Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja? - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-02-21, 11:29   #91
traci
Wtajemniczenie
 
Avatar traci
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Chocolate Factory
Wiadomości: 2 761
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

To co jest napisane w tym artkule to naprawde nieprawdopodobne ,ale z drugej strony jakby na to nie patrzec Polacy tak samo traktuja innych w Polsce i nawet tu na wyspach.
traci jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-02-21, 21:53   #92
Zmijka
Zakorzenienie
 
Avatar Zmijka
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Anglia
Wiadomości: 8 686
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

A tak się skłąda, że mieszkałam w Birmingham i domyślam się o jaką fabryke chodzi. Mieszkałam z dziewczyną co pracowała w tej fabryce, opis się zgadza. Nie wiem czy dalej tam pracuje, bo nie mam z nia zadnego kontaktu, ale wiem, że warunki rzeczywiście były okropne i pracowali tam ludzie którzy prawie wcale języka nie znali.
A masz racje Aaliyah tak Cię traktują jak sobie na to pozwolisz.
Ja sama tylko raz miałam takie zdarzenie, że jakiś Anglik krzyknął za mną i koleżanka że mamy spi...ć z jego kraju
Zmijka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-07, 12:30   #93
anyolek
Zadomowienie
 
Avatar anyolek
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: z domu i pracy ;)
Wiadomości: 1 461
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

wiesz, bez obrazy, ale wydaje mi sie, ze menadzerka(o ile nie zwraca sie do ciebie z 'wulgarna' prosba o mopwienie w j/angielskim) ma jednak troche racji
Glownie chodzi o twoje miejsce pracy- zapewne masz wielu klientow, ktorzy niekoniecznie dobrze sie czuja przy sprzedawczyniach poslugujacych sie obcym dla nich jezykiem. Pomimo, ze niekoniecznie rozmawiasz o innych ludziach- oni przeciez nie maja o tym pojecia- rownie dobrze mozesz ich 'obmawiac', a ich reakcja bedzie taka sama- przeciez w dalszym ciagu nie wiedza co mowisz
wiesz, poza tym my, Polacy tego nie zauwazamy, ale z punktu widzenia Angilkow nasz jezyk brzmi troszke 'ordynarnie', nawet podczas zwyklej konwersacji, czy zartow. Slyszalam kilka niezaleznych opinii moich angielskich znajomych na ten temat- pomimo, ze bardzo lubia moj akcent przy uzywaniu angielskiego, jezyk polski wydaje im sie brzmiec troszke 'wulgarnie'
Tez swego czasu pracowalam w kawiarni i pomimo, ze klienci i menadzer byli bardzo uprzejmi- nie zawsze im sie podobalo to, ze czasem odezwalam sie do wspolpracowniczki po polsku- choc nigdy mi tego nie zabronili, bo do tego, jak mi sie wydaje, nikt nie ma prawa
jednak uwage czasem wypada zwrocic i jesli chcesz to zrozumiec- zrozumiesz
Moze wyobraz sobie sytuacje majaca miejsce w polskiej kawiarni, kiedy to dwie dziewczyny z obcego kraju obslugujac klientow mowia do siebie w swoim jezyku- zapewne ty, jak i wiekszosc innych ludzi nie bedzie czula sie przy tym swojo
pozdrawiam!!
p.s. mam nadzieje, ze nikogo nie urazilam
__________________
28/02/2015
Ola
anyolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-08, 10:13   #94
miskowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 499
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

Kiedyś pracowałam w pewnej firmie - call center klientów obcojęzycznych, dla różnych krajów. W każdym razie na tzw. "sali operacyjnej", gdzie siedzieliśmy, pojawiła się kartka, że tu rozmawia się tylko w danym języku (nie po polsku) a firma ma siedzibę w jednym z polskich miast. Jeden gość zrobił dym i zamieszanie, pozwał tę firmę do sądu za dyskryminację i dziś właśnie się dowiedziałam, że wygrał sprawę, dostał od firmy odszkodowanie nawet. Więc chyba są jakieś prawne przepisy, które zabraniają tego typu nakazów-zakazów, przynajmniej w Polsce, nie wiem jak w UK.
miskowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-08, 10:20   #95
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

Cytat:
Napisane przez miskowa Pokaż wiadomość
Kiedyś pracowałam w pewnej firmie - call center klientów obcojęzycznych, dla różnych krajów. W każdym razie na tzw. "sali operacyjnej", gdzie siedzieliśmy, pojawiła się kartka, że tu rozmawia się tylko w danym języku (nie po polsku) a firma ma siedzibę w jednym z polskich miast. Jeden gość zrobił dym i zamieszanie, pozwał tę firmę do sądu za dyskryminację i dziś właśnie się dowiedziałam, że wygrał sprawę, dostał od firmy odszkodowanie nawet. Więc chyba są jakieś prawne przepisy, które zabraniają tego typu nakazów-zakazów, przynajmniej w Polsce, nie wiem jak w UK.
no tak tylko sprawe wygral w polsce gdzie zakazano polskiego uzywac to tak jakby polska firma zakazala w angli uzywac angielskiego.skarzyli si niemcy ze dzwonia na info a tam polski ,nie od dzis wiadomo ze niemcy poliglotami nie sa i nadal niemiecku uwazaja za najwazniejszy:-/

wdg. mnie to dyskryminacja.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-08, 10:53   #96
miskowa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 9 499
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
no tak tylko sprawe wygral w polsce gdzie zakazano polskiego uzywac to tak jakby polska firma zakazala w angli uzywac angielskiego.skarzyli si niemcy ze dzwonia na info a tam polski ,nie od dzis wiadomo ze niemcy poliglotami nie sa i nadal niemiecku uwazaja za najwazniejszy:-/

wdg. mnie to dyskryminacja.
Nie wiem, czy chodziło o skarżących się Niemców, ale na pewno firma uważała, że jeśli polskiego nie słychać, podnosi się w jakiś sposób obsługa klienta i prestiż. W każdym razie myślę, że to nie jest dyskryminacja, jeśli warunki pracy są znane od początku potencjalnemu pracownikowi i on się na to zgodził.
Co innego w przypadku autorki wątku, gdy dowiedziała się tego w międzyczasie.
miskowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-08, 20:07   #97
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

Cytat:
Napisane przez miskowa Pokaż wiadomość
Nie wiem, czy chodziło o skarżących się Niemców, ale na pewno firma uważała, że jeśli polskiego nie słychać, podnosi się w jakiś sposób obsługa klienta i prestiż. W każdym razie myślę, że to nie jest dyskryminacja, jeśli warunki pracy są znane od początku potencjalnemu pracownikowi i on się na to zgodził.
Co innego w przypadku autorki wątku, gdy dowiedziała się tego w międzyczasie.
no chyba zartujesz ?
slyszalam ze oni mieli zakaz uzywania plskiego w polsce i sa polakami nawet w rozmowach prywatnych.

Jesli zalezy im na prestizu niech otworza firme w niemczech i zatrudnia niemcow.
juz samo stwierdzenie ze polski jest jezykiem drugiej kategori smierdzi dyskryminacja.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-05-08, 20:23   #98
wenedka
Zakorzenienie
 
Avatar wenedka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: ZAGRANICO
Wiadomości: 10 609
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

Cytat:
Napisane przez anyolek Pokaż wiadomość
wiesz, poza tym my, Polacy tego nie zauwazamy, ale z punktu widzenia Angilkow nasz jezyk brzmi troszke 'ordynarnie', nawet podczas zwyklej konwersacji, czy zartow. Slyszalam kilka niezaleznych opinii moich angielskich znajomych na ten temat- pomimo, ze bardzo lubia moj akcent przy uzywaniu angielskiego, jezyk polski wydaje im sie brzmiec troszke 'wulgarnie'
Dziwnych masz znajomych w takim razie
W ogóle nie rozumiem w jakim sensie miałby on brzmieć wulgarne?
__________________
Petersburski bogacz uchodzący za mecenasa sztuki,
zaprosił kiedyś na filiżankę herbaty Henryka
Wieniawskiego i jakby mimochodem, dodał:
- Może pan także wziąć ze sobą skrzypce.
- Dziękuję w imieniu skrzypiec, ale one herbaty nie
piją!


PRZYNAJMNIEJ ≠ BYNAJMNIEJ
wenedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-14, 09:46   #99
Wildflower
Raczkowanie
 
Avatar Wildflower
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Pyrkolandia
Wiadomości: 54
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

Mi zdarzyło się być po obu stronach barykady. Pracowałam przez rok w Anglii, z czego kilka miesięcy z trzema osobami z RPA. Siedziliśmy razem przy stole, każde z nas z innego kraju plus oni - czuliśmy się co najmniej dziwnie kiedy gadali między sobą po swojemu, zerkali na nas i się śmiali. Albo kiedy prosiłam o coś jednego z nich a on w tym samym momencie obracał się do swojego ziomka i gulgotał do niego jakieś bla bla bla na ten temat. Dlatego potem kiedy czasy i osoby się trochę zmieniły, przybyło Polaków i zmieniła się szefowa i poproszono nas o rozmawianie w pracy tylko po angielsku nie miałam nic przeciwko temu. Inna sprawa w jakis sposób się zwraca na to uwagę. Można powiedzieć "proszę rozmawiajcie po angielsku bo reszta towarzystwa źle się czuje kiedy was nie rozumie" a można też: "jesteście k...a w Anglii to gadajcie k...a po angielsku"
Wildflower jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-05-14, 10:05   #100
anyolek
Zadomowienie
 
Avatar anyolek
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: z domu i pracy ;)
Wiadomości: 1 461
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

wenedko, mialam na mysli 'wulgarnosc' wymowy w sensie 'twardosci' naszego jezyka, a nie w sensie 'wulgarnego' slownictwa- przeciez to nie ma znaczenia dla ludzi, ktorzy nie rozumieja po 'naszemu'
Jakich znajomych? Napisalam- angielskich Takich bez znajomosci jezyka polskiego (tudziez i bez znajomosci naszych slownikowych 'wulgaryzmow'; nie sprawia mi przyjemnosci nauczanie kogokolwiek niecenzuralnych slow i jakos moi znajomi tez nie przejawiaja checi do ich nauki, takze bynajmniej nie mialam na mysli naszej polskiej 'laciny podworkowej')
__________________
28/02/2015
Ola

Edytowane przez anyolek
Czas edycji: 2008-05-14 o 10:08 Powód: dopisek
anyolek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-25, 15:53   #101
Marbella85
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 3 158
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

A ja jedna z nielicznych rozumiem managerkę i uważam, że ma racje. To, że masz w pracy posługiwać się językiem angielskim w żaden sposób nie Cię nie dyskryminuje. Anglicy i Amerykanie są bardzo na tym punkcie przeczuleni. Uważają, że jeżeli rozmawiasz z kimś w swoim języku możesz ich obgadywać. Pracujesz w obsłudze klienta i dziwisz się, że ludzie mogą czuć się źle gdy w ich obecności gawędzisz sobie z siostrą po polsku? W wielu miejscach za granicą pracowałam z Polakami i w każdym z tych miejsc rozmawiałam z nimi po angielsku. Na początku bardzo mnie to wkurzało i wydawało się nienaturalne. Zrozumiałam jak miałam krótki epizod w portugalskiej knajpie w Londynie, gdzie oprócz mnie pracowali sami Portugalczycy i nawet w mojej obecności rozmawiali po portugalsku mimo że lepiej lub gorzej znali angielski. Szefostwo za bardzo nie reagowało (też Portugalczycy) więc po paru dniach z pracy zrezygnowałam.
Marbella85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-16, 16:14   #102
ila78
Rozeznanie
 
Avatar ila78
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: uk
Wiadomości: 694
Dot.: Zakazano nam uzywac jezyka polskiego w pracy w Anglii - dyskryminacja?

troche o mojej opinii na temat uzywania j. angielskiego
http://www.youtube.com/watch?v=9vcgjI5Jiig
ila78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:48.