18   #17
misianka
kosmita jakiś normalnie
 
Avatar misianka
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: po trzeciej stronie lustra
Wiadomości: 19 200
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez SzatAnka71 Pokaż wiadomość
Bardzo często się mówi mama, nie mamo np Może mi Mama podać cukier zamiast Mamo podaj mi cukier.
Nie jest bezosobowo a nie jak do swojej Mamy.
Najlepiej zapytać zainteresowaną
hmmm, tylko mówienie w 3 osobie, bo o to tu chodzi, jest wyrazem szczególnego, najwyższego szacunku
niegdyś tak mówiło się do własnych rodziców, zaś mówienie Mamo, Tato było poczytywane za tykanie rodziców (dla niewtajemniczonych - mówienie im Ty)

tak więc owszem, jest to bardziej oficjalna forma, ale dużo wspólnego z olbrzymim szacunkiem i wcale nie jest zamiennikiem Pani, jak napisała lucciola
nie wiem zatem, czy jest to dobre rozróżnienie ostatecznie, dla swoich rodziców 'tykanie", dla (było nie było) cudzych, szacunek
__________________
Przeproście i Spieprzajcie





Kot też człowiek. Zazwyczaj zresztą bardziej.
misianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-25, 16:39   #18
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Teściowie... !

Szacunek, jak sama napisalas to bylo kiedys. teraz mowienie w trzeciej osobie nie oznacza juz szacunku.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-25, 17:36   #19
misianka
kosmita jakiś normalnie
 
Avatar misianka
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: po trzeciej stronie lustra
Wiadomości: 19 200
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
Szacunek, jak sama napisalas to bylo kiedys. teraz mowienie w trzeciej osobie nie oznacza juz szacunku.
to że formy/wyrazy/zachowania są trywializowane i przeinaczane poprzez ich nieprawidłowe użycie, nie zmienia ich pierwotnego znaczenia
__________________
Przeproście i Spieprzajcie





Kot też człowiek. Zazwyczaj zresztą bardziej.
misianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-25, 20:10   #20
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Teściowie... !

Ale to pierwotne znaczenie bylo za czasow hrabiow, szlachty itd. W dzisiejszych czasach to znaczenie jest zupelnie inne i nie ma nic wspolnego ze znaczeniem pierwotnym. Wszystko ewoluuje, nie tylko jezyk, ale i znaczenie pewnych zachowan, czy pewnych zwrotow. To co kiedys bylo niedopuszczalne, dzisiaj jest jak najbardziej normalne i na odwrot, a skoro zyjemy teraz, to powinnismy brac pod uwage dzisiejsze znaczenie slow/zwrotow
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-25, 20:21   #21
misianka
kosmita jakiś normalnie
 
Avatar misianka
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: po trzeciej stronie lustra
Wiadomości: 19 200
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
Ale to pierwotne znaczenie bylo za czasow hrabiow, szlachty itd. W dzisiejszych czasach to znaczenie jest zupelnie inne i nie ma nic wspolnego ze znaczeniem pierwotnym. Wszystko ewoluuje, nie tylko jezyk, ale i znaczenie pewnych zachowan, czy pewnych zwrotow. To co kiedys bylo niedopuszczalne, dzisiaj jest jak najbardziej normalne i na odwrot, a skoro zyjemy teraz, to powinnismy brac pod uwage dzisiejsze znaczenie slow/zwrotow
nie wiem o jakich datach myślisz pisząc to co wyboldowałam, ale mój Dziadek do swoich rodziców tak mówił, aż do ich smierci, było to objawem dobrego wychowania i szacunku
i wyobraź sobie że do dziś to słyszę u innych ... a szlachta i hrabiowie istnieją nadal
a to ze kładziemy uszy po sobie jak ludzie mówią po polskiemu, a połowa dorosłych mieszkańców tego kraju nie umie czytać i pisać prawidłowo po polsku, to nie znaczy, że dla mnie jest to do przyjęcia
niemniej nie zamierzam się dalej spierać, bo się z tego niezły OT robi
__________________
Przeproście i Spieprzajcie





Kot też człowiek. Zazwyczaj zresztą bardziej.

Edytowane przez misianka
Czas edycji: 2012-12-25 o 20:26
misianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 17:02   #22
lucciola
Zakorzenienie
 
Avatar lucciola
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 208
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez misianka Pokaż wiadomość
tak więc owszem, jest to bardziej oficjalna forma, ale dużo wspólnego z olbrzymim szacunkiem i wcale nie jest zamiennikiem Pani, jak napisała lucciola
Pisząc o zamianie Mama na Pani miałam na myśli dystans międzyludzki, który słowo Mama użyte w trzeciej osobie podkreśla. Bo chyba zgodzisz się ze mną, że zwracanie się do kogoś w trzeciej osobie jest wyrazem właśnie międzyludzkiego dystansu, albo, jeśli wolisz, nie spoufalania się.
Niegdyś zwracanie się do rodziców z użyciem słowa Mama/ Ojciec (a wcześniej jeszcze Pani Matko) w trzeciej osobie oznaczało właśnie ten dystans między z założenia niżej ustawionym w hierarchii ważności rodziny dzieckiem a dorosłymi-rodzicami.
Ale w trzeciej osobie zwracano się też do służby. Właśnie dla podkreślenia tego dystansu międzyludzkiego. Tak więc niekoniecznie o szacunek tu chodzi a o ten dystans właśnie .
lucciola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 17:56   #23
SzatAnka71
Zakorzenienie
 
Avatar SzatAnka71
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: ze Smoczej Jamy ;-)
Wiadomości: 12 737
GG do SzatAnka71
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
skoro zyjemy teraz, to powinnismy brac pod uwage dzisiejsze znaczenie slow/zwrotow

To miałam na myśli.
Jeśli ktoś jest na dystans ze swoimi Teściami to uważam że jest to forma idealna.
__________________


SzatAnka71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-26, 18:49   #24
forssiczka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 766
Dot.: Teściowie... !

a ja sobie jakoś nie wyobrażam zwracania się per pan/pani do teściów, zwł. jak jest już dziecko; no bo jak to - dla dziecka to jest babcia/dziadek (czyli jest to relacja bliskości), a ja mówię proszę pani/pana? to w końcu jesteśmy rodziną, czy nie?

w stos. do teściowej staram się zwracać właśnie w 3 osobie "czy może mama" itp, czasem też "tykająco" i chociaż u nas relacje są całkiem dobre, oni traktują mnie jak córkę, to jakoś tak głupio mi zwracać się do teściów tak bezpośrednio jak do swoich rodziców

moja rada-zapytaj wprost, a nuz widelec zaproponują Ci zwracanie się po imieniu, zawsze to lepsze niż pan/pani
__________________


forssiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 13:28   #25
Iska00
Zadomowienie
 
Avatar Iska00
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 1 701
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez forssiczka Pokaż wiadomość
a ja sobie jakoś nie wyobrażam zwracania się per pan/pani do teściów, zwł. jak jest już dziecko; no bo jak to - dla dziecka to jest babcia/dziadek (czyli jest to relacja bliskości), a ja mówię proszę pani/pana? to w końcu jesteśmy rodziną, czy nie?
Ale bycie rodziną nie musi oznaczać mówienia mamo/tato.
Nie wyobrażam sobie zwracać do teściowej "mamo"
Tym bardziej, że moja mama zmarła wiele lat temu i zwrot ten nie jest przeze mnie używany. I teraz nagle miałabym go zacząć używać w stosunku do obcej kobiety? Musiałabym mieć z nią super przyjacielskie, rodzinne i bliskie stosunki.
Wydaje mi się, że najlepszą formą jest: teściowo/teściu.
Do mamy "mamo" a do teściowej "teściowo" w końcu teściową jest
Ewentualnie na TY jeśli teściowie wyrażą takie chęci
Iska00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 11:50   #26
lalika
Rozeznanie
 
Avatar lalika
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: z daleka:)
Wiadomości: 995
Dot.: Teściowie... !

nigdy w zyciu nie powiedzialabym do tesciowej "tesciowo" jakos tak dziwnie to brzmi i nie slyszalam zeby ktokolwiek z moich znajomych tak sie do swoich tesciowych zwracal. Co innego zartobliwie wypowiedziane "tesciu" do tescia przez meza.
Ja bym po prostu grzecznie mowila "Pani Aniu, Kasiu itp", na pewno nie powiedzialabym "mamo" gdyby propozycja taka nie wyszla od tesciowej.

W mojej sytuacji slowo "tesciowa" w ogole nie pasuje do sytuacji, do mamy meza mowie "mamo" albo "mamo + imie" tak samo jak do taty mojego meza, nie tylko dlatego ze sami na to nalegali ale glownie dlatego ze to kochani ludzie i naprawde traktuja mnie jak corke a ja ich jak dodatkowych rodzicow
lalika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 13:24   #27
Iska00
Zadomowienie
 
Avatar Iska00
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 1 701
Dot.: Teściowie... !

Ale co w tym złego?
Do wujka mówisz "Wujku", do mamy "mamo", do dziadka "dziadku", więc siłą rzeczy do teściowej "teściowo".
U mnie w rodzinie się tak mówi i jakoś nikomu to nie przeszkadza.
No chyba, że postrzegasz to słowo jako obraźliwe. Ale to już tylko Twoja interpretacja.
W innych krajach nie spotkałam się z tym, że ktoś do teściowej mówi "mamo".
To chyba tylko taka nasza "tradycja"
Iska00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 14:15   #28
lalika
Rozeznanie
 
Avatar lalika
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: z daleka:)
Wiadomości: 995
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
Napisane przez Iska00 Pokaż wiadomość
Ale co w tym złego?
Do wujka mówisz "Wujku", do mamy "mamo", do dziadka "dziadku", więc siłą rzeczy do teściowej "teściowo".
U mnie w rodzinie się tak mówi i jakoś nikomu to nie przeszkadza.
No chyba, że postrzegasz to słowo jako obraźliwe. Ale to już tylko Twoja interpretacja.
W innych krajach nie spotkałam się z tym, że ktoś do teściowej mówi "mamo".
To chyba tylko taka nasza "tradycja"
po prostu jakos mi to niezbyt dobrze brzmi . Nie obrazliwie ale jakos tak nieciekawie. I nie jest to tylko moja interpretacja - z moich znajomych nikt sie tak do tesciowej nie zwraca. Do tescia owszem - tak jak pisalam.
Ja wlasnie mam meza z "innych krajow" i do jego rodzicow mowie mamo, tato. Moja kuzynka wyszla za Niemca i on do jej rodzicow tez sie zwraca per mamo, tato (ona do jego rowniez). Nie wiem czy to ma zwiazek z kultura, wydaje mi sie ze chyba jest to bardziej kwestia relacji miedzy tesciami a mlodymi.
lalika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-02, 14:51   #29
Iska00
Zadomowienie
 
Avatar Iska00
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 1 701
Dot.: Teściowie... !

A właśnie mi dziwnie brzmi zwracanie się do obcych osób Mamo i Tato.
Chyba faktycznie chodzi tutaj o relacje.
Ja bym nie mogła.
Ale tak jak pisałam wyżej, może gdyby miała świetne układy z teściami to zdanie bym zmieniła. Jednak w tej chwili moje zdanie jest takie, ze do teściowej "teściowo".
Ewentualnie po imieniu, co by było jeszcze lepszym rozwiązaniem
Iska00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-01-03, 16:38   #30
forssiczka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 766
Dot.: Teściowie... !

Cytat:
ze do teściowej "teściowo".Ewentualni e po imieniu
ewentualnie jeszcze świekro mojej się nie spodobało
__________________


forssiczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kobieta 30+


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:50.