Szczurzy temat, szczury, szczur - WĄTEK ZBIORCZY - Strona 57 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-02-13, 23:56   #1681
201606201122
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 1 972
Dot.: Szczurzy temat

Słodkie wasze szczurki ja dziś dzrobiłam 3 fotki swojej myszy , jutro wrzucę :P jest ruchliwa że ciężko było uchwycić.
201606201122 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 11:54   #1682
rachela
Zakorzenienie
 
Avatar rachela
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: sklepy cynamonowe
Wiadomości: 12 503
Dot.: Szczurzy temat

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
Rachela, po czym je odróżniasz?
No właśnie... Ja ich nie jestem w stanie odróżnić
__________________
Between men and women there is no friendship possible.
There is passion, enmity, worship, love, but no friendship.

Oscar Wilde
rachela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 15:30   #1683
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Szczurzy temat

Rachela
Na zajęciach rysowaliśmy myszom wzorki atramentem na głowie ;]
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 22:58   #1684
rachela
Zakorzenienie
 
Avatar rachela
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: sklepy cynamonowe
Wiadomości: 12 503
Dot.: Szczurzy temat

Powoli zaczynam je rozróżniać.

Fobos jest bardziej odważna i szalona, wszędzie się wpycha i gryzie kraty.
Deimos to mały strachulec, ale też potrafi dać czadu...

Minęła dopiero doba, jak je mam, a już się przyzwyczaiły do mnie, oswoiły się z klatką i coraz częściej zaglądają przez kratki, co się dzieje w pokoju. I wychodzą na wybieg.

Aha, i właśnie się potłukły. Piski słyszę


Zdjęcia - tutaj.
__________________
Between men and women there is no friendship possible.
There is passion, enmity, worship, love, but no friendship.

Oscar Wilde
rachela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-14, 23:03   #1685
Różowy Strachulec
Zakorzenienie
 
Avatar Różowy Strachulec
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 9 023
Dot.: Szczurzy temat

Cytat:
Napisane przez rachela Pokaż wiadomość
Deimos to mały strachulec, ale też potrafi dać czadu...
Strachulec, powiadasz?

Cudne maluchy, cudne fotki
__________________
KOTY. KOTY SĄ MIŁE.
Różowy Strachulec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 15:00   #1686
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: Szczurzy temat

hej dziewczyny, witam was serdecznie. W sumie przypadkowo tu wpadłam więc jestem nowa ale co tam pochwale się moimi 3 szczurkami. Fajnie tak moc pogadać z osobami co też tak kochają te inteligentne zwierzaczki Póki co czytam co pisałyście wcześniej

Mamy Halinkę( czarno biała), Zuzię (hasky) i Grażynkę (czarna - najmniejsza).

Pozdrawiamyyy tzn ja i moje szprotki.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 0001897029.jpg (43,8 KB, 43 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg aaaaaaaaaa.jpg (59,3 KB, 43 załadowań)
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 15:12   #1687
rachela
Zakorzenienie
 
Avatar rachela
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: sklepy cynamonowe
Wiadomości: 12 503
Dot.: Szczurzy temat

Ooo, witamy Widzę, że Twoje ogonki też chodzą po sobie, jak po dywanie
Moje waciki potrafią sobie stawać na głowie, kłaść się plackiem jedna na drugiej, ciągnąć za uszy czy ogony, zabierać jedzenie z pyszczka... I ciągle żują kraty.
Przez ich nocne koncerty jestem cholernie niewyspana.

Wczoraj robiłam sesję zdjęciową, może coś z tego wyszło?
__________________
Between men and women there is no friendship possible.
There is passion, enmity, worship, love, but no friendship.

Oscar Wilde
rachela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-02-24, 16:02   #1688
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: Szczurzy temat

my się śmiejemy, że albo robią śledzia - czyli mega plaskacza, albo ćwiczą jogę - wszystkiego typu poplątanie z pomieszaniem np spanie na głowie :hahaha :
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 16:10   #1689
rachela
Zakorzenienie
 
Avatar rachela
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: sklepy cynamonowe
Wiadomości: 12 503
Dot.: Szczurzy temat

Ranyboskie, cała jestem w czerwone prążki...

Tu mój ogonkowy wątek, i nowe zdjęcia. Uprzedzając pytania - nadal ich nie odróżniam, ale przestałam się tym przejmować
__________________
Between men and women there is no friendship possible.
There is passion, enmity, worship, love, but no friendship.

Oscar Wilde
rachela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 22:49   #1690
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Szczurzy temat

Nigdy nie miałam więcej niż 1 osobnika. Jak się Wasze mnogie ogonki bawią?
Dzisiaj w Galerii Krakowskiej widziałam swojego wymarzonego szczurka - całego czarnego. O dziwo w małych zoologicznych same albino albo kapturki. Ale marżę w GK mają 2x wyższą niż w małych sklepach! Powiedzcie mi, jak miałabym się przygotować na przygarnięcie 2 maluchów? Wystarczyłaby klatka z piętrem plus wypuszczanie po pokoju pod czujnym okiem? Jak je pilnujecie, jak gromadnie biegają po domu?

Rachela - mam taki sam materiał kanapy.

Ptysza - witamy serdecznie, na pewno długo z nami zostaniesz - na tym forum jest wszystko
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-24, 22:55   #1691
rachela
Zakorzenienie
 
Avatar rachela
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: sklepy cynamonowe
Wiadomości: 12 503
Dot.: Szczurzy temat

Ja też zawsze miałam tylko jednego ogonka - i mogę Ci powiedzieć, że dwie sztuki wymagają nie dwa, ale cztery razy więcej uwagi (i kondycji ).
Rozpełzają się w tempie ekspresowym, jak się można domyślać w dwie różne strony. Jak się przyzwyczają i przestaną bać wszystkiego, będą szaleć do upadłego - czasem nie wiem gdzie oczy podziać, jak biegają po łóżku...

Trochę swoje właśnie poganiałam i leżą plackiem na półce... Zmęczyły się.
Mam nadzieję, że dadzą pospać w nocy?
__________________
Between men and women there is no friendship possible.
There is passion, enmity, worship, love, but no friendship.

Oscar Wilde
rachela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-24, 23:19   #1692
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Ja mam 3 i znam się trochę na tym.
Po pierwsze - w życiu nie kupiłabym już szczura w sklepie. Najczęsciej są one płochliwe, mogą być chore, a samiczki są ciężarne. Szczurki, które urodzą się w sklepach często są paszą dla węża - dziękuję nie będę napędzać tego procederu.
Adoptować szczurki można na forach szczurkowych np. www.sps.forall.pl czy www.szczury.org - tam nie dość, że bierzesz zwieraczka "od ludzi" a więc przyzwyczajonego do ludzkiego towarzystwa, to jeszcze zapewniasz "bidzie" domek.

Co do klatki - powszechnie popełnianym błędem jest kupowanie za małych klatek - z tego co pamiętam na 2 dorosłe szczurki minimum to 36x50x60 - są w necie specjalne kalukatory - wystarczy w google wpisać "cage calculator". Ja na 3 szczurki mam klatkę 80x70x40 - i jak dla mnie jest to dla 3 szczurasów niezbędne minimum. Szczurki raczej nie powinny mieć w klatkach metalowych pięter, bo chorują na tzw. bumblefoot - wyskakują im na stópkach bąble. Pięterka łatw jest zrobić np. z pleksi czy plastykowych tacek lub desek do krojenia.

Szczurki z natury są zwierzątkami stadnymi, więc 99% z nich nie jest w pełni szczęśliwych lub są nawet zupełnie nieszczęśliwe będąc same.
Wiem, że to prawda - bo sama widziałam zmianę w zachowaniu mojej szczurki - gdy była sama spała i jadła - i tyle. Teraz, gdy są we 3 - ganiają się, śpią razem, myją się itp.

Ważną sprawą jest też dobra karma - Animalsy, Megany czy Vitapole odpadają.

Jeśli chodzi o wybieg - moje ciurki nie biegają samopas po podłodze. Robię im wybieg z kanapy, ławy, foteli itp. Nie mam kabli w peszlach, więc mogłyby je przegryźć i zaświecić.
Jeśli chodzi o aktywność szczurasków, to najgorzej jest, gdy są młodziutkie - potem najczęściej sytuacja się stabilizuje.

Jeśli ktoś ma jakieś pytania niech wali śmiało - odpowiem najlepiej jak będę umiała.
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 10:20   #1693
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: Szczurzy temat

to prawda, że duża klatka jest bardzo ważna. Ze wzg na zakup trzeciego szczuraska zaopatrzyliśmy się również w dużą klatkę. Postaram się wrzucić zdjęcia klatki później.

a co do karmy które Ostrowczanka nie poleca to nie mogę się z tym zgodzić. Zdecydowanie polecam karmę megan.
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 11:29   #1694
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Szczurzy temat

Ostrowczanka - dzięki za długą wypowiedź! Czytelniczką bardzo charakterystycznego (to jest przyjaźniejsze) forum szczury.org (o tym drugim adresie nie słyszałam wcześniej) jestem od ok.2 lat (dzięki temu wątkowi i kontu Racheli), zmotywowało mnie ono do męczenia na zajęciach z hodowli zwierząt laboratoryjnych prowadzącej, aby udostępniła nam wyniki badań związanych z hodowlą samotną kontra mnogą. Bardzo mnie te zajęcia przekonały, aby nigdy w życiu nie posiadać samotnego zwierzęcia! Nawet psa czy kota (i tak nie mogę ich mieć, bo TŻ jest alergikiem). Mieszkając w rodzinnym mieście nie miałam od kogo przygarnąć zwierza i kupowałam w sklepach (udane, zdrowe osobniki), karmę brałam taką, jaka była dostępna (czasem zwijałam z uczelni specjalistyczną, ale to już w Krk). Nie gryzły ani klatki, ani kabli, niezależnie od płci "chomikowały" wszystko do wnętrza klatki. Małe faktycznie poruszały się z prędkością kosmiczną Miałam taką klatkę, jaką Ty podałaś dla dwojga, ale teraz ma ją chomik moich 3 bratanków.

Piętra miałam zawsze metalowe, bo plastikowe wydają mi się niehigieniczne, z bąblami się jeszcze nie spotkałam, ale kolejnym razem wolę dmuchać na zimne. Chciałabym Cię zapytać, w jaki sposób dbasz o piętra (jak często myjesz, czym) i jak je podczepiasz, aby były stabilne (czy rozmontowujesz kratę, czy po prostu na nią nakładasz itp.).
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-25, 19:02   #1695
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Dobra karmy to np. XtraVital czy Prestige Rat Nature - w Meganie są złej jakości ziarenka, oraz dużo sztucznie barwionych "groszków", które są rakotwórcze - ale jeśli komuś parę orzeszków i kolorowych chrupek się podoba - to why not?
Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę napisać więcej o karmach - niekoniecznie droga, znaczy dobra. Ostatnio na rynku pojawiła się karma Tropifit Rat (5-6.5 zł)- może nie jest kolorowa i "chrupkowa", ale ma za to sporo zdrowych nasionek. Kolorowe chrupki czy dropsy można podawać czasem - jako przysmak.

Moje piętra są zamocowane w ten sposób, że są odrobine szersze od klatki i wypaliliśmy śrubokrętem takie podłużne otwory w głąb pleksi - w nie wsuwa się kratkę od klatki - jeśli nie jest to zrozumiałe, to wrzucę foto.
Piętra nie rozbierając klatki myję co ok. 3 dni - co ok. 10 dni cała klatka idzie do wanny.
Do mycia używam ciepłej wody i mydła w płynie Sensitive - wydaje mi się być stosunkowo najmniej pachnącym i inwazyjnym środkiem czystości.
Piętra drewniane u mnie się nie sprawdziły - mimo impregnowania pokostem lnianym prześmiardły moczem.
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 09:39   #1696
Lavi92
Zakorzenienie
 
Avatar Lavi92
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 9 405
Dot.: Szczurzy temat

Witam
Mam takie pytanie do Was, a mianowicie, moja kolezanka baardzo chciałaby miec szczuraska
Chcemy jej kupic na urodziny, ale szczerze powiedziawszy nic o nich nie wiemy tak dokładnie. Oczywiście gdybyście mogli napisac takie podstatwowe informacje na ich temat. Np. jaka duża musi być klatka, jak wyposażona, ile przestrzemi potrzebuje.
Nie chce pochopnie kupować zwierzaczka żeby później sie nie okazało że nie może go trzymac w domu.
Dziekuje z góry za odpowiedź!
Pozdrawiam
__________________
...
Lavi92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 10:31   #1697
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Kupno zwierzaka jako niespodzianki nie jest najlepszym pomysłem. To nie jest jakaś durnostojka, którą może schować do szuflady. Jeśli pomimo to się, zdecydujecie lub nie jest to "niespodziewanka" to należy się dostosować do następujących reguł:
1. Szczury są zwierzętami stadnymi, nie powinno się ich trzymać samotnie - jeśli koleżanka nie planuje mieć drugiego, to lepiej nie dawać jej żadnego - jest to skazywanie zwierzątka na życie w smutku - szczurki żyją niedługo i głupio byłoby ten czas im czynić smutnym.
2. Szczurka się powinno raczej zaadoptować niż kupić - wyżej pisałam o forach, na których można to zrobić. Można również kupić szczurka rodowodowego - hodowca musi być zarejestrowany w Stowarzyszeniu Hodowców Szczurów Rasowych. Rasiaki są prześliczne - np. dumbo czyli szczurki o dużych, nisko osadzonych uszkach. Są one również rozmnażane w ten sposób, aby uzyskać potencjalnie najlepszy genom, czyli w rezultacie zdrowego i długowiecznego szczurka. W 99% sklepów zoologicznych szczury są trzymane w niedopuszczalnych warunkach, są chore, nieufne itp.
3. Szczurki są zwierzątkami chorowitymi (oczywiście nie wszystkie, ale dość sporo) - łatwo łapią choroby górnych dróg oddechowych oraz chorują na nowotwory. Dlatego koleżanka musi się nastawiać na potencjalną konieczność leczenia i to czasem nie najtańszego. Ważne jest też, aby iść do kompetentnego weterynarza - nie do konowała. A wetów znających się na gryzoniach nie jest aż tak wielu.
4. Klatka dla jednego szczura (wymiary minimalne): 30 x 40 x 40 cm
Pamiętaj jednak, że szczury to zwierzątka stadne i powinny mieć towarzystwo
W związku z czym klatka dla dwóch szczurków (wymiary minimalne): 40 x 50 x 50 cm
5. W klatce powinny się znaleźć:
-poidełko,
-miseczka z suchą karmą (szczurek powinien mieć ją zawsze w klatce, ponieważ zwierzątka te jedzą nieduże ilości ale często)
- coś na czym szczurek może ścirać ząbki (konar z drzew liściastych, wapienko dla gryzoni, kolby itp.)
-pięterka - o nich pisałam wyżej.
-hamak, szmatki, tunel - coś w czym szczurek będzie mógł spać.
To jest takie minimum - poza tym mogą być liny do wspinania (choć nie każdy szczurek z nich korzysta), domek, sitko lub koszyczek do spania, rura PCV lub kartonowa.

Klatka powinna być raczej z ocynkowanych prętów bo szczurki lubią zjadać farbę z pręcików.

Jeśli masz jakieś pytania wal śmiało.

WAŻNE: KUMPLE SZCZURA MUSI BYĆ TEJ SAMEJ PłCI LUB WYKASTROWANY/WYSTERYLIZOWANY. Szczurki to bardzo płodne zwierzęta - miot może liczyć nawet ok. 20 małych, a samiczka praktycznie zaraz po 3-tygodniowej ciąży jest zdolna do dalszych ciąż.
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 11:06   #1698
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: Szczurzy temat

Cytat:
Napisane przez Ostrowczanka Pokaż wiadomość
Dobra karmy to np. XtraVital czy Prestige Rat Nature
a mam prośbę, mogłabyś podać mi skład tej karmy, szukałam na necie ale coś nie mogłam znaleść, a chciałam porównać z tymi co kupuję może faktycznie te co polecasz są lepsze.
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 12:01   #1699
Lavi92
Zakorzenienie
 
Avatar Lavi92
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 9 405
Dot.: Szczurzy temat

Ostrowczanko, oczywiście że szczurek nie będzie "niespodzianką"!
Nie, nie.. Nigdy nie robię ze zwierząt niespodzianek

Dziewczęta chca mi kuić na urodziny kolejną świnkę a ja w ramach wdzięczności chcę kupić przyjaciółce szczurka o którym marzy
Z tego co widzę są to dośc wymagające zwierzaczki.
Pogadam z nią i zobaczymy co na to i zdecydujemy czy kupujemy czy nie.
Dziękuje bardzo za odpowiedź

Jeśli tylko będe miała pytanie to napiszę
__________________
...
Lavi92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-02-26, 12:12   #1700
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Oto karmy, które mogę polecić:
- Deli Nature Rats&Mice - http://www.planeta-zoo.pl/product_in...87007575acbaa3,
Skład (niestety po angielsku):
Complete feed for rats and mice
Composition: alfalfa, sunflower seeds, roasted maize, maize flakes, pea flakes, soja, beet pulps, roasted wheat, vitamins and minerals.
Analysis: crude protein 13%, crude fat 4%, crude fibre 7%, crude ashes 5%.
Additives by kg: Vit A 10.000 UI, Vit D3 1.500 UI, Vit E 20 mg, Vit C 120 mg.
Available in 500 gram.
-Sluis Superior Menu
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=3787
ANALIZA: białko 17,0%, tłuszcz 4,5%, włókno 7,5%, popiół 7,5%, wilgotność 12,0%, wapń 0,9%, fosfor 0,5%, sód 0,25%, magnez 0,2%, wit. A 10000 IE, wit. D3 1000 IE, wit. E 100mg,
-Tropifit Rat-
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=3704 (skład na stronie),
-Witte Molen Country Rat - http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=3002
Skład: kukurydza, pszenica, owies, lucerna, słonecznik, marchewka, popcorn, witaminy, minerały,
-Vitakraft Premium Menu
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=2691
Składu nie znalazłam.
(NASTĘPNE SZCZEGÓLNIE POLECAM)
-Vitakraft Emotion Beauty-
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=2169
(składu nie znalazłam, a paczki nie mam, bo mieszam kilka karm i trzymam w dużym pojemniku),
-Prestige Rat Nature-
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=1503
Rat Nature składa się z 22 różnych komponentów, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, minerały i pierwiastki śladowe i jest specjalnie przystosowana do potrzeb odżywczych szczurów. Wybrane wartości odżywcze
Białko 17,5 % Tłuszcz 7 % Minerały 5 % Błonnik 6 % Wapń 0,7 % Fosfor 0,5 % Witamina A 12.000 j.m./kg Witamina D3 1.500 j.m./kg Witamina E 40 mg/kg Miedź - siarczan miedzi (II) 12 mg/kg



-XtraVital -
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...oducts_id=3570
Skład na stronie.
-Herbal Pets - Natura Szczura
http://www.planeta-zoo.pl/product_in...roducts_id=589
Skład: brokuł, ogórek, nasiona ostropestu, pestki dyni, korzen mniszka lekarskiego i lukrecji, kwait lipy, kwiat hibiskusa
Analiza: białko - 13,7%, tłuszcz - 8.4%, włókno - 15.5 %, popiół - 6.3%.

Ufff....
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 13:07   #1701
ptysza
Zadomowienie
 
Avatar ptysza
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 1 550
Dot.: Szczurzy temat

dzieki widze ze duzo tego kupujesz, my staramy sie nie dawac samej karmy.

a tak poza taka wlasnie ziarenkowo - owocowo- warzywna karma, co lubia jesc wasze szczurki?

moje np strasznie bija sie o makaron gotowany ale szczegolnie spagetti zawsze siagna za 2 konce,

marchewka czy jablko to jakos bez emocji zjedza bo zjedza, za to brokuly uwielbiaja

ehh musze je popytac co lubia

a i mialam zapytac, skad masz taka wiedze o szczurkach? hobby czy praca?
ptysza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 13:31   #1702
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Hobby, ale ja taka jestem, że jak coś robię to muszę wiedzieć jak najwiecej.

Moje również nie jedzą tylko karmy - raczej stoi w klatce "na wszelki wypadek". Poza tym do tych gotowych mieszanek wrzucam suszone owoce i warzywa, ryż preparowany itp.

Moje zawsze rano dostają tzw. mokre jedzonko. Mogą to być warzywa surowe/gotowane, jedzenie dla dzieci, gotowane mięsko, makaron, ryż, kaszka, owsianka, jogurt, jajko itp.
Marchewka i jabłka też nie są ulubionym przysmakiem - ale za to sałata, brokuł i winogrona.... Jajko gotowane na twardo też jest rarytasem, ale trzeba uważać, aby szczura nie "przebiałczyć". No i kazy z Gerberków czy Bobvit znika w oka mgnieniu.
Trzeba pamiętać aby nie dawać szczuraskom niczego (no, czasem można zrobić wyjątek) co jest słone - bo im sól (poza tą w specjalnych lizawkach) szkodzi.
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 13:50   #1703
Lavi92
Zakorzenienie
 
Avatar Lavi92
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 9 405
Dot.: Szczurzy temat

to jeszcze ja.
Ile żyją szczurki? I czy szybko się oswajają? Powiem szczerze że teraz mnie nabrało na szczurki
A jak z innymi zwierzetami sie dogadują? Np. ze świnkami morskimi.
__________________
...
Lavi92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 14:57   #1704
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Szczurki żyją przeciętnie ok. 2 lat - to niestety skutek chowu wsobnego, bo nasi pupile początkowo hodowani byli tylko dla celów laboratoryjnych.
Oswojenie to kwestia bardzo indywidualna - moja szczurka z zoologa, chyba nigdy się w pełni nie oswoi - jest wciąż nieufna i wystarczy byle hałas, żeby ją wystraszyć. 2 młodsze, które od małego miały stały kontakt z ludźmi są już w pełni oswojone, mimo, że są krócej u mnie.
Z obserwacji wynika, że bardziej "przytulaste" są samczyki - ale to nie 100% reguła.
Moje kobiety przychodzą na cmokanie, najmądrzejsza reaguje na swoje imię, chodzą za człowiekiem trochę jak piesek, ale głaskanie lubią średniawo. Tylko od wielkiego dzwonu .

Jeśli chodzi o inne zwierzątka to nie mam doświadczenia - nie mam innych poza szczurkami, ale wiem, że psy łowcze takie jak np. jamniki mogą szczurki zagryźć a z drugiej strony szczurki mogą być niebezpieczne dla myszek i chomików oraz innych mniejszych gryzoni.
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 19:57   #1705
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Szczurzy temat

Ostrowczanka - dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi - wszystkie, masz niesamowitą wiedzę! Mam jeszcze pytanko: skąd wzięliście taki kawałek pleksi i jak wypaliłaś dziurki? Wynajmuję mieszkanie, więc nie mam typowo domowych sprzętów Jak myślisz, czy na kratkę mogłabym nałożyć kawałek plastiku (czasem można dokupić takie do klatek, zwłaszcza dla chomików, ale mogą mieć mniejszy rozmiar) i zahaczyć go przez dziurkę drucikiem do klatki?
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 20:26   #1706
Ostrowczanka
Zakorzenienie
 
Avatar Ostrowczanka
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 5 500
Dot.: Szczurzy temat

Pleksi mam ze sklepu, w którym pracuje mój facet. Ale półeczki można zrobić np. z tacek plastykowych lub z takich desek do krojenia - w pierwszym lepszym supermarkecie kupisz takie, i nie są drogie (ok. 4 zł).
Oczywiście, że możesz nałożyć na kratę - to nawet lepiej, bo gdyby pleksi była wiotka, to ją podtrzyma.
Dziurki wypalałam śrubokrętem mocno podgrzanym nad kuchenkę. BTW ja też wynajmuję mieszkanie.
Gotowe piętra można także kupić w sklepach zoologicznych - nie wiem czy klasycznych, ale w internetowych na pewno. Ale plastikowa taca czy deska do krojenia są tańsze .
Ostrowczanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-26, 21:24   #1707
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Szczurzy temat

Nie ma to jak: zrób to sam
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 00:54   #1708
201606201122
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 1 972
Dot.: Szczurzy temat

Cytat:
Napisane przez Ostrowczanka Pokaż wiadomość
Szczurki żyją przeciętnie ok. 2 lat - to niestety skutek chowu wsobnego, bo nasi pupile początkowo hodowani byli tylko dla celów laboratoryjnych.
Oswojenie to kwestia bardzo indywidualna - moja szczurka z zoologa, chyba nigdy się w pełni nie oswoi - jest wciąż nieufna i wystarczy byle hałas, żeby ją wystraszyć. 2 młodsze, które od małego miały stały kontakt z ludźmi są już w pełni oswojone, mimo, że są krócej u mnie.
Z obserwacji wynika, że bardziej "przytulaste" są samczyki - ale to nie 100% reguła.
Moje kobiety przychodzą na cmokanie, najmądrzejsza reaguje na swoje imię, chodzą za człowiekiem trochę jak piesek, ale głaskanie lubią średniawo. Tylko od wielkiego dzwonu .

Jeśli chodzi o inne zwierzątka to nie mam doświadczenia - nie mam innych poza szczurkami, ale wiem, że psy łowcze takie jak np. jamniki mogą szczurki zagryźć a z drugiej strony szczurki mogą być niebezpieczne dla myszek i chomików oraz innych mniejszych gryzoni.
moja samiczka liże ręce i łasi się tylko jak jest w klatce, gdy jest poza nią leci gdzieś jak szalona chce tylko zwiedzać i nie zwraca na mnie uwagi chyba że zobaczy że wychodzę z pokoju, wtedy leci za mną.Nie wiem czy da się tak zrobić żeby była taka milutka i poza klatką...
Ostrowczanka czy szczury rasowe od czy hodowcy żyją dłużej czy też 2 lata?
201606201122 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 12:22   #1709
nagaLy
Zakorzenienie
 
Avatar nagaLy
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 3 209
Dot.: Szczurzy temat

Cytat:
Napisane przez Ostrowczanka Pokaż wiadomość
4. Klatka dla jednego szczura (wymiary minimalne): 30 x 40 x 40 cm
Pamiętaj jednak, że szczury to zwierzątka stadne i powinny mieć towarzystwo
W związku z czym klatka dla dwóch szczurków (wymiary minimalne): 40 x 50 x 50 cm
Przyczepię się, bo muszę.
Klatka dla 1 szczura to MINIMUM 50 x 40 x 30 a dwa dorosłe samce mogą i często walczą o teren w klatce mniejszej niż 60 x 50 x 40 (tzw szynszylówka).

Zgadzam się z całą resztą posta Ostrowczanki.
__________________



nagaLy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-02-27, 14:06   #1710
La bamba
Zadomowienie
 
Avatar La bamba
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 1 206
GG do La bamba
Dot.: Szczurzy temat

Tymonek super szczurasy
Rachela-identyczne Waciki ale masz z nimi ubaw śliczne

Ptysza witamy na forum masz super ciurki!

A teraz foteczka mojej kluseczki
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 100_0008.jpg (71,7 KB, 30 załadowań)
__________________
Mikroreklama
La bamba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-08-23 21:00:58


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:25.