Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy - Strona 75 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2008-06-26, 09:59   #2221
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

To znowu ja.
Kobitki, szukam info o B&L i głowa mnie już boli, a ciągle nie jestem pewna czy dobrze rozumiem... Jak to jest z tymi Soflens 38, Soflens 59 i Optima FW??

Raz znajduję info, które by wskazywało, że te 59 są stare, a te 38 nowe, gdzie indziej znowu (np. na aukcjach) widzę napisy Soflens 38 / Optima FW jako jeden rodzaj, jeszcze gdzie indziej napis, że sprzedają Optimę, ale to nie są Soflensy...

Chciałabym nabyć na próbę 3-miesięczne B&L, znalazłam ten Soflens 38 u mnie w jednym optyku na sztuki i chciałabym potestować wydając tylko 30zł (2 razy 15zł) zamiast kupować paczkę -2,25 i paczkę -2,5, ale nie wiem czy dobre wybrałam.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 10:26   #2222
lalaith
Zakorzenienie
 
Avatar lalaith
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 831
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez corka_rosy Pokaż wiadomość
Dziewczyny, używałyście może kropli Starazolin? Zobaczyłam w jakiejś gazecie ich reklamę, mogą ich używać osoby noszące soczewki. Kilka dni temu kupiłam krople homeoptix, ale straszliwie mnie po nich oczy swędzą.
To są krople których nie wolno kropić na soczewki tylko dopiero po ich zdjęciu. Poza tym tak samo jak Visine nie wolno ich używać stale tylko doraźnie. Mają też dość sporo skutków ubocznych jak na krople do oczu. Miałam je i ulotka wewnątrz opakowania nie brzmiała ciekawie. Dlatego dałam je dziewczynie mojego brata która soczewek nie nosi, a akurat miała podrażnione oczy i ją bolały. Jej pomogło.

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
To znowu ja.
Kobitki, szukam info o B&L i głowa mnie już boli, a ciągle nie jestem pewna czy dobrze rozumiem... Jak to jest z tymi Soflens 38, Soflens 59 i Optima FW??

Raz znajduję info, które by wskazywało, że te 59 są stare, a te 38 nowe, gdzie indziej znowu (np. na aukcjach) widzę napisy Soflens 38 / Optima FW jako jeden rodzaj, jeszcze gdzie indziej napis, że sprzedają Optimę, ale to nie są Soflensy...

Chciałabym nabyć na próbę 3-miesięczne B&L, znalazłam ten Soflens 38 u mnie w jednym optyku na sztuki i chciałabym potestować wydając tylko 30zł (2 razy 15zł) zamiast kupować paczkę -2,25 i paczkę -2,5, ale nie wiem czy dobre wybrałam.
Soflens 38 i Optima to to samo, Soflens to po prostu nowa nazwa. To są soczewki 3 miesięczne, stare.
Soflens 59 to nowe soczewki miesięczne które docelowo miały zastąpić Soflens 66.
Ja Soflens 38 bardzo lubię, a Soflens 59 nie mogę nosić bo bolą mnie od nich oczy. Ale to już kwestia indywidualna.
I jeszcze jedno: musisz znać parametry. Widzę że nosisz Oasys 8.4, odpowiednik Soflensa to 8.7 (Soflens 38) albo 8.6 (Soflens 59), ale ja bym to jeszcze skonsultowało z okulistą, czy aby na pewno będą na Ciebie pasować.
lalaith jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 10:31   #2223
lalaith
Zakorzenienie
 
Avatar lalaith
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 831
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez fiolka85 Pokaż wiadomość
lalaith dzięki za radę ale tak jak powiedziałam wolałabym pełną korekcję mojego astygmatyzmu niż ekwiwalent, a cylindra -0,50 jeszcze nie widziałam chociaż z tego co mówi Malla powinien gdzieś być dostępny bo jak zrobili -0,25 to niby czemu mieli by nie zrobić -0,50.
Rozumiem, chodziło mi tylko o to że każdą wadę można skorygować soczewkami. Mam znajomych którym po operacji laserowej wzroku pozostawały wady szczątkowe właśnie typu -0.25, -0.5 czy maleńki astygmatyzm i korygują to właśnie soczewkami.

A odnośnie okularów. Mogłabyś mi napisać jakie moce szkieł powinnam nosić jeśli soczewki kontaktowe mam -6,5 i -7,5? Istnieje jakiś przelicznik?
lalaith jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 10:46   #2224
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez lalaith Pokaż wiadomość
Soflens 38 i Optima to to samo, Soflens to po prostu nowa nazwa. To są soczewki 3 miesięczne, stare.
Soflens 59 to nowe soczewki miesięczne które docelowo miały zastąpić Soflens 66.
Ja Soflens 38 bardzo lubię, a Soflens 59 nie mogę nosić bo bolą mnie od nich oczy. Ale to już kwestia indywidualna.
I jeszcze jedno: musisz znać parametry. Widzę że nosisz Oasys 8.4, odpowiednik Soflensa to 8.7 (Soflens 38) albo 8.6 (Soflens 59), ale ja bym to jeszcze skonsultowało z okulistą, czy aby na pewno będą na Ciebie pasować.
Ja chyba oszaleję...
A to jest gdzieś napisane, wynika z czegoś poza doświadczeniami forumek?

Rzecz w tym, że ja nie mam gdzie sprawdzić tego B&L, żaden optyk w okolicy ich nie mierzy, owszem sprzedają, ale nie pasują, pomiary robią tylko na J&J.
A moja lekarka powiedziała, że parametry są ujednolicone, więc wg niej 8.4 to 8.4 i już.


_________________________ _

A tak z innej beczki... Jeśli wyszło mi na jedno oko -2,25 a na drugie -2,5 to powinnam te parametry zachować dla okularów, a szkła mieć -2,0 i -2,25 skoro w kontaktach widzi się ostrzej? Ja dostałam szkła takie jakie powinnam mieć okulary i przez godzinę kręciło mi się w głowie, chłop mnie prowadził do domu... Potem przeszło. Ale pewnie przy kolejnym założeniu będzie to samo.
Ale wtedy z kolei w okularach o tych mocach będę widziała gorzej, nieostro...
Jak to się powinno robić? Zmniejszać moce szkieł w stosunku do okularów czy nie?
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 10:48   #2225
mafim
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 12
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Uzywam plynu eyeye wszystko jest ok, suchosc oka moze zalezec tez od innych czynnikow - tabletki hormonalne.A co do ceny to na szkla.com jest troszke tanszy..
mafim jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 11:08   #2226
lalaith
Zakorzenienie
 
Avatar lalaith
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 831
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Ja chyba oszaleję...
A to jest gdzieś napisane, wynika z czegoś poza doświadczeniami forumek?

Rzecz w tym, że ja nie mam gdzie sprawdzić tego B&L, żaden optyk w okolicy ich nie mierzy, owszem sprzedają, ale nie pasują, pomiary robią tylko na J&J.
A moja lekarka powiedziała, że parametry są ujednolicone, więc wg niej 8.4 to 8.4 i już.
Tak twierdzi dwóch okulistów do których chodziłam. A Soflens 59 produkują tylko w jednej krzywiźnie tzw "standardowej" 8.6
Może Twoja okulistka pracująca tylko na Johnsonie zna tylko parametry tej firmy, a tam faktycznie 8.4 to zawsze to samo.



Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
A tak z innej beczki... Jeśli wyszło mi na jedno oko -2,25 a na drugie -2,5 to powinnam te parametry zachować dla okularów, a szkła mieć -2,0 i -2,25 skoro w kontaktach widzi się ostrzej? Ja dostałam szkła takie jakie powinnam mieć okulary i przez godzinę kręciło mi się w głowie, chłop mnie prowadził do domu... Potem przeszło. Ale pewnie przy kolejnym założeniu będzie to samo.
Ale wtedy z kolei w okularach o tych mocach będę widziała gorzej, nieostro...
Jak to się powinno robić? Zmniejszać moce szkieł w stosunku do okularów czy nie?
Zawsze słabsze. Mi przepisano takie same, to potem przestałam widzieć dobrze w okularach!
lalaith jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 11:12   #2227
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez lalaith Pokaż wiadomość
Tak twierdzi dwóch okulistów do których chodziłam. A Soflens 59 produkują tylko w jednej krzywiźnie tzw "standardowej" 8.6
Może Twoja okulistka pracująca tylko na Johnsonie zna tylko parametry tej firmy, a tam faktycznie 8.4 to zawsze to samo.
No fakt, ona innych nie dobiera... Cholera, wybrałam największego optyka w mieście i... dalej goowno wiem.

A Ty sama to sprawdziłaś na sobie, te różnice w krzywiznach??

Cytat:
Napisane przez lalaith Pokaż wiadomość
Zawsze słabsze. Mi przepisano takie same, to potem przestałam widzieć dobrze w okularach!
Tak, to tak działa, jak robię nowe okulary to w starych zaraz po paru dniach widzę źle. Wiem, że tak jest.
Pytanie czy jest taki standard, jeśli się robi okulary i kupuje szkła, że te drugie są o ileś tam słabsze od tych pierwszych?
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-06-26, 11:44   #2228
lalaith
Zakorzenienie
 
Avatar lalaith
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 831
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość

A Ty sama to sprawdziłaś na sobie, te różnice w krzywiznach??
Mi od razu okulistka powiedziała jakich firm jakie krzywizny mogę nosić.

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Tak, to tak działa, jak robię nowe okulary to w starych zaraz po paru dniach widzę źle. Wiem, że tak jest.
Pytanie czy jest taki standard, jeśli się robi okulary i kupuje szkła, że te drugie są o ileś tam słabsze od tych pierwszych?
Właśnie o to samo zapytałam fiolke85 mam nadzieje ze nam odpowie.
lalaith jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 11:49   #2229
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez lalaith Pokaż wiadomość
Mi od razu okulistka powiedziała jakich firm jakie krzywizny mogę nosić.
To do kogo ja poszłam, do kowala?

Muszę więc kupić w ciemno i zmierzyć, najwyżej stracę 30zł. Tylko jak się dowiem czy te 8,7 Soflens38 są dobre? Czy samo to, że nie będę czuła dyskomfortu będzie znaczyło, że dobre? Czy po ich założeniu muszę szukać okulisty, jeszcze raz dać 50zł i potwierdzić, że przylega ok?
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 20:03   #2230
party_girl7
Zakorzenienie
 
Avatar party_girl7
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 6 385
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
To do kogo ja poszłam, do kowala?

Muszę więc kupić w ciemno i zmierzyć, najwyżej stracę 30zł. Tylko jak się dowiem czy te 8,7 Soflens38 są dobre? Czy samo to, że nie będę czuła dyskomfortu będzie znaczyło, że dobre? Czy po ich założeniu muszę szukać okulisty, jeszcze raz dać 50zł i potwierdzić, że przylega ok?
Mi też nic nie powiedziała, sama sie dopytałam ostatnio i zmieniłam soczewki i teraz juz wiem że mam cos 8.7 ale reszty dalej nie znam:P
i jeszcze pytanie: czy w soczewkach B&L optima fw można pływać, kąpać sie?
__________________
20.02.2014 24.07.2017
nasze szczęście 24.09.15r.
party_girl7 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 20:23   #2231
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

fiolka85 - konsultowałam się ze specjalistami i cylinder -0,25D chyba jednak nie jest produkowany, tylko jest to powielany błąd na różnych stronach internetowych, m.in. w sklepach - i weź tu zaufaj internetowi Nie wiem jak jest z indywidualnie zamawianymi, ale to już inna bajka, inna cena...
- Jak wygladają Twoje doświadczenia z kolorowymi?
- Próbowałaś swojego ekwiwalentu? Źle Cię wcześniej zrozumiałam, myślałam że masz 0,5 plus 0,25, czyli 0,75.

Ineso - świetny lekarz... inne krzywizny, inne materiały, inna sztywność, inna jakość widzenia... Często w Optixach trzeba wręcz trochę dodać do mocy, bo widzi się w nich słabiej (aczkolwiek mój lekarz twierdzi, że jeśli ten efekt występuje, to jest spowodowany po prostu złym dobraniem). Może i lekarz kazał nosić przez miesiąc, ale jeśli coś się stanie, to kogo winić? Producent daje gwarancję na 2 tygodnie, a lekarz na pewno wymiga się przed sądem, bo nie masz tego na piśmie (przypadek skrajny, ale w USA nierzadki, stąd zapewne też mają tam krótkie zalecane okresy wymiany - firma się zabezpiecza). Johnsony są specyficzne, bo są elastyczne i mają procentowo mniej silikonu. To może powodować, że szybciej się zużywają, łatwiej o mikrouszkodzenia i wchodzenia w nie białka, które tam stają się pożywką bakterii itp. Do myślenia przemawia fakt, że niegdyś były miesięczne (tak samo jak w Advance zalecano spanie), a potem się z tego wycofano. Gdyby to był trik czysto finansowy, nie bawiono by się w zmiany.

kropka75 - tak, J&J daje dużo gratisów. Mam znajomą sprzedającą w salonie optycznym, która nosi jednodniówki cały czas za darmo, bo tyle ich dostają.
Ostatnio wyszły nowe Optixy Aqua z nawilżaczem, typowo miesięczne Jeszcze nie słyszałam opinii o nich.

Informacje o odpowiednikach nigdzie nie są napisane, bo nie są potwierdzone. Gdyby J&J 8,3 były takie jak Soflensy 8,7, to nie opłacałoby się produkować J&J 8,7, bo nikt by ich nie nosił, byłyby za duże na jakieś 95% populacji. W rzeczywistości 8,7 świetnie się sprzedają, lepiej od 8,3. 8,4 nie jest równe 8,4, ważna jest średnica (przy mniejszej soczewka "leży wyżej", bo opiera się o gałkę w innym miejscu), materiał (hydrożel łatwiej się dopasuje, gdy jest za duzy, bo kurczy się w miarę wysychania, z kolei upakowane silikonem, choć przepuszczają więcej tlenu, są sztywniejsze i wymagają dokładniejszego dopasowania), konstrukcja. Moja współlokatorka próbowała Oasys i Optix, Oasys ciągle czuła i okazało się, że były za małe. B&L nie może stosować innych norm geometrycznych, chyba że mówimy o różnicach wynikających ze średnicy itp, z doświadczenia medycznego dotyczącego tolerancji soczewek pacjentów danego okulisty. Na pewno nie jest to informacja potwierdzona artykułami branżowymi.

Moce przelicza się od +/-3D. W przypadku mniejszych mocy różnice w widzeniu są zbyt małe, nieistotne, ale ostatecznie widzenie i tak zależy od danej osoby. Jeśli boli głowa, to faktycznie mogą być zbyt mocne, można to zweryfikować w badaniu ostrości wzroku, nawet komputerowym - lekarz ma obowiązek sprawdzić ostrość wzroku po założeniu soczewek! Niektórzy słabo akomodują i moga wymagać zwiększenia korekcji. Niektórym odejmuje się tylko 0,25, innym aż 0,5, bo dobrze widzą.

Kolejny mit to psucie wzroku, gdy zwiększy się moc zgodnie z wynikami badania. Jeśli badanie było dobrze przeprowadzone, to taką korekcję należy stosować. Wzrok się wtedy nie psuje, tylko do układu wzrokowego dociera informacja, że może już zacząć reagować normalnie. Kiedyś z tego powodu stosowano niedokorekcję, ale już jakiś czas temu obalono tę tezę. Oko niedokorygowane psuje się, bo zmienia swoje właściwości pod kątem zbyt słabej wady, a taka zmiana osi optycznej jest nieodwracalna i wręcz powoduje osłabianie wzroku. Dobrze skorygowane oko pracuje zgodnie z jego przeznaczeniem, nie kombinuje z wyrównywaniem ostrości poprzez zmianę innych parametrów. W nowych okularach zawsze widzi się na początku ostro jak żyleta, a po paru dniach słabiej, mam tak samo i nie znam osoby, która tego nie doświadczyła. Ale to tylko kwestia szoku układu wzrokowego, który na większą moc reaguje jak na nadkorekcję, a potem dopiero się dostosowuje do prawidłowej pracy.

Lekarz, który dobiera tylko jedną firmę i odmawia obejrzenia oka w produkcie, który pacjent sam zakupił, jest do d... kontaktologiem! Może czegoś nie sprzedawać, ale żeby odmówić pacjentowi, to tak jak nie reanimować osoby umierającej...

Nie musisz wydawać 50zł, domagaj się bezpłatnej kontroli (tak jak w dobrych salonach). Płacisz jednorazowo za dobór soczewek, za efekt końcowy, a nie za wsadzenie czegokolwiek i zgarnięcie za to kasy. Jeśli coś nie pasuje, to obowiązkiem lekarza jest sprawdzenie, czemu. Taka wizyta to 5 minut.

party_girl7 - nie zaleca się kontaktu soczewek z wodą, bo są w niej żyjątka, z których nie wszystkie da się usunąć płynem. Na basen, nad morze -> jednodniówki.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-26, 21:41   #2232
mala77
Zakorzenienie
 
Avatar mala77
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 096
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
fiolka85 - konsultowałam się ze specjalistami i cylinder -0,25D chyba jednak nie jest produkowany, tylko jest to powielany błąd na różnych stronach internetowych, m.in. w sklepach - i weź tu zaufaj internetowi Nie wiem jak jest z indywidualnie zamawianymi, ale to już inna bajka, inna cena...
- Jak wygladają Twoje doświadczenia z kolorowymi?
- Próbowałaś swojego ekwiwalentu? Źle Cię wcześniej zrozumiałam, myślałam że masz 0,5 plus 0,25, czyli 0,75.
Jest tak, że bardzo często zwykła soczewka sferyczna koryguje tak mały astygmatyzm. A to dlatego, że pod nią z warstwy łez i płynu tworzy się dodatkowa 'soczewka', i ona siłą rzeczy jest cylindryczna.
Cytat:
Ineso - świetny lekarz... inne krzywizny, inne materiały, inna sztywność, inna jakość widzenia...
dobrze napisane. Niestety, ale bez przebadania i obejrzenia danej soczewki na oku nie da się powiedzieć, że jest dobrze. np. niby pomiędzy Advanced 8.3 a Oasys 8.4 jest tylko/aż 0.1 róznicy, A maja różną konstrukcję, inny materiał i nie zawsze daja się stosować wymiennie. Poza tym im wyższa moc tym soczewka sztywniejsza, co wpływa na komfort noszenia.
Soczewki 3miesięczne są ogólnie be. Wiadomo nie od dzisiaj że im coś dłużej używane tym gorzej. Jeśli już 3 miesięczne to co najmniej raz na 2 tygodnie tabletka odbiałczająca i raz w roku kontrola u okulisty /koniecznie z zastosowaniem fluoresceiny - pokazuje czy na rogówce nie tworzą się jakies perforacje, zmarszczki, ranki itp./
Cytat:
kropka75 - tak, J&J daje dużo gratisów. Mam znajomą sprzedającą w salonie optycznym, która nosi jednodniówki cały czas za darmo, bo tyle ich dostają.
tylko, że to nie są gratisy w potocznym tego słowa znaczeniu. To są soczewki diagnostyczne, czyli jak nazwa mówi do sprawdzania na pacjentach czy sa dobre.
Faktycznie J&J najlepiej ma tę stronę rozwiniętą, ale i od innych firm można takie soczewki dostać. Wystarczy dobra wola badającego
Cytat:
Ostatnio wyszły nowe Optixy Aqua z nawilżaczem, typowo miesięczne Jeszcze nie słyszałam opinii o nich.
Ja już słyszałam, a nawet mogę swoją dodać. Optixy /te stare/ będą dostępne tylko do końca roku i to na zamówienie /chyba, że jakiś sprzedawca ma własny magazyn/. Aqua różnią się od nich tylko tym, że mają dodany składnik nawilżający. W użytkowaniu nie zauważyłam zbytniej różnicy, może tylko późno wieczorem oczy nie są tak zmęczone /a to duży +/
Cytat:
party_girl7 - nie zaleca się kontaktu soczewek z wodą, bo są w niej żyjątka, z których nie wszystkie da się usunąć płynem. Na basen, nad morze -> jednodniówki.
I zaraz po wyjściu z basenu jednodniówki wyrzucamy.
__________________
Kuba
Karol
'Nie dręcz przyjaciela. Na dłużej ci starczy.' - Radek Dekiel
mala77 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-26, 22:47   #2233
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

mala77 - właśnie tak jest z tym małym cylindrem. Jest to łatwiejsze, gdy soczewka jest dodatkowo asferyczna. Takie są chyba tylko 3 na rynku w Polsce, same hydrożele, a i Optixy ponoć mają taką wewnętrzną konstrukcję. Szczegółów nie znam, dla mnie to kosmos
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 06:44   #2234
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
kropka75 - tak, J&J daje dużo gratisów. Mam znajomą sprzedającą w salonie optycznym, która nosi jednodniówki cały czas za darmo, bo tyle ich dostają.
Ostatnio wyszły nowe Optixy Aqua z nawilżaczem, typowo miesięczne Jeszcze nie słyszałam opinii o nich.

Informacje o odpowiednikach nigdzie nie są napisane, bo nie są potwierdzone. Gdyby J&J 8,3 były takie jak Soflensy 8,7, to nie opłacałoby się produkować J&J 8,7, bo nikt by ich nie nosił, byłyby za duże na jakieś 95% populacji. W rzeczywistości 8,7 świetnie się sprzedają, lepiej od 8,3. 8,4 nie jest równe 8,4, ważna jest średnica (przy mniejszej soczewka "leży wyżej", bo opiera się o gałkę w innym miejscu), materiał (hydrożel łatwiej się dopasuje, gdy jest za duzy, bo kurczy się w miarę wysychania, z kolei upakowane silikonem, choć przepuszczają więcej tlenu, są sztywniejsze i wymagają dokładniejszego dopasowania), konstrukcja. Moja współlokatorka próbowała Oasys i Optix, Oasys ciągle czuła i okazało się, że były za małe. B&L nie może stosować innych norm geometrycznych, chyba że mówimy o różnicach wynikających ze średnicy itp, z doświadczenia medycznego dotyczącego tolerancji soczewek pacjentów danego okulisty. Na pewno nie jest to informacja potwierdzona artykułami branżowymi.
No właśnie to mnie zastanawia, że średnica Oasys i Soflens38 jest taka sama. Pytanie czy taka różnica może wynikać tylko z materiału, z jakiego soczewka jest wykonana.

Dziś idę zakupić B&L Soflens38 i cholera nadal nie wiem jakie brać, 8.4 czy 8.7 Czy skoro w Oasys 8.4 odczuwam coś jakby ziarnko piasku to 8,7 Soflens będą lepsze czy wręcz przeciwnie, gorsze... Milion pytań bez odpowiedzi.

A tak poza tym, co oznaczają te liczby... 8,7 oznacza większą soczewkę, tzn. bardziej rozłożystą niż 8,4?


________________________

I jeszcze ciekawostka... przeczytałam na stronie Johnsona, że nie zalecają do swoich soczewek używania płynów Ciba Vision. W tym moim gabinecie to albo nie umieją czytać, albo są mądrzejsi od telewizora, bo właśnie Ciba Vision dostaje pacjent do tych "miesięcznych" Oasys.
__________________

"Masz świra to go hoduj."




Edytowane przez kropka75
Czas edycji: 2008-06-27 o 07:58
kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 08:01   #2235
lalaith
Zakorzenienie
 
Avatar lalaith
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 831
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez mala77 Pokaż wiadomość
Soczewki 3miesięczne są ogólnie be. Wiadomo nie od dzisiaj że im coś dłużej używane tym gorzej. Jeśli już 3 miesięczne to co najmniej raz na 2 tygodnie tabletka odbiałczająca i raz w roku kontrola u okulisty /koniecznie z zastosowaniem fluoresceiny - pokazuje czy na rogówce nie tworzą się jakies perforacje, zmarszczki, ranki itp./
To dlaczego w Soflensach38 mogę biegać kilkanaście godzin na dobę, siedzieć przed kompem i w ogóle ich nie czuję, a Optixów, Oasysów, Soflens59 nie mogę nosić bo bolą mnie od nich oczy i ląduję u okulisty z podrażnionymi oczami już po kilku godzinach noszenia?
Soflens38 zdarzyło mi się kiedyś w sylwestra przetrzymać na oczach 30 godzin bez zdejmowania bo utknęłam na głuchej wsi bez płynu (od tego czasu zawsze noszę mini przy sobie), przestraszona od razu po powrocie pobiegłam do okulisty choć w ogóle ich nie czułam, nawet nie miałam zaczerwienionych oczu i wszystko było idealnie! Więc nie pisz że są be bo to bardzo przyzwoite soczewki (tak samo jak Zeiss 3 miesięczne) i przynajmniej nie wysysają mi całej wody z oczu jak inne wysoko uwodnione.
Jedyne miesięczne które mogę nosić to Proclear ale one są jedynie na zamówienie.


Malla ja mam soczewki -6,5 i -7,5 i widzę w nich idealnie. Okulary sobie zrobiłam -7,25 i -8,25 i nic w nich nie widzę. A to jest 0,75D różnicy!
Zanim zaczęłam nosić soczewki nosiłam okulary o mocach -6,5 i -7,5 czyli tak jak soczewki teraz, widziałam w nich idealnie i miałam ustabilizowaną wadę od 6 lat.

kropka75 ja bym nie ryzykowała z 8,4 bez konsultacji ze specjalistą, bo i tak sama pewnie nie wyczujesz czy są na Ciebie dobre.
lalaith jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 08:38   #2236
mala77
Zakorzenienie
 
Avatar mala77
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 3 096
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
No właśnie to mnie zastanawia, że średnica Oasys i Soflens38 jest taka sama. Pytanie czy taka różnica może wynikać tylko z materiału, z jakiego soczewka jest wykonana.

Dziś idę zakupić B&L Soflens38 i cholera nadal nie wiem jakie brać, 8.4 czy 8.7 Czy skoro w Oasys 8.4 odczuwam coś jakby ziarnko piasku to 8,7 Soflens będą lepsze czy wręcz przeciwnie, gorsze... Milion pytań bez odpowiedzi.

A tak poza tym, co oznaczają te liczby... 8,7 oznacza większą soczewkę, tzn. bardziej rozłożystą niż 8,4?
Tak taka różnica może wynikać z zastosowanego materiału, różnej konstrukcji soczewek.

Bez lekarza nie powiemy Ci co wybrać.

Tak 8.7 oznacza bardziej 'rozłożystą' soczewkę. I nie jest to średnica tylko promień krzywizny
Cytat:

I jeszcze ciekawostka... przeczytałam na stronie Johnsona, że nie zalecają do swoich soczewek używania płynów Ciba Vision. W tym moim gabinecie to albo nie umieją czytać, albo są mądrzejsi od telewizora, bo właśnie Ciba Vision dostaje pacjent do tych "miesięcznych" Oasys.
Wiele osób odczuwa dyskomfort przy zastosowaniu płynów Ciby /głównie solocare/ do soczewek J&J. Ale nie popadajmy w panikę. Jeśli dostałaś taki płyn i nie czujesz nic ostrzegawczego to się nie przejmuj, a nastepnym razem kup Opti Free, Aqua Balance, Renu czy jeszcze inny

Cytat:
Napisane przez lalaith Pokaż wiadomość
To dlaczego w Soflensach38 mogę biegać kilkanaście godzin na dobę, siedzieć przed kompem i w ogóle ich nie czuję, a Optixów, Oasysów, Soflens59 nie mogę nosić bo bolą mnie od nich oczy i ląduję u okulisty z podrażnionymi oczami już po kilku godzinach noszenia?
Soflens38 zdarzyło mi się kiedyś w sylwestra przetrzymać na oczach 30 godzin bez zdejmowania bo utknęłam na głuchej wsi bez płynu (od tego czasu zawsze noszę mini przy sobie), przestraszona od razu po powrocie pobiegłam do okulisty choć w ogóle ich nie czułam, nawet nie miałam zaczerwienionych oczu i wszystko było idealnie! Więc nie pisz że są be bo to bardzo przyzwoite soczewki (tak samo jak Zeiss 3 miesięczne) i przynajmniej nie wysysają mi całej wody z oczu jak inne wysoko uwodnione.
Jedyne miesięczne które mogę nosić to Proclear ale one są jedynie na zamówienie.
Możliwe, że czujesz się dobrze. Tego nie neguję, i osobiście znam takie osoby. Tylko nie wiem czy wiesz, że soflensy 38 b&l ma wycofać na rzecz właśnie miesięcznych.
Cytat:
Malla ja mam soczewki -6,5 i -7,5 i widzę w nich idealnie. Okulary sobie zrobiłam -7,25 i -8,25 i nic w nich nie widzę. A to jest 0,75D różnicy!
Zanim zaczęłam nosić soczewki nosiłam okulary o mocach -6,5 i -7,5 czyli tak jak soczewki teraz, widziałam w nich idealnie i miałam ustabilizowaną wadę od 6 lat.
Może /nie musi/ być tak dlatego, że masz dosyć dużą wadę wzroku. W soczewkach masz pełne pole widzenia, w okularach niestety właściwa moc jest w środku optycznym, a dalej się zmienia /im większa moc tym bardziej/. Powoduje to, że w okularach tak naprawdę widzimy dobrze /tak jak u okulisty/ w jednym ustawieniu głowy. Niestety nie da się tego zmienić. Można próbować robić okulary z soczewek asferycznych, trochę niwelują ten efekt
__________________
Kuba
Karol
'Nie dręcz przyjaciela. Na dłużej ci starczy.' - Radek Dekiel
mala77 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 09:06   #2237
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

kropka75 - mnie akurat lekarz powiedział, że Optima jest najbardziej zbliżona do Oasys, nawet zamierzam ją wypróbować :/ Wspominał tylko, żeby w niej nie spać i nosić max. 2 miesiące. Jest to najcieńsza ze znanych mi soczewek.

8,7 to bardziej płaska, 8,3 to bardziej stroma. Mówiąc ogólnie, za duża będzie się ślizgać, za mała uciskać.

Nie widziałam na stronie J&J, żeby nie zalecali płynów Ciby. Polecają OptiFree. Spójrz na tę tabelkę, produkt CV ma wręcz najlepsze rezultaty. Produkty sygnowane logo sieci (w tym przypadku Walmart) czyszczą tragicznie, ale nie zostają wycofywane, bo zapewne spełniają określone normy. To tak a propos płynu z Rossmanna.

Lalaith - to jest właśnie indywidualna reakcja organizmu. Gdyby coś było bardzo be, wydaje mi się, że wycofano by to z rynku lub zastąpiono nowym produktem (chyba że to już zakrawa na utopię), a w Optimie zmieniono tylko nazwę. Starszych technologicznie hydrożeli nie wycofuje żadna firma (wyjątek Surevue J&J, pozostają tam Acuvue). Wydaje mi się, że trudniej je utrzymać, bo nie można w nich spać ani nosić za długo, poza tym przepuszczają mniej tlenu. Przyjęło się, że silikony są nowoczesne i zdrowsze, powodują mniej komplikacji, można je dłużej nosić i firmy idą w tym kierunku, ale są ludzie, którzy ich nie tolerują, bo w ostatecznym rozrachunku nie liczy się supertechnologia, ale opinie użytkowników.

EDIT:
Z tego co napisała mala77, jednak wycofują... Pewnie na rzecz PureVision, które mają jeszcze gorsze opinie (są sztywne). Swoją drogą, ciekawi mnie, czy wynika to z badań medycznych, czy tylko z polityki firmy. Hydrożele są tańsze.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 10:55   #2238
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Pomyłka, nie na stronie wyczytałam to o płynach Ciba i soczewkach J&J ale w ulotce, którą wzięłam ze stolika u optyka.

Kupiłam Soflensy38 8,7. Zobaczymy. Tak czy siak strata, tak czy siak muszę spróbować zanim pójdę do kontroli. Mają tam też jeszcze Optimy, mają i nowe PureVision... gdyby nie te różne krzywizny, można by wybierać i wybierać, do skutku.

Ps. Zadzwoniłam sobie do pobliskiego optyka czy mogę u niego sprawdzić nowe soczewki i zaskoczenie - NIE! Nie, bo oni nie mają B&L i koniec.
Świat soczewek coraz bardziej mnie wkurza... Czy w ten branży jest coś stałego i wiadomego?
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 11:05   #2239
misiapisia
Wtajemniczenie
 
Avatar misiapisia
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Germania
Wiadomości: 2 141
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Malla, czy mozesz mi wyjasnic o co chodzi w tej tabelce? Jak mam ja czytac przy moich Proclear'ach?
__________________

misiapisia jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-27, 11:20   #2240
mafim
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 12
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Ineso Pokaż wiadomość
Czy Optiree to mniej wiecej to samo co Aosept? mozecie podac jego cene i gdzie go mozna dostac? Mnie okulistka doradzila Aosept zamiast IWear Premium (czyli Solo care) ale powiem szczerze przerazila mnie jego cena i znow zakupilam Iweara.
Ja kupuje w szkla.com. Maja tez AOSeept za ok 50zl. Ja uzywam Optii Free- troche tanszy..
mafim jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 12:20   #2241
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez misiapisia Pokaż wiadomość
Malla, czy mozesz mi wyjasnic o co chodzi w tej tabelce? Jak mam ja czytac przy moich Proclear'ach?
Misiu i tu się spotykamy? Jak nie cycki to oczy...

A tabelki też nie do końca kumam.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 12:28   #2242
misiapisia
Wtajemniczenie
 
Avatar misiapisia
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Germania
Wiadomości: 2 141
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Misiu i tu się spotykamy? Jak nie cycki to oczy...

A tabelki też nie do końca kumam.
W sumie i kontakty, i stanik rownie trudno dobrac
__________________

misiapisia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 12:32   #2243
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez misiapisia Pokaż wiadomość
W sumie i kontakty, i stanik rownie trudno dobrac

Racja, a patrząc na to jak optycy równo wkręcają Oasys dwutygodniowe jako miesięczne przychodzi mi na myśl porównanie do pań sprzedawczyń w sklepach z bielizną (nie ma 70E, niech pani weźmie 75D).


__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 13:44   #2244
Melka88
Zakorzenienie
 
Avatar Melka88
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 8 384
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Dziewczyny.. Moje pierwsze soczewki były Oasysami i miałam problem z suchością lewego oka.. Później okulistka dobrała mi Softlens 59 - dla mnie niebo. dzisiaj poszłam do optyka po nową parę, ale nie mieli jednej mocy.. I polecili mi PureVisions. Moje lewe oko znowu nie toleruje.. To chyba silikon :|
__________________
I get to love you, it’s the best thing that I’ll ever do.
I get to love you, it’s a promise I’m making to you.
Whatever may come your heart I will choose.
Forever I’m yours, forever I do.

4.06.2015 A&B
14.05.2017 Bruno
Melka88 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 14:02   #2245
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Melka88 Pokaż wiadomość
Dziewczyny.. Moje pierwsze soczewki były Oasysami i miałam problem z suchością lewego oka.. Później okulistka dobrała mi Softlens 59 - dla mnie niebo. dzisiaj poszłam do optyka po nową parę, ale nie mieli jednej mocy.. I polecili mi PureVisions. Moje lewe oko znowu nie toleruje.. To chyba silikon :|
Przechodziłaś z Oasys na Soflens pod okiem okulisty?? To pochwal się jakie one miały krzywizny? Inne dla J&J i B&L czy lekarka została przy tych samych parametrach??
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 14:30   #2246
Melka88
Zakorzenienie
 
Avatar Melka88
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 8 384
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Przechodziłaś z Oasys na Soflens pod okiem okulisty?? To pochwal się jakie one miały krzywizny? Inne dla J&J i B&L czy lekarka została przy tych samych parametrach??
To było tak.. Ze sklepu obok gabinetu dostałam gratis Oasys - krzywizna chyba 8,4 ale Ci nie powiem dokładnie.. Ale nie czułam sie w nich dobrze, a w ogóle chciałam miesięczne, więc dzwoniłam do okulistki i powiedziała mi, że mam spróbować Soflens59 - krzywizna 5,6.. W nich byłam w kontroli po 2 tygodniach i było ok.. Ja się dobrze czułam w nich, okulistka mówiła, że leżą dobrze.. Idę za niedługo odnieść te PureVision, skoro mam taką możliwość ( właściciel mnie namawiał i gwarantował, że jak coś będzie nie tak to mogę oddać )

Aha, co do Oasysy - okulistka mówiła, że mają jedną krzywiznę tylko.. Na necie znalazłam, że to 8,4.. Jak z B&L - nie wiem.
__________________
I get to love you, it’s the best thing that I’ll ever do.
I get to love you, it’s a promise I’m making to you.
Whatever may come your heart I will choose.
Forever I’m yours, forever I do.

4.06.2015 A&B
14.05.2017 Bruno

Edytowane przez Melka88
Czas edycji: 2008-06-27 o 14:32 Powód: dotakowe informacje
Melka88 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 16:57   #2247
lalaith
Zakorzenienie
 
Avatar lalaith
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 831
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Ja nosiłam J&J Advance 8.3, Oasys 8.4 a B&L 8.7, wszystko pod okiem okulisty.
lalaith jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 17:01   #2248
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

Cytat:
Napisane przez Melka88 Pokaż wiadomość
To było tak.. Ze sklepu obok gabinetu dostałam gratis Oasys - krzywizna chyba 8,4 ale Ci nie powiem dokładnie.. Ale nie czułam sie w nich dobrze, a w ogóle chciałam miesięczne, więc dzwoniłam do okulistki i powiedziała mi, że mam spróbować Soflens59 - krzywizna 5,6..
5.6??

__________________

Zmierzyłam te Soflensy38 8.7, jeśli mogę coś powiedzieć na podstawie odczuć - są takie same jak Oasys 8.4. Żadnej różnicy. Tak samo miękkie, tak samo odczuwalne, też lekkie ziarenka piasku odczuwam, nie nosiłam ich dłużej, bo bez kontroli trochę się boję, ale jak na moje wrażenia to niczym się nie różnią.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 17:41   #2249
fiolka85
Wtajemniczenie
 
Avatar fiolka85
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 2 492
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

lalaith do przeliczania mocy z okularów na soczewki i z soczewek na okulary służy ten sam przelicznik i jest on stosowany przy mocach większych niż 3 dioptrie. Jednak moce okularów lepiej jest dobrać w trakcie badania a nie przeliczać z soczewek.
Jeżeli twoje soczewki kontaktowe mają dobrze dobraną moc to faktycznie w okularach powinno się zwiększyć moce o 0,75 dioptrii . To, że w nich źle widzisz może być spowodowane różnymi czynnikami, może optyk coś źle zrobił, możesz pójść do salonu optycznego i poprosić żeby sprawdzili czy w okularach są faktycznie takie moce jak powinny być i czy ktoś nie wstawił mocy dla oka prawego przed oko lewe, czy są dobrze wycentrowane do twojego rozstawu źrenic. Jeżeli wszystko będzie ok to może to wina szkieł w okularach np wyższy współczynnik załamania( dzięki któremu soczewka okularowa jest cieńsza) daje gorsze odwzorowanie. Przy takich mocach na pewno lepsze widzenie jest w soczewkach kontaktowych ale w okularach nie powinno być aż tak tragicznie

a w tabelce chodzi o to, że soczewki kontaktowe należy łączyć z takim płynem który powoduje najmniejsze barwienie rogówki.
fiolka85 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2008-06-27, 18:22   #2250
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Soczewki kontaktowe - wątek zbiorczy

kropka75 - to, czym się różnią, widać dopiero pod dużym powiększeniem. Optyk Cię nie zrozumiał, pewnie pomyślał, że pytasz o to, czy sprzedają, czy dobierają, czy mają próbne... Optyków zostaw w spokoju, umów się do dowolnego okulisty zajmującego się soczewkami (może być ten pierwszy od Johnsona) na wizytę i nie ma możliwości, by Cię w nich nie obejrzał. To jest lekarz - za odmowę badania pacjenta może pójść do paki! Jeśli będzie Ci wmawiał, że nie bada pacjentów w soczewkach innych niż zalecanej przez niego firmy (może nie dobierać, ale badać musi!), nie mów mu o tym, że jesteś nowa i że dopiero kupiłaś, tylko z szerokim uśmiechem, pewnym siebie głosem powiedz, że przyszłaś na rutynową kontrolę w soczewkach, które nosisz od jakiegoś czasu (kłamstwo, a raczej zatajanie prawdy to ostateczność, ale może Cię uchronić przed nieprzyjemnościami). Lekarze często spotykają się z sytuacją, gdy przychodzi pacjent, który całkiem niedawno był u innego, bo pacjenci lubią weryfikować informacje u różnych specjalistów.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:03.