Technik farmacji -warto? - Strona 71 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2011-04-23, 10:24   #2101
agnes188
Zakorzenienie
 
Avatar agnes188
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 15 678
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez memento12 Pokaż wiadomość
Czyli ze zadnych substancji grubokrystalicznych typu efedryna ,mentol w mieszankach czy roztworach nie trzeba rozcierac?One bez problemu sie rozpuszcza?Rowniez zycze Wesolych Świąt
rozpuszcza sie w potrzebnej ilosci wody do ich rozpuszczenia.dlatego trzeba sprawdac rozpuszczalnosc
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=744399
Wymianka torebki sukienka

agnes188 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-23, 13:42   #2102
kropelkaa
Zakorzenienie
 
Avatar kropelkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 776
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez miodova Pokaż wiadomość
powoli ogarnia mnie panika przed egzaminem
mnie troche tez

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
Technikom nie wolno kropli ocznych? Pierwsze słyszę. Jasne, że wolno.
tez myslalam, ze nie można dobrze wiedzieć, a za tydzien zaliczenie z kropli ocznych mam

Cytat:
Napisane przez moooniaaaa Pokaż wiadomość
Mnie też,po świętach ruszam z wielką powtórką.

Dziewczyny, dostałyście już wezwania na komisje wojskową?
ja tez zaczynam powtorke posciagalam testy z poprzednich lat bede patrzyla co jeszcze musze sobie przypomniec czy ewentualnie sie dowiedziec jak nie wiem ale ten watek bardzo mi pomógl wielu rzeczy się dowiedziałam ważnych

tez dostalam wezwanie
kropelkaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-23, 15:22   #2103
moooniaaaa
Zakorzenienie
 
Avatar moooniaaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 16 600
Dot.: Technik farmacji -warto?

Kropelka,a masz te testy na dysku i mogłabyś wysłać na meila czy w formie papierowej?
moooniaaaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-23, 15:35   #2104
edytka8787
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 945
Dot.: Technik farmacji -warto?

Wesołych Świat życze wszystkim i samych 5 na egzaminie
__________________
Madziulka 3maj siettp://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=336619
edytka8787 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-23, 17:14   #2105
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez memento12 Pokaż wiadomość
Czyli ze zadnych substancji grubokrystalicznych typu efedryna ,mentol w mieszankach czy roztworach nie trzeba rozcierac?One bez problemu sie rozpuszcza?Rowniez zycze Wesolych Świąt
W arkuszu egzaminacyjnym masz ksero monografii z FP dla każdej substancji wchodzącej w skład leku, sprawdzasz sobie tam która substancja się w czym rozpuszcza /te co w wodzie rozpuszczasz w wodzie, te co w spirytusie to rozpuszczasz w nalewkach/ jeśli są jakieś nierozpuszczalne to kombinujesz w stylu zamiana formy nierozpuszczalnej na rozpuszczalną /jeśli się da oczywiście, przykład: fenobarbital>PheNa/ pozostałe, gdyby takowe były nierozpusczalne w niczym, jeśli są silnie działające to nie możesz ich dodać do mieszanki wogóle - w mieszankach nie może być silnie działająca substancja w osadzie, natomiast jeśli nie są silnie działające to zawieszasz i wydajesz z opisem "przed użyciem zmieszać!"
P.S. Efedryna Ci się bez problemu rozpuści w wodzie bo jest w postaci rozpuszczalnego w wodzie chlorowodorku i nie trzeba jej w niczym rozcierać, natomiast mentol jeśli w roztworze nie ma spirytusu to można zawiesić, jeśli jest lek do użytku zewn. np. w małej ilości gliceryny, która właściwie jest ze wszystkim mieszalna natomiast jeśli jest spirytus lub nalewki to mentol rozpuszczasz w nich.

---------- Dopisano o 18:12 ---------- Poprzedni post napisano o 18:09 ----------

Cytat:
Napisane przez edytka8787 Pokaż wiadomość
Wesołych Świat życze wszystkim i samych 5 na egzaminie
Teraz takie czasy, że życzy się 100%

---------- Dopisano o 18:14 ---------- Poprzedni post napisano o 18:12 ----------

Cytat:
Napisane przez kropelkaa Pokaż wiadomość
mnie troche tez



tez myslalam, ze nie można dobrze wiedzieć, a za tydzien zaliczenie z kropli ocznych mam
Jakby nie było można to byście się tego nie uczyli/ły.
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-23, 18:21   #2106
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
W arkuszu egzaminacyjnym masz ksero monografii z FP dla każdej substancji wchodzącej w skład leku, sprawdzasz sobie tam która substancja się w czym rozpuszcza /te co w wodzie rozpuszczasz w wodzie, te co w spirytusie to rozpuszczasz w nalewkach/ jeśli są jakieś nierozpuszczalne to kombinujesz w stylu zamiana formy nierozpuszczalnej na rozpuszczalną /jeśli się da oczywiście, przykład: fenobarbital>PheNa/ pozostałe, gdyby takowe były nierozpusczalne w niczym, jeśli są silnie działające to nie możesz ich dodać do mieszanki wogóle - w mieszankach nie może być silnie działająca substancja w osadzie, natomiast jeśli nie są silnie działające to zawieszasz i wydajesz z opisem "przed użyciem zmieszać!"
P.S. Efedryna Ci się bez problemu rozpuści w wodzie bo jest w postaci rozpuszczalnego w wodzie chlorowodorku i nie trzeba jej w niczym rozcierać, natomiast mentol jeśli w roztworze nie ma spirytusu to można zawiesić, jeśli jest lek do użytku zewn. np. w małej ilości gliceryny, która właściwie jest ze wszystkim mieszalna natomiast jeśli jest spirytus lub nalewki to mentol rozpuszczasz w nich.

---------- Dopisano o 18:12 ---------- Poprzedni post napisano o 18:09 ----------


Teraz takie czasy, że życzy się 100%

---------- Dopisano o 18:14 ---------- Poprzedni post napisano o 18:12 ----------


Jakby nie było można to byście się tego nie uczyli/ły.
Dziekuje
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-23, 19:12   #2107
edytka8787
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 945
Dot.: Technik farmacji -warto?

Dzięki Doktorze za poprawke
__________________
Madziulka 3maj siettp://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=336619
edytka8787 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-04-25, 21:31   #2108
miodova
Raczkowanie
 
Avatar miodova
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rio de Świebodzineiro
Wiadomości: 352
Dot.: Technik farmacji -warto?

święta, święta i po świętach
a teraz ostro do nauki
bo jeszcze tylko 7 poniedziałków nas dzieli od sądnego dnia
__________________
nieustannie spoglądam w Jego oczy, by patrzeć na swoje szczęście.
miodova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-25, 21:46   #2109
Elli_
Zakorzenienie
 
Avatar Elli_
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 3 335
Dot.: Technik farmacji -warto?

Witam Przepraszam, że przeszkadzam Już kiedyś u Was byłam Ostatnio był dzień otwarty na Mickiewicz (Białystok) - byłam i jestem coraz bardziej pozytywnie nastawiona na tą szkołę. I mam pytanie - jaką mam szansę dostania się do Was z 3 na świadectwie z chemii?
Elli_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-26, 11:47   #2110
kropelkaa
Zakorzenienie
 
Avatar kropelkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 776
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez moooniaaaa Pokaż wiadomość
Kropelka,a masz te testy na dysku i mogłabyś wysłać na meila czy w formie papierowej?
mam na dysku moge wyslac jak cos odezwij sie na PW

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
Jakby nie było można to byście się tego nie uczyli/ły.
pewnie tak
ale np czy my mozemy miec stycznosc z plynami infuzyjnymi? mialam obliczanie mEq czy mOsm?

Cytat:
Napisane przez miodova Pokaż wiadomość
święta, święta i po świętach
a teraz ostro do nauki
bo jeszcze tylko 7 poniedziałków nas dzieli od sądnego dnia
o kurcze nie strasz trzeba sie brac ostro do nauki
kropelkaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-26, 12:29   #2111
moooniaaaa
Zakorzenienie
 
Avatar moooniaaaa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 16 600
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Elli_ Pokaż wiadomość
Witam Przepraszam, że przeszkadzam Już kiedyś u Was byłam Ostatnio był dzień otwarty na Mickiewicz (Białystok) - byłam i jestem coraz bardziej pozytywnie nastawiona na tą szkołę. I mam pytanie - jaką mam szansę dostania się do Was z 3 na świadectwie z chemii?
2 lata temu nie miałabyś szans. Teraz otworzyli 1-2 klasy więcej to może przyjmowali z trójkami. Ale wątpię bo z roku na rok jest coraz więcej chętnych,a ocena jest decydująca (rozmowa to formalność,o wszystkim decyduje ocena z chemii,ale wprost tego nie powiedzą). Nie dasz rady podciągnąć do 4?
moooniaaaa jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-04-26, 13:35   #2112
miodova
Raczkowanie
 
Avatar miodova
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rio de Świebodzineiro
Wiadomości: 352
Dot.: Technik farmacji -warto?

Jeżeli powstaje nam mieszanina eutektyczna to substancje podajemy osobno? Robimy dwa razy więcej proszków i piszemy, że ma łykać 2 proszki na raz?

A co z proszkami higroskopijnymi? Podać osobno czy dodać laktozy? A jeżeli laktozy to w jakim stosunku? 1:1 czy innym? Substancji higroskopijnych nie zaleca się rozsypywac do opłatków skrobiowych, do jakich więc? Nam mówili, że wystarczy napisać, że wydajemy w woskowanych od środka torebkach.. A jak jest poprawnie?
__________________
nieustannie spoglądam w Jego oczy, by patrzeć na swoje szczęście.
miodova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-26, 18:33   #2113
19agusia91
Zakorzenienie
 
Avatar 19agusia91
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Darłowo
Wiadomości: 17 385
Dot.: Technik farmacji -warto?

Dwa razy więcej proszków, to robimy, jak nie mieszczą się w kapsułce. A tak to dajesz w dwóch torebkach i piszesz,że z jednej torebki np 1 i z drugiej 2.

Higroskopijne wydać osobno, albo dodać np. laktozy, nam powiedziano, że na oko . Ale jak np masz kwas acetylosalicylowy, to możesz go sobie w tabletkach wydać i nie ma problemu.
A eutektyczne nam kazano wydawać osobno.
__________________
Cytat:
Czuję to każdym porem skóry, każdą komórką, opuszkami palców, całą sobą, że nie mogłam lepiej wybrać. Nikt inny nie dałby mi tyle szczęścia, miłości, pewności we wszystkie jutra świata.
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...7#post35348317 Wymianka
Hula Hop
440/5000 minut
19agusia91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-26, 20:22   #2114
Elli_
Zakorzenienie
 
Avatar Elli_
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Podlasie
Wiadomości: 3 335
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez moooniaaaa Pokaż wiadomość
2 lata temu nie miałabyś szans. Teraz otworzyli 1-2 klasy więcej to może przyjmowali z trójkami. Ale wątpię bo z roku na rok jest coraz więcej chętnych,a ocena jest decydująca (rozmowa to formalność,o wszystkim decyduje ocena z chemii,ale wprost tego nie powiedzą). Nie dasz rady podciągnąć do 4?
Nie ma szans, oceny są już wystawione.. No to ładnie. Jeszcze będzie tak, że nigdzie się nie dostanę
Elli_ jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-26, 20:27   #2115
miodova
Raczkowanie
 
Avatar miodova
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rio de Świebodzineiro
Wiadomości: 352
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Elli_ Pokaż wiadomość
Nie ma szans, oceny są już wystawione.. No to ładnie. Jeszcze będzie tak, że nigdzie się nie dostanę
Przede wszystkim nie poddawaj się bez walki i próbuj
__________________
nieustannie spoglądam w Jego oczy, by patrzeć na swoje szczęście.
miodova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-26, 21:53   #2116
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez kropelkaa Pokaż wiadomość
ale np czy my mozemy miec stycznosc z plynami infuzyjnymi? mialam obliczanie mEq czy mOsm?
Cytat z ustawy Prawo Farmaceutyczne:
Art. 91.
1. Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:
1) substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 2) substancje odurzające, 3) substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P
- określone w odrębnych przepisach. Całą resztę może robić!!!

---------- Dopisano o 22:49 ---------- Poprzedni post napisano o 22:44 ----------

Cytat:
Napisane przez miodova Pokaż wiadomość
Jeżeli powstaje nam mieszanina eutektyczna to substancje podajemy osobno? Robimy dwa razy więcej proszków i piszemy, że ma łykać 2 proszki na raz?

A co z proszkami higroskopijnymi? Podać osobno czy dodać laktozy? A jeżeli laktozy to w jakim stosunku? 1:1 czy innym? Substancji higroskopijnych nie zaleca się rozsypywac do opłatków skrobiowych, do jakich więc? Nam mówili, że wystarczy napisać, że wydajemy w woskowanych od środka torebkach.. A jak jest poprawnie?
Ad1
Jeśli powstaje mieszanina eutektyczna to podajesz osobno, aby tego uniknąć /wtedy nie powstanie/.
Ad2
Jeśli jest taka możliwość dodajesz laktozy lub innej substancji obojętnej np skrobi i wydajesz w hermetycznie zamkniętym opakowaniu /np. woskowana torebka może być/.

---------- Dopisano o 22:52 ---------- Poprzedni post napisano o 22:49 ----------

Cytat:
Napisane przez 19agusia91 Pokaż wiadomość
Ale jak np masz kwas acetylosalicylowy, to możesz go sobie w tabletkach wydać i nie ma problemu.
A eutektyczne nam kazano wydawać osobno.
problem jest tylko taki, że pacjent płaci pełną odpłatność wtedy... i może nie zechcieć wykupić leku..., bo jak dodasz laktozy drugie tyle co aspiryny to masz proszki dalej na ryczałt, a jak dasz w tabletkach to cena może być ok 30zł i więcej...

---------- Dopisano o 22:53 ---------- Poprzedni post napisano o 22:52 ----------

Cytat:
Napisane przez Elli_ Pokaż wiadomość
Nie ma szans, oceny są już wystawione.. No to ładnie. Jeszcze będzie tak, że nigdzie się nie dostanę
Wyluzuj!
Dostaniesz się!
Najpierw musisz jednak w siebie uwierzyć, bo bez tego ani rusz
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 15:57   #2117
miodova
Raczkowanie
 
Avatar miodova
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rio de Świebodzineiro
Wiadomości: 352
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
Ad2
Jeśli jest taka możliwość dodajesz laktozy lub innej substancji obojętnej np skrobi i wydajesz w hermetycznie zamkniętym opakowaniu /np. woskowana torebka może być/
Ale w jakim stosunku ta laktoza? i uwzględniam ją na sygnaturze?


Mając przykładowo taką receptę
Rp.
Ipecacuanhae radicis decocti 1,5/120,0

głównie chodzi mi o zapis proporcji, oznacza on, że gotowego odwaru ma być 120,0, czyli wody mam użyć 118,5, tak? Dobrze myślę?
Czy może jednak 1,5 grama surowca i 120,0 wody?
__________________
nieustannie spoglądam w Jego oczy, by patrzeć na swoje szczęście.
miodova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 17:45   #2118
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Ta druga opcja, czyli 120,0 g wody + 1,5 g surowca. Bo odwar cedzi się i wyrzucasz surowiec.

Mam też coś takiego w notatkach, że jeśli chodzi o odwar z korzenia wymiotnicy, to zamiast 1 cz. surowca stosuje się 1 cz. wyciągu suchego.

Edytowane przez Yoanna21
Czas edycji: 2011-04-27 o 17:49
Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 18:51   #2119
miodova
Raczkowanie
 
Avatar miodova
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rio de Świebodzineiro
Wiadomości: 352
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Yoanna21 Pokaż wiadomość
Ta druga opcja, czyli 120,0 g wody + 1,5 g surowca. Bo odwar cedzi się i wyrzucasz surowiec.

Mam też coś takiego w notatkach, że jeśli chodzi o odwar z korzenia wymiotnicy, to zamiast 1 cz. surowca stosuje się 1 cz. wyciągu suchego.
Ahaaa
a jeżeli jest to jakiś roztwór, np.
jakiś tam roztwór 2,0/50,0
to wtedy już wody 48,0?
__________________
nieustannie spoglądam w Jego oczy, by patrzeć na swoje szczęście.
miodova jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-04-27, 20:42   #2120
Yoanna21
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 1 399
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez miodova Pokaż wiadomość
Ahaaa
a jeżeli jest to jakiś roztwór, np.
jakiś tam roztwór 2,0/50,0
to wtedy już wody 48,0?
Wtedy chyba już 48,0 g wody. Ale pewna nie jestem. Poczekajmy na doktora
Yoanna21 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 20:52   #2121
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez miodova Pokaż wiadomość
Ale w jakim stosunku ta laktoza? i uwzględniam ją na sygnaturze?


Mając przykładowo taką receptę
Rp.
Ipecacuanhae radicis decocti 1,5/120,0

głównie chodzi mi o zapis proporcji, oznacza on, że gotowego odwaru ma być 120,0, czyli wody mam użyć 118,5, tak? Dobrze myślę?
Czy może jednak 1,5 grama surowca i 120,0 wody
?
Ad1
Co najmniej tyle samo co składnika higroskopijnego /kwasu salicylowego/ oczywiście musi być każdy składnik w opisie /wyobraź sobie, że Twój lek idzie do kontroli w laboratorium i tam stwierdzają, że w leku są jakieś substancje których nie ma na sygnaturce.../
Ad2
Wybieramy wersje numer dwa!
1.5 g surowca+120,0g wody da nam przy wytrawianiu surowca chwilowo masę 121,5, ale potem "fusy" odcedzasz i odciskasz i zostaje Ci przy 100% wydajności procesu 120,0g dekoktu!!!

---------- Dopisano o 21:52 ---------- Poprzedni post napisano o 21:46 ----------

Cytat:
Napisane przez miodova Pokaż wiadomość
Ahaaa
a jeżeli jest to jakiś roztwór, np.
jakiś tam roztwór 2,0/50,0
to wtedy już wody 48,0?
Zapamietajcie sobie tak:
Tego składnika co w wierszu ma być tyle ile jest po ukośniku!
Ipecac. rad. dec 1,5/200,0 - ma być 200.0 więc muszisz mieć 200 wody, bo korzeń wyrzucisz
Sol. Sal. Erlenmayeri 15,0/150,0 roztworu masz mieć 150,0 czyli 15+135
Jeśli jest roztwór i rozpuszczasz substancję w rozpuszczalniku, no to zostaje ona w roztworze, a jak parzysz herbatę i chcesz jej mieć 100.0g no to bierzesz 100,0g wody i wiadomo, że w chwili parzenia będziesz mieć w szklance więcej /o masę torebki z herbatą/ ale potem torebkę wyrzucasz i zostaje Ci w szklance /pod warunkiem, że dobrze wyciśniesz torebkę/ dokładnie 100.0!
Czaicie ten temat??

Edytowane przez Dr PajChiWo
Czas edycji: 2011-04-27 o 20:54
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 20:58   #2122
miodova
Raczkowanie
 
Avatar miodova
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Rio de Świebodzineiro
Wiadomości: 352
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
Ad1
Co najmniej tyle samo co składnika higroskopijnego /kwasu salicylowego/ oczywiście musi być każdy składnik w opisie /wyobraź sobie, że Twój lek idzie do kontroli w laboratorium i tam stwierdzają, że w leku są jakieś substancje których nie ma na sygnaturce.../
Ad2
Wybieramy wersje numer dwa!
1.5 g surowca+120,0g wody da nam przy wytrawianiu surowca chwilowo masę 121,5, ale potem "fusy" odcedzasz i odciskasz i zostaje Ci przy 100% wydajności procesu 120,0g dekoktu!!!

---------- Dopisano o 21:52 ---------- Poprzedni post napisano o 21:46 ----------


Zapamietajcie sobie tak:
Tego składnika co w wierszu ma być tyle ile jest po ukośniku!
Ipecac. rad. dec 1,5/200,0 - ma być 200.0 więc muszisz mieć 200 wody, bo korzeń wyrzucisz
Sol. Sal. Erlenmayeri 15,0/150,0 roztworu masz mieć 150,0 czyli 15+135
Jeśli jest roztwór i rozpuszczasz substancję w rozpuszczalniku, no to zostaje ona w roztworze, a jak parzysz herbatę i chcesz jej mieć 100.0g no to bierzesz 100,0g wody i wiadomo, że w chwili parzenia będziesz mieć w szklance więcej /o masę torebki z herbatą/ ale potem torebkę wyrzucasz i zostaje Ci w szklance /pod warunkiem, że dobrze wyciśniesz torebkę/ dokładnie 100.0!
Czaicie ten temat??
cza-i-my!
znaczy się, że ma być tyle ile jest po ukośniku, co nie znaczy, że wartość po ukośniku odpowiada ilości wody /odpowiada, ale nie zawsze/
__________________
nieustannie spoglądam w Jego oczy, by patrzeć na swoje szczęście.
miodova jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 21:04   #2123
19agusia91
Zakorzenienie
 
Avatar 19agusia91
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Darłowo
Wiadomości: 17 385
Dot.: Technik farmacji -warto?

o rany, a nam nie kazano tego pisać na etykietce!
__________________
Cytat:
Czuję to każdym porem skóry, każdą komórką, opuszkami palców, całą sobą, że nie mogłam lepiej wybrać. Nikt inny nie dałby mi tyle szczęścia, miłości, pewności we wszystkie jutra świata.
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...7#post35348317 Wymianka
Hula Hop
440/5000 minut
19agusia91 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-27, 21:10   #2124
kropelkaa
Zakorzenienie
 
Avatar kropelkaa
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 776
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez Dr PajChiWo Pokaż wiadomość
Ad1
Co najmniej tyle samo co składnika higroskopijnego /kwasu salicylowego/ oczywiście musi być każdy składnik w opisie /wyobraź sobie, że Twój lek idzie do kontroli w laboratorium i tam stwierdzają, że w leku są jakieś substancje których nie ma na sygnaturce.../
Ad2
Wybieramy wersje numer dwa!
1.5 g surowca+120,0g wody da nam przy wytrawianiu surowca chwilowo masę 121,5, ale potem "fusy" odcedzasz i odciskasz i zostaje Ci przy 100% wydajności procesu 120,0g dekoktu!!!

---------- Dopisano o 21:52 ---------- Poprzedni post napisano o 21:46 ----------


Zapamietajcie sobie tak:
Tego składnika co w wierszu ma być tyle ile jest po ukośniku!
Ipecac. rad. dec 1,5/200,0 - ma być 200.0 więc muszisz mieć 200 wody, bo korzeń wyrzucisz
Sol. Sal. Erlenmayeri 15,0/150,0 roztworu masz mieć 150,0 czyli 15+135
Jeśli jest roztwór i rozpuszczasz substancję w rozpuszczalniku, no to zostaje ona w roztworze, a jak parzysz herbatę i chcesz jej mieć 100.0g no to bierzesz 100,0g wody i wiadomo, że w chwili parzenia będziesz mieć w szklance więcej /o masę torebki z herbatą/ ale potem torebkę wyrzucasz i zostaje Ci w szklance /pod warunkiem, że dobrze wyciśniesz torebkę/ dokładnie 100.0!
Czaicie ten temat??
czaimy
dziękuje za wyjaśnienie już wszystko jasne, bo nie byłam pewna jak ostatnio to robiłam
kropelkaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-28, 11:03   #2125
hita33
Raczkowanie
 
Avatar hita33
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 84
Dot.: Technik farmacji -warto?

rp.
vit A 150 000
3% sol.Ac.norici 10.00
lekobaza ad 50.00
m.f ung.

ile należy odważyć lekobazy gdzie gestość vit A jest 1.26 g/cm3 oraz że 1 ml to 50 000jm?
hita33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-28, 12:54   #2126
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Czy ma ktos dawki zew. i wew.hydrokortyzonu?
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-28, 13:19   #2127
agnes188
Zakorzenienie
 
Avatar agnes188
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 15 678
Dot.: Technik farmacji -warto?

hydrokortyzon

wewnetrznie
DJ-0.08
DD-0.08

zewnetrznie
2,5% maść
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=744399
Wymianka torebki sukienka

agnes188 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-28, 13:26   #2128
memento12
Zakorzenienie
 
Avatar memento12
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 409
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez agnes188 Pokaż wiadomość
hydrokortyzon

wewnetrznie
DJ-0.08
DD-0.08

zewnetrznie
2,5% maść
Dziekuje
__________________
Kontakt
dorota@grajewo.org
memento12 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-28, 16:14   #2129
wampa
Raczkowanie
 
Avatar wampa
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: dolina muminków
Wiadomości: 204
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez hita33 Pokaż wiadomość
rp.
vit A 150 000
3% sol.Ac.norici 10.00
lekobaza ad 50.00
m.f ung.

ile należy odważyć lekobazy gdzie gestość vit A jest 1.26 g/cm3 oraz że 1 ml to 50 000jm?
no skoro masz 1ml -50 000 jm
to x ml -150 000 jm
x=3ml

jezeli 1,26g jest w 1cm3
to xg jest w 3 cm3
x= 3,78g

tyle ze nie wiem po co przeliczać z gęstości jak byłam na praktykach w aptece to przelicznik dla witaminy A był 1 do 1 i tak bym tez zrobiła i teraz jak sobie od masy leku odejmiesz ta witaminę i roztwór to Ci wyjdzie ile podłoża należy użyć co do wykonania nie jestem pewna czy witamina przed roztworem czy po
__________________
...wiosna już dorosła naboje ma w kieszeniach.. ;]
wampa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2011-04-28, 21:12   #2130
Dr PajChiWo
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 187
Dot.: Technik farmacji -warto?

Cytat:
Napisane przez wampa Pokaż wiadomość
no skoro masz 1ml -50 000 jm
to x ml -150 000 jm
x=3ml

jezeli 1,26g jest w 1cm3
to xg jest w 3 cm3
x= 3,78g

tyle ze nie wiem po co przeliczać z gęstości jak byłam na praktykach w aptece to przelicznik dla witaminy A był 1 do 1 i tak bym tez zrobiła i teraz jak sobie od masy leku odejmiesz ta witaminę i roztwór to Ci wyjdzie ile podłoża należy użyć co do wykonania nie jestem pewna czy witamina przed roztworem czy po
Obliczenia są poprawne i taką ilość Vit. A należy użyć.
Nie wolno stosować przelicznika 1:1 bo to nie jest woda!!! Jeśli gęstość 1,26 to nie 1,0!!
Witamina A zawsze na końcu /może "wypchnąć" z podłoża wodę/r-r kwasu borowego...
Dr PajChiWo jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 2 (0 użytkowników i 2 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:28.